Hráčům pouštím Nabucca. Trenér Moták si dělá v Olomouci jméno

  11:12
Dělal asistenta Marku Sýkorovi či Josefu Jandačovi. Až po padesátce se stal v hokejové Olomouci hlavním trenérem. I když - jak hned zdůrazní - kompetentce mají se šéfem klubu Janem Tomajkem na střídačce rozdělené rovnoměrně. Pokorný kouč Zdeněk Moták si dělá v extralize jméno. I díky němu skromní kohouti byli v minulé sezoně zápas od semifinále a patřili k nejpozitivnějším překvapením soutěže. Letos to může být zrovna tak.

Olomoucký trenér Zdeněk Moták. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Já bych si hlavně přál, aby chodili lidi a naše hra se líbila,“ povídá pro MF DNES v útrobách omšelého zimáku 55letý expert.

Čím to, že jste se na pozici hlavního trenéra, byť ji vykonáváte s Janem Tomajkem, dostal až po padesátce?
I ve Vítkovicích s Mojmírem Trličíkem jsme měli spolupráci výbornou. Potom jsem byl čtyři roky na Spartě asistent, zase poznáte jiný chod mužstva, organizaci, trenéra. Názor na hokej máte, ale vždy se vám utváří. Pracoval jsem s odborníky, ať to byl Marek Sýkora, nebo Láďa Stránský. Nerad bych na někoho zapomenul z těch dobrých starých trenérů, kteří vám strašně moc přinesou. Je to velká zkušenost, hlavně ze zápasů proti kvalitním soupeřům v cizině - ve Švýcarsku, Švédsku. To vás posouvá. Dva šampionáty u dvacítky v Kanadě, to je k nezaplacení. Myslím si, že každý trenér by to měl zažít, protože pak si z toho něco vezme a zase ho to posune na jiný level.

Olomouc vám sedí, že?
Jéžiš, no paráda! Mě to tady baví, protože můžu naplňovat vizi hokeje, kterou mám. S Honzou Tomajkem si rozumíme, práce je dobrá, je na ni klid. Teď je důležité hodiny a hodiny práce z tréninku proměnit v soutěži. Je to hra, vždy proti vám budou stát soupeři, kteří vás chtějí zašlapat do ledu, ale my jsme tady od toho, abychom byli proti a co nejvíc jim to znesnadnili.

Na konci minulé sezony jste rázně prohlásil: Respektujte sílu Olomouce. A známý hokejový komentátor Robert Záruba to doplnil: „Respektujte práci Zdeňka Motáka. Pro mě naprosto nedoceněný kouč, adept na trenéra sezony.“ Co vy na to?
Někde jsem to zaslechl, a když to teď od vás slyším, tak to sice potěší, ale znovu jsme na prahu nové sezony a znovu musíme poctivě dělat. Já jsem realista. Beru situaci takovou, jaká je. Navíc jsem ještě optimista. Věřím ve fair play, v komunikaci s hráči. Doufám, že díky nim budu pomaleji stárnout. Tady s těmi kluky je strašná zábava. Omlazuje vás to životně. Slyšíte, o čem se baví, co poslouchají, na to reagujete do života dál. I z toho důvodu jsem rád, že můžu být v kolektivu s mladými lidmi. To vás zase posune dalším směrem.

Jeden z trenérů Olomouce Zdeněk Moták udílí pokyny během zápasu s Chomutovem.

Žijete hokejem 24 hodin denně, nebo si dokážete vyčistit hlavu?
Záleží na situaci. Musíte umět vypnout, bez toho to nejde, ale když se nedaří, myslíte na hokej víc a víc a dumáte, co by se zlepšilo, dalo udělat jinak. I když se daří, je potřeba přemýšlet, jak to posunout dál.

Jak vypnete?
Mám rodinu, i když děti už jsou velké. S manželkou vyjíždíme do hor, snaží se mě dostat sem tam i na divadlo, na koncert. Na Janáčkovu filharmonii v Ostravě jsme měli předplatné, doufám, že to zařídí znovu. Od hokeje vypnete, když vidíte, jak fidlají. Mě to baví, líbí se mi to. Hudbu mám rád, všechny žánry. Minule jsem tady chlapcům pouštěl z Nabucca pochod Židů, Verdiho opera.

Extraligový seriál

Už 12. září startuje nový ročník hokejové extraligy. Redakce iDNES.cz před jejím startem přináší jeden příběh, téma nebo rozhovor vztahující se ke každému týmu.

1. díl: Můj rok v Česku. Sparťanský kouč Krupp o hokeji i kritice

2. díl: Klíčem je vášeň. Liberecký kouč Augusta hájí otcův odkaz

3. díl: Bednář: Učím se být tvrdý manažer. Hradec má odvahu dát šanci mladým

4. díl: Karlovarský Skuhravý: Arogantní rozhodčí jsou slabinou extraligy

5. díl: Kontroverze kolem kouče Petra: je kritika Olesze a spol. oprávněná?

