Nečekejte, až vás muž osloví, sbalte si ho sama. I to je emancipace

  4:57aktualizováno  4:57
Představte si, že přijdete k neznámému muži a řeknete: "Líbíte se mi, co takhle někdy zajít na kafe? Můžeme jít ke mně, mám nový kávovar..." Pravděpodobně se na něco takového necítíte. Jenže na druhou stranu by byla škoda nechat ho jen tak odejít a promarnit možná životní šanci na seznámení s osudovým mužem.
Některé ženy chtějí emancipaci se vším všudy a toho svého si nejraději uloví samy. (Ilustrační snímek)

Některé ženy chtějí emancipaci se vším všudy a toho svého si nejraději uloví samy. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Existuje spousta ženských metod, jak ho zaujmout: hrát si na turistku nebo něco upustit na zem. Postěžovat si na vedro v tramvaji a poprosit vedle stojícího muže, aby otevřel okno. Vyhlédnout si ztepilého majitele čtyřnohého miláčka a hodit s ním řeč na téma nedostatku sáčků na exkrementy...

Možné je samozřejmě všechno, ale některým ženám tyto omezené nástroje nestačí. "K čemu vlastně máme emancipaci, když si chlapa nemůžeme ulovit samy?" ptají se sebevědomé ženy. A některé se přitom neomezují jen na teorii, ale jdou rovnou na věc. V baru, na ulici, prostě tam, kde potkají muže, kterého by byl hřích nechat jen tak zmizet z vašeho života.

Smím prosit?

"Nejsem rozvedená, ale manžel už dlouho bydlí jinde," vypráví jedna z nich, pětačtyřicetiletá manažerka Michala. "Nechtěla jsem zůstat sama, a protože netrpím žádným komunikačním problémem, seznamovala jsem se v baru, kde se tančilo. Vždycky jsem se podívala na nějakého muže, a jakmile jsem cítila, že se mu líbím, vyzvala jsem ho k tanci."

Jak se mužům líbí, chopí-li se při seznamování iniciativy žena?

Láďa (35): "Jednoznačně to vítám. Nepatřím k těm, kteří by nějak oslňovali, musím naopak přiznat, že si často netroufám ženu sám oslovit. Bohužel se mi to nestává často, jen výjimečně. A když už k tomu dojde, není to ten typ ženy, který bych oslovil já. Holky, které na to takzvaně mají, nosí hlavu v oblacích a muže jako já totálně přehlížejí. "

Honza (29) : "Mně se líbí aktivní ženy, a přestože se seznamuji lehce, vždycky mě potěší, když mě žena osloví sama. A nemusí to být jen na diskotéce. Dělají to prima holky se zdravým sebevědomím. Takové mně imponují."

Zdeněk (37): "Já jsem pro to, aby ženy balily muže jinými rafinovanějšími způsoby, než že je prostě osloví. Mám rád náznaky, hru očí a těla... to je pro mne ten signál, že se o mne žena zajímá a je čas ji oslovit..."

Šel prý úplně každý. "Ale až na pár jednorázovek z toho nikdy nic nebylo. Partnera pro vážnější vztah jsem později našla na internetu," dodává Michala.

Není divu, namítnou mnohé z vás. Jak to vypadá, vklouzne-li žena do mužské role? A vyzvat někoho k tanci je přece jasně mužská doména. Z konzervativního hlediska určitě, ale neúspěch Michaliných seznamovacích pokusů v tomto případě nevězel ani tak v oslovení, jako spíš v "cílové skupině" charakteristické pro bary a podobná zařízení.

Kam zmizeli trubadúři?

Čím dál tím více žen přistupuje k seznamování aktivně, stoupá ovšem i počet těch, které si stěžuji na mizející mužnost a nedostatek mužského dvoření. 

I moderní ženy by byly rády dobývány, jenže dnešním mužům buď chybí odvaha a sebevědomí, nebo jim v galantním svádění brání jistý druh arogance spočívající ve filozofii: "Co bych se doprošoval? Máte emancipaci, tak se snažte."

Ženy v akci

Doba jde ovšem slečnám i dámám na ruku. Ať už z hlediska ekonomického, kulturního nebo sociologického, ženy 21. století jsou nezávislejší, samostatnější a ochotnější riskovat ve vztazích.

Také jejich možnosti na poli svádění jsou větší než kdy dřív. Vezměte si jen hrdinky seriálu Sex ve městě: těžko si je a jejich debaty představíte v jiné době. Třeba taková Samantha by to se svou otevřenou ofenzivní erotikou neměla v dobách našich maminek, babiček a prababiček jednoduché a slušný muž by s ní slovo neztratil.

Oslovujte beze slov

Mnoho žen ovšem i dnes v tomto ohledu emancipaci odmítá a touží po rytíři ze "starých dobrých časů". Jak to udělat, aby se vlčice nažrala (upozornila na sebe) a kozel zůstal celý (ve své roli neotřesen)?

Oslovujte muže nepřímo. Vyprovokujte jej k oslovení úsměvem, pohledem, něčím nevšedním. Stačí, když si vás všimne a vzbudíte jeho zájem. Pak už jen doufejte, že nepatří k těm stydlivým či arogantním příslušníkům opačného pohlaví a dovede vaši výzvu proměnit v akci.

Autor: pro iDNES.cz

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Raw, proteiny a prkno. Triky Kate Middletonové pro dokonalou postavu

The Duchess of Cambridge in the Royal Box of Centre Court watching Novak...

Jestli je nějaká královská figura zdrojem obdivu a závisti milionů žen, tak je to ta, kterou si udržuje vévodkyně z...

OBRAZEM: Podprsenka, co nic neschová, a další šílené trendy z pláže

Farrah Abraham

Možná právě balíte na dovolenou u moře a nemůžete se rozhodnout, jaký koupací outfit vybrat, abyste na pláži vynikla...

Mezinárodní den bez kalhotek: odvážné ženy vědí, jak chodit naostro

Chodit bez kalhotek je příjemné, na kole bez nich raději nejezděte. Mohlo by...

Větrat je třeba, velí horké letní počasí. Odvážné modelky, herečky a zpěvačky o tom vědí své, a to i bez ohledu na...

Móda na talíři. Češi utrácejí za superpotraviny, mnohdy zbytečně

Avokádová pomazánka

Jíst avokádo je jedním z aktuálních trendů. A quinoa? To je přeci poklad Inků. Naše talíře se změnily v přehlídku...

OBRAZEM: Amy Schumerová se nezdráhá ukázat pravou tvář mateřství

Amy Schumerová po porodu

Amy Schumerová je jednou z nejúspěšnějších světových komiček dnešní doby. Nebojí se veřejně hovořit o kontroverzních...

Další z rubriky

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 17. do 23. června

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

Příběh Dany: S kamarádkou jsme zažily hodně, rozdělil nás až její syn

Ilustrační snímek

Kamila pro mě vždycky byla jako sestra, kterou jsem neměla. Vyrostla jsem se dvěma bratry. Známe se celý život. S...

V sexu nám to klape, říká žena, která je o 39 let starší než manžel

Edna a Simon  Martinovi

Seznámili se před šestnácti lety na koncertě a dva roky nato se vzali. Prý to byla láska na první pohled....

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz