Zlatého lva vyhrál ruský film Návrat

  11:54aktualizováno  11:54
Ještě nikdy se v historii benátského festivalu nestalo, aby týž film zvítězil v kategorii prvních děl a vyhrál i cenu nejvyšší - Zlatého lva. Po uvedení díla Andreje Zvjaginceva Návrat se o této možnosti sice mluvilo v kuloárech, ale k tomu, aby se stala skutkem, bylo třeba volby dvou různých porot. Obě se rozhodly pro ruský film, opravdový objev a událost nejen letošních Benátek, ale celé filmové sezony.
Podívejte se do fotogalerie.

Hlavní porota vedená nestorem italských režisérů Mariem Monicellim vyřešila své dilema udělením ceny za mimořádný umělecký přínos domácímu Marku Bellocchiovi za scénář filmu Dobrý den, noci, a uvolnila si tak ruce pro vyznamenání dalších děl. Stříbrný lev za režii pro Takešiho Kitana nepřekvapil, neboť jeho film Zaitochi se pohyboval na vyšších příčkách hodnotících žebříčků.

Naproti tomu trochu udivila velká cena poroty - Stříbrný lev - filmu libanonské režisérky Randy Chahal Sabbag Papírový drak, který většina kritiků i diváků vnímala spíš jako průměrný. Nelze se ubránit podezření, že tu hrála roli palčivá aktuálnost příběhu, který se odehrává na hranici střežené izraelskými vojáky, přes niž se domlouvají obyvatelé rozdělené arabské vesnice, a navíc i fakt, že šlo o jeden z nemnoha filmů natočených ženou.

Obdobné ohledy patrně vedly k udělení Volpiho pohárů za ženský i mužský herecký výkon. Třebaže Katja Riemannová v německém filmu Rosenstrasse i Sean Penn v posledním filmu soutěže 21 gramů byli velmi dobří, stejně kvalitní herecké výkony vyznačovaly i další filmy. V první řadě právě vítězný ruský film Návrat mohl směle aspirovat i na cenu za mužský herecký výkon, a to pro všechny tři představitele otce a obou synů. Jednomu z nich Zvjagincev svého Zlatého lva symbolicky věnoval - patnáctiletý Vladimir Garin nešťastnou náhodou před dvěma měsíci zahynul.

Všeobecně schvalovaný triumf ruského filmu je poučný pro mladé tvůrce současnosti: vypovídá o důležitosti silného univerzálně platného příběhu i o tom, že scénář nemusí nutně napsat režisér, a přesto film působí jako dílo autorské. Naznačuje rovněž, jak významná je vedle talentu hluboká znalost kultovních kontextů, a to nejen z oboru filmové historie, ale i z výtvarného umění a filozofie. To vše jsou prvky, jež nejeden nastupující tvůrce pokládá za zbytečný balast, domnívaje se, že svět je zvědavý na to, co mu sdělí o vlastním nitru, a posléze je trpce zklamán, když se nedočká ohlasu.

Letošní, 60. festival v Benátkách také naznačil, že hlavním trendem současnosti je realismus, ale ozvláštněný osobitým poetickým viděním. Více zaujal Bellocchiův film, vycházející z faktu únosu a zavraždění Alda Mora, ale předkládající divákovi místo rekonstrukce průhled do psychologie těch, jež bychom dnes nazvali fundamentalisty, než popisně emotivní dílo Margarethy von Trottové o vzpouře árijských manželek Židů proti nacistické zvůli. Intimistické dílo tchajwanského tvůrce Tsai Ming-lianga Good Bye Dragon Inn, jaké by pravděpodobně nadchlo porotu před deseti lety, už hodnotí jako přínosné pouze část kritiků - dostalo cenu FIPRESCI.

Znovu se ukázalo jako sporné zavedení druhé soutěže, jíž se logicky dostává menší pozornosti. Oficiálně jsou do této sekce "Controcorrente" přijímány filmy "jiné", tedy velmi autorské. Ale pak se nabízí otázka, proč sem nebyl zařazen právě film Tsai Ming-lianga či dílo Manoela de Oliveiry, odpovídající tomuto kritériu. Snad z úcty k někdejším nositelům Zlatého lva? A co pak dělal v hlavní soutěži tak výrazně "jiný" film jako 29 palem Bruna Dumonta, který napověděl i další zajímavý poznatek, že k filmům překonávajícím veškerá tabu v oblasti sexu a násilí se obracejí zády diváci i poroty. Jubilejní ročník někteří kritizovali pro organizační nedostatky. Nicméně v soutěžích shromáždil několik pozoruhodných filmů, takže umělecký ředitel Moritz de Hadeln potvrzený ve funkci na další dva roky vypadal spokojeněji než loni.

