Příběh Jany: Manželka přítele není taková chudinka, jakou z ní dělá

  0:59aktualizováno  0:59
Jmenuji se Jana, je mi 35 let a jsem rozvedená. Zároveň jsem matkou pětileté dcery, kterou ale nemám s bývalým manželem, nýbrž se svým přítelem. Ten je ovšem stále ženatý.
O své ženě vždycky mluvil jako o chudince, píše čtenářka Jana.

O své ženě vždycky mluvil jako o chudince, píše čtenářka Jana. | foto: Profimedia.cz

Přítel se sice "rozvádí" už spoustu let, ale vždycky do toho něco vleze, proč k rozvodu zrovna teď dojít nemůže. Důvod je vždy jen jeden, manželka by zrovna teď rozvod neunesla. Buď jí umírá babička, nebo má problémy v práci, nebo by zůstala sama na pubertální dceru a tak pořád dokola.

Jenže já vím, že pravda je úplně někde jinde. Má sokyně je celkem fajn, silná, energická a pohodová ženská, která by možná sama uvítala, kdyby se s mužem rozvedla. Nedávno jsem totiž zjistila, že má sama milence.

Já byla vdaná, on ženatý

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí, vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v Kavárničce, v partnerské poradně nebo z dopisů, které posíláte na ona@idnes.cz, a respektují vaši anonymitu.

S Lubošem jsem se seznámila asi tak před osmi lety. Já byla tenkrát krátce vdaná, jenže asi po pětileté známosti. Je to zvláštní, s manželem jsme spolu před svatbou žili skoro čtyři roky a klapalo nám to, jenže jakmile jsme se vzali, přišly hádky a neshody. Dodnes si to neumím vysvětlit.

Po jedné velké hádce jsem doma práskla dveřmi, zavolala kamarádce o pomoc a vytáhla ji do baru na skleničku. No a tehdy jsem poznala Luboše. Vztek a alkohol udělaly své, dala jsem mu své číslo a těšila jsem se, že druhý den zavolá, jak slíbil. Ráno po vystřízlivění jsem sice už měla jiné pocity, ale v setkání s ním jsem přeci jen doufala. Zavolal a sešli jsme se.

Na třetí schůzce jsme se spolu vyspali a tak to pokračovalo zhruba rok. On byl ten první, kdo začal mluvit o tom, že bychom se měli rozvést a začít spolu žít. No a já byla ta první, která jsem to udělala. Pochopitelně jsem předpokládala, že podá žádost okamžitě i on. Nepodal a měl pro to jednu ze svých nesčetných výmluv, kterými mě zásobuje po celou dobu našeho vztahu. Nemohl kvůli ženě. Mám pocit, že tenkrát byla manželka po nějaké operaci, či co.

On o své ženě vůbec vždycky mluvil jako o chudince, na něm neskutečně závislé. Tvrdil, že ji nemiluje, ale zároveň si nemůže vzít na svědomí, že by ji zrovna teď mohl opustit. Dokonce ani odchod od rodiny nesváděl na to, že nemůže opustit děti, vždy to byla jen jeho žena.

Otěhotněla jsem

A já mu ty jeho výmluvy pořád baštila. Jeho ženu jsem vůbec neznala a ani jsem nepátrala po tom, jaká je. Měla jsem vůči ní (respektive vůči té chudince, jak mi ji líčil) výčitky svědomí. Luboš se se mnou scházel docela často. Občas jsme se spolu viděli i mimo můj byt a mně to stačilo.

Jenže pak jsem otěhotněla. Dítě jsem si pochopitelně chtěla nechat. Zároveň jsem byla přesvědčená, že to bude konečně důvod, který ho nakopne a podá žádost o rozvod, a opět jsem se mýlila. Přeci nemůže ženě jen tak zničehonic říct, že čeká dítě s jinou?!

