JEŽÍŠEK LAST MINUTE 3: Superhrdinové, hloupé žerty a úsměv s rovnátky

  18:57aktualizováno  18:57
Jako každý rok přicházíme pár dní před Vánocemi s poslední várkou tipů, jak se vyznat v bohaté nabídce českých obchodů s "kulturními statky". Dnes pokračujeme komiksy.

Z obálky komiksu Úsměv | foto: Paseka

Úsměv

Úsměv

RAINA TELGEMEIEROVÁ
Úsměv
vyd. Paseka
Citlivý i humorný grafický román, založený na skutečné životní zkušenosti autorky, získal mimo jiné Eisnerovu cenu, tedy „komiksového Oscara“, a ocitl se na samém vrcholu žebříčku bestsellerů deníku New York Times. Hrdinkou je Raina, obyčejná holka, která následkem pádu přijde o přední zuby. Pro dospívající teenagerku tragédie. Raina si musí projít strašidelnou cestu po dentistických ordinacích, šperkovanou nejroztodivnějšími zubními náhradami, chirurgickými zákroky, rovnátky a obličejovými postroji.

Z pekla

Z pekla

ALAN MOORE, EDDIE CAMPBELL
Z pekla
vyd. BB art
Mistrně propracovaná lahůdka kombinující historický román s literaturou faktu a mystikou, viktoriánská Anglie nahlížená očima Jacka Rozparovače. Alan Moore, tvůrce kultovních komiksů Strážci, Ztracené dívky a tří svazků Ligy výjimečných, se tentokrát pustil do rozboru nejzáhadnější série vražd v historii. Podle tohoto rozsáhlého díla vznikl film režisérské dvojice bratří Hughesových.

Krajina

Krajina

GARY FRANK, J. MICHAEL STRACZYNSKI
Krajina půlnočních stínů
vyd. Comics Centrum
David Grey, hlavní postava vrcholného díla známého scenáristy a producenta televizních i komiksových seriálů, říká: „Napadli mě. Ukradli mi duši. Propadl jsem iluzorní skulinou v chodníku a skončil na místě opuštěnejch věcí a vykořeněnejch lidí. A jestli do roka nezískám svou duši zpátky, skončím jako mrtvola, nebo jako jeden z těch tvorů, který číhají na týhle straně reality.“ Straczynski chtěl jejím alegorickým příběhem nenásilně varovat před manipulativností sekt, se kterou měl velmi trpkou osobní zkušenost. Komiks vznikal přes dvacet let.

Sandman

Sandman

NEIL GAIMAN, P. CRAIG RUSSELL
Sandman – Lovci snů
vyd. Crew
Další příběh ze světa Sandmana od Neila Gaimana! Tentokrát se vracíme do minulosti... a do Japonska. Gaiman, za pomocí kreslíře P. Craiga Russella, přichází s příběhem o mnichovi a magické lišce, která se do něj zamiluje. Jenže tu jsou ještě démoni a japonský císař, kteří usilují mnichovi o život. A taky Vládce snů, samozřejmě.

Gorey

Gorey

EDWARD GOREY
Hloupý žert a jiné příběhy
vyd. Dokořán
Čtvrtý výběr z Goreyho rozsáhlé a rozmanité tvorby je opět pečlivě sestaven tak, aby bylo zastoupeno co nejvíce jejích forem: nezbytná goreyovská abeceda, bezeslovný komiks, veršovaný morytát, kafkovské nevysvětlitelno i prozaický mikropříběh se šťastným koncem. Autorova záliba v morbidních situacích a nejrůznějších deviacích v dnešní době sice možná ztratila svou provokativnost, o to víc však okouzlí detailní zpracování, rafinovanost a skutečně jemná ironie.

Candide

Candide

KAREL JERIE
Candide, kniha druhá – Velký inkvizitor
vyd. BB art
V druhé části trilogie se Candide opětovně setká s profesorem Panglosem. Nýdrlandské pěstírny ušlechtilého konopí stočí běh Candidova osudu na obchodní loď, která ovšem ztroskotá u pobřeží Port Ugalu. Pevnina hrdinovi nabídne mnohem záludnější nesnáze. Všudypřítomné blaho Velkého Inkvizitora, šibenice, revoluce a nevěstince se pokusí rozptýlit poslední kapky naděje.

Děsivé radosti

Děsivé radosti

MICHAL SUCHÁNEK, ONDŘEJ NEFF
Děsivé radosti
Crew
Kreslíř Michal Suchánek si vybral ke svému komiksovému startu tří příběhy klasika sci-fi žánru Ondřeje Neffa a převedl je do nového média: „zakázanou romanci“ (Jitro pro hroznou radost), příběh o tom, že hamižnost se nevyplácí ani ve vesmíru (Kšeft za všechny prachy) a rozhovor s cestovatelem v čase, který si jako místo pro svou exkurzi zvolil koncentrační tábor (Konec dobrý, všechno dobré).

Wonder Woman

Wonder Woman

BRIAN AZZARELLO, CLIFF CHIANG, TONY AKINS
Wonder Woman – Krev
vyd. BB art
Wonder Woman je osamělá. Žije na pomezí světů. Královna Amazonek ji vychovala jako vlastní, ale princezna a bojovnice Diana mezi své krajanky nezapadá. Všechny znají legendu, podle níž byla stvořena z hlíny, aby bezdětná královna konečně získala vytouženou dceru – a proto se k ní chovají jako k někomu cizímu. I když ve světě ze všech svých superhrdinských sil bojuje za spravedlnost, doma zůstává vyvržencem.

Zámek a klíč

Zámek a klíč

JOE HILL, GABRIEL RODRIGUEZ
Zámek a klíč – Koruna stínů
vyd. Comics Centrum
Ve třetí knize série se nad Klíčovem začínají stahovat temná mračna a mrtví intrikují proti živým. Kulišák si na pomoc v pátrání po klíči k černým dveřím povolává armádu stínů, která je odhodlána zlikvidovat každého, kdo se jí postaví do cesty. Tyler, Kinsey a Bóďa vedou zoufalý boj proti přesile, obklopeni světem, kde se sama noc stává jejich nepřítelem.

Batman Detective

Batman Detective

JOHN LAYMAN, JASON FABOK, ANDY CLARKE
Batman Detective Comics – Trest
vyd. BB art
O tom, že Batman je nejznámějším ochráncem Gothamu, není pochyb. Ať už bojuje s nákazou, která z normálních občanů dělá nestvůry, ať měří síly i důvtip s ambiciózním zločincem, který ve své nenávisti nedělá rozdílu mezi hrdiny a padouchy, nebo využívá znalosti bojových umění v zápase s vrahem se záhadnými schopnostmi, Temný rytíř udělá cokoliv, jen aby své město zachránil. A s Batmanem je zajedno i ruka zákona.

Druuna

Druuna

PAOLO ELEUTERI SERPIERI
Druuna
vyd. Crew
V edici Mistrovská díla evropského komiksu vychází další legendární sága. Příběh krásné Druuny je zasazen do prostředí připomínajícího Aldissův Nonstop: hrdinka se probojovává zničeným postkatastrofickým světem plným zrůd a mutantů, aby odhalila tajemství tohoto světa. Druuna, mírně eroticky laděný komiks s vnadnou hrdinkou, patří do zásadních děl komiksu, nicméně v mnoha zemích včetně Ameriky musela vyjít cenzurovaná.

Batman

Batman

GREGG HURWITZ, ETHAN VAN SCIVER, SZYMON KUDRANSKI
Batman, temný rytíř – Šílený
vyd. BB art
V životě Temného rytíře konečně zazáří světlo. Bruce Wayne prožívá velkou změnu. Konečně našel ženu, která je nejen krásná, ale i intelektuálně na výši a s Brucem má společné i tíživé trauma z dětství. Bruce s ní touží spojit svůj život a sdílet s ní vše, včetně tajemství týkajících se Batmana. Na jiném místě v Gothamu se ale skrývá jiný maskovaný muž, jenž v dětství trpěl. Na rozdíl od Batmana ale chce, aby svět pykal za to, čím si musel projít. Říká si Mad Hatter.

Asterix

Asterix

JEAN-YVES FARRI, DIDIER CONRAD
Asterix – Caesarův papyrus
vyd. Egmont
Nejnovější album dobrodružství odvážného Gala Asterixe a jeho přátel se točí kolem Caesarova díla Zápisky o válce galské. Caesar z něj na doporučení svého nakladatele a poradce vypustil kapitolku o bitvě s vesnici nepoddajných v Armorice. Tato informace však unikne na veřejnost díky galskému investigativnímu žurnalistovi a příběh plný humorných scén i odkazů na současnost v duchu nejlepších Asterixových alb začíná.

Lex

Lex

BRIAN AZZARELLO, LEE BERMEJO
Lex Luthor – Muž z oceli
vyd. BB art
Superman byl označován mnoha způsoby. Pro někoho se stal obráncem pravdy, spravedlnosti a amerického snu, pro jiné velkým modrým skautíkem. V tomto příběhu však vystupuje ve zcela nové roli. Příběh čtenářům poskytuje vzácný náhled do mysli Lexe Luthora a odhaluje důvod, kvůli němuž se miliardář – dlouho považovaný za nejodpornějšího zloducha komiksového světa odhodlal stát příslovečným trnem v Supermanově oku.

Liga spravedlnosti

Liga spravedlnosti

GEOFF JOHNS, IVAN REIS, PAUL PELLETIER, TONY S. DANIEL
Liga spravedlnosti – Trůn Atlantidy
vyd. BB art
Zatímco jsou pozemští superhrdinové zaměstnáni jinde, neznámá síla tlačí Atlantidu a svět na souši na pokraj války. Obětí přibývá a pravděpodobnost masivní invaze roste. Nakonec je to pouze Liga spravedlnosti, kdo může zabránit krvavému střetu, jenž by odeslal polovinu civilizace do vodního hrobu. Avšak pozor: O osudu světa rozhodne ten, kdo sedí na trůnu Atlantidy. Třetí kniha Liga spravedlnosti obsahuje sešity Justice League č. 13–17 a Aquaman č. 15–16.

Superman

Superman

SCOTT SNYDER, JIM LEE, SCOTT WILLIAMS, DUSTIN NGUYEN, ALEX SINCLAIR
Superman Nespoutaný – Kniha druhá
vyd. BB art
Mnoho desítek let předtím, než se poslední syn Kryptonu stal ochráncem Země, přišla z hvězd jiná bytost nadaná neuvěřitelnou mocí. Její zapojení do nejzhoubnějšího konfliktu lidské historie se stalo nejtemnějším tajemstvím vlády Spojených států. A to tajemství je prozrazeno. Jejich supervoják je opět vyslán proti nepříteli. Lex Luthor, jeho nejbližší důvěrnice Lois Laneová i její nemilosrdný otec, generál Sam Lane, usilují o ovládnutí skrytého nástroje zkázy.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

Horor, nebo dětský příběh? Hodinový strojek je poučný i děsivý

Philip Pullman

Hororová povídka i poučný příběh pro děti. Autora populárního Zlatého kompasu, tak často přirovnávaného k Letopisům...

Věř, věř, brzy padnou. Druzí Američtí bohové nadále stupňují napětí

Ukázka z druhé komiksové knihy Američtí bohové

V češtině vychází druhý soubor komiksového zpracování Amerických bohů. Jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana ve...

Najdete na iDNES.cz