Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. května 2022 Přemysl

Hráčům pouštím Nabucca. Trenér Moták si dělá v Olomouci jméno

  11:12
Dělal asistenta Marku Sýkorovi či Josefu Jandačovi. Až po padesátce se stal v hokejové Olomouci hlavním trenérem. I když - jak hned zdůrazní - kompetentce mají se šéfem klubu Janem Tomajkem na střídačce rozdělené rovnoměrně. Pokorný kouč Zdeněk Moták si dělá v extralize jméno. I díky němu skromní kohouti byli v minulé sezoně zápas od semifinále a patřili k nejpozitivnějším překvapením soutěže. Letos to může být zrovna tak.

Olomoucký trenér Zdeněk Moták. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Já bych si hlavně přál, aby chodili lidi a naše hra se líbila,“ povídá pro MF DNES v útrobách omšelého zimáku 55letý expert.

Čím to, že jste se na pozici hlavního trenéra, byť ji vykonáváte s Janem Tomajkem, dostal až po padesátce?
I ve Vítkovicích s Mojmírem Trličíkem jsme měli spolupráci výbornou. Potom jsem byl čtyři roky na Spartě asistent, zase poznáte jiný chod mužstva, organizaci, trenéra. Názor na hokej máte, ale vždy se vám utváří. Pracoval jsem s odborníky, ať to byl Marek Sýkora, nebo Láďa Stránský. Nerad bych na někoho zapomenul z těch dobrých starých trenérů, kteří vám strašně moc přinesou. Je to velká zkušenost, hlavně ze zápasů proti kvalitním soupeřům v cizině - ve Švýcarsku, Švédsku. To vás posouvá. Dva šampionáty u dvacítky v Kanadě, to je k nezaplacení. Myslím si, že každý trenér by to měl zažít, protože pak si z toho něco vezme a zase ho to posune na jiný level.

Olomouc vám sedí, že?
Jéžiš, no paráda! Mě to tady baví, protože můžu naplňovat vizi hokeje, kterou mám. S Honzou Tomajkem si rozumíme, práce je dobrá, je na ni klid. Teď je důležité hodiny a hodiny práce z tréninku proměnit v soutěži. Je to hra, vždy proti vám budou stát soupeři, kteří vás chtějí zašlapat do ledu, ale my jsme tady od toho, abychom byli proti a co nejvíc jim to znesnadnili.

Na konci minulé sezony jste rázně prohlásil: Respektujte sílu Olomouce. A známý hokejový komentátor Robert Záruba to doplnil: „Respektujte práci Zdeňka Motáka. Pro mě naprosto nedoceněný kouč, adept na trenéra sezony.“ Co vy na to?
Někde jsem to zaslechl, a když to teď od vás slyším, tak to sice potěší, ale znovu jsme na prahu nové sezony a znovu musíme poctivě dělat. Já jsem realista. Beru situaci takovou, jaká je. Navíc jsem ještě optimista. Věřím ve fair play, v komunikaci s hráči. Doufám, že díky nim budu pomaleji stárnout. Tady s těmi kluky je strašná zábava. Omlazuje vás to životně. Slyšíte, o čem se baví, co poslouchají, na to reagujete do života dál. I z toho důvodu jsem rád, že můžu být v kolektivu s mladými lidmi. To vás zase posune dalším směrem.

Jeden z trenérů Olomouce Zdeněk Moták udílí pokyny během zápasu s Chomutovem.

Žijete hokejem 24 hodin denně, nebo si dokážete vyčistit hlavu?
Záleží na situaci. Musíte umět vypnout, bez toho to nejde, ale když se nedaří, myslíte na hokej víc a víc a dumáte, co by se zlepšilo, dalo udělat jinak. I když se daří, je potřeba přemýšlet, jak to posunout dál.

Jak vypnete?
Mám rodinu, i když děti už jsou velké. S manželkou vyjíždíme do hor, snaží se mě dostat sem tam i na divadlo, na koncert. Na Janáčkovu filharmonii v Ostravě jsme měli předplatné, doufám, že to zařídí znovu. Od hokeje vypnete, když vidíte, jak fidlají. Mě to baví, líbí se mi to. Hudbu mám rád, všechny žánry. Minule jsem tady chlapcům pouštěl z Nabucca pochod Židů, Verdiho opera.

Extraligový seriál

Už 12. září startuje nový ročník hokejové extraligy. Redakce iDNES.cz před jejím startem přináší jeden příběh, téma nebo rozhovor vztahující se ke každému týmu.

1. díl: Můj rok v Česku. Sparťanský kouč Krupp o hokeji i kritice

2. díl: Klíčem je vášeň. Liberecký kouč Augusta hájí otcův odkaz

3. díl: Bednář: Učím se být tvrdý manažer. Hradec má odvahu dát šanci mladým

4. díl: Karlovarský Skuhravý: Arogantní rozhodčí jsou slabinou extraligy

5. díl: Kontroverze kolem kouče Petra: je kritika Olesze a spol. oprávněná?

6. díl: Litvínovský talent Myšák: Vsadit na mladé je risk. Teď z něj můžu těžit

7. díl: Změněný Ruskem. Vážím si toho, jak se u nás máme, uvědomil si Kolář

8. díl: Vrbatova vize: Svět je měřítko. Nikoho neprosím, aby zůstal a makal

9. díl: Jak se dělá hokej bez peněz? O nic hůř než s nimi, tvrdí Hosták

Nadchl jste je?
Byli rádi.

Jakou očekává optimistický realista sezonu? Bude průlomová - jeden tým sestupuje přímo, což je strašák pro dost klubů.
Je to, jak říkáte, strašák.

Bude důležité začít dobře a nemotat se dlouho dole?
Doufám, že začneme dobře, ale jestliže ne, už jsem to zažil první sezonu tady, kdy jsme první tři kola prohráli, tak když budeme pracovat, když budeme přistupovat ke každému soupeři s pokorou, tak se nebojím. Můžeme být úspěšní. Otázka je, co je to úspěšní.

V minulé sezoně jste byli zápas od semifinále...
Do play off se bude chtít dostat hodně mančaftů. Říct teď, že budeme kolem šestého místa, by bylo strašně troufalé. Já bych moc chtěl, aby chodilo hodně lidí, aby se jim hra líbila, aby byli spokojení, aby byl spokojený i Erik (generální manažer Olomouce Erik Fürst), aby nám město postavilo halu. Aspoň malou, protože vychovávat hokejisty je strašně těžké, a když jim dáte podmínky, tak za tím půjdou.

Dvě ledové plochy jsou nutnost.
Je to nutnost. Chceme mladé lidi posouvat nejen po sportovní stránce, ale svým způsobem i vychovávat, aby tady chodili rádi, aby sportem určovali ráz svého života. Není to všechno, pro mnoho lidí sport nic neznamená, ale pro mnoho to může být určující prvek do života.

Dobrým vzorem je lídr Zbyněk Irgl. Oddechl jste si, že námluvy se Spartou nedopadly?
Abych řekl pravdu, moc jsme to neřešili. Zbyňa má smlouvu ještě na další rok, byla by to otázka jednání. Máme dobrý vztah, když by přišel a řekl: Hele, mám tam nabídku za tolik a tolik peněz, je to pro mě poslední šance, tak nemá cenu někoho držet a dělat naschvály.

K tomu nedošlo?
Ne. Extra jsme se o tom se Zbyňou nebavili, v té fázi to ani nebylo. Bylo to spíše na úrovni manažerů. Na Spartě se změnila celá vlastnická struktura. Šlo to mimo mě.

Trenér Zdeněk Moták vede olomoucký trénink.

Kromě Irgla jste teď získali další hvězdu - Rostislava Olesze. To je na Olomouc velké jméno.
My po něm budeme chtít něco jiného, než chtěli ve Vítkovicích. Ne úplně, ale lehce to bude jiné. Ta mužstva jsou jiná. Loni ve Vítkovicích měli poměrně větší množství jakoby hvězd. My nejsme mužstvo hvězd, jsme mužstvo bojovníků, které pracuje od první do poslední minuty, takže v tom to bude jiné. Jsme rádi, že ho tady máme, budeme s ním pracovat, aby to bylo ku prospěchu mužstva, celého olomouckého hokeje, abychom fanouškům zase přinesli radost.

