Vezmi sníh, děti, legraci a přidej kapku zázraku. Hledá se vánoční film

  10:02aktualizováno  10:02
Recept na vánoční film se zdá snadný. Vezmi zasněženou krajinu, vraz do toho legraci, děti a lásku, přidej kapku zázraku, nakonec rozsviť stromeček, pod nímž se všichni smírně obejmou, a pokud v košíku zavrní miminko, štěňátko nebo obojí, úspěch je zaručen.

Jiří Kodet, Kristýna Nováková a Emília Vášáryová ve filmu Pelíšky (1999) | foto: pressdata.cz

Jenže tak jednoduché to není. Málokdo hned při natáčení lepí na snímek etiketu "vánoční", zpravidla se přívlastek vypěstuje až časem. Kdyby se Tři oříšky pro Popelku natáčely podle původního plánu v létě a s jinou herečkou, staly by se vánoční trvalkou?

Na vánoční romanci si v Česku dlouho nikdo netroufal. Až letos vešly do kin hned dvě, pamětnicky laděná Přijde letos Ježíšek? a mladistvější Křídla Vánoc. Proč to tak dlouho trvalo - bojíme se sentimentu? "Možná, ale taky v zimě se točí hůř a čekání na sníh znamená při malých rozpočtech velké riziko," podotýká režisérka Křídel Vánoc Karin Babinská. I její snímek se může stát novým přírůstkem do rodiny vánočních filmů, ovšem trvá, než do sváteční ligy někdo pronikne; naposled to zcela jednoznačně dokázal před osmi lety Anděl Páně.

Nesahat na legendy

A když už se film stane vánoční legendou, nesmí se na něj sahat. Stačí připomenout Popelku: loni ji jen v Německu vysílalo osm stanic za šest dní čtrnáctkrát, ale žádost, aby natočil novou verzi, režisér Václav Vorlíček moudře odmítl.

Odpustil si tak smršť nevole, jaká se nedávno přehnala Amerikou. Jeden z tamních vánočních symbolů, Život je krásný, jejž natočil Frank Capra v roce 1946, totiž ohlásil pokračování pod názvem Život je krásný - Zbytek příběhu. A strhl se nevídaný poprask, diváci brali nápad jako rozmělnění klasiky, neřkuli svatokrádež.

Hlasování čtenářů:

Tři oříšky pro Popelku 1 970 hlasů
S čerty nejsou žerty 1 957
Anděl Páně 1 032
Láska nebeská 745
Pyšná princezna 358
Pelíšky 258
Byl jednou jeden král 223

Záběr z filmu S čerty nejsou žerty
Libuše Šafránková a Pavel Trávníček v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973)

Sám doma 201
Mrazík 157
Princezna se zlatou hvězdou 134
Hrátky s čertem 110
Pretty Woman 88
S tebou mě baví svět 85
Šíleně smutná princezna 83
Dařbuján a Pandrhola 74

Takže producenti okamžitě ujišťovali, že snímek, jenž vypráví o potomkovi původního hrdiny, má se točit v Louisianě a premiéru plánuje na Vánoce 2015, není ani zdaleka remake čili předělávka. Také herečka Karolyn Grimesová, která do pokračování přestoupí z původního filmu, v němž hrála coby šestiletá, musela fanoušky přesvědčovat: "Bude to úplně nový příběh, který konečně přinese odpovědi na všechny otázky, jež nás tolik let trápily."

Úsměv i melancholie

Jenže diváci o svátcích nechtějí slyšet žádné nové odpovědi. Na pre­mié­ru zajdou do kina, zato u televize žádají jistotu. I když anglosaská tradice vánočních trvalek popírá tuzemskou představu o svátečním úsměvu. Melodrama Život je krásný vskutku nepatří ke komediím, jeho hrdina chce v předvečer Štědrého dne zemřít, ale modlí se za něj tolik lidí, že jeho osud přijde zkoumat anděl. Nekonejší ani Vánoční koleda podle Charlese Dickense, v podstatě sociální horor, v němž duchové napravují skrblíka velmi drsně.

Na druhé straně nejen Američané milují Vánoční prázdniny, crazy  frašku o trapasech rodinné sešlosti. A fanoušky má dokonce film Santa je úchyl, jehož titulní postava zosob­ňuje nejodpudivější trosku svatého muže, jakou lze žertem předhodit smutnému dítěti.

Tak co mají vlastně vánoční snímky společného?

Přesně to vystihla režisérka Alice Nellis: "Vánoční film je pro mě film o tom, že dobro vítězí nad zlem. Což zní banálně, ale o to těžší je ukázat to ve filmu přirozeně a tak, aby tomu zase na chvíli člověk začal důvěřovat." Sama by si o svátcích s rodinou ráda zopakovala film Richarda Curtise Láska nebeská.
Zrovna Curtisova romantická komedie z předvánočního Londýna patří k poměrným novinkám v zlaté kolekci; vznikla před deseti lety a dosud nenašla přemožitelku. Na rozdíl od pohádek, které si pomáhají zázrakem, Láska nebeská zařizuje dobro sázkou na pošetilost, která nám jindy připadá nerozumná, nedůstojná, neúčinná - ale v jeden jediný Štědrý den má zelenou.

Někdo to rád hořké

Některé opory Vánoc bohužel dostaly moderní oblek, jako kouzelný černobílý Zázrak v New Yorku z roku 1947, jehož hrdina si hraje na pravého Santu jen proto, aby dívence a její matce vrátil dar uvěřit. Stejnojmenná verze z roku 1994 je - prostě barevná; ale stál by snad někdo o barevnou Pyšnou princeznu, nedej bůh ve 3D? Na Bílé Vánoce z roku 1954 si zatím přepisovači netroufli, což má jasný důvod: písně Irvinga Berlina v podání Binga Crosbyho jsou zkrátka ve Spojených státech nedotknutelné.

"Existují filmy s vánoční tematikou a pak filmy, které se pro svoji oblibu často hrají o Vánocích," rozděluje Zdeněk Zelenka, režisér letošní štědrovečerní pohádky Duch nad zlato. K oběma kategoriím se v poslední době přidává třetí, zvaná antivánoční: vesměs ji razí diváci, kteří nátlak srdceryvné nálady nesnášejí a s radostí ji shazují černým humorem. K čemuž se ideálně hodí animovaní zombíci z Ukradených Vánoc Tima Burtona, nadělující pod stromeček lebky a hnáty. Někdo to rád hořké.

Fotogalerie

Existuje nespočet žebříčků nejoblíbenějších vánočních filmů. Bez ohledu na místní zvyklosti se v nich mnohé tituly opakují - a není to vždy jen pamětnická klasika. V popředí mezinárodních internetových anket stojí třeba Prázdniny, romantická komedie, v níž si dvě zhrzené slečny čili Cameron Diazová a Kate Winsletová vymění na svátky své byty, načež zhýčkaná Američanka najde lásku v zaváté britské chaloupce a Angličanka ve slunném Hollywoodu.

Rychle si vstup do první desítky našel animovaný Polární expres a nejnověji též animovaná Velká vánoční jízda. Z pamětnických děl se drží My Fair Lady či Sabrina ve verzi z roku 1954. Nikde nechybí Láska nebeská, k níž letos přibyl od téhož autora Lásky čas. A k nejmilovanějším patří zároveň nejkratší Předvánoční noc z roku 1941, v níž náladě neútočení podlehnou i Tom a Jerry.

V Česku se za "vánoční jedničku" obecně považují Pelíšky, ale čtenáři iDNES vsadili spíše na pohádky. Do poslední chvíle se o hlasy těsně přetahovaly nakonec vítězné Tři oříšky pro Popelku s příběhem S čerty nejsou žerty, třetí skončil Anděl Páně a čtvrtá Láska nebeská.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Simpsonovi ve filmu 2 budou. Je to otázka času, oznámil tvůrce Groening

Obývací pokoj ze seriálu Simpsonovi

Simpsonovi se pravděpodobně dočkají filmového pokračování. Během Comic Conu v San Diegu to oznámil tvůrce seriálu Matt...

VIDEO: Ad Astra. K výročí Apolla 11 poletí Brad Pitt ke hvězdám

Brad Pitt ve filmu Ad Astra

Jeho otec byl na jednosměrné misi k planetě Neptun, nejvzdálenější v naší sluneční soustavě. Roy McBride, kterého...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz