RECENZE: Nehledejte mouchy, poslední Potterova bitva je prostě dobrá
Chtělo by se zvolat: ano! Protože druhá část Relikvií smrti v mnoha ohledech téměř dokonalá je. Logicky a plynule navazuje na část první - a dává jí tak nepopiratelný smysl, je strhující a znamenitě zahraná i natočená.
Harry Potter a Relikvie smrti - část 2Dobrodružný/Drama/Rodinný/Fantasy Velká Británie/USA, 2011, 130 min Režie: David Yates. Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Maggie Smith, Robbie Coltrane, Alan Rickman, Emma Thompson, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Gary Oldman, Jim Broadbent Streamovací služby: Max (CZ zvuk, titulky) Kinobox: 82 % IMDb: 8.1 |
Ono by bylo totiž nefér nedat divákům finále nabité akcí, emocemi a do poslední chvíle napínavé. Tvůrci si toho byli dobře vědomi. Ale žel bohu ne všichni.
Ale popořadě - Harry Potter s kamarády Ronem a Hermionou musí najít zbylé viteály, do kterých Voldemort uložil kusy své duše, což není vůbec lehké. A potom svést bitvu, která rozhodne o osudu čarodějnického světa.
Ta se musí odehrát ve škole čar v Bradavicích, kde se z celkem bezproblémové školy plné rozjívených čarodějů stal téměř nacistický lágr - studenti chodí ve formacích, učí se na nejmenších ta nejkrutější kouzla a případný odpor je okamžitě trestán.
Loučení s HarrymZ londýnské premiéry Z ČERVENÉHO KOBERCE: Potter naposledy padl „matce“ Rowlingové do náruče. Díval se celý svět Z RECENZÍ: Je to monumentální biograf, rozplývá se tisk nad posledním Potterem Z DĚKOVAČEK: Hermiona s Rowlingovou plakaly, Ronovi došel dech |
Tím je naznačeno leccos, osmý filmový Potter je válečný film. Psychologický thriller. Horror. Temná fantasy. To všechno, jen už ne pohádka. S trochou nadsázky jde vlastně o mimořádně krutá jatka.
Nechť si laskavý divák postaví vedle sebe první film a toto finále. To, co bylo před deseti lety zalité sluncem a těšilo děti, dnes zřídka získá jinou než šedou barvu a vyděsí i nejednoho dospělého.
Na studenty útočí obří pavoučnatci a ohnivé gejzíry, kolem Bradavic krouží odporní Mozkomorové, hrdinové umírají jak na běžícím pásu, přes halu plnou mrtvol se plazí obří had, na zemi se klepe zkrvavená část Voldemortovy duše. To nejsou zrovna laskavé obrázky.
Obsazení snů
Sympatické je, jak režisér David Yates, který potterovskou ságu kočíruje už od pátého filmu, drží pozornost především na jednotlivých hrdinech. Nerezignuje na efekty, ale přes všechny ty souboje a kreatury se soustředí hlavně na postavy, jejich motivace, pocity a následné činy.
A když už se do nějaké akce vrhne, tak v souladu se svými předchozími příspěvky do potterovské ságy - bez příkras, pentliček a zdržování. Prostě po hlavě a od první sekundy naplno a přitom přehledně a s důrazem větším na emoce než na efekty tryskající z kouzelnických hůlek.
HLAVNÍ SOUBOJ. Voldemort proti Potterovi. Čtenáři vědí, jak to dopadne. Přesto budou kina týdny vyprodaná.
I hororové prvky Yates umí podat na stříbrném podnose v souladu s pravidlem, že tušené děsí víc než viděné. To beze zbytku platí třeba o smrtelném útoku Voldemortova hada Naginiho na jednu z nejdůležitějších postav celé ságy.
Je znát, že si v Yatesově vidění čarodějnického univerza hoví i "obsazení snů", které se do potterovské ságy podařilo přilákat. Jim Broadbent, Maggie Smithová, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Gary Oldman, Helena Bonham Carterová (ve scéně, kdy hraje Hermionu převlečenou za sebe je neodolatelná!) a hlavně Alan Rickman.
Pranýř pro scénáristu
Harry PotterRecenze filmové série |
Vůbec životní příběh Severuse Snapea, podaný ve znamenité zkratce, patří k několika vrcholům celého filmu. Ty další jsou nasnadě - vloupání do banky u Gringotových, přípravy na bitvu v Bradavicích a hlavně závěrečná bitva čarodějů. Muž proti muži, v troskách kdysi bezpečného hradu, bez zbytečných efektů a hudby.
Yates si prostě pohlídal všechno od kamery přes herce (i ty mladší, jsou bez výjimky výborní) až po poslední tón hudby. Kromě scénáře, za ten by Steve Kloves chvílemi zasloužil veřejný pranýř. Anebo ten (či ta), kdo mu nedovolil(a) víc než otrocký přepis knižní předlohy.
STÁLE SPOLU. U trojice Harry - Hermiona - Ron platí rčení "v dobrém i ve zlém" víc než kdy jindy.
Nemluvě o pro film naprosto zbytečném epilogu, který možná fungoval v knize, ale na plátně budí spíš smích a celkový dojem z filmu malinko sráží. Navíc některým hercům se prostě bleskové zestárnutí o devatenáct let tak nějak nedá věřit. A nepomůže jim ani digitální a upřímně nikterak valné "ostaršení".
Film přeje připraveným
Ano, mohlo se škrtat a stříhat, mohlo se vysvětlovat trochu rychleji, ale proč teď hledat mouchy? Fanoušci se dočkali a nebudou zklamáni. A divák, který chce svou potterovskou pouť ukončit, aniž by si přečetl jedinou knihu, vlastně také ne.
Na závěr pak několik dobrých rad: na druhou část Relikvií smrti nemá cenu chodit nepřipravený. Alespoň základní osvěžení zásadních momentů ze všech předchozích dílů je nutné, jinak se laskavý divák ztratí už po pěti minutách.
DOKONALÉ ZLO. Hvězdné obsazení v záporných rolích obstarali Ralph Fiennes (Voldemort), Helena Bonham Carterová (Bellatrix Lestrangeová) i Tom Felton (Draco Malfoy).
Bylo by dobré také menším dětem říct, že ti, co ve filmu jakkoli umřou, jsou jen herci a nebolelo je to. A že ta krev, ve které se tu a tam někdo brodí, je umělá. A že francouzské polibky ke vztahu dvou zamilovaných patří.
A ať to zní jakkoli zvláštně, nejednou se u filmu dá i od srdce zasmát. Díky za komediální talent Rupperta Grinta v roli Rona a za to, že David Yates je poctivý Brit s tím správným citem pro dobrý vtip na správném místě.
Tipy z televizního programu
Recenze: Hra 50 %, Magické hlubiny 55 %, První člověk 75 %, Nikdy neodvracej zrak 70 %, Dostaň ho tam 60 %
Klíčová slova: Případy 1. oddělení, Pustina, Hell’s Kitchen Česko, Rapl, Love Island
GLOSA: Dvacet cen. Ale po Tháliích se propírala jen Helena Vondráčková
Jeden by čekal, že uhlazeně veřejnoprávní ceremoniál divadelních cen Thálie ponechá národ chladným, zvláště když si na konkurenčních kanálech mohl vybrat detektivku či zábavu. Ale stačilo jedno...
Skandální, zakazovaný, cenzurovaný. Teď Caligula šokuje novými scénami
Helen Mirrenová popsala Caligulu slovy „neodolatelná směs umění a genitálií“. Někde jej rovnou zakázali, někde nejkřiklavější scény vystřihli. Po 45 letech od premiéry se skandální titul vrací do kin...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}
{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Vondráčková a Preiss převzali Thálii, ovace sklidil Alfred Strejček
Udílely se divadelní Thálie. Uspěli herci z Divadla Na zábradlí, čestné ceny za celoživotní mistrovství převzali mimo jiné Viktor Preiss za činohru a Helena Vondráčková za muzikál. Dojal Alfred...
U první role mi změnili jméno a Milena už mi zůstala, vzpomíná Steinmasslová
Na jaře získala Českého lva za svou dosud poslední filmovou roli milující a oddané matky, která ve filmu Němá tajemství bojuje za svého syna postiženého vážným úrazem mozku. Podařilo se jí také...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}
{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Na Dylanovy koncerty jedině s tištěnou vstupenkou, mobily musí do pouzdra
Na třech pražských koncertech Boba Dylana se musí návštěvníci prokázat tištěnými vstupenkami. Zároveň nesmí během vystoupení fotografovat ani nahrávat. Mobilní telefony a další přístroje totiž před...
Český film opisuje. Z Chlastu je Pod parou, z Oh la la Proč zrovna my?
Místní předělávky zahraničních hitů už vznikají i v Česku. V ženské parafrázi dánského Chlastu nazvané pod parou si zahrají Hana Vagnerová či Zuzana Bydžovská, ve snímku Proč zrovna my?, inspirovaném...
RECENZE: Fotila se v Hitlerově vaně. Lee, obyčejný film o nevšední ženě
Výjimečný skutečný příběh a neméně výjimečná Kate Winsletová v hlavní roli. To jsou pilíře novinky kin Lee: Fotografka v první linii, v níž si kameramanka a dokumentaristka Ellen Kurasová poprvé...
V dnešní době je složitější být mužem. Moc se to řeší a zkoumá, říká Xindl X
Na začátku jeho nové desky Fén X stál pocit, že už toho na sedmi předchozích sdělil dost a bude s hudbou dál pokračovat jen na divadle. Nakonec mu ale múzy přály, a tak se Xindl X brzy vydá na...
Zemřel Nicholas Pryor, zahrál si v Připoutejte se, prosím i Beverly Hills 90210
Americký herec Nicholas Pryor zemřel ve věku 89 let. Diváci si jej můžou pamatovat z komedie Připoutejte se, prosím, ale i seriálu Beverly Hills 90210. Objevil se i ve snímku Riskantní podnik s Tomem...
Prodej rodinného domu 3+kk (užitná plocha 121 m2) po rozsáhlé rekonstrukci v obci Hradenín (Plaňany)
Plaňany - Hradenín, okres Kolín
4 690 000 Kč