Co si od něj slibujete především?
Je to zkušený hráč. Vezměte si, že má 360 startů v NHL. Vloží do toho zase trošičku jinou zkušenost, samozřejmě i body, ale taky je výborný v defenzivě. Není to o tom, že ho budeme učit něco nového, budeme chtít, aby to dobré, co v něm je, jen zlepšoval.

Jako trenér jste se s ním u vítkovické mládeže míjel, že?
Míjeli jsme se. Byl posunutý o kategorii výš, takže byl v chlapech, pak šel do Sparty. Až teďka jsme se potkali, ale znám jej od patnácti. Byl dlouho v Americe, kde prošel hodně mužstev. Je dobré mít zase někoho, o kom víte, že něco v hokejovém životě dokázal. Sleduji jeho celý vývoj v kariéře.

Takže ani po stránce charakterové nejdete naslepo.
Myslím si, že ne.

Když skončil ve Vítkovicích, kde tři roky dělal kapitána, hned vás trklo: To by byla posila?
Bavili jsme se o tom. Diskuse byly dlouhodobé, ze všech stran jsme to rozebírali - plusy, minusy. Že to dobře dopadlo, je fajn.

Zajímavých volných hráčů je letos na trhů víc. Kádr už uzavíráte?
My jsme reagovali na zranění Honzy Káni. To nám udělalo zase čáru přes rozpočet. Bude to znovu dlouhodobé zranění, takže zareagovat jsme chtěli. Už na začátku předzávodního období jsme se bavili, že bychom brali ještě nějakou top posilu do útoku. Doufám, že se nám to teď podařilo. Zranění Honzy je bohužel deficit.

Z klíčových hráčů odešli nadaný bek Galvas a šikovný útočník Jergl. Perspektivní hokejisté. Jste spokojený s doplněním týmu?
Myslím, že se nám to podařilo. Přišli spíše zkušení hráči, možná se budeme do budoucnosti dívat trošku na omlazení kádru. Přišli výborní hráči, to je důležité. Dali přednost práci ve skromnějších podmínkách - můžeme říct - před lukrativnější nabídkou. Chtějí hrát dobrý poctivý hokej. Doufám, že se nám to bude všem dařit.

Lukáš Klimek hovoří na tréninku s trenérem Zdeňkem Motákem.

Sledoval jste, jak týmy, které byly v minulé sezoně pod vámi mimo play off, v létě zbrojily?
Sparta asi narazila na zlatý důl. Ale tak to má být, to je značka, jméno, ta musí vyletět, nemohou si dovolit být někde dole. To stejné Pardubice – klub s extraligovou tradicí. Už taky musely něco udělat. Tyhle dva kluby, které byly pod námi, hodně posílily. Všechny celky v rámci možností posílily.

Také se těšíte na zápasy s Jaromírem Jágrem a jeho Kladnem?
Těším, určitě přitáhne lidi, to bude fajn, stadiony budou plné. Když mu bude zdraví sloužit, tak i v jeho letech bude pro Kladno určujícím prvkem.

Bude to zajímavý ročník.
Bude. Já bych chtěl, aby se nám podařilo zabudovat mladé hráče, jako se to podařilo s Jakubem Galvasem. V mladém věku odešel i Jergl, předtím Herman. V prvé řadě musí chtít mladí - a já z nich mám dobrý pocit. Jsou to snaživí kluci. Musíte s nimi dělat pořád.

Vypíchnete jméno?
Jsou tu čtyři mladí. Každý je jiný. Jen jejich píle ukáže, jak to bude dál. Já bych jim přál, aby se hokejem živili, aby je bavil a měli z něj radost. Mají tady bezpočet příkladů a teď přišel Olesz, další příklad.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2022

MS 2022 se uskuteční od 13. do 29. května ve Finsku. Kvůli válečné agresi na Ukrajině se turnaje nezúčastní reprezentace Ruska ani Běloruska, které nahradí Francie a Rakousko. Zlato z MS 2021 bude obhajovat Kanada.