6. díl: Litvínovský talent Myšák: Vsadit na mladé je risk. Teď z něj můžu těžit

7. díl: Změněný Ruskem. Vážím si toho, jak se u nás máme, uvědomil si Kolář

8. díl: Vrbatova vize: Svět je měřítko. Nikoho neprosím, aby zůstal a makal

9. díl: Jak se dělá hokej bez peněz? O nic hůř než s nimi, tvrdí Hosták

Nadchl jste je?
Byli rádi.

Jakou očekává optimistický realista sezonu? Bude průlomová - jeden tým sestupuje přímo, což je strašák pro dost klubů.
Je to, jak říkáte, strašák.

Bude důležité začít dobře a nemotat se dlouho dole?
Doufám, že začneme dobře, ale jestliže ne, už jsem to zažil první sezonu tady, kdy jsme první tři kola prohráli, tak když budeme pracovat, když budeme přistupovat ke každému soupeři s pokorou, tak se nebojím. Můžeme být úspěšní. Otázka je, co je to úspěšní.

V minulé sezoně jste byli zápas od semifinále...
Do play off se bude chtít dostat hodně mančaftů. Říct teď, že budeme kolem šestého místa, by bylo strašně troufalé. Já bych moc chtěl, aby chodilo hodně lidí, aby se jim hra líbila, aby byli spokojení, aby byl spokojený i Erik (generální manažer Olomouce Erik Fürst), aby nám město postavilo halu. Aspoň malou, protože vychovávat hokejisty je strašně těžké, a když jim dáte podmínky, tak za tím půjdou.

Dvě ledové plochy jsou nutnost.
Je to nutnost. Chceme mladé lidi posouvat nejen po sportovní stránce, ale svým způsobem i vychovávat, aby tady chodili rádi, aby sportem určovali ráz svého života. Není to všechno, pro mnoho lidí sport nic neznamená, ale pro mnoho to může být určující prvek do života.

Dobrým vzorem je lídr Zbyněk Irgl. Oddechl jste si, že námluvy se Spartou nedopadly?
Abych řekl pravdu, moc jsme to neřešili. Zbyňa má smlouvu ještě na další rok, byla by to otázka jednání. Máme dobrý vztah, když by přišel a řekl: Hele, mám tam nabídku za tolik a tolik peněz, je to pro mě poslední šance, tak nemá cenu někoho držet a dělat naschvály.

K tomu nedošlo?
Ne. Extra jsme se o tom se Zbyňou nebavili, v té fázi to ani nebylo. Bylo to spíše na úrovni manažerů. Na Spartě se změnila celá vlastnická struktura. Šlo to mimo mě.

Trenér Zdeněk Moták vede olomoucký trénink.

Kromě Irgla jste teď získali další hvězdu - Rostislava Olesze. To je na Olomouc velké jméno.
My po něm budeme chtít něco jiného, než chtěli ve Vítkovicích. Ne úplně, ale lehce to bude jiné. Ta mužstva jsou jiná. Loni ve Vítkovicích měli poměrně větší množství jakoby hvězd. My nejsme mužstvo hvězd, jsme mužstvo bojovníků, které pracuje od první do poslední minuty, takže v tom to bude jiné. Jsme rádi, že ho tady máme, budeme s ním pracovat, aby to bylo ku prospěchu mužstva, celého olomouckého hokeje, abychom fanouškům zase přinesli radost.

Co si od něj slibujete především?
Je to zkušený hráč. Vezměte si, že má 360 startů v NHL. Vloží do toho zase trošičku jinou zkušenost, samozřejmě i body, ale taky je výborný v defenzivě. Není to o tom, že ho budeme učit něco nového, budeme chtít, aby to dobré, co v něm je, jen zlepšoval.

Jako trenér jste se s ním u vítkovické mládeže míjel, že?
Míjeli jsme se. Byl posunutý o kategorii výš, takže byl v chlapech, pak šel do Sparty. Až teďka jsme se potkali, ale znám jej od patnácti. Byl dlouho v Americe, kde prošel hodně mužstev. Je dobré mít zase někoho, o kom víte, že něco v hokejovém životě dokázal. Sleduji jeho celý vývoj v kariéře.

Takže ani po stránce charakterové nejdete naslepo.
Myslím si, že ne.

Když skončil ve Vítkovicích, kde tři roky dělal kapitána, hned vás trklo: To by byla posila?
Bavili jsme se o tom. Diskuse byly dlouhodobé, ze všech stran jsme to rozebírali - plusy, minusy. Že to dobře dopadlo, je fajn.

