Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

ZVOLNĚNÍ: Pešán lamentuje jako Říha. Dřív spíš zmizí covid než neochota

  8:59
Je to hokejové déjà vu, které nezměnil ani otravný virus. V únoru míří ze střídačky národního týmu výtka k (některým) extraligovým klubům, které se zdráhají uvolňovat reprezentanty. Loni hromoval nebožtík Miloš Říha. Letos si posteskl Filip Pešán a požaduje změnu. Jenže ta nenastane. Nemůže.

Filip Pešán na lavičce české hokejové reprezentace během Channel One Cupu v Moskvě | foto: Profimedia.cz

Nejprve se vraťme trochu v čase.

Na počátku února 2020 svítí nad Prahou sluníčko. Na parkovišti před zimákem v Edenu se postaví reprezentační trenér Miloš Říha jen v tričku s dlouhým rukávem, jenže hřejivé paprsky mu náladu nezlepšují.

Naopak. Je rozpálený doběla.

Říha: Je pro mě neuvěřitelné, jak se chováme k českému hokeji

„Pro mě je neuvěřitelné, jak se k českému hokeji chováme,“ lamentuje Říha. Rozběsnilo ho, kolik k němu doputovalo omluvenek před Švédskými hrami. „Neřekl bych, že nám to komplikuje práci. To se dá říct spíš o postoji klubů a hráčů - byť tedy nevím, jestli na ně kluby netlačí. Což by nemělo být,“ dodává.

Jeho pobídky z nejrůznějších důvodů odmítali i reprezentanti ze zahraničních soutěží. Říha však svou kritiku cílil zejména ke klubům z extraligy, v níž zuřil boj o pozice pro play off a především strach o přímý pád do první ligy.

Reprezentační přestávka představovala poslední možnost, kdy si hokejisté mohli odfrknout, potrénovat a doléčit šrámy před vyvrcholením sezony. A hojně toho využívali...

Teď střih. Je únor 2021.

Praha spíš připomíná jeden velký skiareál a na Karlově mostě si můžete vyfotit běžkaře. Po světě už přes rok řádí covid. Jenže hokejovou odlišnost nenacházíte. Rétorika Říhova nástupce se před třetím turnajem Euro Hockey Tour až nápadně podobá. 

„Jednání s některými extraligovými kluby jsou velmi složitá až nedůstojná,“ pronesl minulý týden Filip Pešán.

(Ne)ochota, která nezmizí

Přitom právě koronavirus z nejvyšší soutěže vymazal hrozbu sestupu, do play off postoupí skoro každý. Jenže podzimní karantény, odklady a na tři týdny zamrzlý sport v zemi zase nahustily program extraligy tak, že týmy od listopadu kvaltují průměrnou rychlostí tři zápasy týdně. Únava se kupí. Přichází vítaná pauza zejména pro starší borce, o které by měli zájem i v reprezentaci.

„Když se sezona takhle vyvíjela, tušili jsme, že mohou přijít konflikty,“ přibližuje šéf extraligy Josef Řezníček. „Kluby přeplánovaný program akceptovaly s tím, že je to výjimečná sezona.“

Jenže i Pešánovi se podobně jako Říhovi nakupily omluvenky. Reprezentační trenér pro to jisté pochopení nachází, nicméně tvrdí: „Chápu, že v covidové situaci nelze program měnit, ale budu apelovat na to, aby se v reprezentačních pauzách nehrálo.“

16letý David Jiříček si odbyl premiéru za reprezentaci proti Rusku na turnaji Karjala

Mimochodem, podobnou myšlenku vyřkl loni i trenér Říha: „Chci přednést vedení našeho hokeje, aby se dohodla evropská reprezentační pauza tak, aby se všude odehrál poslední zápas v pátek. Kluci díky tomu budou mít víkend na přejezd nebo na volno. Není možné, abychom se sešli v kompletním složení až den před zápasem.“

Jasně, zní to smysluplně.

Bitva o lídra ligy bez „repre“ posil? Nemáme stejnou situaci jako Sparta, zlobí se Varaďa

Zamezilo by to situacím, na kterou nyní upozorňuje Třinec před úterním extraligovým šlágrem se Spartou, v němž mu budou chybět tři reprezentanti (Špaček, Stránský, Musil).

„Dostal jsem informaci, že budou nominovaní tři hráči Sparty, aby síly byly vyrovnané,“ zmínil třinecký kouč Václav Varaďa. Na klubovém webu v podobném duchu hovořil i sportovní manažerů Ocelářů Jan Peterek.

Sparta totiž po několika omluvenkách posadila na pondělní letadlo do Švédska „jen“ Tomáška s Němečkem. A Pešán musí vysvětlovat.

Chladný přístup reprezentantů k turnajům EHT zmiňoval i Alois Hadamczik nebo Josef Jandač. Vlastně je to evergreen, který v současnosti navíc komplikují přísná bezpečnostní pravidla a bubliny, které znemožňují opožděný přílet hráče po úterním extraligovém kole.

Co s tím?

Švédské hry 2021

Příloha iDNES.cz

Striktně nakazovat minimálně povinný příjezd na reprezentační sraz, což nadhodil Říha? Asi tušíte, jakou neplechu by to natropilo na křehké spojnici mezi svazem a extraligovými kluby, kterou Pešán svými názory poslední dobou sám příliš neupevňoval. Ono ani moc dalších možností prostě neexistuje.

Domácí hokej se zkrátka dostal do stěží řešitelného bodu.

Je pravděpodobnější, že se i přes průtahy při distribuci vakcín a dlouhodobou liknavost vlády dřív podaří zkrotit koronavirus, než extraligové kluby začnou ochotněji uvolňovat reprezentanty.

Jednoduché řešení by se našlo, kdyby se extraligová klání vypustila v celém reprezentačním týdnu. „V budoucnu nechceme vkládat extraligová kola do reprezentačních přestávek,“ přikývne ředitel soutěže Řezníček. Ale dodá: „Už nyní s jistotou víme, že to minimálně v příští sezoně nemůžeme dodržet.“

Proč? Zásadních důvodů je několik.

Seriál Zvolnění

Také vás unavují rozbory, ofsajdy, fauly nebo zakázaná uvolnění? Server iDNES.cz přináší pravidelný seriál Zvolnění, ve kterém se reportéři MF DNES budou vážně i nevážně zabývat aktuálním extraligovým děním.

1. díl: Kupte si hokej za šest tisíc. Charita, které nerozumím
2. díl: Víc se odkládá, než hraje. (Ne)jsi sama, extraligo, vydrž
3. díl: Průměruj, počítej do čtyřiceti. Blíží se v extralize kontumace?
4. díl: Další uniklá nahrávka křiví pokřivené. Teď spíš covid vše rovná
5. díl: Koronakonce, montéři a Poláci. Extraliga žije a musí kvaltovat
6. díl: Jak by pardubické chmury rozehnal Kusý? Sametovou revolucí
7. díl: Covid je příležitost. Tabulky a béčkoví cizinci ho však přežijí
8. díl: Krása, góly, povyk. Komu nejvíc svědčí odkládání startu NHL?
9. díl: Nezajídal se vám už Gulaš? Nová jména osvěžují extraligu
10. díl: Paradox ligy. Zlo rázně potírá ten, který popírá covid
11. díl: Nezapomněli jste na extraligu? Svižný novoroční přehled
12. díl: Stoupni si do brány a chytej. Jak se píšou rekordy s nulou
13. díl: Kde covid zanechal rýhy a kde ho tolik necítí? Přestupy napoví
14. díl: Zhřešit, pokárat a (ne)trestat. Hokej se vzepřel plíživé normě

Všechny díly seriálu najdete ZDE.

1) Za rok bude olympiáda, která nabourá režim v klubových soutěžích.

2) Počítá se, že dojde k resuscitaci hokejové Ligy mistrů (CHL), kterou v aktuální sezoně umrtvila pandemie.

3) A především - extraliga se v příští sezoně rozroste na 15 účastníků, což základní část prodlouží z 52 na 56 kol. Vrátí se také přímý sestup, předposlední celek extraligy čeká baráž, což jen zvýší neochotu extraligových šéfů poskytovat reprezentaci vlastní vzácný hráčský materiál.

Prezentace, nebo reprezentace

Program soutěže dospěje do stavu, že k zavedeným zápasům v závěru týdne (pátky a neděle) natrvalo přibudou i ty v pracovních dnech. Zvykněte si, úterní zápasy extraligových klubů v domácí soutěži nebo Lize mistrů budou dál běžností. A teprve po nich ve čtvrtek odstartují turnaje EHT.

„Máme už odsouhlasený rozpis základní části, kdy zhruba mezi 10. zářím a 10. březnem najdeme jen tři volné úterky. Říká se jim emergency (tzv. nouzové termíny) a využívají se na různé dohrávky,“ přibližuje Řezníček. „Na základě dohod IIHF a CHL nám nejspíš ještě jeden seberou, přitom za normální situace jich máme v sezoně pět nebo šest.“

Napěchovaný kalendář nejspíš způsobí, že se extraliga nezastaví ani během olympijského turnaje. „Předpokládáme, že se na ní představí hlavně reprezentanti z NHL, z extraligy tam bude minimum hráčů,“ plánuje Řezníček.

Jen ale nezapomeňte, že v extralize nastupují Slováci nebo Lotyši. Jejich národní týmy o účast v Pekingu ale teprve budou bojovat v srpnové kvalifikaci.

Třenice mezi kluby a českou reprezentací vzniknou každopádně. Víc než jindy bude záležet na domluvě, citu a vzájemném respektu obou stran. Jenže budou toho členové hokejového hnutí schopní?

Možná se připravte, že místo nápravy a povýšení národních srazů bude příští ročník EHT víc než jindy sloužit jako (re)prezentace nasmlouvaných svazových sponzorů.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se koná od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje neúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradily Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 obhajuje Kanada.

Online reportáže:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
5. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Rodina hokejisty Simona potvrdila konflikt v národním týmu: Dominik se omlouvá

Rodina Dominika Simona potvrdila, že se hokejový útočník pokusil vyvolat konflikt se spoluhráčem z české reprezentace...

Česko - Rakousko 1:2N. Blamáž, outsider srovnal v závěru a zvládl nájezdy

Poprvé v historii podlehli čeští hokejisté na světovém šampionátu Rakousku, nestačili na něj výsledkem 1:2 po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Lotyšsko 5:1. Snová třetina, nabitý Pastrňák mužstvo rozhýbal

Tak dominantní úvodní třetinu národní tým dlouho nepamatuje. Čeští hokejisté nasázeli Lotyšům na světovém šampionátu...

Česko - Švédsko 3:5. Konec vítězné série, kolaps ve druhé třetině rozhodl

První těžká zkouška, první prohra. Čeští hokejisté při svém druhém vystoupení na mistrovství světa neuspěli proti...

Norsko - Česko 1:4. Dominantní Pastrňák, hokejisté jsou blízko postupu

David Pastrňák pokračuje ve svém velkolepém představení. I ve svém druhém zápase na světovém šampionátu dominoval,...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Láďo, vrať se! V Liberci lákají nedávnou oporu Šmída zpět k hokeji

Hokejový obránce Ladislav Šmíd na jaře ukončil kariéru a vrátil se do Kanady, kde má domov. Bílí Tygři se však pořád...

Plzeňští hokejisté dál posilují. Z Finska přichází útočník Sedlák

Hokejový útočník Zdeněk Sedlák se po sedmi letech strávených ve Finsku může těšit na premiéru v české extralize, kde...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přibyl pokračuje ve Spartě. Stále to má v sobě, věří mu Ton

Daniel Přibyl prodloužil smlouvu s hokejovou Spartou. V dresu Pražanů hrál v uplynulém ročníku po dlouhodobých...

Léto hradeckých hokejistů: mezinárodní konfrontace a Liga mistrů

Patrné to tak bylo i v minulých sezonách, v letošní to ale bude zcela jednoznačné: hokejisté hradeckého Mountfieldu...

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Účetní s možností home office

Indicada - Vaše regionální agentura práce
Moravskoslezský kraj

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...