Těhotné by se měly mít na pozoru před olovem ze starých barev nebo keramiky. (ilustrační foto)

Těhotné by se měly mít na pozoru před olovem ze starých barev nebo keramiky. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Nástrahy v těhotenství: olovo v barvách může poškodit matku i dítě

  • 0
Mnohé těhotné se snaží ještě před příchodem miminka renovovat byt a zařídit dětský pokojíček. Měly by si ale dát pozor na staré barvy a nátěry s olovem, mohly by ublížit matce i dítěti.

Vědci z Bristolské univerzity zkoumali hladiny olova v krvi těhotných žen a odhalili  anomálii. Většinou byly vyšší hladiny olova v krvi spojené s chudšími ženami, žijícími ve více znečištěném prostředí. V oblasti anglického Bristolu se ale objevovalo olovo ve vyšších dávkách i u bohatších a vzdělanějších žen. Výzkum zveřejnil magazín Plos One.

Pozor na staré barvy a nátěry

Podle vědců pod vedením doktorky Caroline Taylorové to může být tím, že si ženy kupují staré domy a opravují je. Nátěry starých stavení mohou být s příměsí olova, během seškrabávání a olupování vzniká olovnatý prach, který se dostane do těla ženy i plodu. Výsledkem může být zvýšení krevního tlaku, což vede až k preeklampsii.

"Preeklampsie se projevuje vysokým krevním tlakem, přítomností bílkoviny v moči a otoky těhotné. Vede až ke stagnaci růstu plodu, eventuálně až k jeho úmrtí," vysvětluje gynekoložka Blanka Vavřinková z První české lékařské společnosti.

Proto se těhotným v poradně vždy kontroluje krevní tlak, přítomnost bílkoviny v moči a lékař se ptá na stupeň otoků končetin.

Nebezpečná preeklampsie

Preeklampsie není léčitelná, vyřeší se až porodem (výjimečně ale může přijít i po porodu). 

"Nejzávažnější komplikací preeklampsie je tzv. eklamptický záchvat, tedy záchvat, kdy má těhotná křeče spojené s bezvědomím. Je ohrožen život ženy i plodu. Další komplikací  je tzv. HELLP syndrom, charakterizovaný rozpadem červených krvinek, poklesem krevních destiček a zvýšením jaterních enzymů," dodává lékařka. 

Vyhněte se ohňům a jezte kapustu

Kromě barev s olovem jsou rizikovými i otevřené ohně a topení uhlím, protože se uvolňuje při spalování. Olovo podle britských vědců najdeme i v cigaretovém kouři, kávě a alkoholických nápojích. Jeho zvýšené hladiny měly i ženy se psem, zřejmě na sobě nanese olovnatý prach do bytu.

Těhotné by také měly zpozornět při výběru nádobí. Některé starší nebo zahraniční barvy používané na kameninu, keramiku a porcelán mohou těžký kov uvolňovat. Olovo se v těle usazuje a může v něm přetrvávat i několik desítek let. Ženy, které kdykoliv v minulosti pracovaly v prostředí s olovem, by o tom měly informovat svého lékaře, který bude jeho hladiny kontrolovat.

Na závěr zbývá rada, jak se olova v těle zbavit. Zkuste třeba jíst mrkev a kapustu, které na sebe vážou těžké kovy a umožní je vyloučit z těla.

, pro iDNES.cz