Sbohem, léto! Podzimní rovnodennost přináší úlevu, zklidnění a nové plány

  • 1
Poslední třetina září charakteristická dřívějším stmíváním a obvykle i ochlazením pomalu otevírá dveře do podzimu. Toto období nám však zároveň přináší zklidnění a úlevu od horkého léta. Jak pomoct své duši i tělu využít podzimní rovnodennost tak, abychom z ní pro sebe získali co nejvíc?
Ilustrační snímek

Je čas zavřít za sýpkami dveře

Pojďme se nejprve podívat do minulosti, kdy byli lidé víc spjati s rytmem přírody a celého roku. Slavila se úroda, jak ta obilná, tak i ovocná a zeleninová. Den a noc jsou si v těchto dnech rovny, naši předkové proto vnímali tento čas jako období naprosté rovnováhy v životě i přírodě. Co mělo být dáno, bylo vydáno.

Numeroskop na září plné nových začátků. Devítka podtrhne význam vašeho čísla

A na lidech bylo, aby byli přírodě vděční a náležitě to ocenili jako druhou oslavu sklizně (ta první se odehrávala v polovině léta v podobě dožínek). Dnes k nám tato tradice promlouvá v podobě různých poutí a hodů.

Rovnodennost je okamžik, kdy je Slunce v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose, souběžně s průřezy zemských rovnoběžek. Rovnodennost nastává dvakrát do roka:

  • 20. až 21. března, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem
  • 22. až 23. září, kdy prochází podzimním bodem (v roce 2023 nastane podzimní rovnodennost 23. září)

Březnová rovnodennost je na severní polokouli přechod z astronomické zimy do jara, a mluvíme tedy o jarní rovnodennosti, kdežto v září přechází léto v podzim a mluvíme o rovnodennosti podzimní. Na jižní polokouli naopak začíná jaro v září a podzim v březnu.

Zdroj: Wikipedie

Ilustrační fotografie

Příliv energie a nové nápady

Cítíte-li se dobře a plni energie, pak možná patříte k těm, kterým podzimní čas obecně velmi uleví od zatěžujícího horkého léta. Milovníci podzimu někdy v tento čas přímo srší energií a novými nápady.

Jestli je ovšem vhodné vrhnout se hned po hlavě do různých aktivit, to už je otázka. Možná jen na čas, zhruba do konce listopadu. Pak totiž přijde potřeba ještě víc se zahloubat do sváteční a přezimovací nálady.

Sex, otužování i výlet s přáteli. Zvládněte nástrahy podzimu s přehledem

Čas podzimní rovnodennosti je ideální na dokončení nedodělků i na započetí něčeho, co má pro vás velký význam. Přitom je dobré si uvědomit, že to, co na podzim začínáme, bude mít většinou delší trvání a je velkým závazkem, jehož podoba se může ještě přes zimu měnit a dozrávat.

Celkově se jedná o čas, kdy nás změny, které cítíme, nebo které nám přicházejí do života, ovlivňují více a hlouběji. Dopřejme si proto na ně víc času a buďme trpěliví.

Ilustrační snímek

Nechuť ke zklidnění a samotě

Cítíte-li se v tomto období spíš pod psa, pak to může být nechutí schoulit se do sebe, do své duše, do klidu. Je možné, že letní rozlítanost vám vyhovovala víc. Podzimní splíny prý často pronásledují ty, kdo neumí být sami se sebou a vadí jim samota. Něco na tom možná je.

Pět důvodů, proč je ideální začít s hubnutím na podzim

Obecně ale podzim vytrhává i s kořeny plevel a pokud nás něco tíží a nějaký problém se provalil s plnou silou, nejspíš byl z těch, které jsme dlouho přehlíželi, nebo je řešili nesprávně.

To, co nás nyní tíží, si opravdu žádá, abychom našli řešení. Je to tedy ideální čas na různé terapie, dlouhodobé plány se svou duší, léčení a zaměření se na sebe samé. A to jak z hlediska fyzického, tak psychického zdraví. Výsledky jdou do hloubky, proces bolí, ale na jaře, a nejspíš ještě mnohem dřív, se budeme cítit jako znovuzrození.

Ilustrační snímek

Magie podzimní rovnodennosti

Nahlédněme ještě do světa magie, kouzel a pověr, které provázely naše předky. V období podzimního slunovratu se věřilo v různé věci.

Mabon (pohanský svátek úrody) byl někdy také nazýván svátkem tkalců, což symbolicky odkazovalo na všechny práce, které zpracovávaly letní úrodu, od vlny až po len. Magie pak přidala i splněná přání, chvíli, kdy si můžeme v den podzimní rovnodennosti přát, tkát předivo svých snů a svého života. Prý se to vyplní!

Houby, polévky a barvy přírody. Užijte si podzim jako české food blogerky

S Mabonem je neodmyslitelně spjatý i magický roh hojnosti, symbolicky všechna úroda roku. Souvisela s tím výzdoba domu úrodou: koš plný jablek, švestek, mrkve, řepy a všeho, co nyní zraje. Roh hojnosti je především o vděčnosti, ale také se spojuje s pořádným úklidem, přípravou na zimu a vymetením pavučin. Srovnáme si to v domě a zároveň i v hlavě, to není špatné, že?

Jaké počasí zařídí svatý Matouš, takové je po čtyři neděle.

Pranostika pro čas podzimní rovnodennosti

Takové je kouzlo prvního podzimního dne, který nás zve k sobě. Do vůně zralých plodů, švestek, jablíček, závinů se skořicí, k prvním horkým čajům s citronem. A možná i ty první rýmy a virózy nám chtějí ukázat, že je třeba zpomalit.

Oslavte tento čas tím, že si dáte na stůl něco voňavého podzimního, dýňového či jablíčkového, a tím, že se useberete do sebe, do svých myšlenek a do toho, co vaše duše chce. Ono to totiž bude nyní hodně vidět.

Pranostika pro čas podzimní rovnodennosti říká: Jaké počasí zařídí svatý Matouš (21. září), takové je po čtyři neděle. Tak třeba i letos s námi bude chtít hezké počasí při vstupu do podzimu pobýt déle. Uvidíme…

Jak na vás působí podzimní rovnodennost? Hlasujte v anketě na další straně.

Jak na vás působí podzimní rovnodennost?

celkem hlasů: 196