Osm rad, jak naučit dítě plavat

aktualizováno 
Jaký vztah bude mít dítě k vodě, záleží zejména na vás. Nyní je ideální čas, abyste překonali strach potomka z vody a naučili ho základům plavání.
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Dítě, plavání | foto: Profimedia.cz

Nejlépe na tom jsou děti, které se ve vodě pohybují už od kojeneckého věku. Neměly čas si vybudovat strach a zábrany. Pokud začnete dítě s vodou seznamovat kolem třetího až čtvrtého roku, musíte na ně jít opatrně.

1. Vyberte "vodního" rodiče

Rodič je tím nejdůležitějším příkladem. Možná by vás překvapilo, co všechno dítě vnímá. Dokáže vycítit, pokud se vy sami ve vodě necítíte bezpečně. A pokud maminka plave jedině prsa s hlavou vysoce vyčnívající nad vodou, dítě by mohlo mít potíže se potopit a pohybovat se ve vodě přirozeně. S vodou by proto měl dítě začít seznamovat ten rodič (nebo jiný příbuzný), kterého živel neděsí, dítě se na něj může spolehnout a bude ho chtít napodobit.

2. Základem jsou hry

Možná vás ze lžičky, která spadla do kafíčka, bude bolet hlava. Ale pokud vaše dítě vydrží ve vodě blbnout, je to dobré znamení. Nechoďte do vody s prohlášením: Tak a budeme se učit plavat. Jakýkoli dril, který si dítě s vodou spojí, bude zpomalovat jeho pokroky.

3. Hlavně pomalu!

Přestože se vám bude zdát, že se nic neděje a vztah dítěte k vodě se nijak nevyvíjí, nebojte se. I když si jen staví přehrady na břehu a občas se vydá do deseti centimetrů vody namočit kotníky, je to důležité. Když dítěti nasadíte hned první den u vody rukávky a přimějete ho plavat s vámi do hloubky, moc tím nezískáte. Až budete chtít rukávky vyfouknout, dítě, které si vodu nemohlo postupně "osahat", zpanikaří.

4. Kruh raději ne

Přestože jsou jich pořád plné rybníky a bazény, plavečtí instruktoři jsou ke kruhu skeptičtí. Když už chcete používat nějaké nadnášecí pomůcky, zvolte raději rukávky nebo kroužky z pěnové hmoty. Nepoužívejte je však příliš dlouho, dítě musí pochopit, že ve vodě dokáže plavat samo. Rukávky vyfukujte postupně, nikdy ne proti protestům vyděšeného potomka.

5. Výpravy pod vodu

Nejsnadněji se plave pod vodou, dítě by se to mělo naučit jako první. Podle instruktorky plavání Blanky Kolářové-Sudíkové se dítě samo naučí dýchat do vody a naučí se relativně snadno rozvrhnout si síly a nadechovat se nad vodou podle potřeby. Pořádejte proto s dítětem podvodní závody a potápějte se pro různé předměty.
Rozhodně dítě neučte potápění se zacpaným nosem a zavřenýma očima, tím ho spíše zbrzdíte. Naučit pak takové dítě plavat je velký problém.

6. Na styly zatím zapomeňte

Nenuťte v této fázi dítě do plaveckých stylů. Pod vodou je nepotřebuje, tam se může pohybovat jako ryba. Na rozdíl od podvodního plavání je udržení hlavy nad vodou a snaha o koordinovaný pohyb rukou a nohou velká námaha. "Dítě v takovém případě s vodou spíše bojuje, než aby si ji užívalo. Když se naučí plavat pod vodou a bude ji mít rádo, plavecké styly se může naučit během týdne," vysvětluje Blanka Kolářová- Sudíková.

7. Naučte dítě doplavat k pevnému bodu

Až se bude vaše dítě umět s jistotou pohybovat pod vodou a bude se pouštět dál od vás, musíte mu vštípit, že voda dokáže být nebezpečná. Proto by mělo vždycky myslet na to, aby se umělo dostat k pevnému bodu, kterého se může chytit. Tímto pevným bodem můžete být vy, určitě by jím měl být břeh.

8. Ať se položí na vodu

Když přece jen chcete naučit dítě, které je ve vodě jako doma, základům plaveckých stylů, na začátek zvolte znak. Dítě se položí na vodu, zjistí, jak kopat nohama. Bude si jisté, že ho voda nese a že si v této poloze nejlépe odpočine. Když umí znak, není problém přejít na kraul. Je to totéž, jen v jiné poloze - na břichu. Jako poslední je vhodný již zmiňovaný styl prsa.

Odborná spolupráce Blanka Kolářová-Sudíková, plavecká instruktorka a zakladatelka Plaváčku.


Nejčtenější

Potravinová pyramida je omyl moderní výživy, říká Margit Slimáková

Margit Slimáková, výživová specialistka

Studium farmacie úspěšně dokončila, ale už na škole byla rozhodnutá, že pro farmaceutický průmysl pracovat nebude. Víc...

Pořádek přerostl v teror. Sbal holku a uteč, radila vyměněná manželka

Patrik svou ženu Veroniku miluje, ale pořádek v bytě ještě víc.

Šestadvacetiletý sanitář Patrik je tak posedlý pořádkem, že diváci reality show Výměna manželek mohli u televize snad i...

Příběh Patrika: Žena opustila mne i dceru, ale stejně se stále vrací

Ilustrační snímek

Dva roky moje manželka udržovala milenecký vztah s jiným mužem. Když to na ni prasklo, rozhodla se pro něj. Bez...

Manuál, jak se co nejrychleji zbavit nachlazení

Ilustrační fotografie

Když zakročíte včas, můžete nejenom zmírnit průběh nachlazení, ale i podstatně zkrátit dobu, kdy vám je špatně. Co...

Průzkum: muži dávají přednost ženám s hustým obočím. Na sex i na vztah

Cara Delevingne je současnou nejžádanější modelkou světa. Angličanka s výrazným...

Ženy s hustým obočím mají podle vědců v krvi vyšší hladinu pohlavních hormonů a bývají sexuálně náruživější. Proto se...

Další z rubriky

Jestli chcete úspěšné dítě, nechte ho mýt nádobí

Ilustrační fotografie

Osud vašich dětí je sice tak trochu ve hvězdách, přesto pro jejich úspěch můžete mnohé udělat. Například? Očekávejte ho...

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Zpověď moderátorky: Proč ten porod tak moc bolí?

„Dámy, porodní plány si napište, ale nebuďte pak na sebe příliš přísné kvůli...

Prý to každá zvládne. Prý jsme stvořené proto, abychom porodily. Tak proč to sakra tak bolí? Toto je řečnická otázka....

Najdete na iDNES.cz