Seběh není odpočinek a vy se nesmíte bát to pustit, říká extrémní běžec Pavel Paloncý

Extrémní adventure závody, při nichž si lidé sahají ještě hloub než na dno svých sil, mu prý dávají rovnováhu. A ještě něco navíc. „Jsou to intenzivní pocity, silné zážitky,“ říká Paloncý.
Běh a meditace? Ne. "Takhle to fakt nemám, já jsem spíš vědecky zaměřený."

Běh a meditace? Ne. "Takhle to fakt nemám, já jsem spíš vědecky zaměřený." | foto: archiv Pavla Paloncyho

Celý život sportuješ, dělal jsi orientační běh, kdy ses vrhnul na extrémnější sporty?
Nebyl v tom žádný záměr, nijak jsem to neplánoval. V roce 2003 jsem se přihlásil na Jesenického tvrďáka, což je jeden z nejtěžších vícebojových závodů u nás. Chtěl jsem to jen zkusit, ale chytlo mě to.

Vzpomeneš si, jak ses cítil druhý den?
Sice jsem chodil jak tučňák, ale věděl jsem, že tohle chci dělat. Dva tři roky nato přišla možnost účastnit se zimního adventure racing závodu, který trval pět dnů.

Pavel Paloncý

  • Narodil se v Kroměříži, pracuje jako překladatel, fotograf a příležitostný reportér na volné noze
  • Vystudoval MFF UK v Praze, obor Fyzika povrchů a ionizovaných prostředí
  • Věnuje se především orientačnímu běhu a horským běhům, horskému kolu, kajaku nebo nejlépe všemu dohromady – závodům adventure race

Jak jsi trénoval, když ses adventure závody rozhodl začít brát vážněji?
Já jsem byl čistě běžec, kolo jsem používal na dopravování se na tréninky, žádný cyklista jsem nebyl. Šel jsem do toho po hlavě. Musel jsem začít trénovat spoustu věcí, protože tam je spousta dalších aspektů, jedete v noci, jedete ve sněhu, je to týmová věc.

Jak vypadá tvůj trénink?
Dřív jsem dělal všechno na objem. Teď si říkám, že to není až tak potřeba, že ten mám ze závodů. Nejlepší trénink je totiž samotný závod. Obecně chodím víc intenzitu ve smyslu, že dám patnáct kilometrů svižněji, trénuji intervaly. Mám to méně strukturované, dělám to, jak se cítím. Když se cítím unavený, jdu se jen vyklusat.

Cítíš tedy na sobě v přístupu k tréninku posun?
Přijde mi, že ano. Jeden velký impuls o tom, jak uvažovat o trénování, přišel, když jsem překládal knížku o tréninku cyklistiky, a to mě donutilo nad tréninkem ještě více přemýšlet. Snažím se to mít pestřejší, nechci jen běhat. Doplňuji to plaváním nebo lezením na stěně.

Ale běžecký trénink je základem.
Je to rozložené do více aktivit. Jelikož se věnuji ještě horským běhům, tak je běh důležitý. Nejsem moc rychlý do kopců, ale mám z orienťáku dobře naučenou techniku seběhu, takže tam jsem silný.

Jak tedy dobře sbíhat?
Seběh se nesmí brát jako odpočinek, i tam se dá nahnat čas. Naučil jsem se, že člověk nespadne, dokud není skutečně na zemi. Lidé se bojí to pustit, takže je dobrý najít si kopec a tam potrénovat a nebát se.

Kolik jsi kdy v životě vlastně běžel nejdéle?
Asi na jednom závodě v Anglii – kde trať měřila 430 kilometrů, ale musím dodat, že jsem to neběžel v kuse. Běh střídala chůze, ono to ani nijak jinak nejde. Šel jsem do toho s rozvahou.

Co se ti během závodu honí hlavou?
Je rozdíl, jestli je to sólový závod, nebo týmový. Když jsem v týmu, je to pro mě jednodušší, zabavíme se. Když jsem sám, začínám po třech dnech vymýšlet strašné blbosti, říkám si, jestli to mám za potřebí, všechno bolí… Hodně mi pomohou zprávy od lidí, kteří mě podporují.

Když jdeš nějaký závod v týmu, funguje dobře vzájemná podpora?
Pomáhá, když se známe. Každý na krizi reaguje jinak. Když se známe, víme, jak na chování ostatních reagovat.

Dochází někdy ke konfliktům, když třeba někdo nezvládá?
Dopředu víme, jak na tom jsme. Vždycky je někdo slabší, někdo silnější a s tím do závodu jdu. Spíš by mi vadilo, kdyby to někdo zabalil.

Čím si vysvětluješ, že běžecké extrémy vyhledává stále víc lidí?
Lidi se víc hýbají, nepotřebují žádné extra vybavení, ale možná je to jen módní vlna, která opadne. Na druhou stranu bych chtěl dodat, že se lidé do takových závodů pouští často bez přípravy.

Vzpomeneš si, kdy tě tvoje tělo překvapilo tím, jak funguje?
Pozitivně teď na zimní výzvě, na její poslední etapě. Už jsme byli sami, těšil jsem se do cíle, nevěřil jsem, že ze sebe vydáme něco, co by se mohlo podobat běhu. A ono jo.

V čem jste běželi?
Popravdě v úplně normálních běžeckých botách.

A po kolika kilometrech měníš boty za nové?
Až ta bota vypadá, že už nemůže, až když tam něco brání funkčnosti. Někdy si ty staré nechám na úseky, kde dostávají boty strašně zabrat. Třeba potřebujeme někde přeběhnout tři kilometry v bahně. Já neměřím, na kolik kilometrů mi boty vydrží. Některé vydrží  800, jiné i 2 500 kilometrů. Je to různé. Při dlouhých bězích je důležité udržet nohy v dobrém stavu. Jinak si můžete závod pěkně protrpět.

Jak se staráš o nohy?
Hlavně hodně mazat a problém musíš řešit hned. Třeba puchýř bych propíchnul a zalepil pevně náplastí.

Přečtěte si další rozhovory:

Běžíte každý kopec?
Při dlouhém závodu se prudký kopce nevyplatí běhat, rychle je chodíme. Většinou používáme hole, podle náročnosti terénu.

Jak velký batoh míváš?
Čím menší, tím lepší. Na delší závod tak třicet litrů. Máme ale povinnou výbavu. Za ty roky jsem se naučil brát si jen to důležité.

Největší zbytečnost, kterou jsi s sebou tahal?
Dříve jsem s sebou nosil malý foťáček. Teď ho z časových a váhových důvodů neberu. Na druhou stranu s sebou máme mobily, ty často bývají jako povinná výbava, takže foťák je vyřešen.

Při dlouhém závodě jde komfort stranou, Žádný spánek, únava. Jak se s tím pereš?
Do určité míry to jde dočasně očůrat. Neplatí ale, že čím déle vydržíš bez spánku, tím je to výhodnější. Občas je lepší jít na chvíli spát, pak je člověk zase rychlejší, roli hraje zkušenost. Pětidenní závod bez spánku nedáš. Je výhodnější jít spát třeba druhou noc a je důležité, kde spíš a jestli se skutečně vyspíš, nebo budeš klepat kosu. Občas se ti stane, že to někdy špatně odhadneš a tobě se chce se spát, ale nejsou pro to vhodné podmínky. Pak se to dá očůrat nějakými stimulanty, doběhnout do depa, ale tam stejně musíš zalehnout.

Kolikrát jsi vzdal?
Vzdali jsme, když někdo měl zdravotní problémy, to je jasný.

A co jídlo?
To je strašně individuální. Na mě funguje čerstvé ovoce, tousty.

Co tě žene dělat extrémy dál?
Jsou to intenzivní pocity, silné zážitky. Když s někým běžíte závod, strašně moc se poznáte. Dává mi to rovnováhu. Na závodech se uvolním, doma pak do noci pracuju a hrotím to jinak.

Tvůj sen?
Nemám jeden sen. Snažím se věci dělat hned. Co neudělám teď, na to už nemusím mít příležitost. Mám spoustu menších snů a ty si plním.

Autoři: ,

Nejčtenější

Nemoc ALS vás postupně paralyzuje. Před deseti lety zabila Stanislava Grosse

Začíná nenápadnými potížemi, třeba při psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi pacient zakopává, má svalové křeče a později potíže s polykáním. Na konci je úplně paralyzován a závislý na umělém...

Odmítnout, nebo strpět rychlovku? Co s tím, když vzrušený muž stále doráží

V dlouhodobých vztazích je běžné, že jeden z partnerů zrovna nemá na sex chuť, zatímco ten druhý neví, kam s apetitem. Ženy třeba po porodu, v období mateřství nebo menopauzy zažívají, že dychtivý...

Dívka doplatila na vapování, její plíce vypadají jako popcorn

Brianne Culenová se podělila o svůj příběh, aby ostatní varovala před možnými popcornovými plícemi, se kterými se potýká ona sama. Roky tajného vapování si vybraly svou daň. „Elektronické cigarety...

