Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

JEŽÍŠEK LAST MINUTE 3: Superhrdinové, hloupé žerty a úsměv s rovnátky

  18:57
Jako každý rok přicházíme pár dní před Vánocemi s poslední várkou tipů, jak se vyznat v bohaté nabídce českých obchodů s "kulturními statky". Dnes pokračujeme komiksy.

Z obálky komiksu Úsměv | foto: Paseka

Úsměv

Úsměv

RAINA TELGEMEIEROVÁ
Úsměv
vyd. Paseka
Citlivý i humorný grafický román, založený na skutečné životní zkušenosti autorky, získal mimo jiné Eisnerovu cenu, tedy „komiksového Oscara“, a ocitl se na samém vrcholu žebříčku bestsellerů deníku New York Times. Hrdinkou je Raina, obyčejná holka, která následkem pádu přijde o přední zuby. Pro dospívající teenagerku tragédie. Raina si musí projít strašidelnou cestu po dentistických ordinacích, šperkovanou nejroztodivnějšími zubními náhradami, chirurgickými zákroky, rovnátky a obličejovými postroji.

Z pekla

Z pekla

ALAN MOORE, EDDIE CAMPBELL
Z pekla
vyd. BB art
Mistrně propracovaná lahůdka kombinující historický román s literaturou faktu a mystikou, viktoriánská Anglie nahlížená očima Jacka Rozparovače. Alan Moore, tvůrce kultovních komiksů Strážci, Ztracené dívky a tří svazků Ligy výjimečných, se tentokrát pustil do rozboru nejzáhadnější série vražd v historii. Podle tohoto rozsáhlého díla vznikl film režisérské dvojice bratří Hughesových.

Krajina

Krajina

GARY FRANK, J. MICHAEL STRACZYNSKI
Krajina půlnočních stínů
vyd. Comics Centrum
David Grey, hlavní postava vrcholného díla známého scenáristy a producenta televizních i komiksových seriálů, říká: „Napadli mě. Ukradli mi duši. Propadl jsem iluzorní skulinou v chodníku a skončil na místě opuštěnejch věcí a vykořeněnejch lidí. A jestli do roka nezískám svou duši zpátky, skončím jako mrtvola, nebo jako jeden z těch tvorů, který číhají na týhle straně reality.“ Straczynski chtěl jejím alegorickým příběhem nenásilně varovat před manipulativností sekt, se kterou měl velmi trpkou osobní zkušenost. Komiks vznikal přes dvacet let.

Sandman

Sandman

NEIL GAIMAN, P. CRAIG RUSSELL
Sandman – Lovci snů
vyd. Crew
Další příběh ze světa Sandmana od Neila Gaimana! Tentokrát se vracíme do minulosti... a do Japonska. Gaiman, za pomocí kreslíře P. Craiga Russella, přichází s příběhem o mnichovi a magické lišce, která se do něj zamiluje. Jenže tu jsou ještě démoni a japonský císař, kteří usilují mnichovi o život. A taky Vládce snů, samozřejmě.

Gorey

Gorey

EDWARD GOREY
Hloupý žert a jiné příběhy
vyd. Dokořán
Čtvrtý výběr z Goreyho rozsáhlé a rozmanité tvorby je opět pečlivě sestaven tak, aby bylo zastoupeno co nejvíce jejích forem: nezbytná goreyovská abeceda, bezeslovný komiks, veršovaný morytát, kafkovské nevysvětlitelno i prozaický mikropříběh se šťastným koncem. Autorova záliba v morbidních situacích a nejrůznějších deviacích v dnešní době sice možná ztratila svou provokativnost, o to víc však okouzlí detailní zpracování, rafinovanost a skutečně jemná ironie.

Candide

Candide

KAREL JERIE
Candide, kniha druhá – Velký inkvizitor
vyd. BB art
V druhé části trilogie se Candide opětovně setká s profesorem Panglosem. Nýdrlandské pěstírny ušlechtilého konopí stočí běh Candidova osudu na obchodní loď, která ovšem ztroskotá u pobřeží Port Ugalu. Pevnina hrdinovi nabídne mnohem záludnější nesnáze. Všudypřítomné blaho Velkého Inkvizitora, šibenice, revoluce a nevěstince se pokusí rozptýlit poslední kapky naděje.

Děsivé radosti

Děsivé radosti

MICHAL SUCHÁNEK, ONDŘEJ NEFF
Děsivé radosti
Crew
Kreslíř Michal Suchánek si vybral ke svému komiksovému startu tří příběhy klasika sci-fi žánru Ondřeje Neffa a převedl je do nového média: „zakázanou romanci“ (Jitro pro hroznou radost), příběh o tom, že hamižnost se nevyplácí ani ve vesmíru (Kšeft za všechny prachy) a rozhovor s cestovatelem v čase, který si jako místo pro svou exkurzi zvolil koncentrační tábor (Konec dobrý, všechno dobré).

Wonder Woman

Wonder Woman

BRIAN AZZARELLO, CLIFF CHIANG, TONY AKINS
Wonder Woman – Krev
vyd. BB art
Wonder Woman je osamělá. Žije na pomezí světů. Královna Amazonek ji vychovala jako vlastní, ale princezna a bojovnice Diana mezi své krajanky nezapadá. Všechny znají legendu, podle níž byla stvořena z hlíny, aby bezdětná královna konečně získala vytouženou dceru – a proto se k ní chovají jako k někomu cizímu. I když ve světě ze všech svých superhrdinských sil bojuje za spravedlnost, doma zůstává vyvržencem.

Zámek a klíč

Zámek a klíč

JOE HILL, GABRIEL RODRIGUEZ
Zámek a klíč – Koruna stínů
vyd. Comics Centrum
Ve třetí knize série se nad Klíčovem začínají stahovat temná mračna a mrtví intrikují proti živým. Kulišák si na pomoc v pátrání po klíči k černým dveřím povolává armádu stínů, která je odhodlána zlikvidovat každého, kdo se jí postaví do cesty. Tyler, Kinsey a Bóďa vedou zoufalý boj proti přesile, obklopeni světem, kde se sama noc stává jejich nepřítelem.

Batman Detective

Batman Detective

JOHN LAYMAN, JASON FABOK, ANDY CLARKE
Batman Detective Comics – Trest
vyd. BB art
O tom, že Batman je nejznámějším ochráncem Gothamu, není pochyb. Ať už bojuje s nákazou, která z normálních občanů dělá nestvůry, ať měří síly i důvtip s ambiciózním zločincem, který ve své nenávisti nedělá rozdílu mezi hrdiny a padouchy, nebo využívá znalosti bojových umění v zápase s vrahem se záhadnými schopnostmi, Temný rytíř udělá cokoliv, jen aby své město zachránil. A s Batmanem je zajedno i ruka zákona.

Druuna

Druuna

PAOLO ELEUTERI SERPIERI
Druuna
vyd. Crew
V edici Mistrovská díla evropského komiksu vychází další legendární sága. Příběh krásné Druuny je zasazen do prostředí připomínajícího Aldissův Nonstop: hrdinka se probojovává zničeným postkatastrofickým světem plným zrůd a mutantů, aby odhalila tajemství tohoto světa. Druuna, mírně eroticky laděný komiks s vnadnou hrdinkou, patří do zásadních děl komiksu, nicméně v mnoha zemích včetně Ameriky musela vyjít cenzurovaná.

Batman

Batman

GREGG HURWITZ, ETHAN VAN SCIVER, SZYMON KUDRANSKI
Batman, temný rytíř – Šílený
vyd. BB art
V životě Temného rytíře konečně zazáří světlo. Bruce Wayne prožívá velkou změnu. Konečně našel ženu, která je nejen krásná, ale i intelektuálně na výši a s Brucem má společné i tíživé trauma z dětství. Bruce s ní touží spojit svůj život a sdílet s ní vše, včetně tajemství týkajících se Batmana. Na jiném místě v Gothamu se ale skrývá jiný maskovaný muž, jenž v dětství trpěl. Na rozdíl od Batmana ale chce, aby svět pykal za to, čím si musel projít. Říká si Mad Hatter.

Asterix

Asterix

JEAN-YVES FARRI, DIDIER CONRAD
Asterix – Caesarův papyrus
vyd. Egmont
Nejnovější album dobrodružství odvážného Gala Asterixe a jeho přátel se točí kolem Caesarova díla Zápisky o válce galské. Caesar z něj na doporučení svého nakladatele a poradce vypustil kapitolku o bitvě s vesnici nepoddajných v Armorice. Tato informace však unikne na veřejnost díky galskému investigativnímu žurnalistovi a příběh plný humorných scén i odkazů na současnost v duchu nejlepších Asterixových alb začíná.

Lex

Lex

BRIAN AZZARELLO, LEE BERMEJO
Lex Luthor – Muž z oceli
vyd. BB art
Superman byl označován mnoha způsoby. Pro někoho se stal obráncem pravdy, spravedlnosti a amerického snu, pro jiné velkým modrým skautíkem. V tomto příběhu však vystupuje ve zcela nové roli. Příběh čtenářům poskytuje vzácný náhled do mysli Lexe Luthora a odhaluje důvod, kvůli němuž se miliardář – dlouho považovaný za nejodpornějšího zloducha komiksového světa odhodlal stát příslovečným trnem v Supermanově oku.

Liga spravedlnosti

Liga spravedlnosti

GEOFF JOHNS, IVAN REIS, PAUL PELLETIER, TONY S. DANIEL
Liga spravedlnosti – Trůn Atlantidy
vyd. BB art
Zatímco jsou pozemští superhrdinové zaměstnáni jinde, neznámá síla tlačí Atlantidu a svět na souši na pokraj války. Obětí přibývá a pravděpodobnost masivní invaze roste. Nakonec je to pouze Liga spravedlnosti, kdo může zabránit krvavému střetu, jenž by odeslal polovinu civilizace do vodního hrobu. Avšak pozor: O osudu světa rozhodne ten, kdo sedí na trůnu Atlantidy. Třetí kniha Liga spravedlnosti obsahuje sešity Justice League č. 13–17 a Aquaman č. 15–16.

Superman

Superman

SCOTT SNYDER, JIM LEE, SCOTT WILLIAMS, DUSTIN NGUYEN, ALEX SINCLAIR
Superman Nespoutaný – Kniha druhá
vyd. BB art
Mnoho desítek let předtím, než se poslední syn Kryptonu stal ochráncem Země, přišla z hvězd jiná bytost nadaná neuvěřitelnou mocí. Její zapojení do nejzhoubnějšího konfliktu lidské historie se stalo nejtemnějším tajemstvím vlády Spojených států. A to tajemství je prozrazeno. Jejich supervoják je opět vyslán proti nepříteli. Lex Luthor, jeho nejbližší důvěrnice Lois Laneová i její nemilosrdný otec, generál Sam Lane, usilují o ovládnutí skrytého nástroje zkázy.

Autor:
  • Nejčtenější

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Zemřel muzikant František Prošek. Spoluhráč Ivana Mládka podlehl koronaviru

Ve věku 79 let zemřel František Prošek, kapelník a zakladatel countryové skupiny Mustangové a také spoluhráč Ivana...

Pro Netflix se rýsuje čas rekordů a možná i příval oscarových šancí

V éře zavřených kin zažívá streamovací služba Netflix úspěch. Právě oznámila, že její Dámský gambit, příběh dívky ze...

RECENZE: Kdo touží po pravdě, ať přepne. Koruna je hlavně znamenité drama

Čtvrtá série fenoménu Koruna, seriálu o osudech britské královské rodiny, postavila před jeho tvůrce Petera Morgana...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Milionář mezi námi, který má pět set padesát korun na týden

„Nic není nahrané, nešetřili jsme je, opravdu si museli týden tvrdě odpracovat,“ tvrdí tvůrci nové reality show...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

RECENZE: Téměř pohádkové jsou knižní Příběhy biatlonového šílenství

Bylo nebylo. Slovy, jimiž začínají pohádky, nastartoval Tomáš Macek své Příběhy biatlonového šílenství. A historie...

POHLED: Mordy a krváky pana Erbena starší děti ocení, čtěte jim je

Premium Přesně před 150 lety, 21. listopadu 1870, zemřel Karel Jaromír Erben, polyhistor, romantik a gigant národního obrození....

RECENZE: Fenomén Normální lidi si získává miliony fanoušků. Zcela oprávněně

Budoucí klasika nebo Salinger snapchatové generace. Na hlavu irské spisovatelky Sally Rooneyové se snáší chvála ze...

Sexuální nátlak zažila skoro každá žena, míní herečka Alena Doláková

Premium Píšících hereček máme v Česku hned několik, málokterá se však uchýlí k psaní fikce jako Alena Doláková. V knižním...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...