Nejčastější dietní lži: po bramborách ztloustnete a sacharidy jsou zlo

  • 20
V honbě za štíhlejší postavou mají mnozí tendenci věřit každé radě z internetových diskuzí. Odborníci se mohou snažit, jak chtějí, některé mýty a lži se však v povědomí lidí stále drží. Které jsou ty nejčastější?
Nové brambory s rozmarýnem

Nejezte přílohy, po bramborách ztloustnete

Jíst pouze maso se zeleninou nám sice zajistí menší příjem kalorií, ovšem strava bez příloh není nikdy vyvážená. Organismus postrádá vitaminy, minerální látky, sacharidy a vlákninu, které z příloh přijímáme nejčastěji. 

K obědu si proto klidně dopřejte brambory, rýži či těstoviny, ale při večeři vše nahraďte zeleninou. 

Mimochodem, právě brambory jsou vhodnou potravinou pro stabilizaci hmotnosti. Tedy pokud jich nesníte hrnec, ale maximálně 150 gramů. Ideálně je vařte ve slupce.

Ilustrační snímek

Umělá sladidla jsou ideální náhražkou cukru

Takzvaně „dietní“ limonády jsou ve skutečnosti pastí. Nápoje s nulovým obsahem kalorií totiž vytváří dojem, že jich můžeme vypít, kolik chceme. Cukr v nich však nahrazují chemikálie, které navíc mohou rozpoutat nezvladatelnou chuť na sladké.

Třeba aspartam, jedno z nejznámějších umělých sladidel, je asi dvěstěkrát sladší než cukr. Na takovou chuť si lidské tělo rychle zvykne a vyžaduje jej.

Letní ovoce (ilustrační fotografie)

Každé ovoce vám při dietě prospěje

Ovoce má sice mnoho vitaminů a téměř žádný tuk, ale obsahuje takzvané rychlé sacharidy. 

Třeba velký banán vám dodá kolem 18 g cukru. Ještě kaloričtější jsou datle a avokádo, vůbec nejvíce sušené ovoce.

Ilustrační snímek

Při dietě jezte nejméně pětkrát denně

Takto obecně formulovaná rada je nesmysl, každé tělo si žádá zcela individuální přístup. 

„Je jedno, jestli máte jídel za den méně, nebo více než pět. Důležité je hlídat si množství celkového denního příjmu, ale také poměr přijímaných živin,“ vysvětluje nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze sítě výživových poraden Nutriadapt.

ilustrační foto

Ořechy jsou tučné, měly bychom se jim vyhýbat

Mandle, kešu, „vlašáky“ a další ořechy sice tuky obsahují, ale především ty nenasycené, zdraví prospěšné. Při dietě můžete denně zkonzumovat i celou hrst, tedy asi 30 g.

Hodné a zlé diety. K obezitě se dá i prohubnout, říká odbornice na výživu

Ovšem pozor, netýká se to ořechů pražených a solených, těm se naopak vyhněte. 

„Pro maximální využitelnost minerálních látek z oříšků i semínek je vhodné je namočit na několik hodin nebo přes noc do vody. Tím se výrazně zlepší využitelnost živin a ulehčíte svému trávení,“ prozrazuje výživová odbornice.

Ilustrační fotografie

Sacharidy jsou zlo

Pokud se snažíme zhubnout, měli bychom sacharidy z jídelníčku vyřadit, říká jeden z mýtů. „Je to nesmysl, sacharidy ve stravě můžete jíst na snídani, oběd i večeři,“ radí Bartolomějová.

„Záleží, co vám nejvíce vyhovuje a jak na to vaše tělo reaguje. Podstatně důležitější je to, abyste správně nakombinovali nejen vhodné sacharidy, ale také bílkoviny, tuky a neopomíjeli důležitost vlákniny ve stravě,“ dodává.

Domácí jogurt

Po nízkotučných výrobcích se nepřibírá

Produkty s nálepkou „nízkotučný“ nebo „bez tuku“ jsou obvykle vyráběny s pomocí přidaného cukru, potravinového škrobu či soli. To způsobuje, že si sice kupujete „zázračně“ odtučněný výrobek, ale ve finále jíte minimálně stejný počet kalorií, který se nachází v jeho běžné formě.

Nenechte se proto oklamat marketingovými hesly na obalech. Skutečnou vypovídající hodnotu mají tabulky nutričních hodnot a složení výrobku. Při nákupu kontrolujte počet kalorií s ohledem na celkový objem balení.

„Tak nežer!“

Rada, která má velká úskalí

  • Hladovění je hloupou a hlavně neúčinnou formou jak zhubnout a následně si nižší hmotnost udržet. Například třídenní půst vám sice na hmotnosti ubere pár kil, ovšem s návratem k běžnému jídelníčku počítejte se stejně rychlým jo-jo efektem. Okamžitá redukce je navíc spojena s úbytkem svalů, nikoli tuku, což negativně působí na zdraví celého organismu.
  • Ovšem regulovaná hladovka, kdy zhruba 36 hodin přijímáte pouze neslazené tekutiny, může skutečně fungovat jako startér redukční diety. „Pokud však hladovíte přes den a večer to nevhodně doháníte, nebo jíte stylem pouze jednou dvakrát denně a přitom je skladba jídla nevhodná, pak bude tělo reagovat opačně. Bude zásoby ukládat,“ varuje nutriční specialistka Monika Bartolomějová.