Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Doufám, že nebudu jako Jindřich, říká Jonathan R. Meyers z Tudorovců

Exkluzivně   7:06
Dublin (od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Herec Jonathan Rhys Meyers má pověst bouřliváka. Pro roli excentrika Jinřicha VIII. z cenami ověnčeného výpravného seriálu Tudorovci se tak hodí víc než kdokoli jiný. Přesto se nemůže dočkat, až Jindřicha definitivně pohřbí. "Historické seriály naštěstí nelze natahovat do nekonečna," libuje si v exkluzivním rozhovoru.

Jonathan Rhys Meyers, držitel Zlatého glóbu, ve třetí řadě seriálu Tudorovci. Ta momentálně běží na HBO. | foto: HBO

Na rozhovor si Jonathan Rhys Meyers odskočil z natáčení poslední řady. V brnění a s maskou krutovládce, kterou odmítal odložit.

Proč se tak těšíte, až skončíte?
Je to těžká role. Hodně těžká. Miluju ji, ostatně věnoval jsem jí tři roky života, ale už jí nemám co dát.

Bude vám aspoň chybět?
Ano i ne. Zkuste si představit, že hrajete někoho, kdo pořád jen křičí a komanduje. Že jste člověk, kterého všichni nenávidí. To není příjemný pocit. Byl jsem Jindřichem rád, ale je na čase dát mu sbohem dřív, než se z něj stane úplná zrůda.

Nemůžu se nezeptat: máte divný hlas. Zdá se mi to?
Takhle divně, jak vy říkáte, nemluvím já, ale Jindřich VIII. Konkrétně stárnoucí Jindřich VIII. Kdybych teď začal mluvit, jako mlu - vím nor-mál-ně (změní hlas), budu se těžko dostávat zpět do role. Což si nemůžu dovolit, za deset minut musím být na place jako dokonale soustředěný Jindřich. Pokud tedy dovolíte, ponechám si tenhle divný hlas.

K seriálu Tudorovci - 3. řada - Jonathan Rhys Meyers

Když večer skončíte, odcházíte domů jako Jindřich nebo Jonathan?
Bydlím v domečku nedaleko studií, takže i když dotočím, zůstávám v roli. Je to tak pohodlnější. Nicméně vzhledem k tomu, že natáčení trvá sto čtyřicet dnů, nejsem Jonathanem sto čtyřicet dní v roce. Což je šílené.

Sundáte si doma aspoň kostým?
Ano, v tom, co mám teď na sobě, bych opravdu neusnul.

Je nepohodlný?
Vypadá snad pohodlně? Není určený pro konverzování, takže už jen když tu s vámi sedím a mluvíme, musím se hodně soustředit. (poprvé se unaveně pousměje).

Já myslela, že vaše kostýmy jsou pohodlné. Tvrdí to producenti.
Pohodlné jsou ve srovnání s oblečením, které se nosilo v historii. Tehdy by takovýhle "outfit" vážil dvacet třicet kilo. Ale i tak dostává mé tělo zabrat. Což je dobře, aspoň se do toho svého Jindřicha líp vžiju.

Jak mu tedy momentálně je?
Noha mu víceméně hnije, takže nic moc. Je mu třicet, trpí pokročilou syfilidou, ztvrdla mu játra a má šílenou nadváhu. Je nemocný a protivný.

Takže nic veselého.
Jako mladý jsem si taky lecčíms prošel, takže si umím představit, co s člověkem dělá fyzická bolest. Navíc bolest, která se stupňuje a nebere konce. Jste čím dál agresivnější, nepříjemnější. Bolest umí mozek ovládnout tak, že ztrátíte schopnost racionálně uvažovat. Myslím, že Jindřich řadu z těch strašných věcí, které seriál ukazuje, neudělal proto, že byl krutý, ale protože byl nemocný.

Jak se cítí

"Noha mi hnije, je mi třicet, ztvrdla mi játra, trpím pokročilou syfilidou a mám šílenou nadváhu. Jsem nemocný a protivný."

Jonathan R.Meyers o Jindřichovi VIII.

Prý máte kvůli roli ztloustnout.
Naštěstí to za mě zařídí kostymérka, šije mi vycpaný obleček. Ale nebudu extrémně tlustý, vypadalo by to nepřirozeně.

Změnil vás Jindřich?
Samozřejmě, změnil mě hodně. Ale ještě nemůžu říct jak. Uvidíme.

Nebudete nakonec stejný jako on?
Doufám, že ne. Propána!

