Středa 28. října 2020, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. října 2020 Státní svátek.

Dítě na cestě, samota a málo peněz. Amalthea pomáhá rodičům v nouzi

  0:39
Žena otěhotní a neví si rady. Z minulosti si s sebou nese řadu problémů. Neválčí jenom s penězi, ale i s pochybnostmi o sobě samé a o tom, že se dokáže postarat o dítě. S podporou Nadace Terezy Maxové dětem jim pomáhá v projektu Na začátku organizace Amalthea.

Jana Ženíšková z neziskové organizace Amalthea | foto: Radek , Radek Kalhous,  MAFRA

„Organizace začínala v Pardubickém kraji jako podpora pěstounských rodin. Následně se přidala druhá služba, tou je podpora biologických rodin s cílem předcházet tomu, aby děti musely svou původní rodinu opustit,“ říká sociální pracovnice Jana Ženíšková z organizace Amalthea.

Pomáháme s Teribearem

Amaltheu už šest let podporuje Nadace Terezy Maxové dětem, mimo jiné také z peněz tradiční podzimní akce Teribear hýbe Prahou, která se letos koná 5.-14. 9. v Praze na Vítkově. Každým kilometrem můžete přispět i vy 30 korunami, ať již Amalthee pro těhotné ženy v nouzi, nebo někomu dalšímu z desítky okruhů, kde nadace pomáhá. Na charitativní happening se můžete přihlásit zde.

1. Chci pomoci ohroženým těhotným maminkám.
- pomoci můžete také rovnou prostřednictvím veřejného účtu Friends of TERIBEAR: 123123123/2700 

2. Chci pomoci rodinám v nouzi.

3. Chci pomoci maminkám z azylového domu začít znovu.

4. Chci pomoci návratu dětí z ústavů zpět do rodiny.

5. Chci podpořit pěstounskou péči a adopci.

6. Chci pomoci týraným dětem najít cestu z pekla.

7. Chci pomoci dětem z ústavní výchovy zažít radost z dětství.

8. Chci pomoci mladým lidem z dětského domova studovat.

9. Chci pomoci zahojit bolavou dětskou dušičku.

10. Chci pomoci mladým lidem stát na vlastních nohách.

Teribear

Jakým způsobem se organizace snaží těhotné ženy v tíživé situaci podpořit?
Snažíme se ženám pomáhat co nejdříve - tedy už v těhotenství. Mnoho z nich neví, jaká lékařská vyšetření je třeba podstoupit, jaké úřady kontaktovat. Přitom často řeší zásadní problémy, jako je nedostatek peněz, násilí v rodině, závislost a další věci. Některé z nich již zažily odebrání dítěte a mají pocit, že se o potomka postarat nedokážou. Těch situací je mnoho, ale platí, že čím dříve se na nás obrátí, tím lépe.

Kolik takových žen už vás kontaktovalo?
Za šest let existence programu přibližně stovka. Ve většině případů se podařilo situaci zlepšit natolik, že dítě mohlo zůstat u rodičů a dobře tam prospívá. Ale i přes naši podporu muselo být asi patnáct dětí svěřeno do péče jiné osoby. Někdy je to však pro dítě to nejlepší řešení. Ženám pomáháme v rámci tohoto projektu přibližně do jednoho roku dítěte. Některé z nich nás nepotřebují už před tímto datem, s jinými jsme v kontaktu delší dobu a využívají dále naše služby.

Je něco, co vaše klientky spojuje?
Nejde to říct obecně, ale často se za svou situaci stydí, jsou mimo systém. Některé z nich nemají žádné zázemí, ať místo, nebo vztahy, i když se to určitě netýká všech. Snažíme se spolupracovat s lékaři, abychom se k ženám dostali co nejdříve. Chceme jim pomoci se dobře rozhodnout a mít na toto rozhodnutí čas. Pokud začneme spolupracovat co nejdříve, je dostatek času řešit věci, jako je zázemí pro matku a dítě, finance.

Jak potom taková pomoc v praxi vypadá?
Vždy velmi individuálně, podle toho, co konkrétní žena potřebuje. Můžeme pomoci se zajištěním lékaře, při kontaktu s úřady. Pomáháme nalézt bydlení i zdroje na něj, zajistit výbavičku pro dítě.

Připravujeme matku na příchod dítěte a na péči o něj, vysvětlujeme význam vztahu mezi matkou a dítětem a jeho vliv na celý další život. Po narození dítěte pomáháme matce zvládnout základní péči o dítě, později se zaměřuje na jeho dobrý rozvoj. Všechny služby poskytujeme přímo v domácnostech, pokud to tedy rodina chce, často ženy doprovázíme na úřady nebo k lékaři. 

