Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

JEŽÍŠEK LAST MINUTE 4: Vinyl se vrátil do Čech, Hana Hegerová ho podepsala

  18:32
Jako každý rok přicházíme pár dní před Vánocemi s poslední várkou tipů, jak se vyznat v bohaté nabídce českých obchodů s "kulturními statky". Dnes pokračujeme vinyly s českou hudbou.

Hana Hegerová podepisuje vinylová vydání dvojalba | foto: Tomáš Padevět

Vinylové desky se celosvětově vracejí už několik let - jako protiváha všeobjímající nadvládě „digitálu“, tedy hudby stažené do přehrávačů nejrůznějších kvalit a typů. Vinyl, tedy klasické „elpíčko“, má nejen charakteristický zvuk, ale je také do značné míry „fetišem“ pro milovníky hudby. Není tedy náhoda, že na tomto klasickém nosičí vychází čím dál víc i české hudby všeho druhu - od čirého popu po nejrůznější alternativní projekty.

Hegerová

HANA HEGEROVÁ
Recital ‚70 - Live
Vyd. Tomáš Padevět
Jeden z nejzajímavějších počinů letošního roku, už pro historii svého vzniku. Jedná se o víceméně náhodně nalezený pásek v archivu pražského Divadla Na Zábradlí, na kterém je zachycen celý koncert naší nejslavnější šansoniérky na této scéně. Obsahuje průřez jejím repertoárem přelomu 60. a 70. let: šansony světové i domácí provenience, stejně jako písně lidové a zlidovělé. Vinylové dvojalbum lze objednat na webu, a to dokonce s vlastnoručním podpisem Hany Hegerové, která už před několika lety ukončila oficiální hudební kariéru. Exkluzivní rozhovor k albu najdete zde.

Bittová

IVA BITTOVÁ
Bílé Inferno
vyd. Indies Scope
K letošnímu 25. výročí vydali brněnští Indies ve vinylové reedici svůj nejúspěšnější počin, kterým je toto nádherné dvojalbum Ivy Bittové, které bylo poprvé vydáno na dvojCD v roce 1997. Je společným autorským dílem Bittové a kytaristy Vladimíra Václavka, jako texty byly mj. použity básně Jana Skácela. Jedná se o album, kterým Iva Bittová vykročila z alternativního prostředí směrem k širšímu publiku, aniž by o píď slevila ze svých uměleckých nároků.

Anna K.

ANNA K
Relativní čas
vyd. Universal
Osmé album Anny K. původně vyšlo v roce 2011 ve spolupráci zpěvačky s jejím uměleckým i životním partnerem, kytaristou a skladatelem Tomášem Varteckým. Album je zčásti jakýmsi účtem za nelehkým obdobím, kterým si zpěvačka zejména po zdravotní stránce prošla. Tuto zkušenost reflektuje jedna z nejznámějších položek alba Píseň o slzách, kterou pro Annu K. napsal její dlouholetý kamarád Robert Kodym. Recenzi alba najdete zde.

Karel Plíhal

KAREL PLÍHAL
Skříň s beduíny
vyd. Warner Music
Celých sedmatřicet písniček ve studiových i koncertních verzích se vešlo na toto dvojalbum jednoho z našich nejosobitějších písničkářů. Přestože byly k vydání k dispozici pouze nahrávky z let 1990 až 2005 a nedošlo tedy ani na materiál z vynikajících „předrevolučních“ dvou prvních elpíček Karla Plíhala, ani na jeho zatím poslední řadovku Vzduchoprázdniny, o písničkářových kvalitách a originálním pohledu na svět dvojalbum vypovídá i tak výborně. Více o albu zde.

Tata Bojs

TATA BOJS
A/B
vyd. Supraphon
Na deváté album populárních „kluků z Hanspaulky“ si museli fanoušci počkat čtyři roky. Stálo to ale za to. Tata Bojs na albu, při jehož vzniku bylo už myšleno i na elpíčkový formát jak po stránce obsahové, tak výtvarné, reflektují svoji zálibu v „osmdesátkových“ zvucích. Texty plnými slovních hříček vypovídají o naší současnosti víc než mnozí zachmuřeně filozofující autoři a pod popovým nátěrem, uchu možná nejvíce libým za celou kariéru kapely, se neskrývají talenty vzešlé z alternativního podhoubí. Recenzi alba najdete zde.

Kittchen

KITTCHEN
Kontakt
vyd. Červený kůň
Jedna z nejvýraznějších osobností české alternativní scény, maskovaný multiumělec říkající si Kittchen, vydával svoje třetí album vlastně natřikrát. Nejprve v červnu jako download, v červenci jako CD a v září v podobě vinylu. „Název alba vymyslel Tomáš Neuwerth. Souvisel s plánovaným způsobem nahrávání. Dohodli jsme se, že odjedeme někam na samotu a tam všechny písničky, co jsem doma skládal dohromady z ruchů a šumů na počítači, přehrajeme ve dvou na živé nástroje,“ říká Kittchen. Album je nominováno na ceny Vinyla i Apollo. Více o něm najdete zde.

Koller

DAVID KOLLER
ČeskosLOVEnsko
vyd. BrainZone
David Koller se po období loňského koncertního comebacku Lucie opět vrátil k sólové tvorbě, respektive ke spolupráci se svými nyní už dlouholetými kolegy z vlastní kapely. Výsledkem je album, které na jedné straně sleduje hitové ambice, na straně druhé dává poprocku patřičnou kvalitativní úroveň a hlavně obsahové sdělení. Jako člověk velmi politický se Koller vlastně na tomto albu stal interpretem několika protestsongů. Album je nominováno na cenu Apollo a jeho recenzi najdete zde.

kryštof

KRYŠTOF
Srdcebeat
vyd. Universal
na letošní novince se Richard Krajčo a jeho kapela rozhodli mírně posunout svůj styl směrem k současnému angloamerickému poprockovému mainstreamu, k čemuž si přizval americkou producentskou dvojící Fuchs–Zmishlany. Recenzi alba najdete zde. Pro ty, kteří preferují starší tvorbu populární kapely, vyšla u firmy Warner Music letos na vinylovém 2LP kompilace Poločas, obsahující „best of“ kryštofovské minulosti.

Vložte kočku

VLOŽTE KOČKU
Hedvika
Polí 5
Letošním albem uzavřela kapela volnou trilogii, započatou titulem Táta a pokračující albem Seat. „Život, to je to oč Hedvice běží. Hedvika balancuje na hraně, neví, jestli ano nebo ne, chápe, jak věci jsou a co je potřeba, ale zatím si nezvolila cestu. Nebo možná zvolila, ale nedává to na sobě znát. Zatím. Hedvika, ta která vítězí v boji. Hedvika mezi protisilami, dovnitř-ven, já-ty, my-oni,“ řekl o albu bubeník kapely Cyril Kaplan.

Květy

KVĚTY
Miláček Slunce
vyd. Indies Scope
Album, kterým leader Květů Martin E. Kyšperský oslavil svoje 35. narozeniny, 15 let kapely a deska je 10. počinem její diskografie. „Je to o vybrušování. Naučili jsme se, že nám sluší, když hrajeme naživo, bez kliku, co nejvíce natočit společně. usnout, nechceme se opakovat. Tohle je o hledání nového prostoru,“ řekl o albu jeho hlavní tvůrce. Miláček Slunce je nominován na odborné ceny Vinyla i Apollo za loňský rok. Recenzi alba najdete zde.

Miro

MIRO ŽBIRKA
Miro
Universal
Miro Žbirka si nahráním nové desky splnil dávný sen. Realizoval ji ve slavném studiu Abbey Road v Londýně s britskými spolupracovníky, mezi nimiž byl textař slavných Cream Pete Brown nebo klávesista Manfred Mann. Vznikla kolekce zkušeného muže, poklidná a s nadhledem prezentovaná. Album je nazpívané anglicky, některé písně Žbirka ale uvádí i v rodné slovenštině. Recenzi dvojalba najdete zde.

