Diskuse k článku

RECENZE: Nehledejte mouchy, poslední Potterova bitva je prostě dobrá

Tak a je to tady. Harry Potter a jeho parta doputovali i na konec své filmové ságy a čeká je konečný souboj o čarodějnický svět. Jaký ten souboj je? Epický? Strhující? Dokonalý?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

blondynka111

Podle mého oblíbeného kritika je 3D zbytečné,

budu se jím řídit a půjdu na 2D. ;-)

0/0
18.7.2011 5:16

jeniklara

nechci hledat mouchy

Knížky jsem nečetla a z posledního filmu jsem byla naprosto unešená, jen u některých scén jsem si říkala, že jsem se mohla dozvědět víc a myslím si, že i 3D formát nebyl bezpodmínečně nutný. "Normálně" by to byl kasovnít rhák taky.

Teším se až se na film podívám znovu a taky na to až si přečtu knížky, abych se dozvěděla to v co filmech chybělo, nebo bylo upraveno jinak

0/0
16.7.2011 22:28

kostej_

k diskuzi

co jste na větě "Nehledejte na tom mouchy" nepochopili? 8-o

0/0
15.7.2011 20:15

Erunis

Můj názor

1) oči Většiny filmových hrdinů byly špatně - copak už ani v holywoodu nemaj na barevný čočky? Brumbálovy oči byly modré snad jen na pár vteřin Harryho oči zelenou neviděli ani z dálky, hlavně že se o nich Severus Snape zmiňuje Když sme u něj ani Lili neměla zelené oči a světe div se ne vždy měla také rudé vlasy Byly tam i další ale na ty si nevzpomínám.

2) Film byl příliš uspěchaný, nestačili ste se ani pořádně zorientovat, zamyslet nad klíčovýma scénama, scény u nichž jste měli brečet působily spíš vtipně a celý flm působil tak nějak trapně.

0/0
15.7.2011 15:11

Clar

Nejhorší z celé série

suveréně

0/0
15.7.2011 12:54

Zeleznik

Knihy vs. Filmy

Jsem velkým fanouškem knižní sérii HP, přečetl jsem ji třikrát v češtině a teď ji čtu v originále. Z filmů mám dost rozpačité pocity, podle mě pro neznalce knih filmy často nemůžou dávat smysl, neospravedlňují jednání hrdinů a jejich pohnutky, protože to prostě ve filmech není vysvětleno. Dále mi na nich vadí ta popkornová prvoplánovost, přijde mi to točené hlavně na efekt, to kouzlo knih a rozmanitost světa se ve filmech úplně vytrácí. Filmy jsou strašně osekané o spoustu dějových linií a scén z knih.

Proto bych řekl, že neznalci knih by na filmy vůbec koukat neměli, protože toho spoustu nepochopí a to kazí pověst toho krásného knižního světa J. K. Rowling. Tak jako tak filmy nesahají knihám ani po kotníky.

Ještě bych dodal, že mi nejde do hlavy, proč to pouští do kin s dabingem. Panebože, kdo má zájem koukat na film s dabovanými zvratky, které totálně znehodnotí snímek do nekoukatelné podoby. Na to může jít jen mentálně retardovaný jedinec.

+2/0
15.7.2011 12:06

Hondra

Re: Knihy vs. Filmy

Jsem si říkál že jsem už dlouho nečetl tak kvalitní příspěvek od evidentně inteligetního jedince , no ale poslední věta mi vzala všechny iluze :-P .

0/0
15.7.2011 14:00

kostej_

Re: Knihy vs. Filmy

Mně vše předešlé naopak poslední věta potvrdila :-)

0/0
15.7.2011 16:25

Hondra

Re: Knihy vs. Filmy

Ïnteligentní jedinec by nekrtitizoval, neprosazoval slepě svoji pravdu a snažil by se porozumět druhé straně.

0/0
15.7.2011 21:19

kostej_

Re: Knihy vs. Filmy

To bezesporu a jak kolem sebe pozoruji, stává se to čím dál častější praktikou. Mně se na tom příspěvku nelíbí ani ta první pasáž, dvě knížky jsem četl a nijak mi nepřijde, že by filmy byly horší. Je to jen jiné médium.

0/0
16.7.2011 0:56

VyMeTaky,2

Re: Knihy vs. Filmy

Dabing je to poslední, co by tak nějak vadilo. Ač mám Rickmanna rád, v dabingu A. Procházkou se mi líbil víc. Popravdě řečeno, spíš mi vadí nekonzistence těch, kdo dabing připravují (Snape v OOF: "Ne, váš otec byl zmetek" vs Snape v DH2/2 "Ne, váš otec byl svině", stejně tak sice nutné změny v dabingu po úmrtí Jiřího Zavřela - ale proč vybrali zrovna Jiráka? Nejen jako dabér je prostě ad nauseam.

No, že producenti rozplizli děj na efekty, a zmršili dějovou linii jsem si zvykl už v 3. díle, kdy nevysvětlili útěk Blacka, že z Rona a Hermiony udělali párek ňoumů, když jim zuby padaly z rukou (ani se nezranili...), korunu všemu nasazuje nevysvětlení povahy relikvií Brumbálem, a osekání Princova příběhu nechává diváka v dojmu, že Snape byl sadistický zmetek, který Pottrovi ml. bezdůvodně jen a jen ubližoval.

Další překvapivý objev byl černošský kamarád Malfoye. Černoch a ve Zmijozelu? ;-D

+1/0
15.7.2011 17:33

VyMeTaky,2

Re: Knihy vs. Filmy

Podstatnou vadu shledávám v opomenutí drobných detailů, které dotvářejí příběh. Nejsou tak efektní na pohled jako vleklá rvačka HP s Raddlem, ale příběh by oživily - jako třeba to, že si Harry ve 4. díle odložil model draka (funkční ;-D) odložil na noční stolek, kterýžto se stočil a usnul, nebo třeba plivnutí Amycusem do tváře Minervy a následné aplikace kletby Cruciaus na sourozence Carrowovy, o níž byli diváci ochuzeni díky totálnímu překopání konce ságy.

Jinak 7. díl byl celkově slabý (pokud se nemýlím, přes půl knihy flákání se po všech čertech, a nebyl zničen ani jeden viteál) - ledaže si libujete ve fatalismu a máte mesiášské sklony, a máte pocit, že, než donutit zdechnout nepřátele pro vaší věc, je lepší zdechnout sám, pak vás poslední díl nadchne.

+1/0
15.7.2011 17:48

jafis

No to muselo být úúúžasné

akorát, že jsem neviděl ani jeden z dílů Herryho Fotra. Tenhle žánr mě fakt nebere.

0/0
15.7.2011 11:21

kOBLICH

Re: No to muselo být úúúžasné

Někdo holky, jiný vdolky.... Tebe berou, jak vidno, spíše na hloupé plky...

0/0
16.7.2011 11:02

Šibal

Jen ve 3D !!! to se mi vůbec nelíbí

To že to dávájí jen ve 3D mě dost mrzí, byl jsem na 4 fimech ve 3D a byl z toho vzdy dost "rozpačitý".

Apple ve zlíně - použivané 3D brýle jsou už dost odřené a to jsem si je nechal 2x vyměnit. Kino Vatra Vsetín a Kino Svět Valmez - brýle špatně očitěné, byly na nich šmlouhy, navíc v kině Vatra svítí na bocích orientační svítilny, jejichž světlo svítí z boku "pod brýle" a hodně to ruší. Vatru na sledování 3D filmů nedoporučuju. Lidé co se v daných kinech strají o ty brýle, jim dle mého názoru nedávají odpovídající péči - kdyby například koupili ultrazvukovou čističku, bylo by to vyřešeno a žádné šmouhy by nebyly. A v Aplle-tam by to chtělo je už kompletně vyměnit.

Asi jsem si od 3D toho sliboval víc než současná ( v menších kinech instalovaná) technika dokáže. Podle mě by to možná chtělo na 3D filmy mít projektory s vyšší svítivosti - půlka svitu je totiž pro každé oko odfiltrovaná. Byl bych raději viděl HP7(2) někde ve 2D. Bude to vůbec(?), nebo si budu musel počkat až to bude na DVD.

0/0
15.7.2011 9:13

Muci-Pucinek-v3.0

Re: Jen ve 3D !!! to se mi vůbec nelíbí

V kinech jsou verze 2D i 3D...

0/0
15.7.2011 9:40

Hondra

Re: Jen ve 3D !!! to se mi vůbec nelíbí

Jo ale v městských kinech kde mají naroubované 3D jede jenom 3D, což je pěkná prasárna.Za prvé je to drahé a za druhé mi to dělá špatně, bolí mě oči a z filmu mám nic.Kvuli 2D filmu nepojedu bůhví kolik kilometrů do multikina.To si raději počkám na R5.

0/0
15.7.2011 14:08

fixaman

.

Pořád se tu řeší, že je to vhodné jen pro tu generaci, která na HP vyrůstala a že děti pozdější díly nepochopí a starší čtenáři že se neprokousají začátkem.. Většina mých přátel to začala číst cca ve 13-14 letech, kdy je první díly bavily a kdy už by samozřejmě zvládli i zbytek série.. Takže myslím, že ty obavy jsou liché ;-)

+1/0
15.7.2011 0:37

Jooky01

Pro dětičky a přerostlé dětičky

Dnes je móda sci-fi a fantasy. Proč asi? Lidé nemají své vlastní příběhy a proto žijí v jiných. HP, Stmívání a jím podobné jdou absolutně mimo mě, považuji je za ztrátu času. Žádná duchovní hodnota. Samozřejmě, efekty, myšlenka a příběh je naprosto úžasný. Nicméně raději se podívám například na Lidice, Královu řeč. Tyto filmy pro mě mají mnohem vyšší hodnotu než např. Harry Potter.

0/0
14.7.2011 13:41

Jooky01

Re: Pro dětičky a přerostlé dětičky

Oprava: Samozřejmě, efekty filmu budou určitě na velmi vysoké úrovni, myšlenka a příběh jsou naprosto unikátní a svým způsobem pro někoho určitě velmi zajímavé. Nicméně mě osobně oslovují spíš filmy zpracované na realistickém základu, než sci-fi a fantasy.

0/0
14.7.2011 13:43

sexueller_belastigungspanda

Re: Pro dětičky a přerostlé dětičky

tak to jste velmi omezený člověk. pohádky prakticky od vždy podávaly mravní ponaučení, rozlišovaly pro člověka dobro a zlo a vedly ho ke správnému životu. zatímco fantasy je zaměřeno na hrdinství, empatii, solidárnosti, víře v přátelství a další sociální aspekty, scifi (a scifi nejsou moc pohádkové) se zaměřuje na globální problémy, jako technologický vývoj, enviromentalismus, politiku... jednoduše nemůžete popřít fantasy ságu od tolkiena, knihy astrid lindgrenové apod. už jen proto, že už se na ně můžeme koukat zpětně, a vidět jejich obrovský vliv na čtenáře. zároveň nemůžete popřít ani například karla čapka, který svými romány pozdvihl scifi na něco výše, než je pouhá pohádka. osobně vám doporučuju, abyste nebyl tak předpojatý, protože za mnohými pohádkami můžete nalézt opravdovější příběh, než je například králova řeč (a to mi neříkejte, že to není pohádka :) )

+3/0
14.7.2011 14:01

sexueller_belastigungspanda

Re: Pro dětičky a přerostlé dětičky

a samozřejmě je třeba rozlišit zrna od plev... i když i ve špatném fantasy, ti základní archetypy dobra zla a podobně, jsou...

0/0
14.7.2011 14:04

Parcival

"Dnes je móda sci-fi a fantasy":-)

Aha, pokud pod pojmem "dnes" bereme asi tak 100 let, tak ano, "dnes" je opravdu sci-fi v kurzu. ...asi tak od J. Vernea:-) Chcete-li říct, že vás to nezajímá, volba vaše, pane Mageri, ale jen proto, že to není váš šálek nemusíte lidi, které to bere považovat za dětičky. To je totiž, s veškerou úctou ubohé a dětinské.

0/0
14.7.2011 17:21

tučňák v exilu

Re: "Dnes je móda sci-fi a fantasy":-)

Už dávno, dávno dřív :) Cestování do fantastických světů jsou plné všechny staré pověsti... :-)

0/0
14.7.2011 20:31

pavlik05

Re: Pro dětičky a přerostlé dětičky

"duchovni hodnota" .. Tolkiena jste cetl? Tam ji najdete habadej a presto to spada do zanru fantasy.

0/0
15.7.2011 9:51

Vedoucí kolotočář

Film je naprosto nevhodny pro deti.

Od tretiho dilu uz to neni film pro decka, ale pro otrle parchanty, konzumenty horroru typu SAW, Insidious nebo Twilight. Dalo by se rict, ze serie dospiva spolu s publikem. To je do jiste miry filmarsky kalkul, divaci kteri hltali jednicku jako mali caparti, prece jenom ted u posledniho dilu uz jsou teenagers anebo i starsi adolescenti z nich. Nevim, jak se na to diva Rowlingova, ale posledni dily Harryho uz jsou opravdu dramaticke horrory (dosti uchylneho a zvraceneho typu) a deti bych na to neposlal ani omylem, bez toho si to sosnou potaji z netu, az bude ripnuty release na netu.

0/0
13.7.2011 0:24

mujercita

Re: Film je naprosto nevhodny pro deti.

Rowlingová se na to dívá úplně stejně, od začátku měla v plánu vydat jeden díl ročně (nestihla to) s tím, že hrdinové knihy a čtenáři budou stárnout v reálném čase. To je sám o sobě zajímavý a unikátní nápad a nic špatného na něm nevidím, až na to, že pro další generace bude čtení poněkud problematické, protože první díly adolescenty nejspíš nezaujmou a poslední díly malé děti taky ne. Každý to má asi nastavené trochu jinak, ale kdybych to já začala číst jako dítě a bavilo mě to, určitě bych nechtěla čekat rok, abych si přečetla dostupné pokračování, a byla bych zklamaná.

Ostatní srovnávaná díla neznám, jen jsem viděla první dva filmy Twilight. To nemá s HP společného vůbec nic, je to unylá červená knihovna prvoplánově určená pro puberťačky, která se svezla právě na popularitě HP. Pochybní upíři a vlkodlaci jsou tam jen proto, aby se to líp prodávalo, jinak by to skončilo v knikupectvích vedle Lenky Lanczové a ne mezi módní fantasy.

0/0
13.7.2011 8:17

fixaman

Re: Film je naprosto nevhodny pro deti.

Proboha, co to je zase za příspěvek ;-D

a) Synovec od tří let nejvíc miluje třetí díl a pořád se dožaduje opakování scén s mozkomory

b) Odkdy je Twilight horor? Však je to červená knihovna na úrovni Danielle Steelové ;-D

A jaký úchylný a zvrácený typ hororu ;-D;-D;-D? Vždyť tam prakticky nic hororového není ;-)8-o

+1/0
15.7.2011 0:40

blondynka111

Knížky jsem četla a bez nich bych film nechápala,

hlavně od pátého dílu nahoru. Knihy jsou kouzelné, autorka je šikovně dala dohromady, ale nesrovnávala bych je s LOTR, protože LOTR je také sice kompilace, ale je spíš fantasy než pohádka a Tolkien vytvořil mnohem víc než jen příběh o "čarodějném světě". Režie se mi nejvíc líbíla u 3., 1. a 2: jsou jasně hollywoodské, disneyovské, ale jak se příběh stává více temným, vystřídalo se až moc režisérů. Yates mi připadá, že jede až rychle, není tam moc vysvětleno a bez znalosti knih by se mi ty filmy moc nezdály. Yates to také tak nějak udělal méně zajímavé, i když je mi jasné, že to vydělá x milionů a bude to oslavované. Mouchy hledat budu, protože už první díl sedmičky byl takový hodně změněný a moc vlastně nepokryl.

0/0
12.7.2011 21:39

PIsa.lek

Re: Knížky jsem četla a bez nich bych film nechápala,

Jestli ono to nebude tím, že film podle literární předlohy je pořád především film, který musí dodržovat pravidla tohoto typu umění, a ne otrocky kopírovat tu literární předlohu.

0/0
13.7.2011 21:21

blondynka111

Re: Knížky jsem četla a bez nich bych film nechápala,

no film by se měl držet knihy, není to o pravidlech, nemusí otrocky dodržovat knihu, ale zároveň když se jedná o rozsáhlé dílo jako HP, tak by měl vysvětlit víc, jsou lidé, kteří HP nečetli a ve filmu mají zmatek.

0/0
18.7.2011 5:15

Liss

2 část

Z každého traileru na který jsem koukala, na mě vyskočila scéna, která v knize nebyla, proto se obávám, že budu z filmu zklamaná. U první části jsem to tak nepociťovala, těšila jsem se na druhou, ve které se vše vysvětlí, dobro zvítězí nad zlem, atd. Budu se muset smířit s tím, že film nikdy nedosáhne kvalitu knih, nemluvě jen o sáze HP.

+2/0
12.7.2011 18:21

Sat Cit Ananda

Fantasy je pro decka

lepsi je scifi!R^V

0/0
12.7.2011 14:50

Vedoucí kolotočář

Re: Fantasy je pro decka

Tohle uz davno neni fantasy. Uz mi chybi ve zfilmovanych potterovkach jen sileny chlap s motorovou pilou a gumovou zasterou. :-)

0/0
13.7.2011 0:27

pavlik05

Re: Fantasy je pro decka

oboje je unik :-P

0/0
15.7.2011 9:52

.coinneach.

HP vs. LOTR

Poslední dobou mě až mrzí, když se srovnává Harry Potter a Pán prstenů, LOTR je legenda v žánru a nejen v něm, kniha, která je mnohými považována za nejlepší příběh 20. století, je nedůstojné srovnávat mistrné dílo s časově omezenou záležitostí jako je HP. Upřímně, nemyslím, že za 40 let bude HP stejný hit jako je Pán prstenů 40 let po svém napsání.

0/0
12.7.2011 14:21

axax

Re: HP vs. LOTR

Harry Potter není nic jiného než komerční podbízívá rychlokvaška ...

0/0
12.7.2011 16:20

zapalik

Re: HP vs. LOTR

Vzhledem k obsahu díla bude minimálně dost populární. Ale srovnávat to? To asi ne.

0/0
12.7.2011 16:26

CZMiki

Re: HP vs. LOTR

samozřejmě se to srovnávat nedá, ale nezmínit se o tom taky nedá, protože alespoň u první části posledního dílu je slušně řečeno inspirace LOTR tak okatá, až je to smutné

0/0
13.7.2011 10:20

mfric

Re: HP vs. LOTR

To je jako srovnávat třeba Rolling Stones a The Beatles. Jak už říkali staří římané: "gegen Gusto keinen Disputat";-)

0/0
14.7.2011 11:39

sexueller_belastigungspanda

Re: HP vs. LOTR

lotr a příběh? ;-D jak byl tolkien výborný ve všem, tak příběh a jeho vyprávění je nejslabší článek jeho knih. nejlépe to jde vidět na hobitovi. jackson ví, co dělá, když i hobita proměňuje k obrazu svému.

0/0
14.7.2011 13:53

pavlik05

Re: HP vs. LOTR

to asi nemyslite vazne ze ne :-)

0/0
15.7.2011 9:54

CZMiki

Re: HP vs. LOTR

Předpokládám, že se jedná o trochu nepovedený pokus o ironii;-)

0/0
15.7.2011 11:09

verlybka

Mediální kampaň

Spousta lidí zde píše, že Harry Potter má úspěch jen díky skvělému marketingu Bloomsbury či Warner Bros. Kdyby knížky nebyly čtivé, žádná reklama by nikdy nepřinutila miliony lidí je číst, rozhodně ne víc jak jeden díl. Já se k HP dostala před vydáním šestého dílu, kdy už byl boom kolem HP dávno aktuální. A nebyla to reklama (když mě něco nezajímá, tak nemusím číst články v novinách nebo sledovat spoty v televizi). K HP mě přivedla moje bývalá spolužačka z vysoké, která knihy četla, líbily se jí a tak mi je doporučila. I mě se knížky líbí, je to prostě oddechové čtení. Při čtení originálu jsem si rozšiřovala své základy angličtiny. I na filmy se ráda podívám, přestože samozřejmě jako čtenář mám k jejich zfilmování své výhrady.

 Každý máme svobodnou vůli a vlastní vkus. Pokud si děláte názor jen z mediální kampaně, pak myslím, že máte v určitých ohledech složitý život.

+6/0
12.7.2011 13:17

mfric

Re: Mediální kampaň

Souhlas, každopádně medkův překlad HP je, aspoň podle mě, naprosto geniální.

+1/0
14.7.2011 11:40

Unyax

Ať je jaká chce,

hlavně když bude opravdu poslední!

+1/0
12.7.2011 10:56

Aenigma

Re: Ať je jaká chce,

;-D asi tak!

0/0
12.7.2011 12:26

strejndz_dyzajr

Re: Ať je jaká chce,

R^

0/0
12.7.2011 22:34

MikiInSpain

Re: Ať je jaká chce,

R^

0/0
14.7.2011 12:29

pavlik05

Re: Ať je jaká chce,

budou jiny sagy ktery vam budou lezt na nervy, nebojte R^

0/0
15.7.2011 9:53

Najdete na iDNES.cz