Děti z chudých rodin mají častěji nadváhu a jsou nešikovné, řekl lékař

  13:42aktualizováno  5. září 13:17
Obezita je podle gastroenterologa Julia Špičáka zcela zásadní zdravotnický a společenský fenomén. V pořadu Rozstřel ji dokonce označil za pandemii. „Lékaři jsou informovaní, ale mezi poslanci je až sedmdesát procent obézních,“ řekl a dodal, že nejde jen o horší kvalitu života. „Tloušťka je spojena s celou řadou chorob.“

Obezita je podle lékaře častější u nízkopříjmových skupin. Čím jsou rodiny chudší, tím tlustší bývají jejich členové. „Tato skupina obyvatel se víc nechává ovlivňovat podprahovou a v důsledcích negativní reklamou.“

Nadváhou dnes trpí dvacet procent dětí. „Medicína tíhne k řešení následků, protože takový postup je dnes medicínsky i finančně zajímavější,“ řekl lékař a dodal, že léčba obezity by neměla začínat operacemi, ale návštěvou psychologa. „Často bohužel operací začíná i končí.“ Pomohlo by, pokud by poslanci dokázali nastavit prevenci jako byznys. „Ale na to není dnes dostatečný akcent,“ uvedl lékař, který již téměř dva roky zasedá v Poslanecké sněmovně.

„Jedna moje dcera je učitelka a říkala mi, že děti dnes strašně jedí. Ty z vysokopříjmových rodin jedí sice zdánlivě zdravěji, ale konzumace je obrovská. Za nás to bylo tak, že byly chytré děti a ty méně chytré, které byly zdatné manuálně a ve sportu. Dnes mají ambiciózní rodiče chytré děti, které jsou šikovné ve všem, a děti chudých rodičů nejsou šikovné v ničem. A dcera mě upozornila na fenomén neprostupnosti těchto dvou sociálních skupin.“

Podle lékaře je na vině i fakt, že neumíme žít bez návyků. Dříve nás ničila hlavně kombinace alkoholu, kouření a obezity. „Dnes sice ustupuje kouření, ale stáváme se závislými na sociálních sítích a mobilech. Lidé nechodí do hospody, ale jsou pořád s mobilem,“ uvedl lékař a dodal, že život je tak těžký, že si ho musíme ulehčit nějakým návykem. A bylo to tak vždycky. „Alkohol je starý jako civilizace. Osmdesát procent vztahů i uměleckých děl vzniká pod vlivem alkoholu, je počato asi padesát procent dětí...“

Varování na potravinách

Na vině dnešní epidemie je podle profesora Špičáka jak byznys, který nutí firmy útočit na spotřebitele masivní reklamou, tak fakt, že potraviny na trhu jsou chuťově velmi výrazné.

Fotogalerie

„Přináší tím pádem lidem větší požitek než strava našich babiček, která byla chuťově fádní,“ říká a dodává, že typickým problémem středoevropské stravy je hodně energie v malém množství.

Gastroenterolog by vůbec nebyl proti, aby se nezdravé potraviny povinně označovaly fotografií nechutného tlouštíka a nápisem, že obezita škodí, podobně jako již existují varování například na krabičkách cigaret.

Epidemii obezity podporuje podle odborníka i skutečnost, že obézní začínají mít převahu a tím se stávají respektovanou „normou“.

Prof. MUDr. Julius Špičák, CSc.

  • Narodil se 10. června 1952.
  • Je známým českým gastroenterologem. Profesorem vnitřního lékařství se stal v roce 2007.
  • Od roku 1995 je přednostou Kliniky hepatogastroenterologie Transplantcentra pražského IKEM.
  • Je členem mnoha mezinárodních odborných společností a pravidelně publikuje v odborném zahraničním tisku. Mimo jiné se zaměřuje na transplantace jater.
  • Od října 2017 je poslancem Poslanecké sněmovny PČR, členem hnutí ANO 2011. Je ženatý, s manželkou Marií, která je také lékařka, má dvě dospělé dcery.

„V parlamentu má nadváhu sedmdesát procent poslanců,“ říká Špičák. I to je podle něj důvod, proč se na jeho půdě o obezitě nemluví.

„Dotkli byste se jich,“ tvrdil v rozhovoru pro internetový deník E15. „Obecně platí, že to téma se nepovažuje za politicky korektní,“ dodal.

Geneticky se lišíme a do jisté míry geny hrají roli v tom, jak vypadáme, ale vloha k obezitě podle gastroenterologa neexistuje.

„U naprosté většiny obézních stojí za jejich problémem vztah k jídlu, respektive nezkrotná chuť k jídlu a nabídka trhu.

„Schopnost odvyknout si jíst je, řekl bych, ještě těžší než přestat kouřit nebo pro alkoholika přestat pít,“ dodává odborník a připouští, že na rozdíl od boje proti alkoholismu a kouření u nás chybí systém řešení epidemie obezity, protože po něm není poptávka.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz