RECENZE: I Cher už teď snad ví, že ABBA v předělávkách je velký omyl

  13:54aktualizováno  13:54
Cher si písně švédské kapely vyzkoušela už v letošním filmovém muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again, což ji zřejmě inspirovalo. Na albu Dancing Queen však čtyřicet let staré hity ztratily původní kouzlo a zůstalo jen pozlátko v intencích současného tanečního popu.

Zpěvačka Cher ve filmovém muzikálu Mamma Mia! Here We Go Again | foto: Cinemart

Kapela ABBA patří k těm vzácným úkazům, jejichž nahrávky ani po čtyřech desetiletích v zásadě nepotřebují žádné aktualizace. Když si poslechnete hit Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) z konce 70. let, je to dodnes pecka, která nepůsobí trapně. Totéž platí třeba o baladě SOS z poloviny dekády.

Dancing Queen

Autor:

Hodnocení­: 50 %

Hudebníci si tehdy dali velmi záležet na tom, aby své desky zaplnili dostatečně hutným zvukem, kdy na sebe navrstvili množství nástrojů, což vedlo mimo jiné i k tomu, že naživo nepůsobila ABBA zdaleka tak dobře. Nicméně původní nahrávky dodnes nepotřebují žádné aktualizace.

Což je pochopitelně problém, pokud se pustíte do coververzí a chcete do těchto legendárních skladeb otisknout také něco ze sebe. Vyzkoušel si to ostatně i Benny Andersson z původní čtveřice, když některé hity vydal jen v klavírní úpravě a znělo to trochu jako hudba do výtahu. Nyní se do toho pouští Cher. Legendární zpěvačka předělává hity neméně legendární kapely. A výsledek je přinejmenším rozpačitý.

Na začátku zmíněné skladby z nepřeberné studnice, jíž se repertoár švédské kapely podobá, nejsou vybrané jen náhodou. V Gimme! Gimme! Gimme! totiž Cher kromě otravného dolaďovacího efektu na hlase nepředvádí nic nového, v SOS k původnímu klavíru naopak přidává další a rovněž poněkud zbytečné syntezátorové zvuky.

A tak bychom bohužel mohli pokračovat. První hit Waterloo, kterým ABBA zaujala na Eurovizi a jehož kytarový úvod patří k těm nejlépe rozpoznatelným v hudební historii, tady začíná jako tupá televizní reklama na pneumatiky. Původně čisťounká balada Chiquitita zase dostala nepříjemně taneční spodek. Proč, proboha?

Je však potřeba uznat, že příjemné momenty přinášejí skladby One of Us a především The Name of the Game, Cher navíc dovede písně zazpívat podmanivě, pokud jí to postprodukce dovolí.

Dobrý cover je buď domrtě zopakovaná pocta originálu, což je většinou ta nudnější možnost a hodí se maximálně na tribute večery čerstvě zvěčnělého hudebníka. Anebo přijde další muzikantský génius, původní skladbu rozloží na prvočinitele, vyhmátne její podstatu a znovu ji poskládá po svém. Cher se pohříchu nepustila pořádně ani jedním směrem. Ve skutečnosti vzala známé skladby, naplácala na ně trochu zbytečného popového pozlátka a odškrtla si splněno.

Není to nezábavné a není to vlastně úplně špatné. Ale není to taky nic, co by chtěl člověk, který má rád původní tvorbu švédské kapely, poslouchat dvakrát. Když originál je prostě lepší.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

VIDEO: Kapela FROM uzavírá klipovou trilogii písní Najednou

Kapela FROM

Teplická kapela FROM natočila v roce 2015 videoklip k singlu V síti, který si zamilovaly tisíce posluchačů všech...

Oceán oslavuje zázrak zrození a turné chce udělat v planetáriích

Kapela Oceán

Kapela Oceán vydala novou studiovou desku, druhou se zpěvačkou Jitkou Charvátovou. Nese název Femme fatale a drží se...

PREMIÉRA: Mirai startují novou éru, klip točili v upršeném Londýně

Kapela Mirai

Kapela Mirai se svým debutovým albem Konnichiwa dosáhla na platinovou desku, ocenění v Českém slavíkovi i Andělech a...

Najdete na iDNES.cz