Neděle 7. března 2021, svátek má Tomáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. března 2021 Tomáš

Hráčům pouštím Nabucca. Trenér Moták si dělá v Olomouci jméno

  11:12
Dělal asistenta Marku Sýkorovi či Josefu Jandačovi. Až po padesátce se stal v hokejové Olomouci hlavním trenérem. I když - jak hned zdůrazní - kompetentce mají se šéfem klubu Janem Tomajkem na střídačce rozdělené rovnoměrně. Pokorný kouč Zdeněk Moták si dělá v extralize jméno. I díky němu skromní kohouti byli v minulé sezoně zápas od semifinále a patřili k nejpozitivnějším překvapením soutěže. Letos to může být zrovna tak.

Olomoucký trenér Zdeněk Moták. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Já bych si hlavně přál, aby chodili lidi a naše hra se líbila,“ povídá pro MF DNES v útrobách omšelého zimáku 55letý expert.

Čím to, že jste se na pozici hlavního trenéra, byť ji vykonáváte s Janem Tomajkem, dostal až po padesátce?
I ve Vítkovicích s Mojmírem Trličíkem jsme měli spolupráci výbornou. Potom jsem byl čtyři roky na Spartě asistent, zase poznáte jiný chod mužstva, organizaci, trenéra. Názor na hokej máte, ale vždy se vám utváří. Pracoval jsem s odborníky, ať to byl Marek Sýkora, nebo Láďa Stránský. Nerad bych na někoho zapomenul z těch dobrých starých trenérů, kteří vám strašně moc přinesou. Je to velká zkušenost, hlavně ze zápasů proti kvalitním soupeřům v cizině - ve Švýcarsku, Švédsku. To vás posouvá. Dva šampionáty u dvacítky v Kanadě, to je k nezaplacení. Myslím si, že každý trenér by to měl zažít, protože pak si z toho něco vezme a zase ho to posune na jiný level.

Olomouc vám sedí, že?
Jéžiš, no paráda! Mě to tady baví, protože můžu naplňovat vizi hokeje, kterou mám. S Honzou Tomajkem si rozumíme, práce je dobrá, je na ni klid. Teď je důležité hodiny a hodiny práce z tréninku proměnit v soutěži. Je to hra, vždy proti vám budou stát soupeři, kteří vás chtějí zašlapat do ledu, ale my jsme tady od toho, abychom byli proti a co nejvíc jim to znesnadnili.

Na konci minulé sezony jste rázně prohlásil: Respektujte sílu Olomouce. A známý hokejový komentátor Robert Záruba to doplnil: „Respektujte práci Zdeňka Motáka. Pro mě naprosto nedoceněný kouč, adept na trenéra sezony.“ Co vy na to?
Někde jsem to zaslechl, a když to teď od vás slyším, tak to sice potěší, ale znovu jsme na prahu nové sezony a znovu musíme poctivě dělat. Já jsem realista. Beru situaci takovou, jaká je. Navíc jsem ještě optimista. Věřím ve fair play, v komunikaci s hráči. Doufám, že díky nim budu pomaleji stárnout. Tady s těmi kluky je strašná zábava. Omlazuje vás to životně. Slyšíte, o čem se baví, co poslouchají, na to reagujete do života dál. I z toho důvodu jsem rád, že můžu být v kolektivu s mladými lidmi. To vás zase posune dalším směrem.

Jeden z trenérů Olomouce Zdeněk Moták udílí pokyny během zápasu s Chomutovem.

Jeden z trenérů Olomouce Zdeněk Moták udílí pokyny během zápasu s Chomutovem.

Žijete hokejem 24 hodin denně, nebo si dokážete vyčistit hlavu?
Záleží na situaci. Musíte umět vypnout, bez toho to nejde, ale když se nedaří, myslíte na hokej víc a víc a dumáte, co by se zlepšilo, dalo udělat jinak. I když se daří, je potřeba přemýšlet, jak to posunout dál.

Jak vypnete?
Mám rodinu, i když děti už jsou velké. S manželkou vyjíždíme do hor, snaží se mě dostat sem tam i na divadlo, na koncert. Na Janáčkovu filharmonii v Ostravě jsme měli předplatné, doufám, že to zařídí znovu. Od hokeje vypnete, když vidíte, jak fidlají. Mě to baví, líbí se mi to. Hudbu mám rád, všechny žánry. Minule jsem tady chlapcům pouštěl z Nabucca pochod Židů, Verdiho opera.

Extraligový seriál

Už 12. září startuje nový ročník hokejové extraligy. Redakce iDNES.cz před jejím startem přináší jeden příběh, téma nebo rozhovor vztahující se ke každému týmu.

1. díl: Můj rok v Česku. Sparťanský kouč Krupp o hokeji i kritice

2. díl: Klíčem je vášeň. Liberecký kouč Augusta hájí otcův odkaz

3. díl: Bednář: Učím se být tvrdý manažer. Hradec má odvahu dát šanci mladým

4. díl: Karlovarský Skuhravý: Arogantní rozhodčí jsou slabinou extraligy

5. díl: Kontroverze kolem kouče Petra: je kritika Olesze a spol. oprávněná?

6. díl: Litvínovský talent Myšák: Vsadit na mladé je risk. Teď z něj můžu těžit

7. díl: Změněný Ruskem. Vážím si toho, jak se u nás máme, uvědomil si Kolář

8. díl: Vrbatova vize: Svět je měřítko. Nikoho neprosím, aby zůstal a makal

9. díl: Jak se dělá hokej bez peněz? O nic hůř než s nimi, tvrdí Hosták

Nadchl jste je?
Byli rádi.

Jakou očekává optimistický realista sezonu? Bude průlomová - jeden tým sestupuje přímo, což je strašák pro dost klubů.
Je to, jak říkáte, strašák.

Bude důležité začít dobře a nemotat se dlouho dole?
Doufám, že začneme dobře, ale jestliže ne, už jsem to zažil první sezonu tady, kdy jsme první tři kola prohráli, tak když budeme pracovat, když budeme přistupovat ke každému soupeři s pokorou, tak se nebojím. Můžeme být úspěšní. Otázka je, co je to úspěšní.

V minulé sezoně jste byli zápas od semifinále...
Do play off se bude chtít dostat hodně mančaftů. Říct teď, že budeme kolem šestého místa, by bylo strašně troufalé. Já bych moc chtěl, aby chodilo hodně lidí, aby se jim hra líbila, aby byli spokojení, aby byl spokojený i Erik (generální manažer Olomouce Erik Fürst), aby nám město postavilo halu. Aspoň malou, protože vychovávat hokejisty je strašně těžké, a když jim dáte podmínky, tak za tím půjdou.

Dvě ledové plochy jsou nutnost.
Je to nutnost. Chceme mladé lidi posouvat nejen po sportovní stránce, ale svým způsobem i vychovávat, aby tady chodili rádi, aby sportem určovali ráz svého života. Není to všechno, pro mnoho lidí sport nic neznamená, ale pro mnoho to může být určující prvek do života.

Dobrým vzorem je lídr Zbyněk Irgl. Oddechl jste si, že námluvy se Spartou nedopadly?
Abych řekl pravdu, moc jsme to neřešili. Zbyňa má smlouvu ještě na další rok, byla by to otázka jednání. Máme dobrý vztah, když by přišel a řekl: Hele, mám tam nabídku za tolik a tolik peněz, je to pro mě poslední šance, tak nemá cenu někoho držet a dělat naschvály.

K tomu nedošlo?
Ne. Extra jsme se o tom se Zbyňou nebavili, v té fázi to ani nebylo. Bylo to spíše na úrovni manažerů. Na Spartě se změnila celá vlastnická struktura. Šlo to mimo mě.

Trenér Zdeněk Moták vede olomoucký trénink.

Trenér Zdeněk Moták vede olomoucký trénink.

Kromě Irgla jste teď získali další hvězdu - Rostislava Olesze. To je na Olomouc velké jméno.
My po něm budeme chtít něco jiného, než chtěli ve Vítkovicích. Ne úplně, ale lehce to bude jiné. Ta mužstva jsou jiná. Loni ve Vítkovicích měli poměrně větší množství jakoby hvězd. My nejsme mužstvo hvězd, jsme mužstvo bojovníků, které pracuje od první do poslední minuty, takže v tom to bude jiné. Jsme rádi, že ho tady máme, budeme s ním pracovat, aby to bylo ku prospěchu mužstva, celého olomouckého hokeje, abychom fanouškům zase přinesli radost.

Co si od něj slibujete především?
Je to zkušený hráč. Vezměte si, že má 360 startů v NHL. Vloží do toho zase trošičku jinou zkušenost, samozřejmě i body, ale taky je výborný v defenzivě. Není to o tom, že ho budeme učit něco nového, budeme chtít, aby to dobré, co v něm je, jen zlepšoval.

Jako trenér jste se s ním u vítkovické mládeže míjel, že?
Míjeli jsme se. Byl posunutý o kategorii výš, takže byl v chlapech, pak šel do Sparty. Až teďka jsme se potkali, ale znám jej od patnácti. Byl dlouho v Americe, kde prošel hodně mužstev. Je dobré mít zase někoho, o kom víte, že něco v hokejovém životě dokázal. Sleduji jeho celý vývoj v kariéře.

Takže ani po stránce charakterové nejdete naslepo.
Myslím si, že ne.

Když skončil ve Vítkovicích, kde tři roky dělal kapitána, hned vás trklo: To by byla posila?
Bavili jsme se o tom. Diskuse byly dlouhodobé, ze všech stran jsme to rozebírali - plusy, minusy. Že to dobře dopadlo, je fajn.

Zajímavých volných hráčů je letos na trhů víc. Kádr už uzavíráte?
My jsme reagovali na zranění Honzy Káni. To nám udělalo zase čáru přes rozpočet. Bude to znovu dlouhodobé zranění, takže zareagovat jsme chtěli. Už na začátku předzávodního období jsme se bavili, že bychom brali ještě nějakou top posilu do útoku. Doufám, že se nám to teď podařilo. Zranění Honzy je bohužel deficit.

Z klíčových hráčů odešli nadaný bek Galvas a šikovný útočník Jergl. Perspektivní hokejisté. Jste spokojený s doplněním týmu?
Myslím, že se nám to podařilo. Přišli spíše zkušení hráči, možná se budeme do budoucnosti dívat trošku na omlazení kádru. Přišli výborní hráči, to je důležité. Dali přednost práci ve skromnějších podmínkách - můžeme říct - před lukrativnější nabídkou. Chtějí hrát dobrý poctivý hokej. Doufám, že se nám to bude všem dařit.

Lukáš Klimek hovoří na tréninku s trenérem Zdeňkem Motákem.

Lukáš Klimek hovoří na tréninku s trenérem Zdeňkem Motákem.

Sledoval jste, jak týmy, které byly v minulé sezoně pod vámi mimo play off, v létě zbrojily?
Sparta asi narazila na zlatý důl. Ale tak to má být, to je značka, jméno, ta musí vyletět, nemohou si dovolit být někde dole. To stejné Pardubice – klub s extraligovou tradicí. Už taky musely něco udělat. Tyhle dva kluby, které byly pod námi, hodně posílily. Všechny celky v rámci možností posílily.

Také se těšíte na zápasy s Jaromírem Jágrem a jeho Kladnem?
Těším, určitě přitáhne lidi, to bude fajn, stadiony budou plné. Když mu bude zdraví sloužit, tak i v jeho letech bude pro Kladno určujícím prvkem.

Bude to zajímavý ročník.
Bude. Já bych chtěl, aby se nám podařilo zabudovat mladé hráče, jako se to podařilo s Jakubem Galvasem. V mladém věku odešel i Jergl, předtím Herman. V prvé řadě musí chtít mladí - a já z nich mám dobrý pocit. Jsou to snaživí kluci. Musíte s nimi dělat pořád.

Vypíchnete jméno?
Jsou tu čtyři mladí. Každý je jiný. Jen jejich píle ukáže, jak to bude dál. Já bych jim přál, aby se hokejem živili, aby je bavil a měli z něj radost. Mají tady bezpočet příkladů a teď přišel Olesz, další příklad.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 se uskuteční od 21. května do 6. června v Lotyšsku. Spolupořadatelem mělo být i Bělorusko, ale z bezpečnostních důvodů bylo vyškrtnuto. Program MS 2021 začíná pro české hokejisty zápasem proti Rusku. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

64

Peter Mueller

Kometa

62

Martin Růžička 27

Třinec

55

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

32

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 51 32 3 6 10 192:113 108
2. Třinec 51 30 4 5 12 183:130 103
3. Ml. Boleslav 51 25 6 7 13 164:124 94
4. Liberec 51 23 8 5 15 148:117 90
5. Plzeň 51 23 6 7 15 161:127 88
6. Hr. Králové 51 25 4 3 19 138:126 86
7. Pardubice 51 20 7 4 20 136:144 78
8. Vítkovice 51 20 4 6 21 129:138 74
9. Kometa 51 19 5 6 21 142:147 73
10. K. Vary 51 17 8 6 20 144:170 73
11. Litvínov 51 17 8 5 21 133:143 72
12. Olomouc 51 14 6 5 26 104:147 59
13. Zlín 51 10 3 4 34 105:178 40
14. Č. Budějovice 51 6 4 7 34 128:203 33
  • Nejčtenější

Zápas Třince s Litvínovem byl odložen kvůli tragickému úmrtí manželky kapitána

Duel 50. kola hokejové extraligy mezi domácím Třincem a Litvínovem je na neurčito odložený. Slezský klub potvrdil, že...

Sparta a Plzeň rozdaly debakly, vyhrála i Boleslav. Olomouc přetlačila Kometu

Tři klíčové příběhy dnes nabídlo 50. kolo hokejové extraligy. Sledovaný šlágr mezi Hradcem a Boleslaví rozhodl bývalý...

Sparta získala kolo před koncem Pohár prezidenta, Boleslav má čtvrtfinále

Hokejová Sparta získala kolo před koncem základní části Prezidentský pohár. Porazila totiž Kometu jasně 5:0, zatímco...

Sparta ovládla bitvu s Třincem, Kometa přehrála Hradec. Zvítězil i Liberec

Hlavním lákadlem 49. kola hokejové extraligy byl večerní šlágr mezi druhou Spartou a lídrem z Třince, Pražané se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhada vyřešena. Vítkovický útočník Hruška přiznal, že mobil na ledě byl jeho

Hokejový útočník Jan Hruška z Vítkovic přiznal, že mobil, který se nečekaně objevil na ledě v průběhu pátečního...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Základní část extraligy finišuje. Pardubice jdou na Karlovy Vary

Soudě dle kurzů sázkových kanceláří to vypadá, že favorit pátečního zápasu Pardubic s Karlovými Vary od 18 hodin v...

Gulaš a spol. váleli. Dostanou se ale do čtyřky? Rozhodne neděle

Jednoho rivala v přímé bitvě a po parádním večeru z cesty odstranili. Stále mohou doufat. Ale zároveň pořád platí, že...

Hokejista Lev se simulováním připravil o deset procent ze základního platu

Hokejový útočník Jakub Lev z Hradce Králové byl potrestán za simulování, jehož se dopustil v úterním utkání 50. kola...

Facka pro Olomouc: hokejisté se netrefili, zato Irgl si návrat osladil gólem

Koutky úst roztažené do širokého úsměvu, návrat do Olomouce si Zbyněk Irgl vychutnal. Hokejový veterán si poprvé zahrál...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...