Ze zvláštní školy k titulu inženýrky. Dívka z dětského domova si plní sen

aktualizováno 
Když se jako holčička ocitla se svými sestrami v dětském domově, vypadalo to, že Evu Ptáčkovou příliš slibná budoucnost nečeká. Nadaná dívka, která navštěvovala zvláštní školu, se však díky své píli a podpoře sester, dětského domova a Nadace Terezy Maxové dětem propracovala až k vysokoškolskému titulu.

Bakalářská promoce se zástupci Nadace Terezy Maxové dětem | foto: archiv Evy Ptáčkové

Do dětského domova ve Velkých Heralticích přišla Eva Ptáčková v devíti letech spolu se svými sestrami, kterým tehdy bylo čtrnáct, jedenáct a šest let. 

Fotogalerie

„Zažívaly jsme tehdy zlé chvíle, ale také ty dobré, na které vzpomínám ráda,“ vypráví mladá žena, která loni v létě předčasně ukončila doktorandské studium na vysoké škole v Praze, chce se stát konstruktérkou a poznávat svět.

Rodiče přitom před lety na její intelekt příliš nesázeli. Evu a její starší sestru umístili do zvláštní školy, ze které přestoupila na klasickou základní školu teprve poté, co si v dětském domově všimli, že ji zvládne. 

Chytla ji strojařina

„Původně jsem chtěla pokračovat na vojenské střední škole jako moje sestra, protože vojáci měli jistotu práce a bydlení po škole. Ale když jsem se tam nedostala, tak jsme spolu s vychovatelkami v dětské domově přemýšlely, kam bych mohla jít,“ vypráví Eva.

Ve hře byl cestovní ruch i další obory, pak vedoucí vychovatelka navrhla, že by mohla zkusit technickou školu. Evu bavilo kreslit a technika i strojařina mají s kreslením a představivostí hodně společného. 

„Tak jsem šla na techniku a už jsem u ní zůstala,“ říká mladá inženýrka, která je dětskému domovu vděčná za to, že ji zdejší vychovatelky „nakoply“ a dodaly jí sebevědomí k zásadnímu životnímu kroku.

Nejprve úspěšně vystudovala Střední školu technickou v Opavě, na kterou pak navázala studiem na strojní fakultě Českého vysokého učení technického v Praze. Bakalářský stupeň v oboru Technologie, materiály a ekonomika strojírenství úspěšně ukončila na podzim roku 2015. 

„A potom jsem úspěšně dokončila také magisterský stupeň vzdělání v oboru Výrobní a materiálové inženýrství a jsem jednou z právoplatných inženýrek této fakulty a školy,“ dodává.

Pomáháme s Teribearem

Nadace Terezy Maxové dětem pořádá tradiční podzimní charitativní happening Teribear hýbe Prahou, který se letos koná 5.-14. 9. v Praze na Vítkově. Každým kilometrem můžete přispět i vy 30 korunami a pomoci tak mladým lidem z dětských domovů splnit si svůj sen, nebo si vybrat z jiný desítky okruhů, kde nadace pomáhá. Přihlásit se můžete zde.

1. Chci pomoci ohroženým těhotným maminkám.

2. Chci pomoci rodinám v nouzi.

3. Chci pomoci maminkám z azylového domu začít znovu.

4. Chci pomoci návratu dětí z ústavů zpět do rodiny.

5. Chci podpořit pěstounskou péči a adopci.

6. Chci pomoci týraným dětem najít cestu z pekla.

7. Chci pomoci dětem z ústavní výchovy zažít radost z dětství.

8. Chci pomoci mladým lidem z dětského domova studovat.

- pomoci můžete také rovnou prostřednictvím veřejného účtu Friends of TERIBEAR: 123123123/2700

9. Chci pomoci zahojit bolavou dětskou dušičku.

10. Chci pomoci mladým lidem stát na vlastních nohách.

Teribear

Teribear

Nyní pracuje jako technická asistentka konstrukčního oddělení se zaměřením na dopravníkové systémy a práce ji baví. „Ale je pravda, že mi škola občas chybí a uvažuji ještě o dalším studiu. Jen si nejsem jistá, jestli se chci vrátit na doktorát, nebo se spíše zkusit ponořit do nového tématu mimo techniku a strojařinu,“ uvažuje. Přemýšlí například o studiu designu či interiérového návrhářství.

Píle i pomoc z nadace

Vystudovat náročný technický obor se Evě, která postrádala rodinné zázemí, podařilo nejen díky vlastní píli a cílevědomosti, ale také pomoci Nadace Terezy Maxové dětem. 

„Nadace mi pomohla zaplatit ubytování na kolejích po celou dobu studia na vysoké škole a umožnila mi studovat angličtinu v Čechách i na jazykovém kurzu v Anglii. A také mi svým způsobem pomohla zbavit se strachu mluvit o tom, že jsem vyrůstala v dětském domově,“ svěřuje se Eva, která by ráda v dohledné době postoupila na pozici konstruktérky.

Evě se podle vlastních slov daří také v osobním životě, plánuje procestovat některé země a navštívit kamarády ze studia v Anglii. A také chce založit rodinu.

Se svými sestrami, které jsou už také dospělé a opustily brány dětského domova, je v kontaktu. „Řekla bych, že se jim daří dobře a podle možností se vídáme, píšeme si a voláme,“ říká.

Každý člověk je osobnost a zaslouží si podpořit ve svých snech a plánech. Investice do vzdělání znevýhodněných mladých lidí je tou nejlepší investicí do jejich budoucnosti. Podpořte i vy ohrožené rodiny a nasbírejte kilometry během nebo chůzí na akci Teribear hýbe Prahou.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Příběh Adély: S manželem uvažujeme o adopci, moje matka nás odsoudila

ilustrační snímek

S manželem jsme svoji už osm let a prakticky od prvních společných nocí se snažíme o dítě. Jenže se nedaří a náš čas...

Zvrácené matky. Když ženy své děti vězní, opustí nebo dokonce zabijí

Plačící dítě

Většina žen se na mateřství těší, a i když děti možná někdy zazlobí, za nic by je nevyměnily. Jenže existují i výjimky....

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz