Bikram, či kundalini? Jóga je jedna. I tak je těžké si vybrat tu pravou

  0:52aktualizováno  0:52
My lidé ze západu v józe vidíme nejvíc ze všeho hlavně cvičení. Existuje spousta názvů, jógových škol, power, bikram, hatha, vinjása, aštanga, kundalini... Ale jak se v nich zorientovat, kterou si vybrat, když potřebuji: shodit kila, zklidnit mysl, zlepšit kondici nebo protáhnout šlachy a zpevnit svaly?

Prague Spirt festival se bude o víkendu 3. - 5. února konat již podruhé. Návštěvníci lekcí na tom loňském byli spokojeni. Na snímku právě v pozici dítěte (Balasana). | foto: Adam Kilián

Co je jóga

Slovíčko yoga v sanskrtu znamená spojit, sjednotit. Jde o starou indickou filozofii, ne náboženství. Za otce jógy je považován Patanjali, který někdy v 2. století před naším letopočtem sestavil knihu suter, pravidel, podle kterých člověk může dojít osvobození, osvícení.

HATHA JÓGA, JEMNÁ JÓGA
Ze sanskrtu se dozvídáme, že Ha je Slunce a Tha je Měsíc. Hatha tedy znamená spojení slunce a měsíce. Hatha jóga energii z tohoto spojení využívá k docílení harmonie mezi myslí a tělem. Používá pohybu (asány), dechu (pranajáma) a zklidnění mysli (meditace). Lekce hatha jógy jsou určeny pro ty, kteří s jógou začínají, tak i pro ty, kteří nehledají dynamické cvičení, ale spíš jim jde o protažení a celkové zklidnění.

Prague Spirit festival 3.- 5.2.

Přijďte na přednášku či si vyzkoušejte jógu na vlastní kůži. Od pátku do neděle se v Praze koná festival jógy. Podrobný program a více info najdete zde.
Díky OnaDnes.cz získáte vstupenku na všechny tři dny a veškerý program o 20 % levněji. Stačí, když ukážete tento vytištěný článek.

AŠTANGA VINJÁSA JÓGA
Pokud vidíte člověka s nohami ve vánočce, nejspíš to bude aštangista. Z čehož je zřejmé, že aštanga vinjása je určena zdravým a mladším lidem. Jde o dynamickou formu jógy, při které se nejen zapotíte, ale i zadýcháte. Aštanga je v podstatě dynamickou meditací v pohybu a dbá na maximální spojení dechu a pohybu. V místnosti, kde se praktikuje aštanga, uslyšíte výrazný "vítězný dech" (ujaji).

Na začátku lekce aštangy se klasicky cvičí pozdrav slunci a následují ásány v stoji, předklony, zkruty, záklony, inverze a na závěr nesmí chybět oblíbená savasana, tedy relaxace. K praxi aštangy vinjási patří i Mysore - jde o individuálně praktikující jogíny, kteří si ve stejné místnosti, ale každý ve svém tempu, projdou svou sérii (jsou pojmenováni podle jihoindického města, kde aštanga vinjása vznikla).

Lidé s vyšším krevním tlakem, nebo ti, kteří překonali vážnější úraz, by se raději měli poohlédnout po méně dynamické formě jógy, třeba právě po hatha józe.

Jóga vyžaduje správné dýchání

Jóga vyžaduje správné dýchání

VINJÁSA FLOW JÔGA
Vinjása flow je dynamická forma jógy, při které se dost zapotíte. Důležité je opět sladění pohybu s dechem. Jde o cvičení, při kterém vás lektor plynule povede z jedné asány do druhé v souladu s nádechem a výdechem. Součástí každé lekce je pozdrav slunci, který vás už na začátku výrazně zahřeje. Následují pozice v předklonu, zkruty, záklony, inverze - čili převrácené polohy. Lekce je zakončena savasanou, příjemnou relaxací v leže.

IYENGAR JÓGA
Je nazvaná podle zakladatele B.K.S. Iyengara. Tato metoda je vhodná jak pro úplné začátečníky, tak pro lidi se zdravotními, zejména fyzickými problémy. Na lekcích iyengar jógy se hledí na správné provedení jednotlivých pozicí (asán). Ty jsou drženy obvykle déle než u jiných jógových stylů. Využívá také pomůcky, například židle, pásky, které pomohou přizpůsobit cvičení lidem po zraněních, s různými pohybovými dysbalancemi nebo starším zájemcům o cvičení.

