Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Ani kapku vody v zahradě nazmar. Správné čerpadlo pomůže v každé situaci

Studie OSN tvrdí, že do roku 2030 bude trpět polovina lidstva akutním nedostatkem vody. V našich zeměpisných oblastech zatím řešíme hlavně to, jak lépe hospodařit s užitkovou vodou. Vedou nás k tomu stále častější sucha, ale nezanedbatelný je i nárůst cen vodného a stočného, píše příloha DOMA DNES.
Efektivní zavlažování zahrady: Krásný trávník vás nemusí stát jmění.

Efektivní zavlažování zahrady: Krásný trávník vás nemusí stát jmění. | foto: IRRIGA

Ze studny do sudu, odtamtud k záhonům či na trávník, aby se v prázdninových vedrech krásně zazelenal. Jako jsme se poslední dobou horečně pustili do recyklování surovin a uvádění již použitých materiálů zpět do výrobního cyklu, začínáme přemýšlet i nad alternativami zavlažování. 

Řadu majitelů nemovitostí k takovým krokům rozhoupal dotační program Dešťovka (dotacedestovka.cz). Při zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady lze získat státní příspěvek až 55 tisíc korun a při akumulaci takové vody do velkoobjemového rezervoáru na kropení zahrady a splachování toalet v domácnosti sumu ještě o 10 tisíc vyšší. 

Další lidé jen zapojili zdravý rozum a využili nabídku čerpadel na trhu. Cílem se stala zahrada, která bude – jde-li o zavlažování – plně soběstačná.

Vzhůru do sudu

„Svádět dešťovou vodu do sudů umístěných pod okapy a pak z nich zalévat zahradu nebylo nikdy snadnější,“ konstatuje David Benda, odborník z Hornbachu. Navzdory pověstem o kyselých deštích řada výzkumů potvrdila, že kvalita srážkových vod je dostačující pro celou škálu využití v domácnosti i na zahradě. 

Pro její zavlažování je dešťovka i vhodnější než voda z kohoutku. „Neobsahuje totiž chlór, je chudá na soli a minerály, a tak nedochází k zasolování půdy,“ vysvětluje Benda. 

Zajímavosti z bydlení i zahrady už ve středu 14. srpna

Právě čerpadla do sudů letos zažívají prodejní revoluci. Už proto, že jsou vybavena plovákovým spínačem, který umožňuje jejich snadné a rychlé ovládání, takže je nastavitelný i pro nízkou spínací hladinu.

Spolu s čerpadlem do sudu většinou dostanete též univerzální hadicovou spojku, stříkací pistoli a konečně zdravotně nezávadnou hadici bez ftalátů, takže k rostlinám proudí zdravá voda. 

Potápěči bez brýlí

„Pro zalévání a export vody z různých záchytných nádrží se však hodí i většina ponorných zahradních čerpadel,“ říká Petr Tichý z české společnosti Hecht. Doporučuje ale zvolit zařízení určená i pro nasávání znečištěné vody. Odpadá tím riziko, že malé nečistoty či úsady přístroj ucpou nebo poškodí. 

Co musíte vědět, než půjdete kupovat čerpadlo

Silnou stránkou je i jejich univerzální použití – pouze nedokážou vytlačit vodu do výšky. Jinak se jedná v zásadě o bezúdržbový mechanismus. 

Čerpadlo funguje na 220 V a je obvykle vybaveno 10metrovým přívodním kabelem. Při použití musíte průběžně kontrolovat stav hladiny v místě, kam je čerpadlo ponořeno, aby neběželo takzvaně „nasucho“ – pak by se totiž mohlo přepálit. 

Naštěstí tomu zabraňují plováky, při jejichž poklesu se přístroj sám vypne. Dále je třeba dohlížet na stav sacího koše, aby se neucpal, jako se to může stát například v hadici u vysavače. Čerpadla s variabilními filtračními koši lze přepínat ze sání špinavé vody na ploché, a vyčerpat tak vodu téměř do sucha (1 mm).