Žena si pořídila speciální auto, aby mohla za jízdy uspokojovat partnera

Devětadvacetiletá influencerka Kaylee Killionová ze San Franciska si pořídila vůz značky Tesla, aby mohla s partnerem za jízdy provozovat sex, zatímco se auto bude pohybovat po silnici bez řízení....

Šokující Extrémní proměna. Lukáš zhubl nejvíce ze všech, vážil 228 kilo

Lukášovi je čtyřicet let a váží 228 kilogramů. Těžká obezita mu dlouhodobě bere chuť do života, nyní se ovšem obává o to nejcennější: vztah se svou milovanou přítelkyní Hankou. Strach ho dohnal až do...

Fanouškům nestačila, modelka musela vytvořit virtuální verzi sebe sama

Dánská modelka Gitte Von G zareagovala na poptávku a vytvořila sebe samu ve virtuální realitě. Fanoušci natolik prahli po fotkách a videích s ní, že se rozhodla jim v tomto směru udělat radost. „Měla...

21. dubna 2025

Velikonoční koleda: původ, tradice a dosud dodržované zvyky

Navzdory společenským změnám je velikonoční pomlázka stále živá na venkově i v menších městech. Proč vznikla a co symbolizuje?

21. dubna 2025

Příběh Violy: Mám se vdávat, ale místo radosti cítím strach, že dělám chybu

S přítelem jsme se poznali přes internetovou seznamku. Na rozdíl od mých kamarádek nejsem moc společenský typ, a tak jsem se léta věnovala hlavně studiu a pak náročné práci a na vztahy nějak nebyl...

21. dubna 2025

Jaké vzory vévodí jaru? Móda se obrací k přírodě, tak chtějte květy

Že nadešla nová sezona, to vaší pozornosti jistě neuniklo. Tušíte ale, jaké s sebou přinesla barvy a vzory? Slibujeme, že s naší inspirací nešlápnete vedle.

21. dubna 2025

Růžová jarní móda: vpusťte do šatníku eleganci s kapkou něhy

Dodejte svému jarnímu šatníku nádech elegance a ženskosti s růžovou barvou, květinovými motivy a krajkami. Chce to ladit, ale nepřeladit. Inspirujte se.

21. dubna 2025

Jarní únava, špatná nálada, nebo deprese? Naučte se poznat rozdíl

Po zimě se mnoho lidí potýká s únavou, výkyvy nálad a pocity vyčerpání. Může jít o přechodný stav, ale také příznaky deprese. Jak poznat rozdíl?

21. dubna 2025

Týdenní horoskop od 21. do 27. dubna. Kdo potřebuje hranice a kdo zklidnění?

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale také si je užili, případně se vyvarovali rozhodnutí, která by se vám nemusela vyplatit.

21. dubna 2025

Vajíčková pomazánka s avokádem

Vajíčková pomazánka s avokádem
Recept

Lehké

15 min

Máte doma hodně vajec natvrdo z koledy? Připravte si tuto dokonalou pomazánku.

Skandální umění Tracey Eminové. Budila obdiv i odpor, inspirovalo ji vlastní trauma

Premium

Životní traumata málokdy dáváme na odiv, většina z nás je touží navždy vymazat z paměti. Britská umělkyně Tracey Eminová na nich postavila svou kariéru. Její díla jsou hlubokou osobní zpovědí, ve...

20. dubna 2025

Sexy do vesmíru? Uniformy ženské posádky Blue Origin jsou rozpačité party kostýmy

„Rozežrané! Apokalyptický nesmysl“ či „pár dobrých memeček za miliardu dolarů“ jsou pouze některé z kritických hlasů, které se snesly na nedávnou vesmírnou misi společnosti Blue Origin. Druhý...

20. dubna 2025  10:02

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Slavíte Velikonoční pondělí? Provedeme vás tradicemi, na které se už zapomíná

Velikonoční pondělí následuje po Božím hodu velikonočním a někdy se mu také říká Červené pondělí. Je spojený s barevnými vejci, hodováním, šleháním pomlázkou a poléváním vodou. O Velikonočním pondělí...

20. dubna 2025

Nebuďte obětním beránkem, to zavání týráním. Prevencí je sebeláska

Naši předkové obětovali beránky svým bohům, aby zmírnili jejich hněv a získali si je na svou stranu. Dnes se děje prakticky totéž. Jen zvířecí roli přebírá člověk…nehrajete náhodou roli obětního...

20. dubna 2025