Stromboli

STROMBOLI
Fiat Lux
Warner Music
Letošní oslavy třicátého výročí založení kapely a návratu na koncertní pódia vzali Stromboli pod taktovkou Michala Pavlíčka velmi vážně. Nejenže oprášili ty nejznámější písně ze své minulosti, ale připravili také zbrusu nové album, na němž Pavlíček zhudebnil texty písničkáře Vlastimila Třešňáka a divadelníka Petra Kolečka. V jejich obsahu se nepochybně našla i frontwoman kapely Bára Basiková. Rozhovor k albu najdete zde.

Please The Trees

PLEASE THE TREES
Carp
vyd. Starcastic
Album Carp je v diskografii Please The Trees ojedinělé syrovostí, neučesaností a spontánností. Vzniklo vlastně náhodou během čtyrtého turné kapely po Spojených státech, kdy kapele nečekaně odpadly dva koncerty a díky svým kontaktům si na tuto dobu zajistila nahrávání ve studiu v Detroitu. Podle frontmana kapely Václava Havelky ale album Carp nebylo natočeno v zahraničí kvůli promo efektu. „Nejezdíme tam s ambicí dobýt svět, ale poznávat ho,“ říká. Album je nominováno na ceny Vinyla i Apollo. Více o albu zde.

Ladě

LADĚ
Lešť
vyd. vl. nákladem
Kultovní slezská kapela vydala svoje nejnovější album nejprve na CD pod hlavičkou Indies Happy Trails, pro vinylovou verzi zvolila vlastní náklad s pomocí crowdfundingové kampaně. Ladě na novince prohloubili vrstevnatost svého už tak neuvěřitelně rozsáhlého hudebního výrazu, ale i textů, v něčem možná pro někoho tzv. explicitnějších, ale tak jako tak jedněch z nejpoetičtějších na české hudební scéně. Recenzi alba najdete zde.

Kryl

KAREL KRYL
Bratříčku, zavírej vrátka
vyd. Supraphon
Pravděpodobně nejdůležitější album naší populární hudby 20. století. Ankety odborníků i posluchačů pasovaly tuhle sestavu čtrnácti skladeb pro kytaru, hlas a slova na to nejzásadnější, co u nás v oblasti tzv. popmusic vzniklo. Vedle nepochybné hudební, pěvecké a básnické kvality se „Bratříček“ stal symbolem také pro společenské souvislosti kolem roku 1968 a titulní skladba, ale také Salome, Veličenstvo Kat, Anděl, Pieta, Píseň neznámého vojína nebo Morituri te salutant se staly hymnami tichého vzdoru proti totalitě.

Müller

RICHARD MÜLLER
Sociální síť
vyd. Universal
Po dlouhé době se letos ke spolupráci vrátil slovenský zpěvák Richard Müller s textařem Michalem Horáčkem. Třetím, tentokrát „novým do party“, byl kytarista a v tomto případě výhradní skladatel Michal Pavlíček, který zhudebnil Horáčkova slova ve vesměs nepříliš jednoduché (a podle některých dokonce nezhudebnitelné) firmě tzv. villonských balad. Výsledkem je bezesporu zajímavé album, na kterém se snoubí rockový a šansonový přístup. Recenzi alba najdete zde. Fanoušky starší Müllerovy tvorby potěší vinylová reedice jeho alba 01 z roku 2001, posledního vzniklého ve spolupráci se skladatelem Jaro Filipem.

Tara Fuki

TARA FUKI
The best of
vyd. Indies Scope
Výběr z pěti řadových alb jedné z nejoriginálnějších českých skupinu, dua cellistek a zpěvaček Doroty Barové a Andrey Konstankiewicz. „Samotný výběr byl těžký. Jak vlastně poznat, která písnička je nejlepší? To je přece tak subjektivní záležitost. Nakonec jsme se snažily zařadit nejen ty písničky, které byly na koncertech oblíbené, ale také ty, které se právě živě skoro vůbec nehrály a tedy jsou pro nás neoposlouchané. No a nejtěžším kritériem bylo, aby se nějak vešly na stranu vinylu, aniž by se úplně rozbila jejich původní časová posloupnost, říká druhá jmenovaná. Více o albu zde.

hapka

HAPKA & HORÁČEK
Štěstí je krásná věc
vyd. Universal
Milovníci tvorby úspěšné dvojice, jejíž činnost navždy uzavřelo loňské úmrtí skladatele a zpěváka Petra Hapky, si mohou připomenout nejvýraznější písně z jejího zpěvníku na vinylovém dvojalbu, nazvaném podle jednoho z jejich největších hitů. Písničky, nazpívané mimo jiné Hanouo Hegerovou, Richardem Müllerem, Michaelem Kocábem, Petrem Hapkou, Janou Kirschner nebo Lucií Bílou, patří nepochybně k nejpopulárnějším na scéně české populární hudby posledních třiceti let.

Monkey Business

MONKEY BUSINESS
Sex or Sport? Never!
vyd. Warner Music
Vinylové podoby se dočkala i letošní studiová novinka Monkey Business. V písničkách v tradičním funk-soulovém duchu, s precizními instrumentálními výkony a hlasy Matěje Rupperta a Tonyi Graves hostují legenda maďarského rocku Gábor Presser, česká zpěvačka Marta Kubišová, písničkář Wabi Daněk, písničkářka Mucha a americký jazzový kytarista Mike Stern. Recenzi alba najdete zde. K letošnímu patnáctiletému výročí založení kapely vyšel LP i debut skupiny Why Be In When You Could Be Out.

Luno

LUNO
Close To Silence
vyd. Indies Scope
Bez rockových kytar, elektroniky a vůbec všeho, co je typické pro sound pražských Luno, se zjevily jen čisté akustické písničky a nezaměnitelný hlas Emy Brabcové. To si kapela ověřila na akustickém koncertě v pražské Akropoli v lednu 2014 a pak už to byl jen krůček nahrání skladeb i na album. Výběr skladeb je průřezem všech alb kapely. Bonusové skladby jsou dvě: neobvyklý cover Never Let Me Down Again od Depeche Mode a úprava písně Vertigo, kterou hravala kapela Roe-Deer. Více o albu zde.

Autor:

Je mi líto společnosti, která je omezená a nerespektující, říká Eliška Křenková

  • Nejčtenější

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

3. prosince 2023  14:02

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik &...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

9. prosince 2023  17:03,  aktualizováno  19:02

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlomte kosti. Putin před haagským tribunálem dostává co proto

3. prosince 2023  17:59

Ruský prezident Vladimir Putin je, zdá se, stále pevně u moci. Není však málo těch, kdo si ho...

Zemřel Ryan O’Neal, hvězda romantické Love Story a šarmantní bouřlivák

9. prosince 2023  9:42

Ve věku 82 let zemřel americký herec Ryan O’Neal. Proslul zejména rolí v romantickém filmu Love...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

8. prosince 2023

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Jak do společnosti vrátit získané filmové dotace? Amerikánka si poradila

10. prosince 2023  13:51

Amerikánku, tedy životní projekt režiséra Viktora Tauše, už brzy korunuje stejnojmenný film. Ještě...

RECENZE: Někdy je dobré se trochu bát. Adventní čas rozčeří i zubaté dítě

10. prosince 2023  9:45

Pochmurné podzimní dny je dobré si trochu rozsvítit chvílemi strávenými nad zábavnou a napínavou...

Anatomie pádu je evropským filmem roku, drama získalo ceny i pro scénář a herečku

10. prosince 2023  9:30

Cenu Evropské filmové akademie (EFA) pro nejlepší film získalo drama Anatomie pádu francouzské...

Odmítli mi v rádiu vánoční píseň. Prý je pro Čechy moc americká, říká Habera

10. prosince 2023

Premium Šedesát a čtyřicet rovná se sto. Součet dvou velkých výročí dal vzniknout názvu nového turné Pala...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...