JEŽÍŠEK LAST MINUTE 2: Kafe, cigárko a pár dalších knížek navrch

  18:59aktualizováno  18:59
Jako každý rok přicházíme pár dní před Vánocemi s poslední várkou tipů, jak se vyznat v bohaté nabídce českých obchodů s "kulturními statky". Dnes pokračujeme knihami.

Marie Doležalová | foto: archiv Marie Doležalové

Doležalová

Doležalová

MARIE DOLEŽALOVÁ
Kafe a cigárko
vyd. Domino
Mladá herečka (mj. seriál Comeback a Divadlo Na Fidlovačce) se vydala do literárních vod a hned z toho byla Magnesia Litera v kategorii blogu. Nyní si i nepřátelé internetu mohou vychutnat její vtipné, ironické a sarkastické postřehy nejen z divadelních šaten. Z jejího blogu se stal fenomén i díky výstižným ilustracím a stručným stripům Jana Hofmana.

Nabokov

Nabokov

VLADIMIR NABOKOV
Ada aneb Žár
vyd. Paseka
Příběh jednoho z autorových nejhlubších i nejhravějších románů sleduje peripetie vztahu jeho protagonistů, psychologa a profesora filozofie Vana Veena a jeho sestřenice (ve skutečnosti, jak se ukáže, sestry) Ady, od prvního vzájemného milostného okouzlení přes sérii odloučení a opětovných setkání až do doby, kdy Van v pokročilém věku rekapituluje vlastní život a osudové pouto mezi oběma sourozenci.

Krchovský

Krchovský

J. H. KRCHOVSKÝ
Já už chci domů
vyd. Host
Novinka kultovního autora české poezie vzešlého z kulturního undergroundu 80. let. Čtenáři opět dostávají pořádnou dávku dekadentního černého humoru, pocitů trapnosti života, sexuálních i alkoholických kocovin. Kdesi ve spodních vrstvách jeho čtyřverší však nalézáme i tenkou žílu lásky a věrnosti životu. Tak jak je tomu u nejčtenějšího současného českého básníka vždy.

Brdy

Brdy

VÁCLAV CÍLEK a kol.
Střední Brdy - Hory uprostřed Čech
vyd. Dokořán
Uprostřed hustě zalidněných středních Čech leží pohoří, které se podobá Šumavě. Posledních skoro sto let jej kromě vojáků a lesníků navštívilo jen pár lidí. Bohatě ilustrovaná kniha pojednává o významu Středních Brd z pohledu skal, stromů i samotného člověka, který v těchto místech nikdy nedokázal založit trvalé sídlo. Oblast se ale dnes opět otevírá lidem.

mytologie

mytologie

JOE LEE
Řecká mytologie pro začátečníky
vyd. Práh
Kniha čtenářům představuje řecký panteon jako nesmrtelný soubor darebáků, hrdinů, vyvrhelů i krutovládců, a příběhy o těchto božstvech i jejich jednání se smrtelníky. Pátrá po jejich neutuchajícím vlivu na naše myšlení a kulturu. Bez odkazu na velkolepé, skvostné, vášnivé, vzrušující i odporné činy obyvatel Olympu bychom neuměli definovat naši společnost ani sami sebe.

Palin

Palin

MICHAEL PALIN
Pravda
vyd. Plus
Muž mnoha talentů, člen oblíbené komediální skupiny Monthy Pyhonů, čtenáře v příběhu o novináři, který se vydal po stopách legendami opředeného humanisty a aktivisty Hamishe Melvilla, zavede až do daleké Indie. Čím víc se toho Mabbut o Melvillovi dozvídá, tím jeho obdiv roste – je těžké odolat kouzlu idealisty, který se nebojí měnit svět. Ale je jeho hrdina vskutku mužem, za jakého se vydává?

Reiner

Reiner

MARTIN REINER
Nové decimy
vyd. Druhé město
Autor, držitel Magnesie Litery za román Básník, vydal v lednu 1996 sbírku s názvem Decimy. Od té doby napsal devět dalších knih. Po dvaceti letech se vrací k básnické formě decim (deset veršů, rýmování ve dvou slokách abbab, ccddc) a z velkého množství napsaných textů do knihy vybral takové, které tvoří co nejpestřejší směs. Na poslední chvíli se rozhodl připojit k některým básním i komentáře.

