RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

  6:51aktualizováno  6:51
Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o kolektivní vině.

Hrdina filmu Brankář | foto: Film Europe

Protože hrdina jinak konvenčního filmového životopisu Bert, původně Bernhard Trautmann se opravdu z postu německého válečného zajatce vypracoval na oslavovanou legendu britského fotbalu.

I když film naznačuje, že některými zážitky z bojů trpěl, Trautmann nepopírá, že do nacistické armády šel dobrovolně. Z fronty putuje do zajateckého tábora, kde se vězni místo „Jawohl“ učí odpovídat „Yes, sir“ a kde jeho brankářský um vyjde najevo v okamžiku, kdy chytá penalty odměnou za cigarety. Tady si ho všimne skvělý John Henshaw coby šéf místního krachujícího klubu a začne se odvíjet nejzajímavější část vyprávění, která se drží malých místních poměrů od drobné šmeliny po babičku v ochozech. 

Fotogalerie

Hraje se Okresní přebor v poválečné Anglii, výbušný i úsměvný, dokonale však vystihující ostrovní posedlost fotbalem i za cenu, že vítězství zařídí „nácek“. Ať za výhru dostává slevu na skopové, nebo doma slyší od rodiny výtky „Vezl jsi Hitlera?“, podává Henshaw přesný obraz pragmatismu bez hysterie.

Morální dilema okořeněné reakcemi německých zajatců na promítání dokumentu z koncentračních táborů a zhuštěné do klíčového poznatku „S pozůstalými se nemůžeš hádat“ má nespornou sílu, slabší už je líčení romance Trautmanna s filmovou dcerou Henshawa včetně souboje se sokem v lásce i na hřišti.

Tradiční až předvídatelnou skladbu poté snímek nasadí, jakmile David Kross v titulní roli zakotví v klubu Manchester City: štvanice fanoušků, statečný postoj manželky, postupný respekt a úspěch, domácí idylka u moře i památný zápas ve Wembley, kde Trautmann dovedl svůj tým k vítězství navzdory těžkému zranění krku. Vrcholné sportovní okamžiky umí hrdinův krajan režisér Marcus H. Rosenmüller zprostředkovat průkazněji než soukromá dramata, počínaje noční můrou z fronty a konče rodinnou tragédií provázenou přepjatou výzvou „Hraj dál, hraj pro svého syna“.

Brankář

Německo / Velká Británie, 2018, 120 min

Režie: Marcus H. Rosenmüller

Scénář: ,

Hrají: David Kross, Freya Mavor, John Henshaw, Harry Melling, Dave Johns, Gary Lewis, Dervla Kirwan, Max Befort, Steve Hudson, Jesse Inman, Franz Wohlfahrt, Pete Riley

Hodnocení­: 60 %

Podle některých soudů tvůrci své kontroverzní titulní postavě mírně nadržují, ovšem v obecné rovině viny, trestu a druhých šancí je to únosné; rozhodně nositeli pěti nacistických vyznamenání včetně Železného kříže nevystavují odpustky za brankářskou bravuru. 

Zajímavější je, proč nedopověděli všechno. Po finálním rozhovoru s manželkou by se zdálo, že společnou ztrátu šťastně překonali, ovšem pravda není tak ušlechtile romantická.

Měli spolu ještě dva další syny, ale rozvedli se a Trautmann, který měl i dceru z předchozího vztahu, se oženil ještě dvakrát. Za Manchester City hrál do roku 1964, pak působil ve vedení divizních klubů ve Velké Británii i v Německu a později pracoval pro rozvojový program Německého fotbalového svazu, který ho zavedl do Barmy, Tanzanie či Pákistánu. Dostal Řád britského impéria za podporu anglicko-německého porozumění prostřednictvím fotbalu a zemřel ve španělské Valencii v 89 letech.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK - VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz