Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

  8:30aktualizováno  23:47
V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si odnesla i Absolutního slavíka. Předčila Lucii Bílou a Monikou Absolonovou. Kapely Mirai a Kryštof nestačily na Kabát. Zpěvákem roku se stal Marek Ztracený před Vojtěchem Dykem a Richardem Krajčem. Mezi rapery zaujal Calin. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář.

Letošní ročník Českého slavíka začal předtočenou scénkou, kde moderátorské dvojici Ondřej Sokol a Aleš Háma naoko vyčetli loňské přešlapy. Sokol s Hámou následně zahájili samotný slavnostní ceremoniál ve Foru Karlín vlastním pěveckým vystoupením a choreografií s tanečnicemi. „To je neuvěřitelné – začínat takhle dlouhý přenos tím nejlepším číslem, že?“ komentoval to následně Sokol.

Moderátoři dále přivítali hvězdy v sále a to včetně moderátora Jaromíra Soukupa, ze kterého si přitom v úvodní předtočené scénce dělali šoufky. A nešetřili ho ani později, když naráželi na jeho soukromý život.

První kategorií večera byly zpěvačky. Zlatou slavicí se stala Ewa Farna. „Vždycky si říkám, že budu vtipná a pak se tady dojmu jak k*etén,“ uvedla dojatá zpěvačka, která se na první místo vrátila po loňské odmlce. Farna si v závěru večera přišla ještě pro jednu cenu, získala totiž nejvyšší počet hlasů i celkově a patří jí tedy kategorie Absolutní slavík. „Moc si toho vážím, myslím, že za to může to moje skvělé léto,“ dodala opět dojatá zpěvačka.

Až stříbrná příčka tak mezi ženami vyšla na Lucii Bílou. „Mám za sebou nádhernej rok. Jsem šťastná a myslím, že si to zasloužím,“ uvedla zpěvačka, která se v posledních desetiletích umísťovala pravidelně na prvním místě. Bronzová slavice pak připadla Monice Absolonové. „Mám pocit, že jsem se spletla,“ řekla a upozornila na to, že dosud se umísťovala pouze jako Skokan roku. Ceny všem třem slavicím postupně předali Jiří Korn, Martin Dejdar a Sagvan Tofi.

Mezi zpěváky si Zlatého slavíka opět odnesl Marek Ztracený. „Nikdy to nebudu brát jako samozřejmost,“ slíbil nyní už trojnásobný vítěz. Vzpomněl na svůj letošní úspěch, když třikrát vyprodal fotbalový stadion v Edenu. „Je to unikátní chvíle, kdy nejhorší zpěvák může předat cenu tomu nejlepšímu,“ řekl pak Ztracenému Leoš Mareš, když sošku předával. „Budu se dál snažit,“ dodal ještě Ztracený a pozdravil Šumavu i svého syna u televize.

Druhý skončil Vojtěch Dyk, stejně jako loni. „Zpíval jsem, kde se dalo. Chystám i O2 arenu,“ vtipkoval v narážce na nynější módu koncertů v naší největší hale. „Chtěl bych poděkovat i svojí ženě, která mne podporuje. Až na pár dnů v měsíci,“ dodal překvapivě, čímž částečně pobavil sál.

Na třetí místo opět dosáhl Richard Krajčo. „Mne ty živé přenosy v poslední době strašně stresují, dostal jsem z toho panické ataky,“ přiznal nad soškou. „Moc jsem se sem těšil, ne vždy to tak bylo,“ uvedl v narážce na slavné „slavičí“ vystoupení, kdy na ceremoniálu vystoupil se zalepenou pusou na protest proti playbacku. Nyní to označil za mladistvé rebelantství. „Hudba nás všechny spojuje,“ dodal Krajčo a vyzdvihl význam takzvaného středního proudu.

Pro zlatého slavíka si stejně jako loni přišla skupina Kabát. „My, takoví rockoví dinosauři jsem porazili ty mladý kapely,“ pochvaloval si Josef Vojtek. Háma upozornil, že Kabát bude příští rok hrát už pětatřicet let ve stejném složení. Stříbrného slavíka v této kategorii obdrželi Mirai. Kapela ovšem nebyla přítomna, zrovna koncertovala v Pardubicích. „Děkujeme za krásný rok. Doufám, že se z toho snu ještě dlouho neprobudíme,“ uvedl její lídr Mirai Navrátil přímo z koncertního pódia s radujícím se davem fanoušků v pozadí.

Třetí skončili Kryštof. „Je důležité poslouchat českou hudbu, stále se tu valí ta světová,“ uvedl Richard Krajčo a upozornil fotografy, aby jeho kapelu vyfotili v kompletním složení. Kapely vyhlásily herecké sestavy, ve kterých se objevili Jakub Štáfek či třeba Jiří Mádl. Jednu z obálek otevřel i Michael Kocáb. „Byla to díra na politickém trhu,“ okomentoval hudebník svou někdejší účast na odchodu sovětských vojsk. Stejně jako mezi zpěváky i jména kapel zůstala totožná s těmi loňskými.

Český slavík 2023

Do Síně slávy na Českém slavíkovi 2023 uvedla Václava Neckáře Marta Kubišová

Hvězdou samotného závěru večera se ovšem stal Václav Neckář, když vstoupil do Síně slávy. Cenu mu symbolicky předala Marta Kubišová. „My jsme spolu 22. října v Hybernii zpívali Časy se mění,“ připomněl Neckář. „Je to můj kamarád,“ dodala jasně Kubišová. Neckář tak doplnil Jiřího Suchého, který loni novou tradici zahájil. Jako čerstvě oceněný pak zapěl svou novou píseň Andělé strážní.

Ve stále relativně nové kategorii „Hip hop a rap“, kterou se pořadatelé Slavíka pokoušejí oslovit mladou generaci, zvítězil raper Calin. I ten byl na koncertě, pro změnu v Brně. „Můžu mluvit, jo? Myslím, že jsou lepší adepti na tuhle cenu, každopádně díky moc,“ vzkázal neokázale český hudebník s moldavskými kořeny.

Český slavík

Celonárodní anketu o nejpopulárnějšího zpěváka, zpěvačku a hudební skupinu vymyslel v roce 1962 tehdejší redaktor Mladého světa a pozdější scénárista, režisér a cimrmanolog Ladislav Smoljak. Do roku 1991 nesla název Zlatý slavík. Práva na pořádání ankety nyní vlastní TV Nova.

Na druhém místě se umístili ATMO Music, kteří loni brali první pozici. „Chtěl bych poděkovat paní z krámku pod barákem, že mi uvázala kravatu,“ uvedl jeden z dvojice raperů. Třetí skončil Marpo. „Každej čeká, že budu někoho urážet či se vztekat, ale já bych chtěl poděkovat,“ řekl. Jména těchto vítězů vyhlásila nezvyklá sestava celebrit včetně hereček Marty Dancigerové, Petry Hřebíčkové, Tatiany Dykové či sportovců Attily Végha a Alexandera Choupenitche.

Objevem roku určili hlasující Terezu Balonovou, která v děkovné řeči vyzdvihla své fanoušky: „Jak říkala Ewa Farna, podporujete českou muziku.“ Balonové jméno vyřkla zpěvačka Marie Rottrová. Nejoblíbenější Píseň roku posluchačů Rádia Impuls se stal song Hory od šumperské skupiny O5 a Radeček. „Je to doma!“ zvolal zpěvák Tomáš Polák a dodal, že až dosud kapela za třicet let své existence nic nevyhrála. „Klidně se dneska vožer, máme Slavíka,“ vzkázali pak „Radečci“ do kamer svému nemocnému bubeníkovi.

Vondráčková vyprodala O2 arenu

Letošní Český slavík je už celkově jedenašedesátým ročníkem. Soutěž popularity, která plně navazuje na dřívějšího Zlatého slavíka, se v roce 2021 vrátila po čtyřleté odmlce. Jedná se tedy už o třetí ročník po obnově.

„Všechno, co v minulosti bylo zlé, hodíme za hlavu a na Slavících rádi zahrajeme,“ pochvaloval si před přenosem Josef Vojtek, frontman skupiny Kabát, která před lety svou cenu vrátila na protest proti problematickému nakládání s výsledky hlasování. Kabáti totiž byli prvním interpretem, kteří během večera po Hámovi se Sokolem vystoupili.

Helena Vondráčková na Českém slavíkovi 2023

Následovalo živé medley písní z repertoáru Moniky Bagárové, Jana Kirschner zahrála novinku z chystaného alba a Helena Vondráčková taktéž předvedla výběr svých hitů. Matadorku české populární hudby odměnilo Forum Karlín potleskem vestoje. Zpěvačka navíc v přímém přenosu oznámila koncert v O2 areně a spustila předprodej lístků. Její příznivci o ně okamžitě projevili nebývalý zájem a během neuvěřitelných 55 minut naši největší koncertní halu téměř vyprodali. To se dá popsat jako bezprecedentní počin.