JIVAMUKTI JÓGA
Jestliže hledáte fyzicky náročnější a zároveň meditativní formu jógy, pak jděte na tuto hodinu jógy. Zažijete zábavné, dynamické lekce vedené formou vinjása jógy za doprovodu často i živé hudby. Zahrnuje i meditaci, čtení z jógových textů  a zpívaní manter.

KUNDALINI JÓGA
Pochází z tantra jógy. Součástí cvičení jsou asány, dechová cvičení, zpívání a meditace s mantrami. Jde o probuzení energie (kundalini) ve spodku páteře a posouvá ji výš po páteři přes všech sedm čaker.

POWERJÓGA, DYNAMICKÁ JÓGA
Americká verze aštanga vinjása jógy. Jde o dynamické a intenzivní cvičení na sebe navazujících pozic, které posilují a zároveň protahují. Power jógu najdete všude, u nás je to zřejmě nejpopulárnější forma cvičení a vyhledávají ji nejčastěji ženy, které řeší nejen svou kondici, ale také nějaké to kilo váhy navíc.

BIKRAM JÓGA
Je spolu s powerjógou nejpopulárnější formou jógy v Čechách. Jde o cvičení v místnosti vyhřáté na 42°C. Praktikující se výrazně zahřejí, a tělo tak vyplavuje toxiny a posílí se imunita. Bikram jóga je vhodná i pro lidi, kteří mají problémy s klouby. Cvičí se opakující se série 26 tradičních pozic, kterou sestavil B. Choudhury. S sebou budete na cvičení potřebovat oblečení, které propotíte, ručník a vodu.

Bikram jóga

Bikram jóga "na vlastní kůži"

HOT JÓGA
Cvičí se v horké místnosti, která je ale menší než při stylu bikram, vyhřáté na teplotu 38-42°C se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Tento styl je malinko náročnější na provedení cviků než kurzy pro začátečníky, proto se hot jóga doporučuje spíše pro mírně až středně pokročilé zájemce o jógu. Hot jóga není vhodná pro děti ani pro lidi s vysokým krevním tlakem. Zato vám hot jóga dopomůže k pročištění lymfatického systému, zvýší kapacitu plic, posílí srdeční činnost a zlepší pružnost páteře.

JÓGOVÁ TERAPIE
Lekce, které terapeuticky využívají jógu pro tělo, dech a mysl. V centru zájmu je správné dýchání, vztah mezi dýcháním a vědomým pohybem. Důraz se klade na pomalost, funkční pohyb jako bránu k pročištění těla a mysli. V lekcích se naučíte i jednoduchá dechová cvičení a meditaci. Lekce jógové terapie jsou vhodné pro začátečníky a lidi s konkrétními zdravotními potížemi, jako jsou bolest zad, kyčlí, atd.

Herečka Petra Špindlerová na hodině jógy pro děti

Herečka Petra Špindlerová na své hodině jógy pro děti

Existuje mnoho dalších směrů a systémů, v Čechách najdete i DĚTSKOU JÓGU (Čtěte rozhovor s Petrou Špindlerovou) a GRAVIDJÓGU -  jógu pro těhotné.

Autoři: ,

Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Radši se budu trápit, ale budu s ní, řekl Marian po Výměně manželek

Marie (34) žije s rodinou v Libochovicích.

Marian (31) je sice s Marií (34) zasnoubený, ale o budoucnosti vztahu před televizní Výměnou manželek pochyboval....

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

RETRO: Jak se cvičilo za socialismu. Televizní hopsání i spartakiády

Ženy z tělovýchovné jednoty Tatran Střešovice nacvičují sestavu pro...

Sexy vykrojené trikoty, pletené návleky, čelenky a nadšené poskakování mladých těl. Pořad Cvičme v rytme se v 80....

Pět tipů od odborníků, jak si užít Vánoce a nepřibrat

Ilustrační fotografie

Mnoho lidí už dopředu ví, že během vánočních svátků většinou přibere a v novém roce se pak snaží zhubnout. Pokud se...

RETRO: Hubnutí v socialismu. Frčela vajíčková dieta i rady Rajka Dolečka

Obal knihy Abychom netloustli, která vyšla v roce 1970. Jsou v ní dietní rady a...

Touha lidí zhubnout je nezávislá na politickém režimu. I za socialismu se ženy a muži snažili zbavit přebytečných...

Najdete na iDNES.cz