Tak jsem to nechala být. Porodila jsem a dcera mě plně zaměstnávala. Luboše jsem samozřejmě uvedla jako otce dítěte. On se k dceři má moc hezky, navštěvuje nás, malá ho miluje. Platí mi na ni i docela slušnou částku. Tak jsem si tak nějak zvykla, že stále není rozvedený. A už jsem pár měsíců ani o rozvodu nemluvila.

Jenže zhruba před 14 dny jsem se dozvěděla, kdo je jeho žena. S kamarádkou jsme ji poznaly na jedné společenské akci. Byla tam bez Luboše, s nějakým mužem a jak jsem zjistila, je to prý její milenec. Já na ni koukala jak puk. Tato příjemná a sebevědomá žena je ta chudinka, kterou mi Luboš stále líčí?

Tak jsem trochu zapátrala a zjistila jsem, že je všechno jinak. Lubošova žena vůbec není tou, za jakou ji vydává. Dostala jsem takový vztek, že mě celou dobu tahal za nos. Přemýšlím, co mám dělat. Zatím jsem mu nic neřekla.
Jana

Názor odborníka: Zmapujte své pocity

Dobrý den, Jano, nejprve bych ráda napsala, že si nejsem jistá, jestli to, co vám Luboš o své ženě říkal, byly vědomé lži: možná ji opravdu vnímá tak, jak o ní s vámi mluvil. Možná se ona doma chová úplně jinak, než sama ve společnosti, ale možná také ne a chudinkou je hlavně v jeho očích.

Z čeho všeho vlastně váš vztek pramení? Dovedu si představit, že můžete být zklamaná, že Luboš nežije s vámi, a toto zklamání váš vztek živí. Je ale možné, že on od své ženy nebude chtít odejít nikdy. Manželství je pro mnohé lidi důležitou hodnotou, i když třeba zrovna necítí k partnerovi lásku.

Důležitá otázka z mého pohledu zní: chcete vy s Lubošem zůstávat, i když se nerozvede? Jste nyní ve vztahu spokojená? A byla byste spokojená, kdyby se Luboš rozvedl na základě toho, že vy jste na něj zatlačila? Je potřeba si uvědomit, že manželka i děti zůstanou stále nějakým způsobem součástí jeho života – jak by byly potom upraveny vzájemné vztahy? Vyhovovalo by vám to tak?.

Doporučuji vám nechat uběhnout nějaký čas, než prvotní vztek vyprchá, odpovědět si na otázky ohledně vztahu s Lubošem a pak si s ním otevřeně promluvit o budoucnosti, o vašich i jeho představách a potřebách, ale pokud možno bez nátlaku. Držím vám palce.
Lenka Daňková, Psychologie.cz

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 4208

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 15. července 2013. Anketa je uzavřena.

3. Mám opět začít tlačit na rozvod, aniž bych mu řekla, že vím, jak to s jeho ženou je? 2724
1. Mám Lubošovi okamžitě říct, že vím, že mi po celou dobu lhal a také vím, kdo je jeho žena a že trvám na tom, aby jí o nás vše řekl a požádal o rozvod? 734
2. Mám Lubošovi říct, že je mezi námi konec, protože mu jeho lhaní nikdy neodpustím? 397
4. Mám vyhledat Lubošovu ženu a všechno jí o nás i naší dceři říct? 353
Autoři:

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Radši se budu trápit, ale budu s ní, řekl Marian po Výměně manželek

Marie (34) žije s rodinou v Libochovicích.

Marian (31) je sice s Marií (34) zasnoubený, ale o budoucnosti vztahu před televizní Výměnou manželek pochyboval....

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Další z rubriky

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Ilustrační fotografie

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo baleních kufrů. Existuje totiž mnoho...

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Ilustrační snímek

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový lepší. Bilancujeme, plánujeme a někteří...

Matka pila, otčím je mlátil. Roman se ujal sourozenců a dal jim domov

Roman si vzal sourozence do vlastní péče.

Když byl Romanovi rok, jeho rodiče se rozvedli. O pět let později si máma našla přítele a narodili se další tři...

Najdete na iDNES.cz