Spolupracujeme také s odborem sociálně právní ochrany dětí, což je výhodou, je-li třeba hledat pro dítě nějaké jiné řešení. Snažíme se, aby matka měla okolo sebe přirozenou podpůrnou síť, aby na vše nebyla sama.

Příběhy klientů organizace Amalthea:

  • Ivaně bylo 17, když otěhotněla. Sama vyrostla v ústavu a partner dítě nechtěl. Ona se o miminko chtěla starat, ale nevěděla, kde bude bydlet, z čeho bude žít a jak to vše zvládne. S podporou pracovníka služby se podařilo nalézt bydlení, vyřídit dávky a po narození syna jí pracovnice podporovala v péči o dítě. Dnes je Lukáškovi jeden rok, je z něj zdravé a spokojené dítě. Společně s Ivanou se podařilo po dlouhé době kontaktovat také její tetu, která s Lukáškem občas pomůže.
  • Mirce je 40 let a dvě její starší děti vyrůstají od kojeneckého věku v rodině pěstounů. Tenkrát měla problémy s alkoholem, otec dětí se choval často agresivně. Když byla Mirka v sedmém měsíci těhotenství, sociální pracovnice z úřadu jí nabídla podpůrnou službu – měla totiž obavy, že Mirka péči nebude znovu zvládat, že i ona sama z toho může mít strach. Společně s pracovnicí postupně vyřešila bydlení, připravila všechny věci pro miminko. Chce být dobrou mámou.

Jakým způsobem jste financovaní?
Fungujeme na základě klasického dotačního financování. Hlavním partnerem projektu je Nadace Terezy Maxové dětem, a to už přes šest let. Této spolupráce si velmi vážíme. Někdy ženám pomáháme i s většími náklady, jako je kauce za byt nebo první nájem či materiální pomoc pro dítě, a to často za využití různých nadačních zdrojů. Vždy však záleží na potřebnosti, neposkytujeme žádnou materiální podporu bez delší spolupráce.

Stává se, že přes všechnu pomoc dítě stejně odchází do pěstounské rodiny?
Ano. Ale ani to není vždycky špatně. Někdy je to prostě to nejlepší řešení. Měli jsme i případ, kdy máma péči nezvládala a zcela smířená odevzdala dítě přímo do rukou pěstounů. Někdy však zafunguje širší rodina a na péči o dítě se začne podílet. To hodně pomáhá.

Setkáváte se i s tatínky v nouzi?
Ano, ale není to zdaleka tak často jako s ženami. Jsou to spíše výjimečné případy, kdy se otec sám stará o novorozeně. Ale spolupracujících partnerů přibývá, což nám dělá radost. Když mluvíme o nouzi, nemusí to být vždy ta hmotná. Často jde o obtíže spojené s psychickým stavem, závislostí, násilím v rodině a podobně. Poměrně často se k nám dostávají nezletilé matky, které samy nevyrostly u rodičů. 

Většina z nich se po zácviku dokáže dobře o své dítě postarat. Velkým tématem mnoha žen je samota. Proto pořádáme třeba i výjezdy, kde mají maminky možnost se navzájem spřátelit a pomoci si. Připravujeme také vydání publikace, která jednoduchým způsobem ukazuje maminkám, jak se starat o novorozence.

Autor:
  • Nejčtenější

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Žena nechtěla děsit na svatbě kamarádky. Rozhodla se pro změnu vzhledu

Osmadvacetiletá Torz z Londýna má za sebou nespočet úprav v oblasti obličeje. Nechala si udělat piercingy, kde jen to...

Dříve jí říkali velryba, dnes je k nepoznání. Prošla si ortorexií

Třiadvacetiletá Emma Rose Doherty z Velké Británie se v pubertě styděla ukázat v plavkách na koupališti. Přezdívalo se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Penze se odkládá. Náš životní styl se změní, míní Zdeněk Pohlreich

Říká o sobě, že čím je starší, tím lépe se mu daří pouštět z hlavy věci, se kterými nemůže hnout. Tvář soutěže Tady...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Muže jsem fotila jen zavražděné, říká fotografka zločinů Cosy Nostry

Radost, veselí nebo také štěstí se italsky řekne letizia, battaglia zase znamená bitva, potyčka. Příhodnější jméno...

To, co prožíváme, je sci-fi. Bojím se proměny komunikace, říká Medvecká

Premium Omezení kvůli koronaviru herečku Taťjanu Medveckou zaskočila, ale k překvapení svého okolí se nehroutila z toho, že...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Test: Jste opravdu svá?

Držíte opratě svého života pevně v rukách? Nebo čekáte, že iniciativu přebere někdo jiný? A kdo má hlavní slovo ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...