Heroin, orgasmus a díry do hlavy aneb nejkontroverznější léčby

  1:00
Dokážete si představit, že byste šli ke svému lékaři se zdravotními problémy a on by vám vypsal žádanku na heroin, proděravění hlavy, nebo vám předepsal léčbu vibrátorem? Zveme vás na exkurzi po nejkontroverznějších lékařských metodách všech dob.
Heroin se používal jako lék na kašel (ilustrační snímek)

Heroin se používal jako lék na kašel (ilustrační snímek)

Aspirin, sirup proti kašli nebo antidepresiva se už stala zcela běžnou součástí našeho života. Když ale duševní poruchou, bolestí hlavy, nebo kašlem trpěli naši předci, mohli si hodit korunou, jestli léčbu přežijí, či nikoli. K současným léčebným metodám se medicína propracovávala někdy skutečně klikatými cestami.

Přesvědčte se sami, vybrali jsme pro vás nejbizarnější léčebné postupy:

Léčba jedovatou rtutí

Pokud byste v 16. století onemocněli syfilidou, dostalo by se vám nejspíš léčby, která by byla ještě o několik stupňů horší než samotná nemoc.

Nejoblíbenějším prostředkem k léčbě této pohlavní nemoci i různých kožních onemocnění byla rtuť. Stříbrný kov lidi fascinoval a dlouho se věřilo, že požívání nebo inhalování výparů z rtuti dokáže vyléčit prakticky cokoli, lékaři tuto léčbu předepisovali i například na problémy se zažíváním. Stopy rtuti se dokonce našly i na egyptských mumiích a jako lék se zřejmě používala už 1 500 let před naším letopočtem.

Netřeba zdůrazňovat, že rtuť je silně toxickým kovem a už velmi malé množství může způsobit smrtelnou otravu. Ta se projevuje bolestmi na hrudi, dýchacími problémy, kašlem, třesem, svalovými křečemi, halucinacemi, nebo deliriem.

Drogy proti kašli

V polovině 19. století byl nejoblíbenějším prostředkem proti kašli morfin a kodein. Děti dostávaly "Sirup paní Winslowové", který obsahoval třicet mikrogramů morfinu na jednu polévkovou lžíci. Sirup doporučovali lékaři užívat nejen na kašel, ale i na bolest z prořezávání zubů a dle očekávání dětem skutečně pomáhal.

Poprvé byl uveden na trh v roce 1849 a setkal se s velkým úspěchem. Bohužel některé děti za tento způsob léčení zaplatily životem. Teprve až mnohem později bylo odhaleno nebezpečí, které s sebou morfin nese.

Na konci 19. století jej pro změnu vystřídal heroin, který byl uveden na trh jako nenávyková náhražka morfinu (prodávala jej a jako ochrannou známku si zaregistrovala německá firma Bayer). Trvalo dlouho, než se zjistilo, že heroin v těle metabolizuje právě na morfin a celých dvanáct let se prodával opět jako ideální dětská medicína proti kašli a průjmu.   

Lobotomie

Představte si, že trpíte depresí, přijdete ke svému lékaři a ten vám doporučí, abyste si nechali přerušit  nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku, tedy podstoupili takzvanou lobotomii. Operatér by vám nadzvedl oční víčko, přiložil by vám zvláštní špičatý nástroj nad oko, klepl na něj, aby prorazil lebku a přerušil nervy.

Kdybyste těmito problémy začali trpět v 50. letech a dostali se navíc do rukou lékaři Walteru Freemanovi, který se stal nejslavnějším propagátorem lobotomie, celý zákrok by se uskutečnil jen v lokální anestezii, během několika minut, často bez sterilizace nástrojů.

Na celém světě podstoupilo lobotomii přibližně sedmdesát tisíc lidí a její objevitel Antonio Egas Moniz za ní dokonce v roce 1949 dostal Nobelovu cenu. Problém byl v tom, že u více než třetiny operovaných nastoupily velmi závažné zdravotní komplikace, změny osobnosti či došlo k poškození mozku. Mimochodem, lobotomii podstoupila například i sestra prezidenta J. F. Kennedyho.

Orgasmem proti hysterii

Jste náladová, nervózní a hysterická? V 19. století by pro vás lékaři měli naprosto speciální léčbu. Dostalo by se vám vaginální masáže za účelem dosažení orgasmu, který měl údajně schopnost potlačovat hysterické sklony žen.

Nejprve se "léčebné" masáže prováděly ručně, ale v 80. letech 19. století přišel Kelsey Stinner na trh s elektrickým vibrátorem a ruce lékařů si tak mohly odpočinout. Vibrátory, coby léčebná a velmi žádaná pomůcka, se staly skutečným hitem a tuto službu poskytovala například celá řada luxusních lázní v Evropě i Americe.

Díra v hlavě

Trepanace je považována za nejstarší chirurgický zákrok, který lidé vůbec prováděli, a je zřejmé, že jej podstupovali už nemocní v době kamenné. Velmi jemnou operaci, při níž je proděravěna lebka tak, aby se nepoškodila tvrdá plena chránící mozek, používali naši předci pravděpodobně zejména z medicínských důvodů. Léčili tak duševní poruchy a věřili, že otvorem v lebeční kosti opustí hlavu zlý démon, který v ní sídlí.

Trepanace se používala prakticky po celém světě celkem běžně až do středověku. Kupodivu odborníci odhadují, že ji přežilo až 80 procent pacientů. Soudí tak podle zhojených lebek. Otvor do lebky se buďto opatrně vyškrabával, aby se nepoškodil mozek, nebo se navrtalo několik jemných otvorů, které byly spojeny v jeden velký.

V současné době zkoumají někteří lékaři možné využití trepanace v léčbě stavů po mozkové příhodě.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mám sen. A je trochu bizarní. Toužím po roli Hamleta, říká Veronika Lazorčáková

29. dubna 2024

Premium Umí plynně francouzsky, hraje na saxofon a její hlas zní z několika audioknih. Hlavně je však...

Bolest v kříži dokáže potrápit. Pomoci může cvičení i masáž

29. dubna 2024

Není to žádné velké ani závažné onemocnění, i tak však bolest v kříži dokáže potrápit. Aspoň jednou...

Příběh Ireny: Nevlastní dcera k nám jezdí jako do hotelu, nic nedělá

29. dubna 2024

S partnerem jsme se poznali až ve středním věku, kdy jsme za sebou měli oba nepovedená a dávno...

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 29. dubna do 5. května

29. dubna 2024

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...