Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Doufám, že nebudu jako Jindřich, říká Jonathan R. Meyers z Tudorovců

Exkluzivně   7:06
Dublin (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Herec Jonathan Rhys Meyers má pověst bouřliváka. Pro roli excentrika Jinřicha VIII. z cenami ověnčeného výpravného seriálu Tudorovci se tak hodí víc než kdokoli jiný. Přesto se nemůže dočkat, až Jindřicha definitivně pohřbí. "Historické seriály naštěstí nelze natahovat do nekonečna," libuje si v exkluzivním rozhovoru.

Jonathan Rhys Meyers, držitel Zlatého glóbu, ve třetí řadě seriálu Tudorovci. Ta momentálně běží na HBO. | foto: HBO

Na rozhovor si Jonathan Rhys Meyers odskočil z natáčení poslední řady. V brnění a s maskou krutovládce, kterou odmítal odložit.

Proč se tak těšíte, až skončíte?
Je to těžká role. Hodně těžká. Miluju ji, ostatně věnoval jsem jí tři roky života, ale už jí nemám co dát.

Bude vám aspoň chybět?
Ano i ne. Zkuste si představit, že hrajete někoho, kdo pořád jen křičí a komanduje. Že jste člověk, kterého všichni nenávidí. To není příjemný pocit. Byl jsem Jindřichem rád, ale je na čase dát mu sbohem dřív, než se z něj stane úplná zrůda.

Nemůžu se nezeptat: máte divný hlas. Zdá se mi to?
Takhle divně, jak vy říkáte, nemluvím já, ale Jindřich VIII. Konkrétně stárnoucí Jindřich VIII. Kdybych teď začal mluvit, jako mlu - vím nor-mál-ně (změní hlas), budu se těžko dostávat zpět do role. Což si nemůžu dovolit, za deset minut musím být na place jako dokonale soustředěný Jindřich. Pokud tedy dovolíte, ponechám si tenhle divný hlas.

K seriálu Tudorovci - 3. řada - Jonathan Rhys Meyers

Když večer skončíte, odcházíte domů jako Jindřich nebo Jonathan?
Bydlím v domečku nedaleko studií, takže i když dotočím, zůstávám v roli. Je to tak pohodlnější. Nicméně vzhledem k tomu, že natáčení trvá sto čtyřicet dnů, nejsem Jonathanem sto čtyřicet dní v roce. Což je šílené.

Sundáte si doma aspoň kostým?
Ano, v tom, co mám teď na sobě, bych opravdu neusnul.

Je nepohodlný?
Vypadá snad pohodlně? Není určený pro konverzování, takže už jen když tu s vámi sedím a mluvíme, musím se hodně soustředit. (poprvé se unaveně pousměje).

Já myslela, že vaše kostýmy jsou pohodlné. Tvrdí to producenti.
Pohodlné jsou ve srovnání s oblečením, které se nosilo v historii. Tehdy by takovýhle "outfit" vážil dvacet třicet kilo. Ale i tak dostává mé tělo zabrat. Což je dobře, aspoň se do toho svého Jindřicha líp vžiju.

Jak mu tedy momentálně je?
Noha mu víceméně hnije, takže nic moc. Je mu třicet, trpí pokročilou syfilidou, ztvrdla mu játra a má šílenou nadváhu. Je nemocný a protivný.

Takže nic veselého.
Jako mladý jsem si taky lecčíms prošel, takže si umím představit, co s člověkem dělá fyzická bolest. Navíc bolest, která se stupňuje a nebere konce. Jste čím dál agresivnější, nepříjemnější. Bolest umí mozek ovládnout tak, že ztrátíte schopnost racionálně uvažovat. Myslím, že Jindřich řadu z těch strašných věcí, které seriál ukazuje, neudělal proto, že byl krutý, ale protože byl nemocný.

Jak se cítí

"Noha mi hnije, je mi třicet, ztvrdla mi játra, trpím pokročilou syfilidou a mám šílenou nadváhu. Jsem nemocný a protivný."

Jonathan R.Meyers o Jindřichovi VIII.

Prý máte kvůli roli ztloustnout.
Naštěstí to za mě zařídí kostymérka, šije mi vycpaný obleček. Ale nebudu extrémně tlustý, vypadalo by to nepřirozeně.

Změnil vás Jindřich?
Samozřejmě, změnil mě hodně. Ale ještě nemůžu říct jak. Uvidíme.

Nebudete nakonec stejný jako on?
Doufám, že ne. Propána!

Chtěl byste Jindřicha potkat?
Nevěřím v žádné zlaté staré časy a hlavně si nejsem jistý, že bych měl to správné společenské postavení, takže žádné návraty do historie, nejspíš bych hodně trpěl. A potkat Jindřicha? Možná by mě to i zajímalo, ale něco mi říká, že by se mi nelíbil.

Když jste do seriálu vstoupil, čekal jste takový úspěch?
Vůbec ne. Vlastně ho nečekal nikdo, počítalo se jen s jednou řadou. Když jsem podepisoval smlouvu, nevěděl jsem ani, do čeho jdu, nepřišlo mi to zajímavé. Prostě zdroj obživy.

Co změnilo váš názor?                                                              Příběhy Michaela Hisrta, scenáristy. Zatímco mnoho umělců začíná portét od skici, my jsme začali rovnou rozmáchlou malbou. Navíc byla výzva, že jsem měl jsem hrát někoho, komu jsem se fyzicky vůbec nepodobal. Ověřil jsem si přitom, že stereotypy v myšlení jsou nesmrtelné: když mají lidé zažitý něčí obraz, něchtějí si ho nechat vzít. Kdybyste věděli, kolik se najednou vyrojilo expertů na Jindřicha! I to byl důvod, proč jsem nevěřil víc než ve dvě sezóny. Ale nakonec jsme uspěli. A víte proč? Místo nudného krále posadili před kameru někoho, kdo vypadal atraktivně, živě. Skoro současně.

Co podle vás lidi na životě Jindřicha tolik fascinuje? Seriál Tudorovci nejsou první titul, který se mu věnuje.
Co fascinuje? Asi že usekal hlavy tolika ženám, ne? (směje se) Nevím, může to být víra, která s jeho vládou hodně souvisela a která dodnes řídí dějiny. Ale může to být i cokoli jiného. Rozhodně však není populární proto, že by byl dobrý politik a vládce. Naopak za svůj život nasekal řadu strategických chyb. Neshodl bych se s ním.

Mluvíte o něm, jako byste ho dobře znal. Máte hodně nastudováno?
Pochopitelně jsem o něm leccos četl, ale beru to s rezervou. Historii píšou vítězové, takže se nikdy nedozvíme, jaká byla skutečná pravda. Nikdo neví, o čem si povídal Jindřich s Cromwellem, když se spolu zavřeli do komnaty. Pravda se odehrává v jednom jediném okamžiku a vy u ní musíte být, jinak ji nepoznáte. Přičemž ani to, co potom převyprávíte, nemusí být absolutní pravda. Bude to jen vaše interpretace, a to je rozdíl.

K seriálu Tudorovci - 3. řada - J.R. Meyers a Annabelle Willis

Přejděme k lehčímu tématu: co ženy? Jako Jindřich si jich užíváte.
To ano.

Víc neřeknete? Seriálu se vyčítá přemíra sexu, nezmáhá vás?
Nemyslím, že by v seriálu bylo víc sexu, než kolik ho zná historie. Spíš naopak. Takže ne, seriálový sex mě opravdu nezmáhá. (směje se)

Vaše herecké partnerky se svěřily, že se erotických scén s vámi bojí.
Taky mají čeho.

Prosím?
Popravdě nevím, proč toho s erotickými scénami tolik nadělají. Herečky víc vnímají kameru, která zabírá různé části jejich těla, a to je znervózňuje. Herci to tolik neřeší a já už vůbec ne. Ale fakt je, že na dokonalém těle může leckterá herečka vybudovat kariéru, takže tu nervozitu vlastně chápu.

O sexu

"Nemyslím, že by v seriálu bylo víc sexu, než kolik ho zná historie. Spíš naopak.Takže ne, seriálový sex mě opravdu nezmáhá."

Jonathan R. Meyers o sexu v seriálu

Byla v životě Jindřicha žena, kterou opravdu miloval?
Jane Seymourová. To byla opravdová láska jeho života, měli nádherný vztah. Zemřela kvůli Jindřichovi, nakazila se od něj syfilisem a když rodila, vykrvácela. Jindřich cítil obrovskou vinu, Jane byla žena, kterou chtěl víc než kohokoli jiného.

Co přijde po Tudorovcích?
Mám nějakou nabídku, ale ještě jsem se pro ni nerozhodl, takže ze mě nedostanete ani slovo.

Co říkáte na zpěvačku Joss Stone, která je vaší čtvrtou seriálovou manželkou?
Jako Jonathan jsem nadšen, Joss je krásná žena. Jako Jindřich bych však řekl, že mě nezajímá. Nevybral jsem si ji, dotlačil mi ji na dvůr Cromwell, který tak chtěl vyřešit vztah mezi Anglií a zbytkem Evropy. Zní to tvrdě, ale Jindřich Annu Klevskou neměl rád, nepřitahovala ho. I to jsou dějiny.

Joss mi v rozhovoru prozradila, že dobře zpíváte.
Já? To si vymýšlíte.

Vážně, prý si pořád něco pobrukujete a máte dobrý hlas. Nedáte něco dohromady?
Já a Joss? (rozesměje se) Nemyslím, že by to byl zrovna dobrý nápad. To by bylo jako...Nevim... Viděla jste někdy seriál Bořek stavitel? Neumí to, ale dělá to. Zpěv s Joss opravdu ne, z mé strany by to bylo spíš takové rapování. (předvádí rap Jindřichovým hlasem)

Existuje někdo, komu byste setl hlavu stejně, jako to dělal Jindřich?
Třeba vám za ty otázky? Žertuji. Tak počkejte: kdo je tak špatný, že si to můžu dovolit říct nahlas? Adeptů by bylo hodně, na světě je tolik vůdců, bez jejichž hlavy by nám bylo líp. Ale radši neřeknu nic, ještě by mě mohli vzít vážně a o hlavu bych přišel já.

Jonathan Rhys Meyers *1977

Jonathan Rhys MeyersNarodil se v Dublinu. Otec rodinu opustil, když byly Jonathanovi tři a zanechal jeho matku se starostí o něj a tři mladší bratry. Rhys-Meyersovy problémy pak kulminovaly v době dospívání a vyvrcholily v šestnácti vyloučením ze školy. Pak ho objevil castingový agent, Rhys-Meyers byl pozván na konkurs k filmu Knoflíková válka a i když roli nezískal, získalo herectví jeho. Ve filmu debutoval malou roličkou v roce 1994 ve filmu Bezvýznamný muž, výraznější příležitost mu dalo až politické drama MICHAEL COLLINS (r. Neil Jordan). Zlomovou příležitostí pak byla fiktivní hudební biografie SAMETOVÁ EXTÁZE (r. Todd Haynes). Vidět jsme ho mohli také ve filmech GUVERNANTKA (r. Sandra Goldbacher) a ZTRÁTA SEXUÁLNÍ NEVINNOSTI (r. M. Figgis). Za roli ve snímku ELVISOVY ZAČÁTKY získal Zlatý Glóbus, Do hollywoodských výšin ho ale vystřelila pravděpodobně až hlavní mužská role v dramatu Woodyho Allena MATCH POINT - HRA OSUDU. Za roli Jindřicha VIII. v Tudorovcích byl dvakrát nominován na Zlatý Glóbus.

  • Nejčtenější

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Ticketmaster nezvládl prodej lístků na Taylor Swift, vláda firmu prošetřuje

Pro popovou ikonu Taylor Swift byl páteční prodej vstupenek na její americké turné velmi nemilý. Společnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři týdny po úmrtí exmanžela muzikanta zemřela zpěvačka Markéta Ambrožová

Ve věku 65 let zemřela Markéta Vojtěchová Ambrožová, skladatelka, divadelní teoretička a také zpěvačka kapel Jasná Páka...

RECENZE: Emoce neprobudila. Koncert Lenny utrpěl nejen špatným zvukem

Premium Podobně jako spousta dalších tuzemských hudebníků se i zpěvačka Lenny letos konečně dočkala svého covidem dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela hvězda 80. let Irene Cara, za hit What a Feeling dostala Oscara

Ve věku 63 let zemřela americká zpěvačka a herečka Irene Cara, která proslula především rolí Coco ve filmu Fame...

Zubařka Saxana a dvě mrtvoly. Doma pořádala seance, policie ji viní z vraždy

Premium Policie zadržela dvě ženy a prověřuje, zda byly členky sekty. Obvinila je z vraždy. Jednou z žen je úspěšná dentistka,...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

USA byly pro nás symbolem svobody a blahobytu. Teď nám vhánějí slzy do očí

Premium Amerika nás naučila cestovat. Obdivovali jsme ji pro její svobodu, sílu i neomezené možnosti. Se svým manželem jsme do...

Ruským úřadům se nelíbí film o hladomoru, bolševikům tehdy pomohly USA

Ruské ministerstvo kultury odebralo povolení k promítání dokumentárnímu filmu Golod (Hladomor), který se věnuje...

Utěšoval ty, kteří měli po jeho asistované sebevraždě dál žít

Do západních kin přichází snímek americké filmařky Ondi Timonerové, která natočila dokument o posledních dnech jejího...

Cikán vadí, přitom bojujeme s rasismem. YouTube zaskočil Ligu mužské moudrosti

Premium Tvůrci seriálu Liga mužské moudrosti se pozastavují nad tím, že se třetí díl jejich online seriálu potýká s omezením ze...

RECENZE: Třeba nakonec přišla láska, ale především Pavla Tomicová

Po debutu Zrcadla ve tmě si režisér Šimon Holý uchoval zájem o ženský svět i ve filmu A pak přišla láska..., který míří...

Žena vypadá jako divoženka, muži jsou jejím vzhledem fascinováni

Umělkyně, modelka i pornoherečka si říká Annuschkatz a na svém těle má tolik tetování, že už je jen málokde vidět její...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Nelituji toho, že jsem kdysi pila, říká sestra Jiřího Korna. Žila i na ulici

Yvetta Kornová (60) promluvila o alkoholismu a svěřila se, že plánuje svatbu. Známá dětská herečka a sestra zpěváka...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...