Příkon čerpadel se udává ve wattech a tlak těch ponorných začíná na 3 barech. Pochopitelně platí, že větší ploše na zalévání musí odpovídat i větší tlak. Běžně dostupná kalová a ponorná tlaková čerpadla přečerpají 10 až 16 tisíc litrů vody. Ta kalová se však nehodí na zalévání zahrady.

Suchou nohou

Ještě méně náročná na manipulaci jsou povrchová tlaková čerpadla pro „suchou“ instalaci. Používají se nejčastěji pro postřik trávníku. Čistou či lehce znečistěnou vodou bez sedimentu z alternativního zdroje však dokážou zásobit i dům, kde mohou fungovat například pro navýšení tlaku. 

Většinou mají funkci automatického spuštění a zastavení a víc výstupů pro další zařízení. Jejich sací výška je díky zákonům fyziky omezená nasávací hloubkou cca 8 metrů. 

Nabízejí se v plastovém provedení, ale mohou mít i celolitinovou či nerezovou konstrukci. Ta se hodí do prostředí se zvýšenou vlhkostí. 

Tato čerpadla mají většinou i madlo na snadné přenášení vybavené tlačítkem zapnutí či vypnutí. Povrchová čerpadla mohou být doplněna o nádrž a tlakový spínač, čímž získáte jednoduchý a spolehlivý systém zahradní nebo domácí vodárny. Při zapojení před prvním spuštěním je však nutné zalít svrchu turbínu vodou, aby neběžela naprázdno ve vzduchu a byla schopná nasávat vodu.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Jakého psa pořídit, aby vás později účty u veterináře nepřivedly na buben

Každé štěňátko je roztomilé. Je však pravdou, že někteří psi bývají v pozdějším věku nemocnější než jiní. I když to...

Zbláznila se do babičkovských květin a pěstuje je na permakulturní farmě

„Káže vodu, pije rosu,“ dalo by se říct o permakulturní designerce Denise Tomáškové. Jenže ona si to zaslouží. Pečuje o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pravda a mýty o léčivosti bylin. Co zabírá a co škodí, vysvětluje profesor Jahodář

Premium Jaké byliny opravdu fungují? Jak je sbírat a jak je používat? Jaké nejčastější chyby děláme doma při jejich zpracování?...

Rakouskou klasiku Punčochář i Forejt s úctou přetavili do moderní podoby

Hledali byste na Vysočině tafelspitz, klasiku, kterou miloval František Josef I.? Opravdu ho tam umí a jsou na něj...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pepa Libický se vrátil ke stavbě tiny housu. Konečně se dostal ke koupelně

Už to vypadalo, že Libickému na Primě před prázdninami došly síly a skončil napínáním stropu. Jenže uvnitř zbývá ještě...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Pravda a mýty o léčivosti bylin. Co zabírá a co škodí, vysvětluje profesor Jahodář

Premium Jaké byliny opravdu fungují? Jak je sbírat a jak je používat? Jaké nejčastější chyby děláme doma při jejich zpracování?...

KVÍZ: Vyznáte se na rozkvetlé louce? Otestujte se na květinové poznávačce

Na kvetoucích loukách bývá barevno a živo, jedna zajímavější rostlinka, než druhá se tam najde. Poznáváte je, uměli...

Tlustý kocour je světovou atrakcí polského Štětína. Má nařízenou dietu

Zatímco většina koček žijících na ulici se opravdu musí ohánět, aby vyžila a většinou jde o hodně štíhlé šelmy, obliba...

I krásky ze zahrady mohou škodit. Které rostliny mít raději pod kontrolou?

Česká krajina je neobyčejně pestrá. Zeměpisná poloha, rozmanitý geologický podklad i výšková členitost přispěly k tomu,...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Těchto pět věcí řidiči v Česku ignorují nebo je neumějí. Děláte je také?

Každý řidič má nějaký zlozvyk. Někdo špatně pracuje se spojkovým pedálem, jiný málo sleduje zpětná zrcátka, další se...