Panoráma Prahy nebude takové věčně. I Londýn tím prošel, řekla Jiřičná

  13:59aktualizováno  10. října 13:45
Architektka Eva Jiřičná letos oslavila 80. narozeniny, rozvířila debatu nad návrhem nové žižkovské zástavby, podepsala se pod architektonické provedení výstavy Alberta Giacomettiho a pro pražský Signal Festival vytvořila jedno z největších světelných lákadel – tajemný meteorit. Nejen proto byla hostem čtvrtečního Rozstřelu.

Letos v červnu na sebe Eva Jiřičná upozornila vítězným návrhem architektonické soutěže vypsané společností Central Group na novou podobu žižkovské lokality, kde stojí budova bývalého Telecomu přezdívaná Mordor. Kritici architektce a jejím kolegům vyčítají především výšku budovy, která dosahuje sta metrů.

„V podmínkách soutěže bylo navrhnout budovy až do sta metrů. Mohli jsme je tedy navrhnout nižší. Ale jde o jinou situaci. Jedenapadesát let bydlím v Londýně a viděla jsem ho projít stejnými proměnami, jakými nyní prochází Praha. Dnes vypadá Londýn úplně jinak. V mnoha věcech se dá kritizovat, ale jeho veřejný prostor dosáhl mnohem vyššího stupně,“ komentovala v Rozstřelu svůj diskutovaný návrh.

„Aby se dosáhlo veřejného prostoru, musí se do výšky. Nabídli jsme tady plochu, který se rovná velikosti Staroměstského náměstí. Panoráma Prahy nebude takové, jako je nyní, věčně. Jestli to nebudeme my, bude to někdo po nás,“ dodala ještě k projektu Centrum nového Žižkova.

Fotogalerie

V posledních letech Jiřičná v Česku realizovala projekty pro Univerzitu Tomáše Bati, naposledy v roce 2017 sídlo Fakulty humanitních studií. V plánu je také výstavba budovy Novomlýnská, která bude dominovat při vjezdu do ulice Revoluční ze Štefánikova mostu.

Jiřičná se v Rozstřelu vyjádřila i k tématu brutalistních budov, jako je Transgas či Thermal, jejichž budoucnost nyní veřejnost rozděluje. „Chápu, že mladá generace v těch budovách něco nachází. Byly ale postaveny na principu, který neměl nic společného s lidským prostředím, Nevím, proč by se třeba Transgas měl zachovávat,“ řekla jasně architektka. 

„Byla jsem na sympoziu, které se řešilo, zda se má zachovat hitlerovská architektura. Některé budovy jsou samozřejmě svědectvím doby, ale je otázka, zda se je povede využít tak, aby stále sloužily,“ naznačila. „Přístup k architektuře byl hlavně ohromit, politická situace dominovala. Strana a vláda chtěly ohromit. Ty prostory jsou pro současnost přežité. Když se podíváte na Intercontinental – jeho architekti byli odborníci, ale v tehdejší situaci dělali věci, které by nyní sami nejdřív zbourali,“ dodala.

Slavná architektka dále zmínila situaci, kdy sama musela odmítnou zajímavou nabídku. Byla to práce pro Steva Jobse v Kalifornii. „Problém byl ten, že kdyby člověk pracoval pro Steva Jobse, nemůže už dělat nic jiného. On to v hlavě ohledně architektury neměl tak jasné jako v počítačích. Jeho přístup mi tolik blízký nebyl, abych tomu obětovala práci v Londýně,“ uvedla.

„Několikrát jsem odmítla projekt, který někdo dělal jen proto, aby se obohatil. Jinak dělám všechno ráda,“ dodala. 

Ve svých pracích Jiřičná tíhne ke sklu a kovu, naopak příliš nevyužívá dřevo. „Adolf Loos říká, že pro pána Boha a pro architekta jsou všechny materiály stejné. A sklo a kov jsou stejnější,“ uvedla. „Materiály jsou jako lidé. Každý má svou povahu a každý nějak vypadá. Jednáte s nimi jako s kolegy. Sklo a kov poslouchají, ale dřevo si dělá, co chce. Je to materiál, který je povahově silnější než vy,“ vysvětlila.

Životní jubileum a hlavně zásadní díla rodačky ze Zlína letos připomněla výstava v Centru současného umění DOX. Její součástí byly i fenomenální skleněné schody, které ji proslavily.

Eva Jiřičná žije ve Velké Británii od roku 1968, kdy jí byl upřen vstup do Československa poté, co zamířila do Anglie na stáž. V roce 1984 pak založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects Limited, v roce 1999 společně s Petrem Vágnerem vytvořila ještě jedno pražské – AI DESIGN.

Pro Signal Festival vytvořila Jiřičná instalaci nazvanou A co kdyby to byla pravda? v podobě velkého meteoritu. Akce začíná pravidelně v 19 hodin a končí o půlnoci, od čtvrtka do neděle 13. října.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Kde udělali soudruzi restaurátoři chybu? Da Vinci by zíral

Slavnou hlášku z filmu Pelíšky připomíná pohled na některé restaurátorské přešlapy. Obětí necitlivého zásahu se stalo...

Od elitářství zpět k lidem? Akademie výtvarných umění slaví 220 let

Akademie výtvarných umění (AVU) slaví 220 let a v průběhu letošního podzimu se chce otevřít široké veřejnosti. Úkol...

Padl český rekord, Kokoschkův obraz se prodal za 78,5 milionu korun

Obraz Praha - Pohled z křížovnického kláštera od malíře Oskara Kokoschky se v aukci prodal za 78,5 milionu korun včetně...

Panoráma Prahy nebude takové věčně. I Londýn tím prošel, řekla Jiřičná

Architektka Eva Jiřičná letos oslavila 80. narozeniny, rozvířila debatu nad návrhem nové žižkovské zástavby, podepsala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz