Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

Prostitutky z Osvětimi nebyly kolaborantky, nýbrž oběti, míní spisovatel

  10:52
Ze dne na den zmizely ze světa. Vězeňkyně, jež pracovaly v osvětimském nevěstinci, se po válce bály obvinění z kolaborace. Styděly se za své činy. Jejich osud připomíná román Elizino tajemství.

Spisovatel Dominik W. Rettinger | foto: archiv D. W. Rettingera

Násilí, potraty i pohlavní choroby se staly denním chlebem vězeňkyň pracujících v takzvaném Kommandu Puff. Veřejný dům nechal zřídit Heinrich Himmler pro ukojení sexuálních potřeb vybraných vězňů i velitelů. Ženy výměnou za poskytnutí svých těl mohly v táboře přežívat ve snesitelnějších podmínkách. Zdali to tak opravdu bylo, odhaluje polský spisovatel Dominik W. Rettinger. Příběh mladé Elizy je smyšlený, autor se však inspiroval skutečnými osudy.

Co ženám, které pracovaly v Osvětimi jako prostitutky, po válce hrozilo?
Ve všech okupovaných zemích byli pronásledováni kolaboranti, často se však oběťmi tohoto pronásledování stali nevinní lidé. Pro celek bylo nejdůležitější učinit spravedlnosti zadost, a když se nedalo chytit katy, chytali alespoň jejich pomocníky. Ženy z Kommanda Puff však kolaborantkami nebyly, přesto v tom strašném systému měly jistá privilegia.

Obálka knihy Elizino tajemství

Obálka knihy Elizino tajemství

Například jaká?
Z pohledu ostatních vězňů a vězeňkyň jim nehrozilo utrpení a smrt. Není to ale úplně pravda, v románu jsem se to snažil ukázat. Stačilo, že měly lepší jídlo, oblečení, bydlení a v každou chvíli jim nehrozila smrt, aby se soudilo, že se zaprodaly nacistům. Dnes se však s odstupem, po sedmdesáti letech od té hrozné doby konečně můžeme ptát: kdo má právo soudit člověka, který tímto způsobem zachránil svůj život a přitom nikomu jinému neublížil? Esesáci od těch žen nevyžadovali, aby donášely na vězně. Jejich jediným „hříchem“ bylo to, že přežily za cenu pošpinění svých těl.

Takže byste je označil za oběti nacismu?
Podle mého názoru ano, byly oběťmi nacismu stejně jako všichni vězni v koncentračních táborech.

Je ještě šance na jejich očištění?
Nevím, jestli existuje způsob, jak jim dnes poskytnout zadostiučinění. Neexistují tehdejší soudy, nežijí jejich soudci. Já se o to snažím pomocí Elizina tajemství.

Psát o takových hrůzách znamená se celkem přísně držet etických pravidel. Jaká byla ta vaše?
Především jsem se držel pravdy a vycházel ze svědectví vězeňkyň z Osvětimi. Při popisech života v táboře Březinka (Auschwitz-Birkenau) jsem si vůbec nic nevymýšlel. Navíc jsem se jako čert ohni vyhýbal šokujícím sexuálním scénám. Pořád jsem si představoval, jak bych se v daných situacích cítil jako žena. V každé scéně knihy jsem se vyhýbal mužskému úhlu pohledu.

Číst některé pasáže je i přesto dost nepříjemné.
Ano a pro mě zase bylo těžké toto brutální zacházení a zákroky na vězeňkyních popisovat. Bez nich by však obraz tábora a Kommanda Puff nebyl úplný. Bez toho bychom si nedokázali představit, co ty ženy zažívaly a jakým peklem si procházely.

Vězeňkyně své vzpomínky tajily, odkud jste tedy čerpal informace?
V poslední době vznikly vědecké práce, které se zabývají tímto tématem. Věnují se mu především polské historičky Joanna Ostrowska a Agnieszka Weseli. S oběma jsem spolupracoval na filmovém scénáři, který jsem napsal ještě před románem. Joanna Ostrowska vydala knihu o sexuálním zneužívání žen nacisty za druhé světové války a společně s paní Weseli pak přímo natočily dokument o Kommandu Puff. Pomáhali mi také zaměstnanci muzea v Osvětimi, kde se nacházejí různé materiály k tématu.

Byla některá z pracovnic Kommanda Puff Češka?
Neslyšel jsem o tom, proto také taková postava v románu není. Vím jen o Němkách a Polkách.

Chtěla jsem zemřít hned po příjezdu, vzpomíná Osvětimská knihovnice

Eliza rozhodně není hrdinka, kterou by si člověk jednoduše oblíbil. Byl to záměr?
Celý můj román se soustředí na Elizino hledání sebe sama, na znovuzískání lidskosti. Na své cestě Eliza spáchá téměř všechny možné hříchy – podvádí, lže, vydírá, využívá ostatní pro peníze i pro své bezpečí. V táboře a v Kommandu Puff překročí hranici, za níž se člověk buďto stane zrůdou, nebo se zblázní. Taky ale může přijmout to, kým je, a získá vnitřní svobodu. Myslím a doufám, že v tu chvíli se s ní většina čtenářek dokáže identifikovat. Ne s jejími činy, ale s tím, kam na konci cesty peklem dospěla.

