Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Exotické stromy hýčká jako své vlastní děti, jeden víc než druhý

Soutěž   0:17
Když jako malý kluk chodil s rodiči na výlety do lesa, místo hledání hub raději zaujatě hleděl do korun stromů. Z výletů si pak domů nosil šišky a ze semínek se je pokoušel vypěstovat. To mu zůstalo.

Jinan dvoulaločný ´Pendula’, smrk ztepilý 'Inversa' a vřesoviště | foto: Archiv soutěže

„Od malička mě fascinovalo pozorovat, jak ze semínka začínají klíčit první lístečky a vzniká tak nový život,“ popisuje své zaujetí světem rostlin pan Luděk z jižního Plzeňska, který poslal do soutěže snímky své Nejkrásnější zahrady.

Zahrada s exoty na Plzeňsku

Protože jeho rodiče i prarodiče měli odjakživa pochopení pro jeho vášeň a současně i velkou zahradu, mohl na ní realizovat své sny. Díky tomu mu před patnácti lety začala pod rukama vyrůstat zahrada se zcela jedinečným okrasným a až sbírkovým charakterem.

Je totiž plná jeho „zelených dětí“, tedy okrasných dřevin a stromků, které sám vypěstoval či zasadil. „Nejstarším exemplářem je jedle korejská, následuje tisovec dvouřadý a v rohu zahrady se schovává poměrně starý zmarličník japonský, jehož spadané listy voní po českých buchtách,“ popisuje čtenář.

Dominantou jeho zahrady je každopádně liliovník tulipánokvětý, který zdraví příchozí už od příjezdové cesty. „Svými netradičně tvarovanými listy a nádherně žlutými květy je nepřehlédnutelný,“ popisuje pan Luděk, který u každé fotografie stromu, keře či trvalky většinou uvedl i konkrétní kultivar.

Anketa ke 2. kolu čtenářské soutěže vyjde 28. srpna

Možnost zasílání příspěvků do soutěže Nejkrásnější zahrada už skončila. Vybrané zahrady postupně zveřejníme, pět vítězů 2. kola vyberou čtenáři iDNES.cz v anketě.

Majestátně se v jeho zahradě tváří i pavlovnie plstnatá, která svému pěstiteli udělala radost velikými modrofialovými zvonkovitými květy až po dlouhých sedmi letech čekání. K vjezdu do zahrady zase pan Luděk před pěti lety vysadil lípu Henryho, která má krásně ozdobný list a v době kvetení se z jejich květů line omamná vůně. Nevybírá si ovšem jen zajímavé listnáče.  

Zleva vpředu stromkovitá hortenzie 'Incrediball', za ní buk lesní ‘Purple...

Zleva vpředu stromkovitá hortenzie 'Incrediball', za ní buk lesní ‘Purple fountain', dále dub bahenní, morušovník bílý, ‘Pendula’ a smrk ztepilý 'Inversa'

Zmarlika kanadská 'Lavender twist', paulovnie plstnatá, metasekvoje tisovcovitá...

Zmarlika kanadská 'Lavender twist', paulovnie plstnatá, metasekvoje tisovcovitá ‘Miss Grace’ a stěna garáže porostlá přísavníkem trojcípým

Vlevo vzadu ozdobnice čínská ‘Gracillimus’, před ní rozchodník ‘Herbstfreude’ a...

Vlevo vzadu ozdobnice čínská ‘Gracillimus’, před ní rozchodník ‘Herbstfreude’ a třapatka nachová ‘Southern Belle’

Netypickou dřevinou je pro něj i smrk Engelmannův, jehož jehlice nepíchají, což oceňují děti hrající si na zahradě na honěnou. „Nejvzácnějším a pro mě osobně nejcennějším zeleným dítkem je smrk lesklý (Picea torano), protože jsem ho získal až po dvouletém přemlouvání kamarádky, která ho naroubovala a z dvaceti kousků přežil jen jediný pár. Dodnes si nesmírně vážím toho, že mám tu čest se o jeden z nich starat,“ dodává čtenář a popisuje jeho zasmolené pupeny rostoucí do kužele a velmi tuhé jehlice. Je mu sice sedm, ale venku je vysazený teprve rok, předtím byl velmi choulostivý na vymrznutí.

Dalšími oblíbenci jsou cedr libanonský a atlaský, převislá forma jedle alžírské nebo cherimoja. Ovšem slečnou Grace, již z celého srdce miluje, je převislá forma metasekvoje tisovcovité, kultivar Miss Grace. Na paty jí šlape spanilý javor šedý, jemuž se nádherně loupe kůra a na podzim se barví do oranžova.

Ozdobou zahrady je i vznešená magnolia sieboldii neboli šácholan Sieboldův, jejíž květy vypadají jako bílé sukýnky nějaké roztomilé panenky. A bílé květy  úchvatné davidie listenové prý zase připomínají létající holoubky.

