Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Sanitka 2 si anticenu nezaslouží, zlobí se Kepka. A není sám

  12:04
Anticena Zlatý citrón, kterou při udílení Trilobitů přiřkla porota Filmového a televizního svazu seriálu Sanitka 2, vyvolala protesty. Kolegů se zastal Ondřej Kepka, od anticeny se distancuje i předsedkyně svazu Olga Sommerová.

"Byl jsem v zahraničí, výsledky letošního Trilobita jsem se dověděl až nyní a jsem zmatený," vysvětluje herec a režisér Ondřej Kepka svou dodatečnou reakci. Porotě Trilobita poslal dopis, v němž líčí, proč ho verdikt "rozpálil do běla".

"Viděl jsem loni ve všech televizích různé patvary, sám pro sebe jsem si poznamenal asi deset děl, jimž se by anticena dala udělit, ale proč zrovna Sanitce 2?"

Podle Kepky má trofej patřit "skutečně arogantním, odfláknutým a profesně nezvládnutým projektům". Uznává, že i Sanitku 2 lze odborně kritizovat, ale zdaleka ne na úrovní "jakéhosi citrónu".

Udělení Zlatého citrónu odmítá rovněž dokumentaristka Olga Sommerová, jež stojí v čele Filmového a televizního svazu, v porotě však nezasedala. "Vadilo mi to hned, jak jsem se o Citrónu dozvěděla," přiznává s vysvětlením, že anticena se má dávat politikům nebo "kultůršíbrům", kteří brání tvorbě.

Dopis Ondřeje Kepky porotě Trilobitů

Vážená poroto,

protože jsem byl v zahraničí, teprve v těchto dnech jsem se dozvěděl výsledky letošního Trilobita.

Považoval jsem vždycky berounské setkání za velmi prestižní setkání skutečně odborné veřejnosti a ceny Trilobit byly v mých očích velmi prestižní.

Když jsem se dozvěděl, že byla letos udělena tzv. Zvláštní cena Zlatý citrón seriálu Sanitka, byl jsem zmatený. Nebyl jsem v Berouně, takže jsem nechápal souvislosti, a tak jsem si několikráte znovu a znovu předčítal statut této ceny. Název jednoznačně vypadal jako "anticena", ale v souvislosti se Sanitkou jsem to nechápal. Až telefonát tajemnici FITESu mně vše vysvětlil a já jsem se, zcela upřímně, rozpálil "do běla" a rozčílil jsem se jako už dlouho ne.

Nepatřím mezi fandy seriálů, nezakládám "Klub Sanitky", ale seriál jsem sledoval, viděl jsem všechny díly. Z profesních a kolegiálních důvodů. Vždycky po nocích, z nahrávek. Dokonce jsem si některé pasáže pouštěl se svými studenty a rozebírali jsme je.

Vážím si práce každé poroty a sám dobře vím, jak je to nevděčné a těžké "hodnotit". Vážím si mnoha členů berounské poroty - o to více tento verdikt nechápu. Viděl jsem loni na obrazovkách všech televizí různé "patvary", jen pro zajímavost jsem si jich sám pro sebe poznamenal asi kolem deseti, kterým by se tato cena dala udělit, ale proč zrovna Sanitka? Vždyť tato cena by se, pokud vůbec, měla udělit skutečně arogantním, odfláknutým a profesně nezvládnutým projektům. Ať hledám, jak hledám, nic z toho na Sanitce nevidím.

Seriál Sanitka nebyl žádný "úpadek", jak píšete v odůvodnění ceny, ale podle mne velmi profesionálně natočený seriál, po řemeslné stránce jeden z nejlepších, co Česká televize v posledních letech vyrobila.

Nebudu zde argumentovat sledovaností, ani skvěle natočenými akčními scénami, i když ani to není zanedbatelné, chápu, to nemusí každého přesvědčit.

Viděl jsem ale velmi pokornou a pečlivou režii Filipa Renče, detailní režijní stavbu situací, které vedly diváka příběhem, mozaikovitý scénář Ivana Hubače, který neustále překvapoval diváka novými a novými situacemi, nebyl popisný, neplýtval časem, dokonalé šerosvity a atmosféry kameramana Petra Hojdy jsem už dlouho v seriálové tvorbě neviděl, jedinečné "pohrávání si" s filmovým časem střihače Jana Mattlacha, a hudbu Daniela Bartáka pokorně vycházející z předešlé série a zároveň obohacující seriál o moderní hudební kabát.