Zajímavých volných hráčů je letos na trhů víc. Kádr už uzavíráte?
My jsme reagovali na zranění Honzy Káni. To nám udělalo zase čáru přes rozpočet. Bude to znovu dlouhodobé zranění, takže zareagovat jsme chtěli. Už na začátku předzávodního období jsme se bavili, že bychom brali ještě nějakou top posilu do útoku. Doufám, že se nám to teď podařilo. Zranění Honzy je bohužel deficit.

Z klíčových hráčů odešli nadaný bek Galvas a šikovný útočník Jergl. Perspektivní hokejisté. Jste spokojený s doplněním týmu?
Myslím, že se nám to podařilo. Přišli spíše zkušení hráči, možná se budeme do budoucnosti dívat trošku na omlazení kádru. Přišli výborní hráči, to je důležité. Dali přednost práci ve skromnějších podmínkách - můžeme říct - před lukrativnější nabídkou. Chtějí hrát dobrý poctivý hokej. Doufám, že se nám to bude všem dařit.

Lukáš Klimek hovoří na tréninku s trenérem Zdeňkem Motákem.

Sledoval jste, jak týmy, které byly v minulé sezoně pod vámi mimo play off, v létě zbrojily?
Sparta asi narazila na zlatý důl. Ale tak to má být, to je značka, jméno, ta musí vyletět, nemohou si dovolit být někde dole. To stejné Pardubice – klub s extraligovou tradicí. Už taky musely něco udělat. Tyhle dva kluby, které byly pod námi, hodně posílily. Všechny celky v rámci možností posílily.

Také se těšíte na zápasy s Jaromírem Jágrem a jeho Kladnem?
Těším, určitě přitáhne lidi, to bude fajn, stadiony budou plné. Když mu bude zdraví sloužit, tak i v jeho letech bude pro Kladno určujícím prvkem.

Bude to zajímavý ročník.
Bude. Já bych chtěl, aby se nám podařilo zabudovat mladé hráče, jako se to podařilo s Jakubem Galvasem. V mladém věku odešel i Jergl, předtím Herman. V prvé řadě musí chtít mladí - a já z nich mám dobrý pocit. Jsou to snaživí kluci. Musíte s nimi dělat pořád.

Vypíchnete jméno?
Jsou tu čtyři mladí. Každý je jiný. Jen jejich píle ukáže, jak to bude dál. Já bych jim přál, aby se hokejem živili, aby je bavil a měli z něj radost. Mají tady bezpočet příkladů a teď přišel Olesz, další příklad.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Pardubice
Sparta
3:3
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

9. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Třinec - Sparta 2:1. Sekunda od prohry, domácí zázračně vybojovali sedmý zápas

11. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:17

O první branku se oba semifináloví soupeři přetahovali až do třetí části. Vstřelila ji sice Sparta,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Třinec 2:3. Série se vrací do Slezska, domácí stíhací jízdu nedotáhli

9. dubna 2024  18:20,  aktualizováno  22:27

Hokejisté Sparty nevyužili ani druhý mečbol na postup do finále. Po nevydařené úvodní třetině...

Třinec - Sparta 2:3P. Pražané vítězí v sérii i potřetí, finále přiblížil Krejčík

6. dubna 2024  16:50,  aktualizováno  21:14

Třetí semifinále play off hokejové extraligy mezi Třincem a Spartou nabídlo opět vyrovnaný průběh....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pikantní obrat a pomoc od rivala. Vsetín zvažuje možnost hrát baráž ve Zlíně

10. dubna 2024  18:51

Zimní stadion Luďka Čajky ve žlutozeleném hávu? Štípněte se, to vážně není sen. Hokejový Vsetín...

Langhamer se ve Švédsku stěhuje do Malmö, Lenc zůstává v HV 71

12. dubna 2024  18:15

Hokejový brankář Marek Langhamer bude nově hrát za švédský tým Malmö Redhawks. Devětadvacetiletý...

Okuliar po dvou sezonách v Hradci Králové míří do NHL, bude hrát za Floridu

12. dubna 2024  16:49

Slovenský útočník Oliver Okuliar končí po dvou sezonách v extraligovém Hradci Králové a míří do...

Slovák Nemec si vyšlápl na Matthewse, kanonýra se zastal vyhlášený bitkař

12. dubna 2024  15:48

Hrála se druhá třetina utkání mezi Torontem a New Jersey, když si slovenský obránce Šimon Nemec...

Salfický: Hráči nemusí mít titul, aby věděli, jak na něj. Doba temna? Je pryč

12. dubna 2024  14:59

Jeden titul získal s Pardubicemi jako hráč, další může přidat jako činovník. Sportovní ředitel...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...