Román však není jen o hrůzách druhé světové války. Je i o odpuštění, zaslepenosti, nepřekonatelné propasti mezi lidmi. Jako byste chtěl sdělit čtenářům ještě něco dalšího.
Mám-li vám povědět o další inspiraci, musím přiznat, co si myslím o mužské vládě na Zemi. Je to pět tisíc let a nejspíš mnohem déle, neustálých válek, řeží, psychického i fyzického násilí silnějších vůči slabším. Náboženských válek ničících Evropu, upalování milionů žen na hranicích, koloniálních výbojů s křížem na čele a mořem zavražděných pohanů. Na všech kontinentech, ve všech dobách a všude. Stovky milionů obětí mužského ega, mužské hrabivosti a nekonečné hlouposti. Především staří muži jsou ve své impotenci a nenávisti k ženám a světu nejnebezpečnější. Proto byla ženám tisíce let odpírána základní lidská práva. Až nakonec muži narazili: vymysleli komunismus a nacismus a přidali k dřívějším nočním můrám přes sto milionů dalších obětí.

Dominik W. Rettinger

  • narodil se 8. listopadu 1953
  • autorsky se podílel na scénářích k filmu Jako pes s kočkou nebo seriálu Ultrafialoví
  • úspěch zaznamenaly i jeho divadelní hry Home sweet home aneb Rodina nade vše a Psycho-tera-politika

V tu chvíli se něco změnilo?
Myslím, že konečně přichází éra žen. Začala před sedmdesáti lety, po druhé světové válce. Ženy získaly hlas. Nikdo pořádně neví, proč právě teď. Muži určitě nezmoudřeli, stačí se podívat, co prováděli během studené války. Možná se lekli své atomové bomby a jejich zbabělost vyplula na povrch? Politici a generálové by stále rádi zabíjeli ostatní a posílali mladé hlupáky na smrt, ale sami nejsou připraveni zemřít při naprosté zkáze. A to je nejspíš poslední velká šance pro naši planetu: odstavení samců od moci.

Troufám si tedy odhadovat, že o mužích váš další román nebude.
Pouštím se do psaní románu o ženách ze své rodiny, který se odehrává od druhé poloviny devatenáctého století do sedmdesátých let dvacátého. století. Od prababičky po maminku. Byly svým způsobem šílené, protože všechno obětovaly velké lásce, vášni a sexu. Propukaly skandály, rozpadaly se rodiny. Nic je nemohlo zastavit, když je zasáhla láska.

Zmínil jste filmový scénář. Vznikne adaptace?
V určité chvíli to vypadalo nadějně. Téma Kommanda Puff nebylo nikdy literárně ani filmově zpracované. Dostal jsem e-mail od známé hollywoodské producentky, která se podílela na posledních Scorseseho filmech a spolupracovala i s Oliverem Stonem, bohužel přešla do jiné firmy a Elizino tajemství si nemohla vzít s sebou. Třeba si ho teď všimne někdo z českých producentů! Určitě mají lepší kontakty s Američany než ti polští. Pro potřeby filmu můžeme z Elizy klidně udělat Češku! V příběhu není národnost hrdinky tak podstatná, důležitý je židovský původ po matce.

Překlad rozhovoru zajistila Jarmila Horáková.

  • Nejčtenější

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Lidé se mohou rozloučit se Šafránkovou 25. června, pohřeb jen pro rodinu

Veřejné rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, která zemřela minulý týden ve věku 68 let, bude 25. června dopoledne...

Pohřeb Šafránkové komplikují poničené schody, radnice je provizorně opravila

Přípravy na poslední rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, které je plánováno na pátek 25. června v kostele sv....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Nejlepší český film roku je konečně v kinech, i když s oblohou

Jednoznačně nejlepší český film loňského roku je konečně k vidění v kinech coby součást projektu Vítejte v Česku....

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

O zamilovaném Kafkovi i přeživším z Titaniku. Vrací se bestseller 1913

1913. Byl to rok jen s jedním pátkem třináctého. Rok, ve kterém se Josif Vissarionovič Džugašvili poprvé podepsal jako...

RECENZE: Pochmurný svět viděný ženskýma očima nabízí nové thrillery

Dva nové romány, Její konec a Dokud vás nenajdeme, dokazují, že ženy dokážou stvořit hodně drsné příběhy – ať už jsou...

Knihu roku napsal Martin Hilský. Magnesii Literu má i policista z Přerova

Literární ocenění Magnesia Litera v kategorii Kniha roku letos získal profesor anglické literatury a překladatel Martin...

Plamen zažehnutý Leonardem Cohenem plápolá dál. V knize básní i textů

Ty to chceš temnější – zabijem plamen. Tak se muzikant a básník Leonard Cohen loučil se světem na své poslední desce...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....