Javor šedý, halézie karolínská a jerlín japonský ‘Pendula’

Javor šedý, halézie karolínská a jerlín japonský ‘Pendula’

Vlevo vpředu dřín japonský ‘Teutonia’, za ním sekvojovec obrovský ‘Pendulum’,...

Dřín japonský ‘Teutonia’, sekvojovce obrovské ‘Pendulum’ a Glaucum’ a cedr libanonský ‘Pendula’

Na záhonu zleva: dochan psárkovitý ‘Hameln’, hortenzie latnatá ‘Polar Bear’ a...

Dochan psárkovitý ‘Hameln’, hortenzie latnatá ‘Polar Bear’ a zmarlika kanadská ‘Lavender twist’

„Podobně půvabné jsou i různé druhy hortenzií, nejvíce asi kultivar Polar Bear, který má skutečně obdivuhodně veliké květy bílé barvy. Naopak všemi veselými barvami duhy hraje vždy v červnu záhon rododendronů,“ nadšeně uzavírá čtenář, který právě rododendrony hýčká zastiňující síťkou. Aby jim vytvořil polostín, než dostatečně povyrostou okolní stromy.

Koneckonců v okrasné části zahrady mu dělá radost i nejmohutnější strom na Zemi, kterým je sekvojovec obrovský. „Nedorůstá mi tady bohužel své maximální výšky, ale i tak je na něj nádherný pohled,“ konstatuje čtenář, který kromě uvedených skvostů pěstuje i drobné ovoce jako jsou maliny, ostružiny, borůvky, rybízy či minikiwi. A na podzim tu sklízejí bobulky rakytníků, voňavé kdoule nebo netradiční muďouly, chutí a vůní připomínající mango s banánem.

Fíkovník smokvoň v podomácku vyrobeném samozavlažovacím kontejneru, u plotu...

Fíkovník smokvoň v podomácku vyrobeném samozavlažovacím kontejneru, u plotu přísavník trojcípý

Čtyři hlavy vinné révy v detailu. Kameny a betonové desky slouží k akumulaci...

4 hlavy vinné révy v detailu. Kameny a betonové desky slouží k akumulaci tepla pro rychlejší dozrávání hroznů.

Záhon borůvek chocholičnatých (odrůdy rané, středně rané a pozdní), smrk...

Záhon borůvek chocholičnatých (odrůdy rané, středně rané a pozdní), smrk ztepilý ‘Virgata’ a záhon beztrnných ostružin

Podél zdi domu začal pan Luboš v samozavlažovacích, podomácku vyrobených květináčích pěstovat i fíky. Pro jejich sladké plody. A doufá, že úrody se dočká i od několika hlav révy vinné, kterou pořídil před dvěma lety. Jinak už nepočítá, že by se jeho zahrada ještě rozrůstala. „O to více bude dospívat do zralého věku. Když jsou plány, zahrada je holt vždy příliš malá.“

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzínová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:
  • Nejčtenější

Český rybář šel lovit candáty, z vody vytáhl dvoumetrového sumce albína

Velkých sumců albínů, kteří jsou pro rybáře něčím mimořádným, se na našich svazových vodách příliš nechytá. Obrovského...

Hlavně bílé hřiby leckde rostou v nebývalém množství. Pochlubte se úlovky

Zajímavým úkazem i pro mykology je množství, v jakém teď rostou hřiby. Nelze to samozřejmě říci plošně o celém území...

Punčochář pustil finalisty MasterChefa do vlastní kuchyně. Byl to masakr

„Ty lidi jsou... Začínají být nespokojený, protože dlouho čekaj!“ apeloval zoufalý šéfkuchař Jan Punčochář u výdejového...

Chvála kvašení zeleniny, které dodá vitaminy a enzymy za rozumnou cenu

Nejspíš vás nepřekvapí, že až třetina potravin, které konzumujeme, se vyrábí nějakým způsobem fermentace, tedy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejkrásnější snímky divočiny odhalují, jak fascinující přírodu zatím máme

Královská geografická společnost v Londýně vybrala pro letošní rok 26 nejkrásnějších snímků divoké přírody. Není to...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Erotické, léčivé i chutné. K osvěžení i střelbě jedině rajče

Premium Lidstvu se rajče představilo na svazích And ve žlutém dresu. Za domov rajských jablek je však považována celá oblast...

Zahrada navržená v roce 1940 je opět příjemnou zelenou oázou v centru Prahy

V těsném sousedství Rudolfina a židovského hřbitova se společně s Uměleckoprůmyslovým museem dočkal volného...

VIDEO: České melouny jsou sladší, protože zrají déle, tvrdí pěstitel

Sklizeň českých melounů se letos kvůli počasí opozdila o několik týdnů. Ale výsledek stojí za to. Oproti zahraničním se...

ANKETA: Vyberte pět výherců druhého kola soutěže Nejkrásnější zahrada

Soutěž Po celé léto nám čtenáři zasílali snímky svých zahrad, aby se podělili o jejich příběh, za což jim patří veliké díky....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...