Minuta před přímým přenosem? Jsme v bezvědomí, líčí moderátoři Sokol a Háma

Vojtěch Dyk pak naživo předvedl píseň věnovanou svému zesnulému otci. V nezvykle dlouhém úvodu upozornil na důležitost smrti v našich životech. „Přál bych si, aby pro nás nebyla tabu a před dětmi ji netajili,“ uvedl dojatý zpěvák. Hold nedávno zesnulé Yvonne Přenosilové vzdala Jitka Čvančarové, když zazpívala její hity Boty proti lásce a Roň slzy. „Ráda bych její odkaz připomněla. Všichni na ni myslíme,“ zmínila Čvančarová a upozornila na zpěvaččinu odvahu, když jako mladá podepsala zásadní dokument pražského jara Dva tisíce slov. Živě zazpíval i oceněný Marpo, Chinaski či dívči skupina Vesna se svým hitem z Eurovize.

V samotném závěru večera pak ještě před Neckářem vystoupila Eva Burešová. A o poctu – taktéž letos zesnulému - Vašo Patejdlovi se postaral Ondřej Brzobohatý s Igorem Timkem z kapely No Name, když zapěli jeho hit Ak nie si moja.

Český slavík 2023

ZPĚVAČKY
1. Ewa Farna
2. Lucie Bílá
3. Monika Absolonová

ZPĚVÁCI
1. Marek Ztracený
2. Vojtěch Dyk
3. Richard Krajčo

SKUPINY
1. Kabát
2. Mirai
3. Kryštof

HIP HOP A RAP
1. Calin
2. ATMO Music
3. Marpo

ABSOLUTNÍ SLAVÍK
Ewa Farna

OBJEV ROKU
Tereza Balonová

SÍŇ SLÁVY
Václav Neckář

Nejoblíbenější PÍSEŇ ROKU posluchačů Rádia Impuls
Hory (kapela O5 a Radeček)

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Koukal bych klidně další hodinu. Nejepičtější sci-fi. Druhá Duna nadchla

19. února 2024  16:35

Samé pochvalné reakce zatím sbírá očekávaný sci-fi snímek Duna: Část druhá. Film Denise Villeneuvea...

RECENZE: Na to se někdo dívá? Proti Specialistům tasí Polda sebeironii

20. února 2024

Premium Obě vlajkové lodi žánru krimi, Specialisté na Nově a Polda na Primě, vstoupily do nových řad. Obě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak pradlena povstala proti patriarchátu. Vzniká první feministická pohádka

14. února 2024  14:24

Udělala si jméno jako jedna z nejzajímavějších výtvarných umělkyň mladé generace i působením ve...

RECENZE: Příjemní Cimrmani zblízka. Ale proč ten školácký komentář?

21. února 2024

Premium Jak v úvodu dokumentu s názvem Cimrmani zblízka předznamenává spoluzakladatel divadelní legendy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohřbili Jiřího Lábuse. Jsme ironická hovada, říkají Čuba a Ferro

14. února 2024

Vysíláme Rodině Záhorských, která provozuje krematorium, se začnou zjevovat nebožtíci. Včetně herce Jiřího...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Ceny Muriel získala autobiografická Srdcovka nebo výtvarně precizní Rváčov

21. února 2024  21:30

V letošním ročníku komiksových cen Muriel zabodovala Štěpánka Jislová. S autobiografickým počinem...

U Ukrajinců to nevadí, u Izraelců ale ano? Eurovize odmítá píseň jako politickou

21. února 2024

Organizátoři mezinárodní písňové soutěže Eurovize podle izraelských médií odmítli píseň izraelské...

Dostojevskij, Platón a další. Stovky děl mají v Rusku kvůli LGBT stopku

21. února 2024  15:31

Ruské nakladatelství Megamarket potvrdilo agentuře RIA Novosti existenci seznamu literárních děl,...

Sci-fi kult se vrací. V Česku se bude točit pokračování filmů Blade Runner

21. února 2024  14:38

Seriál Blade Runner 2099, který naváže na kultovní sci-fi Blade Runner a pokračování Blade Runner...

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...

Netrvalo ani dvanáct hodin, než fanoušci „svlékli“ Laru Croft v nové hře

Tvůrci erotických modifikací se na vydání remasterované trilogie prvních třech dílů série Tomb Raider dlouho...