Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Milovaný i zneuznaný McBain

  12:52
"Jak se mohou čtenáři v Americe vůbec zeptat: Ed Mc - kdo?" Tak se v internetovém rozhovoru divil neznalosti některých čtenářů pětasedmdesátiletý americký spisovatel, který napsal sto třicet knih, prodal jich sto milionů výtisků a fanoušky má po celém světě. V rodném listě má jméno Salvatore Lombino, na začátku své literární dráhy používal desítky přezdívek a do "vážné" literatury vstoupil jako Evan Hunter. Pro milovníky detektivek je však tento mnohojmenný muž jen jeden: Ed McBain.
Chvíli prodával humry a pak v Timesech objevil inzerát na práci editora v Literární agentuře Scotta Mereditha. V konkursu mu dali text jednoho zaměstnance, o kterém měl mladý adept rozhodnout, zda se vydá, či ne. Lombino reagoval: "Spalte to!" Na místo, kde se prý naučil vše, co je k psaní zapotřebí, byl přijat.

Z newyorského slumu...

Spisovatelův životní příběh začíná jako pohádka o Popelákovi. V imigrantské čtvrti na břehu Manhattanu a východního Harlemu vyrůstal v chudých poměrech jedináček s italským původem. Matka byla pragmatická úřednice, otec ztřeštěný podnikavec, který se kdysi v bílé kukle opíral do bubnů, pak nosil poštu, vystřihoval novinové články a prodával háčkované šaty. Dědeček nedaleko provozoval krejčovství, díky čemuž se malý Lombino rázem stal "nejlépe oblékaným děckem ze slumů".

Jako malý kluk se zhlédl v komiksových obrázcích a Disneyově snímku Sněhurka a sedm trpaslíků. Než se však stačil rozkoukat u animovaného filmu, kde krátce navrhoval kreslené postavičky, narukoval v roce 1944 k námořnictvu. Přestal tam malovat a začal číst - jeho snem prý bylo psát jako Hemingway.

...na spisovatelský Olymp

Ed McBain

Narozen: 1926 v New Yorku

Pseudonymy: Evan Hunter, Ed McBain, Richard Marsten, Curt Cannon, Hunt Collins, Ezra Hannon
Dílo: 51 příběhů 87. revíru, 13 knih o advokátu Matthewu Hopeovi, 6 dalších detektivek, 20 románů, 2 knihy povídek, 6 knih pro děti, 2 divadelní hry, 3 televizní hry, 3 scénáře (např. k hororu Ptáci), píše muzikál
Ceny: Edgar, Velmistr žánru, Diamantová dýka britské Asociace kriminálních příběhů (jako první Američan vůbec)
Rodina: manželka (třetí) Jugoslávka Dragica Dimitrijevicová a pes Saša
Bydliště: vila v Connecticutu

* Podrobný seznam McBainových knih naleznete ZDE.

Poválečná realita zavála absolventa Hunterovy koleje jako pedagoga na Vyšší odbornou školu v Bronxu. Nezůstal tam ani rok, odcházel plný deziluzí: "Dodnes si živě vybavuji studenta, který si každý den při hodině rozevřel noviny. Nevydržel jsem to a volám na něj: Ty, v zadní řadě! Zavři to, zkouším tady učit! Jenže on na mě nasměroval ten plátek a povídá: "Neotravuj, a já nebudu otravovat tebe." Vztek nad neposlušnými žáky, které více než snaživý učitel zajímala výroba auta či aeroplánu, vyvřel do sociálně-kritického románu Džungle před tabulí (1954). To už byl ovšem z Lombina vážený literát Evan Hunter.

Spisovatele čekala ještě těžká škola v nejlevnějších amerických časopisech, kam na počátku padesátých let chrlil své hrůzostrašné historky a dostával za ně mizivý honorář: cent za čtyři slova. "Někdy jsem měl i pět povídek v jednom vydání časopisu, ale editor nikdy nepoznal, že jsou všechny ode mne."

Návod, jak psát, aby se to prodávalo (Writing to sell), dostal od svého šéfa z literární agentury: "Sympaťák se dostane do problémů. Chce se z nich dostat, ale padá hloub a hloub. Nakonec, když už to vypadá, že končí, svým vlastním úsilím, inteligencí a intuicí všechno vyřeší."

Detektivky umí

Takhle McBainovu literaturu zjednodušovat nelze - ostatně Lombino si brzo uvědomil, že literární agent není jeho vytoužená profese. A jako autor detektivek toho dost umí: sekané dialogy, prudké střihy ve scénách, parodii, humor. Má nápady - to od něho pochází koncept 24/24, tedy že čtyřiadvacet hodin před spácháním trestného činu a čtyřiadvacet hodin po něm jsou ty nejdůležitější. Využívá zdrojů: s policií pilně konzultuje fakta i postupy, někdy se s nimi vypraví i na noční projížďku. Při psaní se prý stále baví. "Nikdy se nezablokuju, jenom jsem občas zmaten - nevím, jak můj román skončí."

Někteří kritikové mu vyčítají, že krev stříká na detektiva Steva Carellu a jeho hochy z 87. policejního revíru stále mohutněji, i výrazivo zdrsnělo. Autor ujišťuje, že vše činí v přísné shodě s okolní realitou - fiktivní město Isola alias New York totiž už dávno není, čím bývalo, když roku 1956 vyšel první příběh Zabiják.

Kvanta fanoušků však jako by spisovatele nedovedla k absolutní spokojenosti. McBain si nedávno v časopisu The New Yorker povzdechl, že je v Hollywoodu outsider a divadelníci neberou jeho hry vážně. Druhdy respektovaný literát Hunter prý dneska už nikomu nic neříká.

A literární kritika? McBain sice touží po Nobelově ceně, sám ovšem tuší, že jako detektivkář takový titul nezíská. "Nikdy jsem se od kritiků necítil akceptován, stále jsem odněkud slyšel - McBain je takový žebrající Hunter." Snad i proto ve svém nejnovějším románu Candyland, který na podzim ohlašuje pod názvem Lentilkový svět nakladatelství BB art, své dvě nejvýraznější polohy spojil. První polovinu píše psycholog a sociální kritik Evan Hunter, a druhou detektivkář Ed McBain. "Jak se mohou čtenáři v Americe vůbec zeptat: Ed Mc - kdo?" Tak se v internetovém rozhovoru divil neznalosti některých čtenářů pětasedmdesátiletý americký spisovatel, který napsal sto třicet knih, prodal jich sto milionů výtisků a fanoušky má po celém světě. V rodném listě má jméno Salvatore Lombino, na začátku své literární dráhy používal desítky přezdívek a do "vážné" literatury vstoupil jako Evan Hunter. Pro milovníky detektivek je však tento mnohojmenný muž jen jeden: Ed McBain.

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná Macháčková

  • Nejčtenější

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

15. května 2024  15:44,  aktualizováno  17:20

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

14. května 2024,  aktualizováno  14:13

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolegové se po mně vozili, ale zpětně jsem za to vděčný, říká Filip Kaňkovský

14. května 2024

Premium Kvůli vrozené oční vadě se stal prototypem záporňáků. Seriál Zoo však spektrum jeho rolí obohatil...

RECENZE: Kdo může soudit falešnou Svatou? Nejlepší dar pro Bohdalovou

19. května 2024  21:35

Premium Ošidil se, kdo premiérové drama ČT Svatá vzdal kvůli anotaci sdělující, že hrdinka v podání Jiřiny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Mluví se v Cože anglicky? Otestuje si znalosti kultovního Pulp Fiction

12. května 2024  14:15

Krvavá, chronologicky zpřeházená a stylová gangsterka Pulp Fiction udělala z režiséra a scenáristy...

Bohdalová a Stašová spolu ve filmu? To by nefungovalo, říká režisér Strach

20. května 2024

Rozstřel Pravda a láska. Dvě zásadní témata nového filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli. Snímek...

Točí se nové seriály. Ekologické Limity, další Dvojka na zabití i osud Slovanu

20. května 2024  6:30

Dva hrané a jeden dokumentární seriál v současné době chystají tuzemské stanice. Pro ČT točí Petr...

RECENZE: Kdo může soudit falešnou Svatou? Nejlepší dar pro Bohdalovou

19. května 2024  21:35

Premium Ošidil se, kdo premiérové drama ČT Svatá vzdal kvůli anotaci sdělující, že hrdinka v podání Jiřiny...

VIDEO: Přichází MIKI, příběh největšího slovenského sériového vraha

19. května 2024  13:30

Tvůrci očekávaného thrilleru MIKI představují teaser k připravovanému filmu o bývalém bossovi...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...