Zahrada plná trvalek, kterým kvůli suchu dopřáli automatickou závlahu

Soutěž aktualizováno 
Když před čtyřmi lety mladý pár dostavěl dům na okraji Prahy, byl nadšený, že může začít tvořit svou vysněnou zahradu. „Jelikož jsme oba s partnerem náruživí zahradníci, pustili jsme se do díla okamžitě, přestože byl leden,“ popisuje čtenářka Pavla.

Ani se nechce věřit , že se trvalkové záhony tak bujně rozrostly za pouhé čtyři roky. A to pro ně letos nově budovali automatické zavlažování, takže zahradu museli znovu rozkopat. | foto: Archiv soutěže

Tehdy vyhrabali starou trávu a lebedu, vysbírali kameny a začali budovat zahradu v místě úrodného pole, který jejich pozemek původně byl. Ve finále jsou díky tomu nadšeni, protože získali pro svou zahradu kvalitní černozem.

Fotogalerie

Rozhodli se, že část zahrady bude užitková a část okrasná, vše si nejprve pečlivě rozplánovali. A zahradu užitkovou a okrasnou opticky rozdělili živým plotem z tavolníku a mochny zlaté.

„Oba milujeme květiny, tak jsme si dali záležet na tom, aby byla zahrada po celou sezonu v plném květu. Od jara do podzimu nám proto na zahradě kvetou buď keře nebo květiny,“ popisuje paní Pavla, která zahradu přihlásila do soutěže Nejkrásnější zahrada (do níž se lze zapojit do 12 hodin 14. srpna).

Protože na této zahradě upřednostnili trvalky a dali jim volnost v růstu, po několika málo letech již tvoří souvislé, kompaktní plochy zajímavé buď listem, nebo květem. „Vedeme si fotodokumentaci a je zajímavé sledovat, jak je každý rok znát,“ píše Pavla. Nadšená, že z původně slaboučkých sazeniček jsou už dnes většinou silné rostliny, které poskytují azyl včelám a dalšímu hmyzu.

Chcete se také zúčastnit soutěže Nejkrásnější zahrada?

Sepište příběh své zahrady, popište její podobu i účel, nafoťte ji a spolu s vašimi údaji (a adresou na území ČR) vložte do 14. 8. do soutěžního formuláře ZDE.

Ačkoliv je zahrada teprve čtyři roky stará, už museli majitelé učinit zásadní změnu, aby se dál mohli radovat ze zdravých silných a kvetoucích rostlin. Kvůli stále teplejšímu a suššímu létům se rozhodli pořídit automatickou závlahu.

„V loňském roce jsme strávili zaléváním i několik hodin denně. Takže letos, když už byla zahrada pěkně založená a v plném růstu, jsme se pustili do budování. Na zahradě naštěstí máme hlubokou studnu s dostatkem vody, tak zbývalo ’jen’ dodělat zbytek,“ popisuje čtenářka Pavla.

Vybudovat automatickou závlahu znamenalo rozkopat celou zahradu, ale stojí to...
Vybudovat automatickou závlahu znamenalo rozkopat celou zahradu, ale stojí to...
Jakmile se trvalky rozrostou a vzájemně propojí, stojí ta nádhera za to.

Letos se majitelé, po čtyřech letech budování, pustili do automatické závlahy. A nelitují.

Není divu, že pro ni bylo těžké sledovat, jak se na zahradě kope a jezdí po ní  minibagr. Ale stálo to prý za to: „Rostliny teď zaléváme pravidelně v brzkých ranních hodinách, kdy nehrozí ani tepelný šok pro rostliny ani zbytečný výpar.“

Zahrada se jim za to rychle odměnila. „Jizvy po bagru rychle zarostly a rostliny jsou asi v nejlepší kondici, v jaké kdy byly,“ má radost čtenářka. To samé platí i pro užitkovou část zahrady. Hlavně děti si prý užívají sbírání jahod i malin, trhání rajčat i okurek, a už se těší na podzim, až se budou sklízet dýně.

Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada

Komerční sdělení

Pro celkem deset výherců dvoukolové soutěže Nejkrásnější zahrada, kterou pořádá iDNES.cz se společností FAST ČR, je připraveno deset balíčků v celkové hodnotě téměř sto tisíc korun. Každý z 10 výherců tak získá tři zahradní pomocníky značky Fieldmann.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem Fieldmann FZR 4608-B
Elektrická strunová sekačka Fieldmann FZS 2505-E
Akumulátorové nůžky na keře Fieldmann FZN 5101-A

1. Benzinová rotační sekačka s pojezdem (Fieldmann, FZR 4608-B)

Sekačka s ocelovým šasi a OHV motorem (139 cm3, 2,2 kW) si při sekání travnatých ploch poradí jak se sběrem (50l sběrný koš), tak se zadním odhozem či mulčováním. Bez problémů zvládne opečovávat trávníky až do rozlohy 1000 m2, výšku sečení lze nastavit jedinou páčkou do pěti různých poloh v rozmezí 25 -75 mm, záběr nože je 46 cm. 

2. Elektrická strunová sekačka (Fieldmann, FZS 2505-E)

Výkonná strunová sekačka s elektromotorem o příkonu 550 W a teleskopickou rukojetí vám pomůže dosekat místa, která jsou pro sekačku s pojezdem hůře přístupná. Žací hlava je osazena dvěma strunami, díky nimž dosahuje záběru sečení 30 cm, struna se posunuje poklepáním strunové hlavy o zem, úhel žací hlavy je díky kloubu nastavitelný.

3. Akumulátorové nůžky na keře (Fieldmann, FZN 5101-A)

Tento ideální pomocník pro úpravu okrajů trávníku a tvarování okrasných dřevin je novinkou roku 2019. Sklon rukojeti nůžek je možné nastavit do několika poloh pro pohodlnou práci. Dvě lišty jsou vyměnitelné, širší a kratší lišta je určena k úpravě okrajů trávníků, delší lišta k úpravě okrasných dřevin. Na jedno nabití vydrží pracovat cca 30 minut.

Autor:

Nejčtenější

Čápi hledají hraboše jako ve frontě před obchodem, žabích lahůdek je málo

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Překvapila vás obří hejna čápů, která se začala shromažďovat na polích na Moravě a začala se živit hraboši? Podle...

Tam kde lišky dávají dobrou noc, zahrada přerostla přes plot k silnici

Jezírko dodává zahradě energii vody a jako vodní zdroj přitahuje spoustu...

Místo, které nebylo lehké vytvořit a všechny to stálo opravdu velké úsilí. Pro rodinu paní Renaty jeden z důvodů, proč...

Bambus vám vyroste rychle. Jen dejte pozor, aby se nevymkl z rukou

Bambus patří do každé zahrady s japonskými prvky.

Tato elegantní okrasná tráva je jako stvořená pro netrpělivé zahradníky. Bambus během několika let dokáže prostoupit...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Zahrada v Podkrušnohoří, s láskou vydupaná z kamení a bojující se suchem

Maminčina zahrádka v Podkrušnohoří, v téměř 700 metrech n.m. Do soutěže ji...

Podkrušnohorskou zahrádku paní Jarmily byste našli ve svažitém terénu, v místech, kde dřív stávalo několik domů. Každou...

Další z rubriky

Nůžky, drát, kleště a trpělivost. Tak se začíná s bonsajemi

Výstava bonsají bude mít jako obvykle svoji venkovní expozici. A nebude jediná,...

Za pěstováním těchto mini stromků se neskrývají žádná kouzla, nýbrž kus starého japonského zahradního umění. Při troše...

Tam kde lišky dávají dobrou noc, zahrada přerostla přes plot k silnici

Jezírko dodává zahradě energii vody a jako vodní zdroj přitahuje spoustu...

Místo, které nebylo lehké vytvořit a všechny to stálo opravdu velké úsilí. Pro rodinu paní Renaty jeden z důvodů, proč...

Jsou soběstační v ovoci a zelenině a kvetoucí zahrada jim dělá radost

Opečovávaná okrasná část zahrady na podzim, plná barev.

Cesta z města. Alespoň na důchod. To je příběh zahrádky paní Věry, která se v důchodovém věku přesunula spolu s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz