RECENZE: Z vězení vyjdeš v pubertě. Dětská krimi může naše seriály učit

  7:59aktualizováno  7:59
Žánr, který tu dlouho chyběl, zastupuje premiérová Kriminálka 5.C. Vysílá ji Déčko, ale první dva díly napovídají, že by dětská detektivka mohla „dospělé“ krimiseriály učit.

Záběr ze seriálu Kriminálka 5.C | foto: Česká televize

Němci mají svou klasiku Emil a detektivové, Švédové zase případy, které s kamarády řeší Kalle Blomkvist, u nás v 60. letech bavila série o detektivu Martinovi.

Jejich příbuzný základ, tedy školáky na stopě zločinu, nyní použil režisér Juraj Nvota v seriálu, který sází na dobrodružnou tradici s moderní výbavou a vděčným pozadím zoologické zahrady. Děti, které tu mimochodem vystupují přirozeněji než někteří školení herci, totiž pátrají po pašerácích zvířat.

Fotogalerie

Jistě, rámec příběhu je napsaný okatě účelově. Kamarád malých hrdinů, dvou všetečných bratrů, má potíže s nezaměstnaným otcem, kterému tedy jejich rodiče najdou práci u sebe v zoo, kam přivedou též potomky svých přátel ze Slovenska. Což je zjevná postfederální záminka k opětovnému sblížení jazyků: kde jinde dnešní generace zjistí, že papagáj znamená papoušek?

Děti se obecně chovají příkladně, hodně čtou, pijí celerový koktejl, přispívají ve sbírce na ohrožené oblasti. Ale na druhé straně do jejich světa zcela samozřejmě zapadají chytré telefony, kamery, tablety; představují technicky zběhlé pokolení, které má všechny předpoklady pro bezmála špionážní postupy.

Určitý naivismus v rámci žánru se samozřejmě dostaví, ať už lotrové bědují, že „ty děcka nám to zase překazily“, nebo se policie zjevuje zpravidla teprve s křížkem po funuse, jen aby udělila žáčkům osobní pochvalu. Ale koneckonců právem a nejen za odvahu, s internetem to malí strážci zákona umějí líp než profesionálové v Policii Modrava.

Navíc se zdá, že z úvodní měkčí epizody se hrdinové mírně posouvají jednak na rizikovější půdu, jednak blíže k humoru. Včetně návratu z dovolené, kdy napohled nevinný capart přelstí na způsob slavné písně o medvídkovi z Bogoty bdělé arabské celníky, načež od staršího sourozence slyší: „Budeš trapnej puberťák, až tě pustí z vězení.“

Kriminálka 5.C

Česko / Slovensko, 2019, 13x28 min

Režie: Juraj Nvota

Scénář: ,

Hrají: Bolek Polívka, Martin Myšička, Lenka Krobotová, Jan Dolanský, Andy Kummer, Matěj Havelka, Roman Zach, Zuzana Konečná, Veronika Lapková, Miroslav Vladyka, Vojtěch Babišta, Boris Farkaš, Miroslav Táborský, Milan Lasica, Michaela Majerníková

Hodnocení­: 60 %

Zábavný nádech má rovněž léčka, kde děti pro schůzku v kavárně volí poznávací znamení jako ze seznamky, třebaže všeobecně platí, že nadsázky by Kriminálka 5.C unesla ještě daleko více a výchovných pouček na ekologické téma méně.

Nvota však obratně pomáhá scénáři vypravěčským pojetím, které koresponduje se současným trendem „co dítě s mobilem, to filmař“, a z běžných kulis dovede vyždímat místy až akční podívanou, počínaje napínavým stopováním a konče pátráním v tajemné stodole.

Až na tu písničku

Rozhodně není důvod bezuzdně jásat nad průlomovým objevem, ale naštěstí Kriminálka 5.C – a to je jedna z jejích hlavních radostí – se tak ani netváří. Na rozdíl od seriálů typu Sever si na nic nehraje, nepředstírá, nehledá vyšší cíle, neobrňuje se záštitou společenské potřeby, doby či mravů. Prostě zaplňuje mezeru, která se zrodila s útlumem kdysi slavné české školy dětského filmu, a činí tak solidním způsobem, který slibuje rodinnou podívanou bez rizika, že buď děti, nebo rodiče totálně otráví.

Tedy pokud si i v příštích epizodách seriál uchová nevtíravé kouzlo tajemných klukovských výprav při hrách na četníky a zloděje – a pokud si jej adresát pustí bez titulní písničky, zralé sotva pro 1.C.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

Najdete na iDNES.cz