Když se sex stane noční můrou. Vše, co potřebujete vědět o nízkém libidu

  • 5
Je normální, že libido neboli sexuální touha v průběhu let kolísá, nikdy by však nemělo dojít k úplnému vyhasnutí. Dlouhodobá nechuť k sexu totiž může zapříčinit velké životní komplikace, a to nejen v partnerství.
Ilustrační snímek

Co znamená pojem nízké libido?

Nízké libido není jen výmysl dnešní doby či výmluva, proč nemít sex. Nedostatečná sexuální touha a vzrušení patří mezi sexuální dysfunkce, dříve byla známá pod názvem porucha hypoaktivní sexuální touhy (HSDD), a postihuje ženy i muže.

Libido přitom ovlivňuje nejen chuť na sex, ale i další intimní záležitosti jako tu správnou náladu na erotické hrátky, fantazie, myšlenky a vzrušení se všemi tělesnými projevy, což zahrnuje i přirozenou vaginální lubrikací či erekci.

Neházejte vášeň do žita. Pět tipů, jak nastartovat své i partnerovo libido

Lidé se sníženou sexuální touhou mohou mít problémy nejen se samotným vzrušením, ale i s dosažením orgasmu či užíváním si intimností. Erotická nechuť také dokáže poměrně značně zkomplikovat vztahy i životy. Někdy může vyvolat až závažné psychické potíže, i proto se nevyplácí tento problém podceňovat.

Ilustrační snímek

Problém z lékárničky

Důvodů, proč se u některých lidí nedostavuje chuť na pikantnosti, existuje mnoho a někdy může být obtížné najít jen jediný spouštěč. Obvykle bývá na vině souhra hned několika negativních vlivů.

Za nechutí k sexu můžou stát mimo jiné léky, které úžíváte. Mezi nejproblémovější patří hormonální přípravky jako antikoncepce, ale i výživové doplňky pro lepší prožívání menopauzy. Potíže mohou dělat i léky na krevní tlak, na tlumení bolesti či antidepresiva.

Nesmíme opomenout ani alkohol, který sice může na jednu stranu napomoci k vyšší vzrušivosti, ale při nadměrném užívání škodí (a nejen sexu), nebo jiné návykové látky.

Pilulka na libido zázraky nepřinese, žena není hrací automat, říká sexuolog

Výzkumy zaměřující se na sexuální problematiku dokonce ukazují, že právě snadná dostupnost léků, výživových doplňků, alkoholu a drog má za následek raketový narůst počtu lidí se sexuálními dysfunkcemi.

Některé fáze života nejsou až tak příjemné, jak se může zdát. Nestyďte se o...

Ach, ty hormony

Především u žen mohou být za ztrátou libida změny hormonálního charakteru. Věk přitom nemusí být rozhodující. Ať už jde o období menstruace, těhotenství, kojení či přechodu, všechny tyto etapy života mohou velmi ovlivnit touhu a samotnou vzrušivost.

Zvláštní etapou je proces stárnutí, a to jak u žen, tak u mužů. S přibývajícími roky se mnohdy vytrácí zájem o sex, zejména v důsledku klesajících hladin pohlavních hormonů a s narůstáním zdravotních problémů souvisejících právě s věkem.

Hormony ovlivňují naši hmotnost, libido i náladu. Srovnejte je do latě

Hormonální bouři mohou způsobit i některá onemocnění, například nesprávná činnost štítné žlázy, kdy tato žláza (umístěná v krku) neprodukuje dostatek hormonů. Mezi běžné příznaky tohoto onemocnění patří únava, přibírání na váze, deprese nebo právě nezájem o sex.

Ilustrační snímek

Vztahové problémy

Za poklesem zájmu o sex a odmítáním intimností může stát také stereotyp, nuda a partnerská nepohoda, jak dokládají průzkumy. A to i tehdy, kdy se soužití na první pohled zdá harmonické. Častou příčinou bývá osobní nevyrovnanost, rozdílný pohled na intimní otázky i vnímání samotného partnerství.

Pozor na zabijáky vášně. Dusí ji hádky, lenost, mobil i chipsy

Co tedy může být za ztrátou libida? Nedostatek emocionální intimity mezi páry, vztahové konflikty a četné rozepře nebo reálná či vydedukovaná nevěra protějšku.

Ovšem i sami na sebe si šijeme bič v podobě srovnávání se s jinými, především co se týká vzhledu nebo schopností, což se chtě nechtě promítne do sebevědomí. Obavy z erotické výkonnosti trápí nejen muže, ale i ženy, zabijákem libida může být i strach z otěhotnění nebo naopak z neplodnosti.

Ilustrační snímek

A zase ten stres

Jak už bylo zmíněno, u správné funkce libida je důležitá partnerská pohoda, jenže ta často z důvodu náročného životního tempa pokulhává. Páry si neumí udělat chvilku na to, aby spolu komunikovaly, vše berou jako samozřejmost, před konflikty zavírají oči a společný čas tráví s mobilními telefony v ruce. Sex se tak dostává až na poslední příčky priorit.

Dnes ne, miláčku! Nejčastější situace, kdy sex nespojuje, ale ničí vztah

Stres, úzkost, vyčerpání, nekončící povinnosti, to jen malý výčet problémů současnosti, které mohou mít zásadní vliv na štěstí a vyrovnanost. Jakmile se dostaví pocit psychického a fyzického vyčerpání, je potřeba přehodnotit preference a změnit životní styl. I malá obměna může mít blahodárné dopady, a to nejen na libido.

Ilustrační snímek

Jak navrátit ztracené libido?

Paradoxně mnohdy sami tušíme, co stojí za nedostatkem zájmu o intimnosti. Někdy pomůže změna životního stylu, přidat více pohybu, začít lépe jíst, dbát o sebe, jinak přemýšlet. Co takhle vyrazit mimo komfortní domácí zónu a zajít na romantickou večeři s dlouhodobým partnerem? Někdy stačí opravdu trocha snahy a dojde k výraznému zlepšení sexuálního vzrušení.

Jakmile libido stále stagnuje, je vhodné vyhledat odbornou pomoc. Začněte u praktického lékaře, který vyhodnotí situaci, doporučí postup, případně upraví dávkování léků.

Nahlédnutí do ložnice dokonalých párů. Co dělají, že mají tak skvělý sex?

Když je vyloučen problém zdravotního charakteru, bude možná potřeba navštívit vztahového terapeuta nebo sexuologa. Společně s ním se jistě doberete pro vás vhodného postupu, který vám do života vrátí touhu a radost ze sexu.

Trápí vás problémy s nízkým libidem? Hlasujte v anketě na další straně.

Trápí vás problémy s nízkým libidem?

celkem hlasů: 1213