Potratovou pilulkou starosti skončit nemusí. Může přijít deprese

  0:19
Dobrovolné ukončení těhotenství dodnes patří k tabuizovaným tématům. Souvisí to s tím, že s nimi mnoho lidí nesouhlasí a ženy se bojí hovořit o svých zkušenostech otevřeně. A i když později své rozhodnutí považují za správné, mohou podlehnout depresi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Téma interrupcí je i dnes v naší společnosti velmi citlivé. Přestože zákon jasně upravuje okolnosti, za kterých mohou lékaři těhotenství přerušit, mnoho lidí to odsuzuje z morálního hlediska. Ženy, které se z jakýchkoliv důvodů rozhodnou interrupci podstoupit, pak často raději o svém zážitku mlčí i před svými nejbližšími.

Problém podle psychologů tkví v tom, že si myslíme, že zákrokem nebo podáním pilulky je celý proces u konce. První emocí, kterou ženy následně cítí bývá úleva. Jenže často hned poté přichází smutek, se kterým si žena neví rady. Proč je smutná, když se tak sama rozhodla? A jak může být smutná, když jí zároveň spadl kámen ze srdce?

„Deprese po potratu souvisí u některých žen s truchlením ze ztráty dítěte, často jde ale o příznak vnitřního konfliktu a pocity viny z tohoto rozhodnutí. I když si rozumem najde důvody, proč potrat podstoupit, ženská přirozenost, mateřský pud, emoce spojené s celou situací to vnímají jinak, z toho pak vzniká právě zmíněný vnitřní konflikt a pocity viny,“ vysvětluje psycholog Jan Kulhánek z centra Psychoterapie Anděl. 

Emoce se musí zpracovat

Bohaté zkušenosti se ženami, které zasáhly postabortivní deprese a další problémy, má doktorka Trudy M. Johnsonová, která o tom, jak se vyrovnat s interrupcí napsala knihu Choice Processing and Resolution (volně přeloženo jako Zpracování a uzavření své volby)

Zpověď po potratu

Třicetiletá Lilia, která vystudovala politiologii a historii na oxfordské univerzitě, se svěřila se svým zážitkem z „klasického“ potratu a porovnala ho s interrupcí pomocí pilulky.

Lilia K. se svým synem

Ženy si po interrupci smutnění často zakážou nebo na ně nemají prostor, protože o zákroku nikomu neřeknou. Namísto přirozeného oplakání definitivního rozhodnutí se pak snaží působit normálně a často i předstírat, jako by se nic nestalo. Může se objevit i úzkost související s obavami o prozrazení nebo o svou budoucí plodnost.

Podle Trudy Johnsonové je deprese jedním z hlavních „vedlejších příznaků“ po nezpracování smutku z interrupce. U žen se pak střídají chvíle smutku s obdobími vyplněnými paralyzující depresí. Nezpracovaný smutek podle psycholožky také způsobuje, že jsou ženy permanentně naštvané, aniž by si uvědomovaly zdroj svého vzteku.

Jiné ženy pak sahají k „samomedikaci“ své psychické bolesti pomocí alkoholu a dalších drog, závislostí na svých blízkých lidech, ale třeba i poruchou příjmu potravy. „Je známo, že omezování se v jídle je jeden ze způsobů, jak se vyrovnat se smutkem,“ objasnila Trudy Johnsonová pro web PsychCentral.

Problém s politikou

Problém také tkví v politickém a náboženském kontextu interrupcí, stejně jako v tom, že se o tomto tématu otevřeně nehovoří a ani se moc nezkoumá. Právě data z psychologických výzkumů si totiž politici rádi berou jako argumenty. Ve Spojených státech amerických se tak již několik let skupina lékařek i aktivistek snaží o zařazení Post Abortive Stress Syndrome (PASS - postinterrupční stresový syndrom) mezi oficiálně uznávané diagnózy, jako je tomu např. u premenstruačního syndromu, poporodní deprese nebo posttraumatické stresové poruchy. 

Odpůrci interrupcí používají v Americe postabortivní depresi jako argument proti interrupcím, protože se podle nich dotkne každé ženy s touto zkušeností. Zastánci práva žen na interrupci pak zase PASS vyvracejí jako mýtus, který odpůrci využívají k vyděšení žen a postavení potratů mimo zákon. Pravda se zdá být někde uprostřed - nepříjemné pocity po potratu se netýkají všech žen, to ale neznamená, že neexistují vůbec.

„Podle mé zkušenosti by si profesionální pomoc zasloužila každá žena, která má po potratu výčitky, trápí se a potřebuje své trápení sdílet. Vyhledat pomoc by pak určitě měla žena, která v důsledku depresivních nálad přestane spát, jíst, má myšlenky na to, že by si chtěla ublížit nebo se přímo zabít,“ upozorňuje psycholog Jan Kulhánek.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Žena strávila v tetovacím studiu 300 hodin, aby se zcela změnila

15. května 2024

Bethany Moore z Velké Británie uvedla, že se jako dítě nenáviděla. Neměla ráda své tělo a toužila...

Je to nevkusné a nemravné. Náhradní manželku pobouřily akty v obýváku

15. května 2024  21:50

V novém díle Výměny manželek sehrála hlavní roli temperamentní Nikol. Deset dní se snažila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva měsíce po operaci zemřel první pacient s transplantovanou prasečí ledvinou

12. května 2024  15:41

První příjemce ledviny z geneticky modifikovaného prasete zemřel necelé dva měsíce po...

OBRAZEM: Čeští herci, kteří se objevili v hollywoodských filmech

11. května 2024  12:01

Které hvězdy z Česka to „dotáhly“ až do zahraničních filmových a seriálových trháků? To zjistíte v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Leony: Odešla jsem od dětí kvůli lásce, teď mě odmítají

13. května 2024

Můj příběh se začal psát už před třiceti lety, krátce po „sametové revoluci“, kdy jsem se bláznivě...

FOTODUEL: Nejhezčí model letošního Met Gala vynesla Sydney Sweeney

16. května 2024

První květnové pondělí již tradičně patřilo galavečeru Met Gala. Celebrity se v noci z 6. na 7....

Chtěla vypadat jako Kardashianová, tak si žena dopomohla plastikami

16. května 2024  8:57

Claire Leesonová začala být posedlá vzhledem profesionální celebrity Kim Kardashianové poté, co...

Vystoupit z komfortní zóny není snadné. Může vám to ale zásadně změnit život

16. května 2024

Naši pohodlnou zónu si lze představit jako prostor, ve kterém je naše psychika zvyklá žít. Domov,...

Kolébka trendu regencycore. Bridgertonovi nabízí velkolepou módní podívanou

16. května 2024

Na streamovací platformě Netflix má 16. května premiéru první část třetí série seriálu...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...