Známe vychytávky, co pomohou předejít nevolnosti a zlobení dětí v autě

  0:43
Právě nastává čas rodinných dovolených a obávaných několikahodinových cest s ratolestmi na zadním sedadle. Zatímco v některých vozidlech se rodiče bojí hlavně nevolnosti za jízdy, jinde musí hlavně naplánovat zábavu pro malé i větší neposedy. Poradíme vám, jak zvládnout cestu v pohodě.
Nevolnost dokáže malým cestovatelům výlet pěkně otrávit.

Nevolnost dokáže malým cestovatelům výlet pěkně otrávit. | foto: Baby Club Juklík

Opravdu nepříjemným koloritem cest je nevolnost malého, ale i většího dítěte.

„Při kinetóze dochází ke „zmatení“ našeho mozku. Ten dostává rozporuplné informace z očí a ze statokinetického čidla ve vestibulárním aparátu, který odpovídá za udržení naší rovnováhy. Pokud se s tím mozek nedokáže dostatečně vyrovnat, reaguje po svém – nejčastěji nějakou obrannou reakcí – např. zvracením, bolestí hlavy, pocitem závrati či motáním hlavy,“ vysvětluje doktor Ferdinand Polák z Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty UK v Praze .

Co se rodinám osvědčilo

Štěpánka Štrougalová je zkušená máma čtyř dětí a za několik let rodinných dovolených i výletů s kurzy plavání již nasbírala spoustu tipů:

  • Pozitivní nálada. Vyvarujte se vět typu „Tak snad to tentokrát, Pepíčku, zvládneš, a nebudeš zas blinkat...“ anebo „Musím vzít sáčky na zvracení, kdyby ti bylo zle jako posledně...“
  • Placebo efekt. Rozdělte si hroznový cukr na čtvrtky a před cestou jej dítěti dopřejte jako „kouzelnou tabletku pro radost v bříšku“.
  • Najedené, nebo hladové? Vysledujte, co je pro vaše dítě lepší. Obecně platí, že prázdný žaludek je špatný spolucestující, ale každé dítě reaguje jinak.
  • Hra na doktora. Přikládejte chladný obklad na čelo a zapojte hluboké dýchání.
  • Pohodlné oblečení. Starší děti si umí postěžovat, ale ty nejmenší vás na kalhoty s příliš utaženou gumou neupozorní, jen budou mrzuté...
  • Pozor na nepříjemné pachy. Čichové buňky bývají častým spouštěčem negativních pocitů. Dětem můžou zvednout žaludek exhalace z výfukových plynů, cigaretový dým, ale i silné parfémy.
  • Sledování filmu na DVD. Vždy je lepší větší obrazovka než třeba jen video na mobilním telefonu.

Pozorování okolí spolu s rodiči se léty osvědčená zábava.

„Problémem je především rychlost, s jakou k této změně dochází. Statokinetickému čidlu totiž chvilku trvá, než se na změnu připraví. Stejně tak si hůře poradí s požadavky na rychlé změny ve smyslu tam a zpátky – typicky v automobilu opakované střídání zatáček pravá/levá nebo prudká zrychlení a následná brzdění. Typické jsou v tomto ohledu serpentiny na silnicích do horských středisek. I ty se ale dají dobře zvládnout, pokud pojedete plynule a opravdu hodně pomalu,“ říká doktor Polák a dodává, že každé dítě se s kinetózou vyrovnává trochu jinak. Celkově ale platí, že děti jsou k nevolnosti z pohybu většinou náchylnější než dospělí.

Místo knížky písnička

Při kinetóze se rozhodně nedoporučuje číst si - ostatně při čtení za jízdy se kolikrát udělá nevolno i lidem, kteří jinak v dopravních prostředcích problémy nemívají. Rozhodně není od věci dítě zabavit, zkuste ale najít jiný způsob než čtení (pokud tedy nezvládnete číst vy a zkrátit tak dětem dlouhou chvíli pohádkou).

„Při cestování autem se vyvarujte prohlížení a čtení knížek, které u citlivých jedinců kinetózu spolehlivě spustí. Lepší je dopřát dětem písničky či pohádku, věnovat se slovním hrám či společnému pozorování okolní krajiny,“ navrhuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Oprašte proto své znalosti ve slovním fotbalu, hrajte si na hledání předmětů začínajících na určitá písmena nebo určité barvy, zkoumejte poznávací značky zahraničních vozů nebo jejich značky a modely. Skvělým pomocníkem může být i tablet (nezapomeňte ho nacpat nejrůznějšími aplikacemi pro děti, nabít a vzít nabíječku s sebou) nebo přenosný přehrávač DVD, stejně jako pohádky a písničky na CD nebo mp3. Pokud máte děti s velkými věkovými rozdíly, přibalte každému z nich k přehrávači také sluchátka, aby nedocházelo k hádkám o to, co se bude zrovna poslouchat.

Pro malé neposedy nezapomeňte i na zábavu jako karetní nebo magnetické hry, spousta stolních her se dnes vyrábí přímo ve variantě vhodné na cesty. Nečekejte ale, že můžete děti na zadním sedadle nechat jejich osudu - situaci je třeba stále sledovat a tak trochu předvídat. Čím mladší děti, tím častěji.

„Zejména u menších dětí proto není vhodné se jen ptát, zda něco potřebují. Nemají totiž dobrý odhad. Naopak je žádoucí se vyzbrojit trpělivostí a dovést je k aktivitám, které jim cestování usnadní. Co také zaručeně zabere, jsou atraktivní společenské hry, které jsou uzpůsobené podmínkám cestování,“ upřesňuje dětský psycholog Václav Mertin z Katedry psychologie FF UK.

Dobře načasujte jízdu

Jestliže je to možné a řidič s tím nemá problém, vydejte se na cestu raději v noci. Dítě má větší šanci usnout, nebude ho trápit ani sluníčko v očích a případné horko. A pokud to jde, dejte přednost dálnicím a rovným úsekům, i když vás to může vyjít dráž. Pokud máte v itineráři i serpentiny, snažte se v nich jet co nejplynuleji.

„Během jízdy dopřejte dětem i sobě časté přestávky, během nichž se všichni protáhnete a občerstvíte, a plně respektujte dětské potřeby – u nejmenších je signálem něčeho špatného pofňukávání. Starší dítě si třeba řekne, že chce, aby „auto jelo pomaleji“ – to je jasný signál pro přestávku,” radí Štěpánka Štrougalová.

Pokud máte vůz se třemi řadami sedadel, doporučuje matka čtyř dětí posadit dítě, kterému je špatně, vždy co nejblíže řidiči, protože v přední části s sebou auto i autobus hází méně. I malé dítě může sedět na místě spolujezdce ve „vajíčku“ nebo v autosedačce, pozor si ale dejte na airbagy - pokud dítě sedí zády ke směru jízdy, je nutné je na jejich místě vypnout.

Pomáhá zázvor i máta

Ke klidnému průběhu cesty pomůže i potrava, kterou dítě jí před cestou nebo během ní. Pokud dítě trpí kinetózou, vyvarujte se typickým řízkům a karbanátkům. Dětem s nevolností se doporučují jen netučné, nekořeněné pokrmy. Skvělé jsou i zázvorové sušenky a bonbony, jež zklidní žaludek. Dětem většinou zázvor nechutná, v tom případě jsou řešením zázvorové tablety, které chuť a vůni koření postrádají. Důležitý je pravidelný pitný režim. Pro žaludek je vhodný např. mátový nebo meduňkový čaj nebo sirup.

V lékárně samozřejmě seženete i volně prodejné léky, můžete vyzkoušet i homeopatika, které můžete dávat i těm nejmenším dětem. Dětem můžete nabídnout i lízátka Gravipop, žvýkačky Travel Gum (dětem mladším 15 let jen 1⁄2 žvýkačky) anebo třeba bylinné inhalátory. Existují i tablety, které jsou už svým názvem pro děti přitažlivější – např. „Autíčka pro pohodové cestování“. Ale vždy si pozorně přečtěte příbalový leták. Většina léků má tlumivé účinky, s nimiž je třeba počítat.

Pokud se naopak bojíte, že budou děti vyvádět na zadním sedadle neplechu z nudy, tak jim nedávejte na mlsání po cestě sladkosti a cukrovinky, které energii ještě zvýší. Vhodné jsou nejrůznější kukuřičné, rýžové či špaldové tyčinky nebo krekry, nakrájená zelenina (okurka, paprika, mrkev), banány a jablka. Nezapomínejte ani na pitný režim, i když se vám nechce stavět každé tři minuty na čurání, je to lepší scénář než dehydrované dítě.

Jednu velmi důležitou radu připojuje na závěr Štěpánka Štrougalová: „I když máte spoustu starostí, snažte se vyrazit na cestu s dobrou náladou. Pokud budete nenaladění a nervózní, přenese se nepohoda i na ostatní účastníky zájezdu,“ upozorňuje z vlastní zkušenosti matka čtyř dětí. Myslete tedy na to, že vaše dovolená vlastně začíná již cestou a snažte si ji v maximální možné míře užít v pohodě. K tomu nejvíc pomůže právě důkladné plánování a předvídání - třeba přibalení náhradního oblečení pro sebe i dítě, protože v pozvraceném tričku dokáže být několik hodin v pohodě jen málokdo.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

5. května 2024

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku...

Beru to jako svůj úkol. Simona Postlerová o synově nemoci i smrti manžela

21. května 2021,  aktualizováno  5.5 15:48

Premium Herečka, žádaná dabérka a žena s podmanivým hlasem Simona Postlerová pocházela z herecké rodiny. Po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmačtyřicetiletá žena se pyšní tělem dvacítky, může za to tanec

1. května 2024  8:40

Alice Hatcherová z Kalifornie mnohé šokuje svou dokonalou postavou, kterou si udržuje i před...

Nenuťte děti do turistiky, takový pohyb jim není přirozený, kárá ortoped rodiče

3. května 2024

Premium Chůze je nejzdravější pohyb pro lidské tělo, říká ortoped Martin Stárek. Běžná turistika podle něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mozek po padesátce už nereaguje jako dřív. Co se s tím dá dělat?

3. května 2024

Ať chcete nebo ne, právě po padesátce začne orgán zajišťující hlavně myšlení stárnout. Jde často i...

Malý penis překvapí, ztopořit může i klitoris a další zajímavosti o erekci

9. května 2024

Erekce je primárně spojována s muži, ovšem ztopoření klitorisu je přirozenou reakcí ženského těla...

Dítě ve znamení Býka je rozvážné a klidné. Nenechá se však do ničeho tlačit

9. května 2024

Znamení Býka je tvořeno vnějším živlem Země a vnitřním živlem Vodou. Ten první dává Býčkům...

Bolest zad byla varovným příznakem. Onemocněl jsem mnohočetným myelomem

9. května 2024

Vždy jsem byl zdravý a aktivní. Za celou pracovní kariéru jsem zameškal kvůli nemoci jen 14 dní. I...

Anorexie jako nástroj k sebeuzdravení. Byla to muka, říká výživová specialistka

8. května 2024

Premium Vrcholová cyklistika, pot a medaile, setkání s anorexií, náročné studium se dvěma dětmi, výživové...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...