REPORTÁŽ: Chlupáče vykastrovali, Saxánu rozmnožili. A je z toho film

  2:35aktualizováno  25. června 21:35
Jeden čas to vypadalo, že Saxána a lexikon kouzel vůbec nebude. Pak se nepovedeného polotovaru ujalo nové studio a několikrát odložená premiéra má konečně, zdá se, definitivní datum. Projděte si s námi historii Saxány, která přežila krizi, zásah cenzorů i ztrátu dat. A hlavně špatný začátek.
K filmu Saxána - Chlupáč

K filmu Saxána - Chlupáč | foto: Pragofilm

Kdo je kdo: sólisti

Trpaslík Řehoř: Profesor zmenšování z prvního dílu. Víceúčelový trpaslík, vlídný šedesátník (v říši pohádek je mu asi 300 let), který dostal za úkol komunikaci se světem lidí. Schopen cokoliv a kohokoliv přepravit do Říše pohádek pomocí dreziny a tunelu s kolejemi. Máloco ho vyvede z míry - kromě toho, když si někdo dělá srandu z jeho výšky!  Krakavous: venkovský kluk. Má malé růžky naznačující rošťáctví, trochu spratek, první stupeň čerta. Drzý a zlobivý mladý rarach, šibal, čtverák, kluk-skoro puberťák. Saxánka se mu zalíbí, proto jí chce pomáhat.  Nemá žádné zvláštní schopnosti, ale umí lítat na koštěti.
Chlupáč: malý skřet. Kulaté tělo, krátké silné nožky, ruce a hlava přímo na těle. Působí jako chlupatá koule. Ušatý a vykulené oči. Když přijde díky Crashmanovi o srst, stydí se tak, že nápadně zčervená. Nadané a snaživé strašidlo, které v říši lidí děsí opozdilé noční chodce. Má svůj styl strašení - vylétne do vzduchu a rotuje.

"Museli jsme začít v podstatě od nuly. To, co jsme dostali od svých předchůdců, bylo naprosto nepoužitelné," začíná vyprávění o neuvěřitelném martyriu zvaném práce na Saxáně Viktor Adamec, supervizor trikové výroby Qbone studia.

Všechno předělat

Co se vlastně stalo? "Spojil jsem se s nesprávnými lidmi," vysvětluje kořeny problému režisér Václav Vorlíček. Na volném pokračování čtyřicet let starého hitu Dívka na koštěti začal pracovat už v roce 2001, kdy společně s Milošem Macourkem vymysleli námět a napsali scénář. Ten však na nějaký čas skončil v šuplíku, na natáčení došlo až o šest let později.

Petra Černocká a Petr Nárožný s režisérem Vorlíčkem

"Člověk, s nímž jsme projekt připravovali, tvrdil, že je odborník na trikovou výrobu, výsledky tomu ovšem nenasvědčovaly," popisuje Vorlíček a Adamec mu dává za pravdu. "Když nám dal pan režisér podklady, zhrozili jsme se. Chyběla základní data a triky byly mizerně udělané," shrnuje hlavní chyby.

Situaci navíc zkomplikoval i fakt, že klíčovací modrá barva, která se používá převážně na pozadí, byla v případě Saxána téměř všude. "Z našeho pohledu to byl neudělatelný film. Vzdát jsme to ale nechtěli, a tak jsme prostě vyhodili všechno, co šlo, a pustili se do práce," popisuje Adamec s tím, že náklady se sice jeho studiu nevrátí, ale zůstane mu snový trikařský tým.

"Mám v něm lidi z celého světa - od Kazachstánu přes Burundi až po Spojené státy, hledal jsem v každém oboru ty nejlepší a taky nejobětavější. Po desítkách nocí strávených u počítačů a na karimatkách v kanceláři jsou sice vyždímaní, ale všichni se shodují, že práce na Saxáně byla neuvěřitelná škola," říká pyšně šéf Qbone Studios. Pro ilustraci jejich extrémního nasazení dodává, že zatímco špičkový zahraniční animátor dělá například jen na dvaceti záběrech ročně, jeho lidé jich museli zvládnout přes šest stovek.

Během šibeniční jedenáctiměsíční lhůty vytvořilo čtyřicet pracovníků na dvacet originálních postaviček a tucet různých prostředí. Vše se přitom vymýšlelo od první čárky na papíře, jenom na základě představ režiséra zformulovaných ve scénáři (viz tabulky s autentickými ukázkami). 

Samá modrá

"Věděli jsme třeba, že Chlupáč má být kulatý, chlupatý a legrační,  nakreslili jsme několik návrhů, pan režisér si jeden vybral a ten jsme rozpracovali, převedli do digitální podoby a pak ho rozhýbali a zasadili do natočeného materiálu," vypráví šéf studia. 

Někdy to byl velký problém, protože v původním obraze například zcela chyběly údaje o výšce postav. "A jelikož ve filmu jsou všechny figurky v interakci s živými herci, museli jsme si dávat dobrý pozor, aby všechno takzvaně pasovalo," líčí složitou anabázi Adamec a na již hotových záběrech ukazuje, jak museli jeho lidé virtuální svět budovat a vylepšovat, umělým nasvěcováním počínaje, modelováním nábytku konče.

K filmu Saxána - ukázka vzniku záběru údolí s vlakem (fáze 1)
K filmu Saxána - ukázka vzniku záběru údolí s vlakem (fáze 2)
K filmu Saxána - ukázka vzniku záběru údolí s vlakem (fáze 6)
K filmu Saxána - ukázka vzniku záběru údolí s vlakem (fáze 7)
K filmu Saxána - ukázka vzniku záběru údolí s vlakem (fáze 8)
K filmu Saxána - ukázka vzniku záběru údolí s vlakem (fáze 9)
K filmu Saxána - ukázka vzniku záběru údolí s vlakem (fáze 13)
K filmu Saxána - ukázka vzniku záběru údolí s vlakem (fáze 14)

Hledejte rozdíl aneb ukázka vzniku záběru krajiny s vlakem. Na počítači se postupně skládá všech 26 vrstev obrázku, na jednotlivých fázích pracují experti celé hodiny. V galerii najdete další názorné příklady.

Velká část filmu se odehrává v rozlehlé podzemní říši, kde se nachází obrovská jeskyně. "Právě ta pro nás znamenala asi nejzajímavější a nejnáročnější práci na projektu,“ říká hlavní art director Jakub Javora. "Museli jsme nastudovat celkovou atmosféru a jednotlivé prvky podobných prostředí. Inspirací nám byly české hrady, zámky, skanzeny, podzemí Prahy i středověké hospody," popisuje, z čeho všeho vycházeli.

"Je pravda, že například školní knihovnu jsme točili ve studiu, kde byly jen police na knihy. Jinak nic, jen ta modrá všude kolem," směje se trpce Vorlíček. Trikaři proto museli vybavit celou místnost od podlahy po strop. Suma sumárum vyrobili v Qbone studiu na 650 trikových záběrů, přičemž v průměrném, netrikovém filmu jich běžně bývá zhruba polovina.

Součástí filmu Saxána a Lexikon kouzel bude i komiks nakreslený Jiřím Grusem. Hlavní komiksovou postavu, zloducha Crashmana, ztvárnil Jaromír Dulava.

Otázku, zda by nebylo snazší udělat některé základní triky klasickou metodou, Vorlíček i Adamec jednohlasně odmítají.

"Saxána, která je výrazně pohádkovější než Dívka na koštěti, na digitálních tricích stojí. Kombinovat je s čímkoli jiným by byla jenom komplikace," říká Vorlíček, který dlouhá léta kouzlil s herci i předměty za pomoci nejrůznějších udělátek a důmyslných postupů.

Kdo je kdo: zvěř

Děda Netopýr: netopýr ušatý (Plecotus auritus) s lidským obličejem. Milý starý pán/netopýr, rozumný hodný děda. Táta Saxány, dědeček Saxánky.
Sova: Sova pálená (Tyto Alba). V podobě sovy se Saxánka (jako v prvním filmu velká Saxána) dostane zpět domů.
Kráva z poháru: samice skotu - tur domácí (Bos primigenius). Ve filmu ji přičaruje Saxána přes knihu do pohádkové říše, aby zachránila Saxánku před lstivými bazilišky. Kráva je zalehne.

Slavná scéna, v níž promlouvá hlava Jana Hrušínského z nočního stolku v nemocnici, vznikla za pomoci sofistikované soustavy zrcadel. "Bylo to poprvé, kdy ji tvůrci použili, a já jsem tak strávil příjemné, poetické odpoledne vtěsnán do nemocničního stolku,“ vzpomíná na to s úsměvem Hrušínský.

Dnešní moderní postupy jsou samozřejmě zcela jiné. Saxána kombinuje klasickou animaci s technikou motion capture, což je proces, při němž se speciálními infrakamerami nejprve zaznamená pohyb herců oblečených v kombinézách s reflexními body a ten se následně převede do digitální podoby jako podklad pro animované postavy.

Když se mluví do zdi

Pro dosažení věrné mimiky a správného otevírání úst, které se u animovaných postav musí speciálně dotvářet, vyvinuli dokonce programátoři Qbone Studios vlastní systém pro snímání lidského obličeje, včetně rekonstrukce a aplikace na 3D figury. "Kdybych vzal speciální kameru, připojil ji na počítač a natočil vaši tvář, do hodiny máme její trojrozměrný model," přibližuje jeho princip Adamec.

Jednou z hlavních postav filmu je Trpaslík Heřman, kterému se líbí tetička Irma (Jiřina Bohdalová). Zde ve scéně, kdy se objeví v kuchyni Saxány.

I když samozřejmě ne všichni museli do kombinéz, téměř všichni si vyzkoušeli, jaké to je "mluvit do zdi" - to když měli dialog s některou z digitálních postav. Než si na situaci zvykli, vypomáhal režisér.

"Když měla Jiřina Bohdalová v roli vdavekchtivé spisovatelky Irmy reagovat na lichotky Trpaslíka Řehoře, klekl jsem si, aby měla představu, do jaké výšky se má dívat, a vyznal jsem ji lásku za něj," popisuje pobaveně režisér.

"Rudolf Hrušínský říkal, že dobrý herec má umět hrát i se skříní. My jsme tedy nehráli se skříní, nýbrž se vzduchoprázdnem, a bylo to zvláštní," doplňuje ho Petr Nárožný, který v Saxáně ztvárnil bratra tety Irmy, předsedu soudu JUDr. Evžena Bláhu.

Interiér třídy navrhovali ve studiu Qbone podle Dívky na koštěti.

Kromě něj se ve filmu objeví i "Rumburak" Jiří Lábus či postavička přímo vypůjčená z Arabely, čaroděj Vigo, kterého v nové pohádce ztvárnil Bronislav Poloczek. Záporné role padoucha Crashmana, který ovládne říši komiksu a chystá se i na Říši pohádek, se ujal Jaromír Dulava.

Kdo je kdo: týmy

Morkolabové: nezdařilá kombinace vlka a ptáka. Mají na sobě brnění. Neurvalí grobiáni, trochu hloupější, ale oddaní ředitelovi služebníci. Pochopové, bodyguardi. Vykonají vše, co jim ředitel nařídí, ale nejsou bystří a neumějí sami přemýšlet.
Baziliškové: připomínají lidského mutanta hada. Šupinatí mužíci v roztrhaném oblečení, místo rukou mají drápy. Podlézaví služebníci, přihrbení a bezcharakterní. Nikdo je nemá moc rád ani v Říši pohádek. Jsou docela chytří, ale ne tak jako Krakavous.
Šotci: maličkatí ušatí skřítci. Všeumělové, kteří jsou využíváni k úklidu či opravám. Nadmíru snaživí a všeteční. V pohádkové říši sní o tom, že jednou založí věhlasnou úklidovou společnost, ale do té doby jsou ve službách ředitele čarodějnické školy.

Mimochodem právě Crashman se stal obětí bizarního zákroku "cenzury". Původní postava se totiž jmenovala Crackman a  to se nelíbilo potenciálním distributorům ze zámoří. "Kanadská producentka, která se specializuje na filmy pro děti a mládež a o náš film se zajímala, trvala na tom, abychom odstranili slovo crack. Prý je nevhodné tahat do dětského filmu drogy," směje se režisér Vorlíček.

Další historku na téma "morálka" pak přidává producent a 
zástupce společnosti Pragofilm Zdeněk Sedláček. "U figurky Chlupáče jsme zase museli odstranit všechny pohlavní znaky. To aby nepohoršoval, když ho Crashman na chvíli připraví o srst. Tak máme z kluka eunucha," konstatuje pobaveně.

Saxánka Helena Nováčková

Největší péči mimochodem tvůrci věnovali hlavním animovaným postavičkám Krakavousovi a Trpaslíku Řehořovi. Na  výrobu a simulaci jejich vlasů, vousů a šatů byly použity nejmodernější nástroje, pohyby animátoři ladili s atlasem anatomie po ruce, výjimkou nebylo ani ruční dokreslování. Výtvarnou inspiraci prý autoři hledali, kde se dalo. "Rozhodně ale neopisujeme od Pottera či z jiných fantasy," zdůrazňuje režisér a Adamec přitakává. "Na estetice Saxány se podepsalo, že ho dělá mezinárodní tým. Styl je sice jednotný, ale v detailech můžete vystopovat různé etnické vlivy - asijskými počínaje, českými konče." Podle něj může Saxána po technické stránce směle konkurovat všemu, co přichází do kin z takzvaného západu.

Film, ve kterém se do Říše pohádek nevydává Saxána (Petra Černocká), ale její dcera Saxánka, vstoupí do kin krátce po začátku školního roku, 15. září.

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

RECENZE: Kvůli střelci ve škole si Stíny v mlze II počkaly. Žádná škoda

8. dubna 2024  21:25

Premium Co si budeme nalhávat, druhá řada krimiseriálu Stíny v mlze budí zájem hlavně epizodou, kvůli níž...

Kde budeme hrát? Populární Dejvické divadlo hledá útočiště

10. dubna 2024  14:42

I tak oblíbená scéna, jakou je Dejvické divadlo, nemusí mít kde hrát svá představení. Na sociálních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poděkování od Spielberga? Oplakala jsem to, říká herečka Aňa Geislerová

5. dubna 2024

Rozstřel „Opravdu to se mnou zamávalo,“ popisuje herečka Aňa Geislerová v Rozstřelu moment, kdy obdržela...

Natáčí se nový film o Zlatovlásce. Nechybí ani „princ“ Petr Štěpánek

8. dubna 2024  15:20

Milovníci pohádek si budou moci užít pohádku o Zlatovlásce v novém provedení. Právě začalo natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Costner se vrací na Divoký západ. Čtyřdílný filmový epos odkryje v Cannes

8. dubna 2024  21:16

Na filmovém festivalu v Cannes na jihu Francie bude mít 19. května světovou premiéru první díl...

Kamarádi z kapely. Mirai vydali dle svých slov odvážnou desku Tomodachi

12. dubna 2024  13:30

Kapela Mirai vydala v pátek 12. dubna čtvrté album, jehož název Tomodachi pokračuje v tradici...

Věděl jsem, kdy Václava Havla nechat na pokoji, říká režisér Petr Jančárek

12. dubna 2024

Rozstřel Jeho kamera zachytila poslední roky Václava Havla. Nyní režisér Petr Jančárek do světa vysílá...

Od nu-metalu ke slaďákům. Linkin Park sumarizují své největší hity

12. dubna 2024

Premium Kompilačním albem Papercuts (Singles Collection 2000–2023) si můžeme připomenout největší hity...

GLOSA: Filharmonie gratulovala chytré lišce. Snad až moc honosně

11. dubna 2024  18:55

Letos v listopadu uplyne 100 let od světové premiéry opery Příhody lišky Bystroušky od Leoše...

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...