A tak stále přemýšlím, kteří "ostatní" tvůrci, jak píšete v odůvodnění ceny, se podíleli na úpadkové tvorbě? Snad herci? Nezvládli snad svoji práci Dagmar Havlová, Jaromír Hanzlík či Pavel Zedníček? Cožpak si porota nevšimla například velmi sugestivní scény, kdy se doktor Bláha (Michal Dlouhý) doslova "složí" ve chvíli, kdy zjistí, že může být infikován smrtelnou nemocí, nebo zlom doktora Mádra (Petr Kostka), který objeví nevěru své snachy, stejně jako krásně jemně zvládnuté "ovíněné" scény doktorky Foldýnové (Dagmar Havlová). Takové herecké lahůdky seriálová tvorba už dlouho nenabídla. Ale seriál přinesl i řadu hereckých překvapení, po letech se ve velké roli objevil na obrazovce výborný Tomáš Juřička a mohl bych psát dál.

Jistě, našel bych i kritiku - seriál nabídl řadu věcí k odborné debatě, ale ani zdaleka ne na úrovní jakéhosi "citrónu".

Vážená poroto, napsal jsem tento dopis proto, že se musím tvůrců seriálu zastat. Na výrobě Sanitky jsem se nepodílel, ani nikdo z rodiny, ale sledoval jsem často i s obdivem profesionální nasazení tvůrců a pečlivost, tedy vlastnosti, které nejsou dnes u filmařů vůbec samozřejmé.

Renč, Hojda, Mattlach jsou ryzí filmaři, kteří se snažili přenést řadu filmových prvků do seriálové tvorby a místo, abychom jim zatleskali, nebo jen uznale pokývali hlavou, udělíme jim "citrón".

Ani bych se nedivil, kdyby se tvůrci Sanitky vrátili ke svým filmovým projektům a na televizi by zanevřeli. Škoda pro diváky.

Ondřej Kepka

Režisér seriálu Filip Renč má též dopis od Šárky Endrlové, starostky Berouna, kde se Trilobiti udílejí. V něm se mu jménem města za "pachuť" omlouvá, přiznává, že Sanitku 2 pravidelně sledovala, a dokládá, že sama se na rozhodnutí poroty nepodílí, pouze "připodepisuje" z funkce hostitelky. Endrlová, jejíž dopis redakce zná, je nyní mimo republiku.

Porota složená z tvůrců a kritiků udělila anticenu Sanitce 2 "jako symbolu profesního úpadku nezanedbatelné části původní dramatické produkce televize veřejné služby." Někteří porotci redakci potvrdili, že tři ze sedmi členů pro anticenu nehlasovali. S tím však nesouhlasí předseda poroty Vladimír Just: "Hlasování bylo nakonec jednotné, spor se vedl pouze o to, zda zahrnout jen Sanitku, či i další dramatickou tvorbu. Proto vznikla kompromisní formulace."

  • Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Budu vzpomínat jen v dobrém, říká Helena Vondráčková o Urbánkové

„Úmrtí mé další kolegyně je pro mne ohromně smutnou zprávou. Je mi to moc líto. Na Naďu budu vzpomínat jen v dobrém,“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Dara Rolins v O2 areně tančila, třpytila se a vzpomínala

Pražská show Dary Rolins v O2 areně pořádaná k oslavě jejích loňských padesátin nesla podtitul Největší koncert v...

RECENZE: Jinak běžnou krimi Docent zdobí příjemná dávka hravosti

Premium Trilogie Docent může lákat na scenáristické duo seriálu Případy 1. oddělení, z něhož sem přestoupil i Ondřej Vetchý v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Prodavačka, majitel, těžká doba. Seriál Zlatá labuť v kostce

Premium Kdyby se u seriálů zveřejňoval seznam kmotrů, měl by premiérový projekt Novy s názvem Zlatá labuť, který teď po placené...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Porazí James Cameron sám sebe? Zamilovaní dostanou vylepšený Titanic

Nová generace diváků zjistí, jak na velkém plátně vypadá třetí nejvýdělečnější film všech dob. Po čtvrt století od své...

VIDEO: V bažině nebo s medvědem. Představuje se komedie Buď chlap!

Termín 23. března 2023 si ke vstupu do kin vybrala romantická komedie Buď chlap!, která právě zveřejnila ukázku. Hlavní...

RECENZE: Jinak běžnou krimi Docent zdobí příjemná dávka hravosti

Premium Trilogie Docent může lákat na scenáristické duo seriálu Případy 1. oddělení, z něhož sem přestoupil i Ondřej Vetchý v...

Nejen sedlák Valenta a major Srnka. Herec Jan Vlasák oslaví osmdesátiny

Herec Jan Vlasák, který se narodil 3. února 1943, má za sebou řadu velkých divadelních rolí, před kamerou se ale...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...