Díky vašim naběhaným kilometrům se Kuba může těšit na krásné léto

  7:08aktualizováno  7:08
Kuba je kluk, kterému jste pomocí aplikace EPP pomohli pohybem k novému polohovacímu vozíku. Příběh chlapce, který trpí progresivní svalovou dystrofií, vás v klidu nenechal. Naopak: zvedli jste se z gauče a hned v prvních dvou dnech nasbírali dostatek bodů na to, abyste Kubovi splnili sen o krásných prázdninách.

V novém vozíku lze i odpočívat, a to bez náročných a bolestivých přesunů do postele. | foto: Petra Rohelová, Karolína Hornová,  Rungo.cz

O Kubově příběhu a o tom, jak on i jeho rodina překonává těžké onemocnění, si můžete přečíst v tomto článku.

Kuba tak nový invalidní vozík, který se vyrábí na míru přímo pro konkrétního pacienta, získal v rekordním čase. Nemusí už v létě ležet doma v posteli a dívat se na sluníčko oknem, případně sedět v klasickém vozíku, což je pro něj dost bolestivé. Má před sebou prázdniny, které může strávit venku s kamarády nebo třeba s maminkou a sestrou na výletě.

„Kuba a samozřejmě i já na vozíku nejvíce oceňujeme možnost polohování. Polohujeme zhruba každé 2–3 hodiny, dle jeho požadavků. Bolesti, které měl při sezení na klasickém vozíku, se postupně eliminují, Kuba více odpočívá a cítí se lépe,“ pochvaluje si maminka Petra Rohelová.

Polohování je možné kdekoliv, takže Kuba může být častěji venku nebo třeba ve škole, kterou nemohl předtím už tak často navštěvovat. „Nyní můžeme být déle venku a více si všeho užívat. Plánovat výlety a různé akce. Je to prostě super, nedá se to srovnat s obyčejným invalidním vozíkem a já i Kuba jsme za to moc rádi,“ říká Petra.

Nový pomocník na prázdniny

Kuba prožívá úplně jiné dětství, než jaké si pamatuje většina z nás. Jeho nemoc ho upoutala na invalidní vozík ještě před tím, než nastoupil do první třídy, a neustále postupuje. I tak má ale spoustu kamarádů, a to jak těch „virtuálních“ přes internet, tak „skutečných“ ze školy. Díky vozíku s nimi v létě bude moci trávit více času. A samozřejmě také s maminkou a sestrou, které na něj nedají dopustit. Nový vozík je tak přínosem pro všechny.

Aplikace EPP a projekt Pomáhej pohybem, díky kterému může pomoci opravdu každý, vznikly díky Nadaci ČEZ. Více o aplikaci a o tom, jak vás může motivovat k běhu, se dočtete v tomto článku.

„Doma jsme vše pořádně vyzkoušeli, technik vozík nastavil přesně na Kubovo tělo. Druhý den jsme šli za dětmi do školy a odpoledne se psem do lesa na krátký výlet,“ popisuje Petra den, kdy nový „dárek“ dorazil domů. „Teď už Kuba zase chodí do školy skoro každý den. Ze všeho nejvíc se ale těší na prázdniny,“ dodává.

Doufá také, že se rodině zase podaří sehnat peníze a vyrazit na dovolenou k moři: „Synovým velkým snem je podívat se alespoň ještě jednou k moři. Odmalička miluje plavání, pohyb ve vodě mu navíc pomáhá uvolňovat svaly,“ vysvětluje Petra. Je šťastná, že si rodina díky novému vozíku může prodloužit dobu, kdy bude Kuba schopen účastnit se všemožných aktivit spolu s „normálními“ lidmi. „Nedá se říci nic jiného, než upřímné poděkování všem lidem, kteří pomohli. Moc nás potěšilo, že nejsme lidem lhostejní, a že nám pomohli,“ uzavírá Kubova maminka.

Témata: Inspirace

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz