Covidová realita: „Dobrý den, tady filharmonici. Přivezli jsme vám nákup“

  7:58
V jednu chvíli stojíte na světových pódiích jako hudebník uznávané filharmonie, o pár měsíců později rozvážíte lidem potraviny a jste za to rád. I to je realita nejen současného Česka v posledním roce, která z členů prestižního Bohemian Symphony Orchestra Prague udělala kurýry, již vozí nákupy, píše týdeník 5plus2.
Kurýrní služba Přivezemenákup.cz v akci

Kurýrní služba Přivezemenákup.cz v akci | foto: Přivezemenákup.cz

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Když 12. března roku 2020 odehrál Bohemian Symphony Orchestra Prague koncert v kostele svatého Klimenta v Praze, jeho členy jistě ani nenapadlo, že to bylo na několik měsíců poslední vystoupení. 

„První karanténu jsme pak ještě nějak přečkali, v létě odehráli několik koncertů, ale s nástupem druhé vlny jsme přemýšleli, co dál,“ říká Martin Šanda, šéfdirigent tohoto souboru, který doprovázel takové světové hvězdy, jakými jsou Vanessa Mae, José Carreras či Michael Bublé.

Se společníkem Františkem Zemjánkem tehdy založil projekt Přivezemenákup.cz, tedy rozvážkovou službu potravin, a hudebníky zaměstnává jako kurýry. „Přemýšleli jsme, co má v současné době smysl, kde je poptávka a kde bude uplatnění,“ vysvětluje, proč zvolili zrovna online samoobsluhu. „Navíc tím můžeme pomoct i tomu, aby obchody nebyly přeplněné lidmi,“ dodává. 

Se svým orchestrem byl Martin Šanda zvyklý ročně absolvovat více než 200 vystoupení. Přes 160 hudebníků a sboristů se najednou ocitlo bez práce. „Máme morální vztah a odpovědnost k lidem, kteří s námi léta dělali. Spousta muzikantů, hlavně v klasice, je na volné noze a zůstala opravdu bez práce,“ vypráví Šanda, jak se dál ubíraly jejich myšlenky. 

V současnosti mají tři svoje auta a pro další rozvozy využívají hudebníci alias kurýři svoje vlastní. „Než abychom si my brali další leasing, ať si radši oni u nás vydělají na ten, který už na svém autě mají,“ vypráví vize Martin Šanda a dodává, že i tašky s logem dali orazítkovat jedné své zaměstnankyni místo profesionálního nátisku. „Holky z produkce zase teď neřeší, kdo pojede kam hrát, ale kam s nákupem,“ usmívá se.

Chleba a píseň k tomu

Když mi přiveze nákup někdo z umělecké branže, mohl by přihodit i nějaký ten kulturní zážitek, říkáte si možná. A skutečně to možné je, tedy pokud jde o zpěv. „V dnešní době není problém si hudbu pustit z mobilu a k tomu zazpívat, ano, i to lze po dohodě přiobjednat,“ směje se nad touto myšlenkou Šanda. Se zahráním serenády na housle už je to ale horší, vzhledem k počtu nul v pořizovací částce hudebních nástrojů by bylo jejich převážení velmi rizikové, nemluvě o tom, že nástrojům nedělají dobře změny teplot. 

Śéfdirigent Bohemian Symphony Orchestra Prague Martin Šanda

Hlavní sklad hudebníci sice mají v Praze, ale dodání nákupu není omezeno jen na hlavní město. Pravda, kurýr sice dojede jen v Praze, v jejím nejbližším okolí a nyní také v části Středočeského kraje, ale pokud by si chtěl někdo objednat něco i z menších obcí, kde je nákup v současné situaci problém, je to možné díky síti smluvních partnerů.

„Tedy mimo čerstvého a chlazeného zboží,“ doplňuje Šanda s tím, že i takto se někdo z jeho původního týmu zaměstná, protože i na skladě to musí někdo připravit. 

Z šéfdirigenta kurýrem

Než si Martin Šanda založil firmu na rozvoz potravin, nechal se sám zaměstnat u jedné z firem jako kurýr. „Abych mohl po lidech něco chtít, musel jsem si to sám vyzkoušet. Nechci dělat nic od stolu. Vyzkoušel jsem si, jaké to je, kde jsou slabiny, co kurýry štve, co naopak chválí. Potkal jsem tam zajímavé lidi, v současné době si musí přivydělat kdekdo. Našel jsem tam i nějaké mentory pro svoje lidi, protože posaďte klavíristu nebo zpěvačku do auta a řekněte: Tady to máš a jeď! Lepší je, když jim někdo základy té práce vysvětlí,“ popisuje Šanda. 

Než se stal místo šéfdirigenta šéfem skladu potravin a drogerie, podílel se s BSOP, jak se zkráceně označuje orchestr, na mnoha projektech a projeli kus světa. On sám osobně má za sebou ale krušné chvíle, shodou okolností také spojené s virem. Před lety, kdy se ve světě častěji vyskytovala prasečí chřipka, jí sám onemocněl. 

Bohemian Symphony Orchestra Prague

 ■ Doprovázeli taková jména, jakými jsou José Carreras, Vanessa Mae či Sarah Brightman

■ Na kontě mají také evropské turné s projektem Callas in Concert: The Hologram tour. Při něm doprovázeli slavnou řeckou sopranistku Mariu Callas. Tou dobou již přes 40 let mrtvá zpěvačka obživla díky hologramu, speciálnímu záznamu, který umožňuje zachytit trojrozměrnou podobu obrazu. 

■ Poslední projekt, na kterém Martin Šanda pracoval před pandemií, bylo velkolepé vizuální představení díla Carmina Burana od Carla Orffa. Tato premiéra byla na několikrát odložena, naposledy na letošní podzim.

José Carreras společně s Bohemian Symphony Orchestra Prague

„Na přelomu let 2009 a 2010 jsem si uhnal prasečí chřipku, skončil jsem na Bulovce. Deset dní jsem byl v umělém spánku, z toho sedm dní v kómatu,“ vzpomíná Šanda a dodává: „Už jsem byl nakřáplý koncem roku, po pár dnech mě odvezli na Bulovku. Dávali mi tak deset procent šance na přežití. Před tím, než mě připojili na ventilátor, po mně chtěli podepsat, že s tím souhlasím. Já jsem řekl, že si potřebuji ještě zavolat, začínalo nám za pár dní turné, tak jsem volal kolegovi a říkal mu, co a jak. Když mě později propouštěli, řekl mi doktor: Víte, my už jsme tady zažili mnohé, vám opravdu odcházel mozek, a já pochopím, že někdo zavolá rodině, ale vy jste tady řešil kšefty, to jsem ještě nezažil,“ vypráví o svém workoholismu, teď už s úsměvem. 

V kanceláři vedení orchestru visí mnoho vzpomínkových plakátů a fotek. Při vyprávění Martina Šandy o tom, na čem všem se mohl podílet a jaké projekty aranžovat, mu svítí oči. Nadšeně vypráví také o projektech, zatím tajných, na kterých by měl spolupracovat i letos. 

Ovšem jak to všechno bude, nikdo neví. „Naši němečtí partneři už často posílají firmy do likvidace. Promotéři všude na světě nemají peníze na to, aby znovu dali peníze na reklamu stejných projektů jako v roce 2020,“ upřesňuje. 

Firmu Přivezemenákup.cz si chtějí nechat, i až se situace vrátí k normálu. Vzhledem k její nepřehlednosti nikdo neví, kdy to bude. Běžné hraní a celosvětové cestování optimisté odhadují na rok 2022, ale spíš to vypadá, že ještě později.

Autor: , Metro.cz

Pokračování seriálu Volha? Museli bychom počkat na vrásky, říká Kryštof Hádek

  • Nejčtenější

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

Neslušná blondýna z nevkusné země. Winsletová hraje středoevropskou tyranku

28. února 2024  11:41

Autoritářská kancléřka zcela odtržená od reality své malé středoevropské země bude hlavní postavou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírající zpěvačka věnovala poslední píseň synovi, aby ho zajistila. Stala se hitem

29. února 2024  16:33

Ve věku 31 let zemřela na rakovinu zpěvačka Cat Janice, která se dostala do povědomí poté, co...

V depresi kvůli mouce. Jan Bendig odložil březnový koncert v O2 universu

29. února 2024  12:26

Jan Bendig měl 16. března vystoupit v pražském O2 universum. Jak ale oznámil na svém Facebooku,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Varna pervitinu, nebo dětský ráj? Svět Willyho Wonky museli zavřít

28. února 2024  13:35

Měl to být magický výlet do světa slavného Willyho Wonky, excentrického majitele továrny na...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Oscarová selfie sfoukla Obamu. Pořízení na iPhone tehdy Samsung zatrhl

3. března 2024

Seriál Přesně deset let právě uplynulo od pořízení slavné selfie plné hollywoodských hvězd z předávání...

TELEVIZIONÁŘ: Boj legend. Bruce Lee a Chuck Norris zápasí v Cestě draka

2. března 2024  17:30

Stanice Prima Cool v neděli připomene vrcholnou fanouškovskou lahůdku, plně autorský film legendy...

Ženy kolem Bedřicha Smetany. Měl spoustu sester, dvě manželky a šest dcer

2. března 2024

Premium Možná jsou z českých rodáků světově proslulejší Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Gustav Mahler nebo...

Barbie, Avatar 2 a Kazma. Jak dopadl podivný rok v českých kinech

2. března 2024

Premium Narostlo pouze vstupné. Naopak diváků loni v českých kinech proti roku 2022 mírně ubylo, ačkoli po...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...