Chtěl byste Jindřicha potkat?
Nevěřím v žádné zlaté staré časy a hlavně si nejsem jistý, že bych měl to správné společenské postavení, takže žádné návraty do historie, nejspíš bych hodně trpěl. A potkat Jindřicha? Možná by mě to i zajímalo, ale něco mi říká, že by se mi nelíbil.

Když jste do seriálu vstoupil, čekal jste takový úspěch?
Vůbec ne. Vlastně ho nečekal nikdo, počítalo se jen s jednou řadou. Když jsem podepisoval smlouvu, nevěděl jsem ani, do čeho jdu, nepřišlo mi to zajímavé. Prostě zdroj obživy.

Co změnilo váš názor?                                                              Příběhy Michaela Hisrta, scenáristy. Zatímco mnoho umělců začíná portét od skici, my jsme začali rovnou rozmáchlou malbou. Navíc byla výzva, že jsem měl jsem hrát někoho, komu jsem se fyzicky vůbec nepodobal. Ověřil jsem si přitom, že stereotypy v myšlení jsou nesmrtelné: když mají lidé zažitý něčí obraz, něchtějí si ho nechat vzít. Kdybyste věděli, kolik se najednou vyrojilo expertů na Jindřicha! I to byl důvod, proč jsem nevěřil víc než ve dvě sezóny. Ale nakonec jsme uspěli. A víte proč? Místo nudného krále posadili před kameru někoho, kdo vypadal atraktivně, živě. Skoro současně.

Co podle vás lidi na životě Jindřicha tolik fascinuje? Seriál Tudorovci nejsou první titul, který se mu věnuje.
Co fascinuje? Asi že usekal hlavy tolika ženám, ne? (směje se) Nevím, může to být víra, která s jeho vládou hodně souvisela a která dodnes řídí dějiny. Ale může to být i cokoli jiného. Rozhodně však není populární proto, že by byl dobrý politik a vládce. Naopak za svůj život nasekal řadu strategických chyb. Neshodl bych se s ním.

Mluvíte o něm, jako byste ho dobře znal. Máte hodně nastudováno?
Pochopitelně jsem o něm leccos četl, ale beru to s rezervou. Historii píšou vítězové, takže se nikdy nedozvíme, jaká byla skutečná pravda. Nikdo neví, o čem si povídal Jindřich s Cromwellem, když se spolu zavřeli do komnaty. Pravda se odehrává v jednom jediném okamžiku a vy u ní musíte být, jinak ji nepoznáte. Přičemž ani to, co potom převyprávíte, nemusí být absolutní pravda. Bude to jen vaše interpretace, a to je rozdíl.

K seriálu Tudorovci - 3. řada - J.R. Meyers a Annabelle Willis

Přejděme k lehčímu tématu: co ženy? Jako Jindřich si jich užíváte.
To ano.

Víc neřeknete? Seriálu se vyčítá přemíra sexu, nezmáhá vás?
Nemyslím, že by v seriálu bylo víc sexu, než kolik ho zná historie. Spíš naopak. Takže ne, seriálový sex mě opravdu nezmáhá. (směje se)

Vaše herecké partnerky se svěřily, že se erotických scén s vámi bojí.
Taky mají čeho.

Prosím?
Popravdě nevím, proč toho s erotickými scénami tolik nadělají. Herečky víc vnímají kameru, která zabírá různé části jejich těla, a to je znervózňuje. Herci to tolik neřeší a já už vůbec ne. Ale fakt je, že na dokonalém těle může leckterá herečka vybudovat kariéru, takže tu nervozitu vlastně chápu.

O sexu

"Nemyslím, že by v seriálu bylo víc sexu, než kolik ho zná historie. Spíš naopak.Takže ne, seriálový sex mě opravdu nezmáhá."

Jonathan R. Meyers o sexu v seriálu

Byla v životě Jindřicha žena, kterou opravdu miloval?
Jane Seymourová. To byla opravdová láska jeho života, měli nádherný vztah. Zemřela kvůli Jindřichovi, nakazila se od něj syfilisem a když rodila, vykrvácela. Jindřich cítil obrovskou vinu, Jane byla žena, kterou chtěl víc než kohokoli jiného.

Co přijde po Tudorovcích?
Mám nějakou nabídku, ale ještě jsem se pro ni nerozhodl, takže ze mě nedostanete ani slovo.

Co říkáte na zpěvačku Joss Stone, která je vaší čtvrtou seriálovou manželkou?
Jako Jonathan jsem nadšen, Joss je krásná žena. Jako Jindřich bych však řekl, že mě nezajímá. Nevybral jsem si ji, dotlačil mi ji na dvůr Cromwell, který tak chtěl vyřešit vztah mezi Anglií a zbytkem Evropy. Zní to tvrdě, ale Jindřich Annu Klevskou neměl rád, nepřitahovala ho. I to jsou dějiny.

Joss mi v rozhovoru prozradila, že dobře zpíváte.
Já? To si vymýšlíte.

Vážně, prý si pořád něco pobrukujete a máte dobrý hlas. Nedáte něco dohromady?
Já a Joss? (rozesměje se) Nemyslím, že by to byl zrovna dobrý nápad. To by bylo jako...Nevim... Viděla jste někdy seriál Bořek stavitel? Neumí to, ale dělá to. Zpěv s Joss opravdu ne, z mé strany by to bylo spíš takové rapování. (předvádí rap Jindřichovým hlasem)

Existuje někdo, komu byste setl hlavu stejně, jako to dělal Jindřich?
Třeba vám za ty otázky? Žertuji. Tak počkejte: kdo je tak špatný, že si to můžu dovolit říct nahlas? Adeptů by bylo hodně, na světě je tolik vůdců, bez jejichž hlavy by nám bylo líp. Ale radši neřeknu nic, ještě by mě mohli vzít vážně a o hlavu bych přišel já.

Jonathan Rhys Meyers *1977

Jonathan Rhys MeyersNarodil se v Dublinu. Otec rodinu opustil, když byly Jonathanovi tři a zanechal jeho matku se starostí o něj a tři mladší bratry. Rhys-Meyersovy problémy pak kulminovaly v době dospívání a vyvrcholily v šestnácti vyloučením ze školy. Pak ho objevil castingový agent, Rhys-Meyers byl pozván na konkurs k filmu Knoflíková válka a i když roli nezískal, získalo herectví jeho. Ve filmu debutoval malou roličkou v roce 1994 ve filmu Bezvýznamný muž, výraznější příležitost mu dalo až politické drama MICHAEL COLLINS (r. Neil Jordan). Zlomovou příležitostí pak byla fiktivní hudební biografie SAMETOVÁ EXTÁZE (r. Todd Haynes). Vidět jsme ho mohli také ve filmech GUVERNANTKA (r. Sandra Goldbacher) a ZTRÁTA SEXUÁLNÍ NEVINNOSTI (r. M. Figgis). Za roli ve snímku ELVISOVY ZAČÁTKY získal Zlatý Glóbus, Do hollywoodských výšin ho ale vystřelila pravděpodobně až hlavní mužská role v dramatu Woodyho Allena MATCH POINT - HRA OSUDU. Za roli Jindřicha VIII. v Tudorovcích byl dvakrát nominován na Zlatý Glóbus.

  • Nejčtenější

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Lidé se v Praze loučili s Františkem Nedvědem. Dorazil i bratr Jan

Ve velké obřadní síni krematoria v pražských Strašnicích se lidé v sobotu rozloučili s folkovým muzikantem Františkem...

Zemřel herec Miroslav Kaman, esenbák se dvěma dávkami z filmových Pelíšků

Ve věku 75 let zemřel na rodné Vysočině herec Miroslav Kaman, který se nejvíce proslavil rolí bodrého esenbáka ve...

Zemřel svérázný valašský zpěvák a herec František Segrado

Ve věku 66 let zemřel v sobotu zpěvák, herec a výtvarník František Segrado. Informovala o tom režisérka a scenáristka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel vousáč Dusty Hill, baskytarista blues rockové skupiny ZZ Top

Ve věku 72 let zemřel baskytarista Dusty Hill, člen americké kapely ZZ Top. Na sociálních sítích to oznámili jeho...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

VIDEO: Jiří Bartoška je Zbožňovaný. Představuje se komedie Petra Kolečka

Představují se první záběry z nového scenáristického i režisérského počinu Petra Kolečka. Komedie Zbožňovaný s Jiřím...

VIDEO: Český thriller Spící město uvrhne děti do světa bez rodičů

Lehce dystopické drama Spící město zobrazuje, co vše se může stát, když se naruší běžné fungování společnosti a děti...

RECENZE: Jelenice je spíše psychiatrická diagnóza než filmová komedie

Malé varování: Jelenice sice svým původem spadá mezi francouzské komedie, ale třeba s Četníky by si k jednomu stolu...

Jedni jsou inťoši a druzí lopaty. V září začíná hvězdně obsazená Osada

Tomáš Hanák, Ivana Chýlková, Pavla Beretová, Martin Myšička, Stanislav Majer a další známé tváře se objeví v novém...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...