Online reportáže:

Předkolo

Pardubice
3:0
Karlovy Vary
Plzeň
2:3
Mladá Boleslav
Liberec
3:2
Kometa Brno
Vítkovice
3:2
Olomouc
Sparta
4:1
Liberec
České Budějovice
4:1
Pardubice
Sparta
4:1
České Budějovice
Třinec
4:2
Sparta
Třinec
4:0
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Vítkovice
Hradec Králové
1:4
Mladá Boleslav

Bodování

70

Filip Chlapík

Sparta

57

Lukáš Pech

Č. Buděj.

56

Michal Bulíř

Plzeň

Góly

31

Filip Chlapík

Sparta

27

Robert Říčka

Pardubice

27

Michal Bulíř

Plzeň

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Hr. Králové 56 31 9 5 11 182:115 116
2. Třinec 56 31 6 7 12 174:118 112
3. Sparta 56 27 6 6 17 203:153 99
4. Pardubice 56 22 11 5 18 173:152 93
5. Č. Budějovice 56 26 5 5 20 166:151 93
6. Plzeň 56 24 5 9 18 167:154 91
7. Liberec 56 25 3 8 20 146:147 89
8. Vítkovice 56 22 8 5 21 142:149 87
9. Olomouc 56 20 8 4 24 133:152 80
10. Kometa 56 17 10 5 24 145:163 76
11. Ml. Boleslav 56 21 3 7 25 128:148 76
12. K. Vary 56 19 4 7 26 160:176 72
13. Litvínov 56 18 4 8 26 152:173 70
14. Kladno 56 14 6 8 28 142:183 62
15. Zlín 56 9 6 5 36 108:187 44
  • Nejčtenější

Česko - Švédsko 3:5. Konec vítězné série, kolaps ve druhé třetině rozhodl

První těžká zkouška, první prohra. Čeští hokejisté při svém druhém vystoupení na mistrovství světa neuspěli proti...

KOMENTÁŘ: Černý hokejový pátek ruské sborné. Co ani propaganda nevysvětlí

Premium Čtyři dny po neslavných oslavách Dne vítězství musí Rusko skousnout velkou porážku, píše v komentáři pro iDNES Premium...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Komentátora Zárubu zradily před zápasem hlasivky. Není mi dobře, prozradil

Góly hokejové reprezentace už tři desítky let doprovází euforický křik Roberta Záruby, jenže během sobotního českého...

Divákům vadilo „Kdo neskáče, není Čech“. Na MS usazovali rozbouřené fandy

Nejdřív se zdálo, že britští fanoušci budou mít při úvodním duelu hokejového šampionátu navrch. Čechům chvíli trvalo,...

Česko - V. Británie 5:1. Výhra na úvod, góly nováčků, Dostál splatil důvěru

Vlažná první třetina, přesto relativně pohodová cesta k vítězství. Čeští hokejisté vstoupili do světového šampionátu ve...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

  • Další z rubriky

Bulíř je zpátky v Liberci. Jako ten, kdo má být lídrem

V dresu Plzně zažil nejlepší sezonu v kariéře a zařadil se mezi top hráče kanadského bodování extraligy. Hrál všechny...

Pardubice zbrojí na titul: čtyři posily z KHL a obránci od konkurence

Hokejové Pardubice představily hned sedm nových akvizic pro příští extraligový ročník, do něhož půjdou s nejvyššími...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovické posily: zkušený útočník z Olomouce i velký bek ze Slavie

Byť se hokej naučil hrát v jihočeském Milevsku, kde se i narodil, „doma“ si profesionální hokej mezi dospělými nikdy...

Útočník Přikryl opouští mateřský klub, stěhuje se do Českých Budějovic

Hokejový forvard Filip Přikryl mění extraligový dres, míří z Plzně do Českých Budějovic. Jednadvacetiletý rodák z...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...

Památka na sověty. Turkmenistán hodlá jednou provždy uhasit Bránu do pekla

Sovětští důlní inženýři podnikli v šedesátých a sedmdesátých letech řadu misí. Jejich expedice do Turkmenistánu v roce...

Pralinky a Aljaška rozhodly. Soutěž Peče celá země vyhrála máma na mateřské

Přestože finále soutěže amatérských pekařů a cukrářů proběhlo loni v létě, diváci České televize si ho užili až dnes...