Múzy

Múzy

LUKÁŠ BERNÝ
Kde pijí múzy 2
vyd. Sanch
Ve druhém díle autor zájemce provádí od Zlatého tygra, o němž byl díl první, na Nové Město do dalších slavných pražských hostinců, jejichž osudy se proťaly s českými kulturními dějinami a jež tak spoluvytvářely specifickou českou subkulturu. Pomyslná procházka vede Liliovou ulicí od hospody U Modré štiky přes Betlémské náměstí do renesančního domu U Vejvodů, kolem legendárního hostince U Dvou koček až k pivnici u Jelínků.

Shakespeare

Shakespeare

WILLIAM SHAKESPEARE
Král Jindřich IV.
vyd. Romeo
Nejslavnější historická hra Williama Shakespeara. V kulisách rozvrácené Anglie se odehrává příběh prince, který se z nezodpovědného floutka stává zodpovědným vládcem své země. Průvodcem na počátku cesty je mu ryíř John Falstaff, člověk veselé mysli a nevázaných mravů. Vychází ve dvojjazyčném vydání, anglický originál zrcadlově doplňuje překlad Jiřího Joska.

Fulcanelli

Fulcanelli

HENRI LOEVENBRUCK
Fulcanelliho tajemství
vyd. Garamond
Již téměř sto let se badatelé a historici snaží rozluštit, kdo se skrývá pod záhadným pseudonymem. Kdo byl Fulcanelli, alchymista a autor knih Tajemství katedrál a Příbytky filosofů? Vyšetřování vraždy v kostele a podivného úmrtí zasvěcence vrhne detektiva Ari Mackenzieho do esoterických tajemství minulého století. Bývalý velitel tajných služeb se nechá zatáhnout do neznámého prostředí mnohem víc, než by si přál.

Voyeur

Voyeur

ALAIN ROBBE-GRILLET
Voyeur
vyd. Pragma
Jedno ze zásadních děl jednoho z největších francouzských spisovatelů 20. století, jednoho ze zakladatelů tzv. nového románu. Mathias, neúspěšný obchodní cestující, se po pětatřiceti letech vrací na svůj rodný ostrov. Dva dny poté je na pláži nalezena utonulá třináctiletá dívka s tělem zohaveným mořskými kraby. Čtenářova pozornost je neustále narušována Mathiasovými vjemy, pohyby a představami, až si nakonec uvědomí, že se nachází uvnitř mysli vražedného maniaka.

Praha

Praha

ZDENĚK LUKEŠ
Praha moderní IV
vyd. Paseka
Pokračování úspěšné řady průvodců Praha moderní pojednává slovem a obrazem architekturu druhé poloviny 20. století, navzdory totalitním desetiletím možná až překvapivě pestrou. I padesátá léta, spjatá s oficiální „sorelou“ (socialistickým realismem), vytvořila leccos zajímavého, v letech šedesátých se počínaje tzv. bruselským stylem naši architekti „vracejí do Evropy“ a i mezi normalizačními stavbami najdeme také inspirativní projekty.

Fahrner

Fahrner

MARTIN FAHRNER
Bláznův kabát
vyd. Druhé město
Autor se po deseti letech vrátil s prózou, která zachycuje Evropu po pádu železné opony. Světadílem putují kříženci „bezdomovců“ a těch, kdo z domova neustále utíkají. Autor přitom nemá ambici stvořit velkou fresku o Evropě, kde by bylo „všechno“, ale chybělo by tomu to hlavní — lidský rozměr. Fahrnerovi jde především o lidi — má své postavy rád a fandí jim. To ale neznamená, že by jejich osudy idealizoval.

Opona

Opona

IVANA DENČEVOVÁ a kol.
Rozděleni železnou oponou
vyd. Radioservis
Pavel Landovský, Jiří Gruša, Sláva Volný, Jiří Němec, Zdeněk Mlynář, Otta Bednářová. Šest jmen reprezentujících tisíce osudů statečných lidí, které od jejich blízkých oddělily ostnaté dráty železné opony. Autoři právě na jejich příkladu podávají podrobné svědectví o životních peripetiích lidí v konfliktu s minulým režimem. Byli připraveni nejen o domov, ale také o kontakt s těmi nebližšími.

Linhartová

Linhartová

VĚRA LINHARTOVÁ
Masožravé portréty
vyd. Akropolis
Dvojjazyčné vydání zpřístupňuje českému čtenáři poprvé francouzsky napsané básnické prózy Masožravé portréty, jež doplňuje autorčin vlastní komentář Une langue plurielle (Pomnožný jazyk), napsaný v roce 1988. Masožravé portréty sestávají ze tří textů, jež jsou třemi epizodami téhož příběhu, který se odvíjí v jakémsi bezčasí, jinde. Přítomnost, a zároveň nepřítomnost řeči, která míří k zapomnění, k tichu tak hlubokému, že je slyšet.

Holčička

Holčička

ROMAIN POÉRTOLAS
Holčička, která spolkla mrak velký jako Eiffelova věž
vyd. Rybka Publishers
Věhlasný francouzský romanopisec líčí další neuvěřitelný, fantaskní, hravý, ale především lidsky hluboký příběh. Vypráví o jedné neobyčejné mladé dámě jménem Providencie Nebeská, pařížské pošťačce s neobyčejně velkým srdcem, které bije pro Zaheru, marockou holčičku, v jejíchž plicích sídlí dusivý mrak cystické fibrózy. Providencie se rozhodla stát její adoptivní maminkou. A to tak oddanou, že se z lásky naučila létat...

Placák

Placák

PETR PLACÁK
Gottwaldovo Československo jako fašistický stát
vyd. Paseka
Komunistickou vizi ráje na zemi doboví politici i pozdější komentátoři často přehlíželi, a přece je jedině v tomto rámci možné vykládat poválečnou nacionálněsocialistickou revoluci, na jejíž vlně se komunisté dostali k moci. Radikální „lidovou“ revoluci, ve které komunisté spojili svaté ideály socialismu se svatými ideály národa, autor vykládá v rámci dějin masových antiliberálních hnutí minulého století a srovnává ji s vývojem v Itálii po první světové válce.

Simms

Simms

BRENDAN SIMMS
Zápas o evropskou nadvládu
vyd. Prostor
Kniha cambridgeského historika je široce založenou a erudovanou studií zabývající se vývojem mocenského zápasu o Evropu v celém novověku od pádu Cařihradu do současnosti. Svou práci autor nepovažuje za autoritativní příručku, nýbrž za vodítko ke zkoumání toho, jakým způsobem se podstatné problémy evropského mocenského zápasu řešily v minulosti. Proto také, pojednává-li v závěrečné části práce o dnešku, nekončí žádnými věštbami, ale místo toho raději klade otázky.

Saunders

Saunders

GEORGE SAUNDERS
Desátého prosince
vyd. Plus
Soubor přináší desítku povídek od jednoho z nejčtenějších amerických povídkářů dneška. Protagonisté se od sebe liší stejně jako vyprávěcí styl či čas a místo děje. Co však povídky navzájem spojuje, je nejspíše motiv ideálu. Ideály jsou však v Saundersově pojetí často pokřivené a vyhrocené na nejzazší mez. Hravostí a originalitou, neuhýbavostí či odvahou přestupovat tabu autor odhaluje ty nejnaléhavější otázky dneška.

Šlomo Sand

Šlomo Sand

ŠLOMO SAND
Jak byl vynalezen židovský národ
vyd. Rybka Publishers
Autora, profesora historie na Telavivské univerzitě, mnozí velebí coby odvážného bořitele mýtů, zatímco jiní jej považují za škůdce, zrádce národa, ba antisemitu. Ve své objevné práci dokládá, že nic takového jako židovský národ v etnickém smyslu neexistuje a celý dějinný příběh Židů, tak jak je všichni známe, je ve skutečnosti konstruktem, který se zrodil v hlavách sionistů v druhé polovině 19. století.

Amos Oz

Amos Oz

AMOS OZ, FANIA OZ-SALZBERGEROVÁ
Židé a slova
vyd. Paseka
Izraelský prozaik a historička se pokoušejí odpovědět na otázku, proč jsou slova pro Židy tak důležitá. Nabízejí poutavý výklad kontinuity židovských dějin jako výrazu jedinečného vztahu mezi tímto etnikem a jeho ústními a písemnými projevy. Jejich knižní esej pokrývá široké teritorium od biblické Písně písní až k filmům Woodyho Allena a strhne čtenáře svou hravostí, provokativností a zaujetím pro své téma.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Sex a lži. Z provokatérky Leily Slimani je bojovnice

Spisovatelka Leila Slimani

Po vraždící chůvě a patologické nymfomance přichází francouzská spisovatelka marockého původu Leila Slimani s příběhy...

RECENZE: Salvy smrti v Brně. Američan vystihl okupaci věrohodně

Brno

Představa, že Američan napíše o tom, co se dělo za nacistické okupace v Brně, vypadá absurdně. Nicméně Thomas...

Marek Epstein napsal knihu pro děti. Proměnil Prasáka ve Srabáčka

Scenárista Marek Epstein (2012)

Půl roku po vydání upřímného, avšak bolestného románu Dravec přichází scenárista Marek Epstein s novou knihou....

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?

Najdete na iDNES.cz