Stropnický hraje muže podezřelého z vraždy, Studenková vyhasínající herečku

  5:04aktualizováno  5:04
Kdo již od loňska marně hledá v kinech slovensko-česko-maďarský film Květy sakury, jenž stále posouval premiéru, najde jej v programu od čtvrtka – ale pod novým názvem Ženy mého muže.

Martin Stropnický | foto: archiv TV Nova

Režisér Ivan Vojnár se opírá o mezinárodní obsazení, kterému vévodí česko-slovenské duo Martin Stropnický a Zdena Studenková.

Poprvé v cizině

Ivan Vojnár"Životní styl lidí ve středoevropské metropoli vede ke ztrátě lidskosti a duchovních hodnot," shrnuje Vojnár téma filmu, jejž natočil podle scénáře Slaveny Liptákové, jenž vyhrál slovenskou autorskou soutěž.

Studenková představuje herečku, která vyhasínající kariéru nahradí uváděním televizní talk show. Stropnický coby její muž trpící občasnými psychickými výpadky vede reklamní agenturu, takže je obklopen mladými ochotnými modelkami. Jejich manželství už je dávno mrtvé – ale pak přijde dvojitý průlom.

Manekýnku, se kterou hrdina strávil noc v hotelu, najdou uškrcenou v parku, muž se stane hlavním podezřelým, nic si nepamatuje a sám si klade otázku, jestli by dokázal zabít. Zároveň do rodiny vstoupí po nečekaném telefonátu mladičká, naivně opravdová Makedoňanka,
která zase převrátí život nynější moderátorky. Stárnoucí herečka totiž vidí v cizince své vlastní rysy předtím, než rezignovala, a začne pod dívčiným vlivem měnit sebe i svůj pořad.

Souběžně s hlavním manželským párem sleduje film osudy odlišného dua, ošetřovatelky a výtvarníka, jejichž vztah je naopak nabit velkými slovy a gesty. Do herecké sestavy patří ještě Vladimír Dlouhý, Táňa Pauhofová, Ľubomír Paulovič, Jaromír Nosek, Anna Polívková
či dvacetiletá makedonská studentka novinařiny Marija Dimiškova, pro niž jsou Ženy mého muže první zkušeností nejen po herecké stránce. Kvůli natáčení totiž poprvé vyjela za hranice své rodné země.

Martin Stropnický: Můj polda není žádný český RamboDivácké lákadlo však zosobňuje hlavně dvojice herců Stropnický – Studenková, o nichž režisér tvrdí, že "shodně vyzařují přesnou, lehce obnošenou eleganci". Nejen pro ně znamenalo natáčení nezvyklý druh práce – režisér od všech představitelů žádal, aby "nehráli", nepřeháněli svůj projev.

Vojnár totiž zastává názor, že na rozdíl od divadla potřebuje film naopak jakési "nehraní", tedy vyjadřovací prostředky omezené pouze na výrazy tváře.

Natáčení navíc komplikovala skutečnost, že se odehrávalo ve třech etapách, takže vzhled herců se proměňoval podle jiných rolí, které mezitím dostávali, a herečky zase měly děti. "Na výsledný tvar filmu to sice nemá vliv, ale přesto bych práci na pokračování nechtěl už nikdy zažít," prohlásil před časem režisér.

Nicméně si ji zopakoval znovu, ač v jiném žánru. V současné době Vojnár dokončuje celovečerní dokument pro kina Cinematerapie, kterému přezdívá "reality show naruby".

Na inzerát našel lidi, kteří chtějí vyprávět svůj příběh, a sledoval je s kamerou tři čtvrtě roku; natočený materiál nyní dává dohromady ve střižně.

Film z produkce ČT zkoumá na dvanácti aktérech hranici, kde jsou lidé ještě ochotni mluvit před kamerou o svém soukromí a dát se napospas době chtivé senzací.

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

RECENZE: Ráj s Coca-Colou. Sněžný kluk ukazuje Čínu jako zemi zaslíbenou

V originále se jmenuje Abominable neboli odporný, do našich kin vstupuje animovaný příběh s distribučním názvem Sněžný...

Aby se z pornografie stala erotika. Táta je na škrtání expert, ví Svěrák

Režisér Jan Svěrák vydal svou první beletristickou knihu. Jmenuje se Bohemia a líčí trudnou cestu mladého českého...

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

Najdete na iDNES.cz