Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ani kapku vody v zahradě nazmar. Správné čerpadlo pomůže v každé situaci

Studie OSN tvrdí, že do roku 2030 bude trpět polovina lidstva akutním nedostatkem vody. V našich zeměpisných oblastech zatím řešíme hlavně to, jak lépe hospodařit s užitkovou vodou. Vedou nás k tomu stále častější sucha, ale nezanedbatelný je i nárůst cen vodného a stočného, píše příloha DOMA DNES.
Efektivní zavlažování zahrady: Krásný trávník vás nemusí stát jmění.

Efektivní zavlažování zahrady: Krásný trávník vás nemusí stát jmění. | foto: IRRIGA

Ze studny do sudu, odtamtud k záhonům či na trávník, aby se v prázdninových vedrech krásně zazelenal. Jako jsme se poslední dobou horečně pustili do recyklování surovin a uvádění již použitých materiálů zpět do výrobního cyklu, začínáme přemýšlet i nad alternativami zavlažování. 

Řadu majitelů nemovitostí k takovým krokům rozhoupal dotační program Dešťovka (dotacedestovka.cz). Při zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady lze získat státní příspěvek až 55 tisíc korun a při akumulaci takové vody do velkoobjemového rezervoáru na kropení zahrady a splachování toalet v domácnosti sumu ještě o 10 tisíc vyšší. 

Další lidé jen zapojili zdravý rozum a využili nabídku čerpadel na trhu. Cílem se stala zahrada, která bude – jde-li o zavlažování – plně soběstačná.

Vzhůru do sudu

„Svádět dešťovou vodu do sudů umístěných pod okapy a pak z nich zalévat zahradu nebylo nikdy snadnější,“ konstatuje David Benda, odborník z Hornbachu. Navzdory pověstem o kyselých deštích řada výzkumů potvrdila, že kvalita srážkových vod je dostačující pro celou škálu využití v domácnosti i na zahradě. 

Pro její zavlažování je dešťovka i vhodnější než voda z kohoutku. „Neobsahuje totiž chlór, je chudá na soli a minerály, a tak nedochází k zasolování půdy,“ vysvětluje Benda. 

Zajímavosti z bydlení i zahrady už ve středu 14. srpna

Právě čerpadla do sudů letos zažívají prodejní revoluci. Už proto, že jsou vybavena plovákovým spínačem, který umožňuje jejich snadné a rychlé ovládání, takže je nastavitelný i pro nízkou spínací hladinu.

Spolu s čerpadlem do sudu většinou dostanete též univerzální hadicovou spojku, stříkací pistoli a konečně zdravotně nezávadnou hadici bez ftalátů, takže k rostlinám proudí zdravá voda. 

Potápěči bez brýlí

„Pro zalévání a export vody z různých záchytných nádrží se však hodí i většina ponorných zahradních čerpadel,“ říká Petr Tichý z české společnosti Hecht. Doporučuje ale zvolit zařízení určená i pro nasávání znečištěné vody. Odpadá tím riziko, že malé nečistoty či úsady přístroj ucpou nebo poškodí. 

Co musíte vědět, než půjdete kupovat čerpadlo

Silnou stránkou je i jejich univerzální použití – pouze nedokážou vytlačit vodu do výšky. Jinak se jedná v zásadě o bezúdržbový mechanismus. 

Čerpadlo funguje na 220 V a je obvykle vybaveno 10metrovým přívodním kabelem. Při použití musíte průběžně kontrolovat stav hladiny v místě, kam je čerpadlo ponořeno, aby neběželo takzvaně „nasucho“ – pak by se totiž mohlo přepálit. 

Naštěstí tomu zabraňují plováky, při jejichž poklesu se přístroj sám vypne. Dále je třeba dohlížet na stav sacího koše, aby se neucpal, jako se to může stát například v hadici u vysavače. Čerpadla s variabilními filtračními koši lze přepínat ze sání špinavé vody na ploché, a vyčerpat tak vodu téměř do sucha (1 mm).

Příkon čerpadel se udává ve wattech a tlak těch ponorných začíná na 3 barech. Pochopitelně platí, že větší ploše na zalévání musí odpovídat i větší tlak. Běžně dostupná kalová a ponorná tlaková čerpadla přečerpají 10 až 16 tisíc litrů vody. Ta kalová se však nehodí na zalévání zahrady.

Suchou nohou

Ještě méně náročná na manipulaci jsou povrchová tlaková čerpadla pro „suchou“ instalaci. Používají se nejčastěji pro postřik trávníku. Čistou či lehce znečistěnou vodou bez sedimentu z alternativního zdroje však dokážou zásobit i dům, kde mohou fungovat například pro navýšení tlaku. 

Většinou mají funkci automatického spuštění a zastavení a víc výstupů pro další zařízení. Jejich sací výška je díky zákonům fyziky omezená nasávací hloubkou cca 8 metrů. 

Nabízejí se v plastovém provedení, ale mohou mít i celolitinovou či nerezovou konstrukci. Ta se hodí do prostředí se zvýšenou vlhkostí. 

Tato čerpadla mají většinou i madlo na snadné přenášení vybavené tlačítkem zapnutí či vypnutí. Povrchová čerpadla mohou být doplněna o nádrž a tlakový spínač, čímž získáte jednoduchý a spolehlivý systém zahradní nebo domácí vodárny. Při zapojení před prvním spuštěním je však nutné zalít svrchu turbínu vodou, aby neběžela naprázdno ve vzduchu a byla schopná nasávat vodu.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zahrada jí nejvíc kvete koncem zimy. Vypiplala z ní království čemeřic

Původně v poměrně nedávno vybudované zahradě s výhledem na Beskydy převládaly keře buxusů, majitelé ovšem nakonec změnili názor a rozhodli se pro zahradu kvetoucí po celý rok. Dnes je z ní království...

16. července 2024

ANKETA: Vyberte jméno pro luskouní holčičku. Možných variant je pět

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihočeská zahrádka v kolonii je na celé léto útočištěm s přespáním a kuchyňkou

Pozemek o velikosti zhruba šesti arů kupoval pan Mirek s manželkou před třemi desetiletími jako kus rozdělené louky u lesa, poblíž vesničky Husinec. Na místě pak vznikla zahrádkářská kolonie i jejich...

15. července 2024

Nejjednodušší lavice z palet, kterou zvládne i ten, kdo není kutil

Nábytek z palet je hitem nejen mezi mladými, mnohé kutily láká vyzkoušet si, co vše dovedou vyrobit. My si tentokrát zhotovíme lavici s vysokým opěradlem.

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z jílovité louky vydupali jedlou zahradu i úžasnou párty zónu se saunou

Zahradu velkou zhruba 20 × 60 metrů mají rozdělenou na pokojíčky, přesněji zóny, a od samého počátku se řídí ideou jedlé zahrady, kde nemá místo žádná chemie a všechny stromy a keře přinášejí plody...

11. července 2024

ANKETA: Vyberte jméno pro luskouní holčičku. Možných variant je pět

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024

Rolety, žaluzie, ventilátor, zelená stěna. Jak si efektivně zchladit byt

Letní měsíce s sebou přinášejí vysoké teploty, které mohou postupně z našich domovů udělat horké peklo. Hledání způsobů, jak si zchladit byt, se proto stává prioritou pro mnoho z nás.

18. července 2024

KVÍZ: Focení, šachy, šerm, vaření. Poznejte koníčky slavných a vyhrajte

Skoro každý má mimo svou práci ještě nějakou zálibu a nevyhýbá se to ani slavným hercům, zpěvákům či podnikatelům. Poznejte je a vyhrajte jako ocenění svých znalostí knihu Arteterapie – od...

17. července 2024

Nikdo nepřipraví půdu pro nový záhon lépe než slepice. Manuál je prostý

Budovat záhony na zelené louce v představách většiny z nás znamená pracně zorat či zrýt půdu a zbavit se drnu, za čímž je opět náročná fyzická práce. Jde to i jinak, jak nám názorně předvedli na...

17. července 2024

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...