Jízlivá Věra Chytilová je rebelka a postrach herců

  1:00
Režisérka Věra Chytilová má pověst drsné ženy. Hádala se s kameramany, po střihačích házela plechovky od filmů, křičela na herce, ani pro ránu nešla daleko. Ale rovněž si nikdy nezadala s normalizací a před pár lety sama skončila s filmovou tvorbou. To každý nedokáže.
Režisérka je známá svou tvrdohlavostí a drsným přístupem k hercům.

Režisérka je známá svou tvrdohlavostí a drsným přístupem k hercům. | foto: Lucie RobinsonMF DNES

Mohla z ní být originální architektka, protože dva roky studovala na brněnské technice. Také mohla být kresličkou nebo třeba nerudnou laborantkou. Naštěstí pro svět filmu tyto profese záhy opustila, aby se mohla věnovat svým provokativním filmům, v nichž zobrazuje vztahy mezi muži a ženami, většinou bez příkras, často na hranici karikatury.

Režie ji lákala, nejdříve se však stala filmovou klapkou a časem pomocnou režisérkou na Barrandově, odkud už její cesta vedla na FAMU ke studiu režie pod vedením Otakara Vávry a k absolventskému filmu Strop, který vyprávěl o manekýnce Marii a jejím poněkud bezvýchodném životě. Počátkem 60. let se takové filmy běžně promítaly v kinech, tenhle se do nich dostal spolu s filmem Pytel blech, který režisérka natočila coby hraný dokument o životě na dívčím internátu textilky v Bělovsi.

Aby si byla jistá autenticitou, neváhala se do internátu na týden nastěhovat a chodit s dívkami do fabriky. Tento přístup je pro její tvorbu typický, stejně jako náročnost vůči ostatním. Ostatně, znala i prostředí mezi manekýnkami. Jako vyhlášená kráska se kdysi touto prací živila.

Stop! Hrajete mizerně

Věra Chytilová

Režisérka silných příběhů

  • Narodila se  2. února 1929 v Ostravě.
  • Natáčela hrané i dokumentární filmy, učila a stále učí na FAMU.
  • Nejvíce ceněné jsou její filmy z 60. let, např. Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme.
  • Zaujaly i snímky Panelstory, Šašek a královna, Kopytem sem, kopytem tam, Dědictví, aneb Kurvahošigutntag
  • Je nositelkou francouzského vyznamenání Rytíř umění a literatury a české Medaile za zásluhy.
  • Za celoživotní dílo získala Českého lva a cenu na festivalu v Karlových Varech.

Její historky z natáčení by se do veselých televizních besed asi moc nehodily. Když se jí nelíbila práce kameramana nebo střihače, neváhala je praštit nebo po nich něčím hodit, zatímco herce urážela a snažila se je vytočit, aby zachytila jejich přirozené emoce.

Milanu Šteindlerovi například nechala během natáčení filmu Kopytem sem, kopytem tam přitlouci šuplík, který měl vytáhnout, a když ho nakonec celý vzteklý vyrval, ještě mu vynadala, že hraje mizerně.

Podle jízlivé režisérky totiž jen psychický nátlak dokáže vyvolat spontánní reakci. Ti, kdo s ní natáčeli déle nebo častěji, přitom tvrdí, že ze všeho nejvíce ji rozčílilo, když její přehnaná provokace nevyvolala žádnou odezvu. Mimochodem, na Barrandově se traduje, že jednu scénu předvedla ještě jako docela nevýznamná  klapka. Najednou zakřičela stop a pak to vysvětlila tím, že "herci přece hráli úplně blbě". 

"Je to odvěká hrůza muže z hysterické ženy. Tak jsem dělala hysterický ženský,“ vysvětlovala režisérka ve filmovém portrétu Cesta, který o ní natočila Jasmina Blaževičová. Rozsáhlá biografie Věra Chytilová zblízka, kterou napsal Tomáš Pilát, je podobných scének plná.

Beze strachu z StB

Ale příběhy, které vypráví ve svých filmech, jsou naštěstí mnohem silnější. Zejména její díla ze 60. let působí na diváky svou originalitou i autenticitou dodnes a v tehdejší době musely být úplným zjevením. Je proto škoda, že tohle období trvalo tak krátce, protože následná normalizace podobným experimentům nepřála.

Chytilová ovšem neustoupila, odmítla emigrovat do Francie, neupsala se ke spolupráci s StB a neuhnula, ani když po ní chtěli podpis pod Antichartu. Raději se smířila s tím, že bude točit mnohem méně, ale nadále tak, jak chce ona.

"Trvala na svém, nekličkovala, dokázala vlítnout do kanceláře, ztropit hysterickou scénu, což byla zbraň, kterou třeba Jiří Menzel použít nemohl. Když vidíte Panelstory, říkáte si, že není možné, že tady takový film v roce 1979 mohl vzniknout," okomentoval nedávno v Reflexu režisérčin přístup scenárista Štěpán Hulík.

Fotogalerie

A takových filmů bylo víc, aparátčíkům se nelíbilo ani natáčení filmu Kalamita, protože už jeho název považovali za kritiku svého vládnutí, a proto se ho snažili zastavit. Neuspěli, jelikož Chytilová je vyděsila vyhrůžkou, že v tom případě ze svých platů zaplatí všechny dosavadní náklady. Točilo se dál.

Energii vrhla také do budování rodinného sídla, architektonicky ceněné vily od Emila Přikryla v pražské Troji, kterou postavila se svým druhým manželem, kameramanem Jaroslavem Kučerou. Prvním manželem Věry Chytilové byl fotograf Karel Ludwig a na tento vztah vzpomínala jako na tři roky trvající flám.

Muži, ti nestárnou

S Kučerou žila dvacet let a stal se otcem jejích dvou dětí, herečky divadla Sklep a výtvarnice Terezy Kučerové a kameramana Štěpána Kučery. Sama Chytilová přitom z umělecké rodiny nepocházela. Její otec si pronajímal nádražní restaurace a vedení hospod se později věnoval spolu s její matkou. Bohužel, manželství dvou silných osobností, režisérky a kameramana, nevydrželo. Rozvedli se počátkem 80. let.

Chytilová docela dlouho točila především o ženách, snad proto, že to podle ní mají náročnější. "Ženský úděl je mnohem těžší. I v okamžicích, kdy jste v jiném stavu, kdy už vůbec nemůžete, musíte nějak fungovat!“ A vzpomíná, jak sama zvládla tři směny, když v roce 1968 natáčela film Ovoce stromů rajských jíme. Byla těhotná, starala se o malou dcerku a rozjížděla stavbu zmíněné vily.

Muži to s Věrou Chytilovou asi neměli lehké, soudě alespoň podle jejího výroku, starého několik let: "No jó, mužský, ti nestárnou. Šediny je zdobí, brýle jim svědčí, vrásky jsou sexy. Žádné křečové žíly. Žádná celulitida. Žádné klimakterium. Ale pak najednou… zdechnou."

Filmovou režii vyučuje dodnes, ale sama už točit nechce. Poslední film je z roku 2006, shodou okolností v tom samém roce neúspěšně kandidovala do Senátu za neznámou stranu Rovnost šancí. Nebyl to přitom první pokus o vstup do politiky, na seznamu uchazečů o Senát se ocitla i v roce 1998, ale ani tehdy ji voliči dál neposlali.

"Točit už nechci nic! Myslím si, že je to marnost ... život je marnost," řekla loni v létě v rozhovoru pro sobotní magazín Víkend DNES. A postěžovala si na to, že stáří je únavné, protože se jí chce pořád spát. Smrti se prý nebojí a není důvod jí nevěřit. Tahle žena se nikdy nebála ničeho a nikoho.

  • Nejčtenější

Jak poznat černý kašel

9. listopadu 2013,  aktualizováno  15.3 11:04

Záchvaty kokrhavého, zajíkavého kašle, které mohou trvat až půl roku. Mnohdy je nemoc spojena se...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

13. března 2024  21:50

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Zdeňka: Chci se stát otcem, moje žena je proti. Kamarádka nabízí řešení

18. března 2024

Vždycky když slyším o tom, jak si ženy stěžují na muže, kteří nechtějí mít děti, tak se musím...

Zhubla 35 kilogramů. Připadám si teď mladší a plná energie, říká Petra

12. března 2024

Petra vyzkoušela spoustu diet. Dokonce docházela i za výživovým poradcem, ale zhubla jen částečně....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Orgasmus zažijete i při sportu a další zajímavosti ze světa ženského vyvrcholení

14. března 2024

V sexuálním životě sice orgasmus nemusí hrát hlavní roli, ovšem jestli něco vede ke šťastnému...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Muffiny z velikonoční nádivky

Muffiny z velikonoční nádivky
Recept

Střední

60 min

Upečte letos na Velikonoce místo klasické nádivky tyto slané muffiny.

Jehněčí hřbet s kroupami

Jehněčí hřbet s kroupami
Recept

Střední

60 min

Máte rádi jehněčí maso? Pokud ano, vyzkoušejte recept na jehněčí hřebínky.

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou

Pošírovaná vejce s játry na víně a bramborovou omáčkou
Recept

Lehké

35 min

Snadný a velmi chutný recept na játra v bramborové omáčce.

Jarní polévka s bylinkovým svítkem

Jarní polévka s bylinkovým svítkem
Recept

Střední

60 min

Báječný vývar plný zeleniny s nadýchanou palačinkou určitě vyzkoušejte. Nakopne vás.

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...