Vítězové soutěže
* Zlatý lev: Návrat, Rusko
* Stříbrný lev: Papírový drak, Libanon
* Nejlepší herec: Sean Penn, 21 gramů
* Nejlepší herečka: Katja Riemannová, Rosenstrasse
* Nejlepší režie: Takeši Kitano, Zatoichi
* Zvláštní cena: Marco Bellocchio, Dobrý den, noci
* Čestný Zlatý lev: herec Omar Sharif

Mexická herečka Salma Hayeková

Woody Allen se ženou Soon Soon Yi.

Režísér Woody Allen zahájil v Benátkách mezinárodní filový festival. Do Itálie přiletěl i se svou ženou Soon Yi.(27.8. 2003)

Johnny Depp v Benátkách.

Benátky ocenily životní dílo herce Omara Sharifa, 28. srpna 2003

Sam Rockwell, Alison Lohmanová a Nicolas Cage přivezli film Švindlíři. (2. září 2003)

Emma Thompsonová v Benátkách zářila, ale při jejím filmu se bučelo.

KLASIKŮV NÁVRAT. Bernardo Bertolucci předvedl Snílky, v nichž Eva Greenová hraje dívku zkoumající sex v Paříži roku 68'.

Herečka Emma Thompsonová a režisér Christopher Hampton v Benátkách. (1. září 2003)

Těhotná herečka Kate Hudsonová s manželem v Benátkách.

George Clooney a Catherine Zeta-Jonesová si zahráli ve filmu Nesnesitelná krutost.

George Clooney a Catherine Zeta-Jonesová si spolu zahráli ve filmu Nesnesitelná krutost.

Cenu za nejlepší ženský herecký výkon si letos z Benátek odváží německá herečka Katja Riemannová za roli ve filmu Rosenstrasse režisérky Margarethe von Trottové.

Hlavní cenu, Zlatého lva, si z filmového festivalu v Benátkách odvezla prvotina ruského režiséra Andreje Zvjaginceva Návrat.

Americký herec Sean Penn s manželkou

Autoři:
  • Nejčtenější

RECENZE: Komedie Ženská na vrcholu předvádí, jak ukrást velrybě legraci

Proti současné domácí epidemii romantických komedií už by se mělo v Česku očkovat. Nejnověji divákovu odolnost prověří...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

Iron Maiden se vrací. V Praze rozbalí show inspirovanou mobilní hrou a komiksem

Loňský koncert v Letňanech přilákal třicet tisíc návštěvníků, příští rok se Iron Maiden do Prahy vrátí. Do Sinobo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do filmu o svém otci Karlu Svobodovi stihl ještě natočit Karla Gotta

Režisér Petr Klein Svoboda dokončuje unikátní dokument o svém otci, hudebním skladateli Karlu Svobodovi, který začal...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

VIDEO: Letos naposled. Čtyři ženy na horách oslaví Šťastný nový rok

Poslední domácí premiérou letošní sezony se stane slovensko-česká romantická komedie Šťastný nový rok, která do kin...

Premium

Hubač: tvůrce velkých příběhů na plátně i prknech seriály neměl rád

S Jaroslavem Dietlem patřili mezi naše nejznámější scenáristy. Vytvořil série Tři chlapi v chalupě, Dobrá Voda či...

RECENZE: Zdravě polemická Amnestie je nejsilnější za mřížemi

Průlom se nedá Amnestii upřít. Ačkoli jde do kin k třicátému výročí svobody, rozhodně nepřináší bezvýhradnou oslavu,...

Od čertů po Mrazíka. Nova i Prima sestaví Vánoce z reprízových filmů

Na Primě zařídí Štědrý večer pohádka Sedmero krkavců, komedie Sám doma a Táta je doma 2, na Nově po Princezně se zlatou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz