Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Deset nejoblíbenějších psích mrňousů. Vedou jezevčík, čivava a jorkšír

Oblíbence konzervativních českých pejskařů lze vyčíst z údajů plemenné knihy Českomoravské kynologické unie. Podle její mluvčí Vladimíry Tiché zůstává posledních pár let první desítka v podstatě stejná, jen si některá plemena občas vymění místa.

Jorkšír. Sebevědomý prcek, který dokáže šéfovat celé rodině. | foto: Profimedia.cz

Miniseriál o nejoblíbenějších psích plemenech začínáme nejmenšími zástupci. Mezi malá plemena se obvykle řadí psi s kohoutkovou výškou zhruba do 30 cm a hmotností do 10 kg. Žebříček vychází z počtu narozených pejsků zapsaných do plemenné knihy Českomoravské kynologické unie.

1. JEZEVČÍK
Je to lovecké plemeno, které myslivci stále používají, jezevčík se však stal i oblíbeným společníkem. A to i přesto, že mu po předcích zůstala snaha rozhodovat se podle svého, takže má celkem oprávněně pověst tvrdohlavého psa s vlastním rozumem. Potřebuje tedy pevnou výchovu s jasně stanovenými hranicemi a příliš se nehodí pro majitele začátečníky (oblíbení jsou i v Anglii, jak dokládá příběh Britky, která si z kožních buněk milovaného jezevčíka nechala naklonovat štěně).

Ne náhodou se jezevčík tváří jako pán všehomíra, svoji smečku mívá pod kontrolou.

Tuto drobnou vadu na kráse však jezevčík bohatě kompenzuje přátelskou povahou: je milý, hravý, učenlivý a k tomu výborný hlídač, který každého nevítaného návštěvníka ohlásí hlasitým štěkotem. S dětmi vychází dobře, ale nenechá ze sebe dělat hračku.

Jezevčík se chová ve třech velikostech a se třemi různými typy srsti, všechny jsou však nenáročné na péči. Svědčí jim pohyb a umírněná strava, protože mají sklony k tloustnutí. Vzhledem k délce páteře mívají někteří jedinci problémy s obratli, ale při rozumné výživě a dostatku pohybu bez neúměrného přetěžování, například častou chůzí po schodech, není třeba se ničeho obávat.

2. ČIVAVA
Inteligentní, nenáročná a velmi společenská čivava je oficiálně považována za nejmenšího psa na světě. Je odvážná, někdy až obranářská, což ovšem není v žádném rozporu s její roztomilostí a přítulností. Jméno získala od největší provincie republiky Mexiko - Chihuahua. Údajně tu v dávných dobách doprovázela indiánské náčelníky na poslední cestě.

Čivava se svou majitelkou na mezinárodní výstavě psů v Letňanech. Ilustrační foto

Spokojí se s krátkými procházkami, ale vzít ji můžete i na dlouhou túru. Hodí se v podstatě pro všechny věkové kategorie, bez problémů ji zvládnou i starší a méně pohybliví lidé. Majitelé však musejí respektovat její velikost, křehkost a jistou bojácnost ve vztahu k velkým a hlučným lidem a psům. Ze všech těchto důvodů je méně vhodná k malým dětem (viz úrazy malých psů podle neurologa).

Ke své smečce velmi přilne a je na ní závislá, takže by měla mít pelíšek umístěný co nejblíž k pánovi a ostatním členům rodiny. Velmi snadno se učí, je zvědavá a sebevědomá. V případě důslednosti při výchově se z ní stane poslušné a hodné zvíře, jinak dokáže být agresivní a neukázněná (jak čivavu vybírat čtěte zde).

Jak jsou čivavy učenlivé, předvádí i tento jogín (více v článku zde):

24. září 2013

3. YORKŠÍRSKÝ TERIÉR
Tento chytrý a temperamentní pes (podrobnější popis zde) je i přes svůj malý vzrůst odvážný a ostražitý. Navzdory vzhledu roztomilého mazlíka se jako správný teriér umí ozvat, pokud není po jeho, a bez důsledné výchovy brzy šéfuje celé rodině. Sebevědomí mu nechybí, bohužel si často troufá i na větší plemena a mívá sklony k uštěkanosti.

Nejoblíbenější malá plemena

Je veselý a hravý, rád dovádí a miluje pohyb. Navíc je velmi učenlivý a zvědavý, takže se hodí na nejrůznější psí sporty jako agility nebo dogdancing. Pánovi je oddaný až na hranici závislosti a nesnáší moc dobře samotu. K cizím lidem se chová spíše nedůvěřivě (více o původu tohoto bojovníka s krysami zde).

Výstavní psy zdobí krásná dlouhá srst, která ovšem potřebuje denní péči. Většina majitelů proto nechává yorkům udělat pro oba pohodlnější sportovní sestřih.

Důležité je také vědět, že u tohoto plemene neplatí „čím menší, tím lepší“. Nanismus, což je odborné označení pro zmenšování či spíše zakrslost, může provázet celá řada zdravotních problémů. Proto se vyplatí pořídit si štěně s průkazem původu (viz příběhy prodaných, ještě neodstavených štěňat).

Při výběru štěněte platí jasná pravidla, ať jde o jorkšíra, nebo čivavu (zde):

23. července 2014

4. NĚMECKÝ ŠPIC

Špic je přítulný a živý pes, který ke spokojenému životu potřebuje v podstatě jen blízkost svého pána. Plemeno má několik velikostních forem: od vlčího špice s kohoutkovou výškou 49 cm po trpasličího, měřícího v kohoutku 20 cm.

Čtěte ve středu

Stafík, nejideálnější pes pro canisterapii

10 nejoblíbenějších středních plemen psů

Potřebují důsledný výcvik a citlivé zacházení, ale jsou mimořádně učenliví, a tedy i snadno vychovatelní. Bez ohledu na počasí mají rádi delší procházky a vyžadují volný pohyb. Mimořádně bohatá srst neplstnatí a má navíc samočisticí schopnost, proto i při minimální péči vypadá dobře: stačí jednou za týden vykartáčovat a každý měsíc pročesat podsadu (foto a další popis zde).

Špicové se chovají jako malé děti, jsou neustále v akci s typickým veselým výrazem, kdykoli připraveni ke hře a dovádění. Mimořádný temperament je také předurčuje ke všem psím sportům, větší špicové se věnují také záchranářství nebo coursingu, tedy lovení kořisti tažené navijákem. Díky ostražitosti a absenci loveckého pudu tito psi skvěle zastanou roli hlídače, při sebemenších podezřelých zvucích se totiž rádi projevují hlasitým štěkotem.

5. KAVALÍR KING CHARLES ŠPANĚL
Malý přátelský pejsek získal část svého vznešeného jména proto, že byl velkým oblíbencem anglického krále Karla I., který se prý jeho chovu věnoval více než státnickým záležitostem. Dnes kavalír představuje poměrně vzácnou kombinaci společenského a sportovního psa.

Jako rodinný společník je ideální: veselý, čilý, přítulný, trpělivý vůči dětem a oddaný pánovi. Jeho výchova bývá zcela bezproblémová, pokud se obejde bez tvrdého zacházení, které citlivý pejsek nesnáší stejně jako samotu. Pokud je dlouhé hodiny zavřený doma, bývá nešťastný (rady etoložky zde).

Jinak je velmi přizpůsobivý. Rád se vydá na dlouhou procházku, do vody i do sněhu, ale také se bude klidně celý den povalovat na gauči. Proto se hodí pro seniory i pro aktivní majitele, kteří mu udělají velkou radost, když se s ním budou věnovat jakémukoli psímu sportu. Je velice učenlivý a díky vyvážené tělesné konstituci je schopný vytrvalého a rychlého pohybu i v členitém terénu. Srst je třeba zhruba jednou týdně vykartáčovat, jinak nevyžaduje žádnou zvláštní péči.

6. KNÍRAČ MALÝ
Živí a pozorní knírači se díky inteligenci a mimořádnému čichu používají u policie k vyhledávání drog, ale oblíbení jsou i jako společníci a jejich počet u nás v posledních letech prudce stoupá.

Knírač vyžaduje pravidelnou úpravu srsti, je tvrdohlavý, ale jako společník oblíbený.

Tito elegantní psi jsou hodně temperamentní a bývají paličatí a svéhlaví, proto je při výchově nutná důslednost. Jsou pro ně také vhodná cvičiště a psí sporty, při nichž se zaměstnají a vybijí energii. Vzhledem k tvrdohlavosti však výcvik vyžaduje trpělivost. V běžném denním provozu potřebuje knírač dlouhé procházky a dostatek her. Vždy srší dobrou náladou, ale je méně divoký než například teriéři.

V domácnosti je dobrým hlídačem a milým a přítulným společníkem, pána si přitom v rodině často vybere sám a bývá na něm citově závislý. S dětmi a ostatními psy vychází dobře, k cizím lidem se obvykle chová nedůvěřivě. Nebývá agresivní ani útočný, ale snadno se nechá zlákat ke rvačce. Knírači by se měli zhruba každé tři měsíce pravidelně zastřihávat, pak nelínají a mají jemnější srst. Po jídle se doporučuje umýt psovi čenich, aby na vousech nezůstaly zbytky.

7. BAREVNÝ BOLOŇSKÝ PSÍK
Pro svoji veselou až komediální povahu si původem ruské společenské plemeno vysloužilo přezdívku „antistresový pes“. Na začátku vývoje barevného boloňského psíka bylo křížení malých francouzských plemen dovezených na ruský šlechtický dvůr. Laskavý pes s živým temperamentem a vyrovnanou povahou je mazlivý, něžný a bezmezně oddaný pánovi. Vůči cizím lidem se chová spíše odmítavě a nové kontakty navazuje rozvážně.

Boloňský psík je antistresový pes: mazlivý, něžný a bezmezně oddaný.

Je dobře vychovatelný, inteligentní a snadno se učí. Nadšeně se tedy bude věnovat agility nebo třeba fly-ballu, což je sport s překážkami a míčkem. Miluje dlouhé procházky a potřebuje se volně proběhnout na vzduchu, ale spokojí se i s menším množstvím pohybu. Je velice přizpůsobivý, ochotně se tedy připojí téměř k jakékoliv aktivitě. Problémy nemá ani s cestováním, jen když bude se svým pánem. Proto se nehodí pro lidi, kteří tráví hodně času mimo domov.

Jinak je velmi křehký a citlivý, nesnese hrubé zacházení a vycítí i nepatrné změny v chování. Dlouhou hedvábnou srst je třeba pravidelně česat.

8. ŠELTIE
Pes pocházející ze Shetlandských ostrovů poblíž Skotska vzhledem připomíná malou kolii, ale obě plemena příbuzná nejsou, přestože mají pravděpodobně stejné předky. Šeltie je také oproti kolii živější a veselejší, přitom tento původně pastevecký pes působí elegantním a ušlechtilým dojmem.

Chytrá šeltie je původem pastevecký pes, kterému láska k pohybu zůstala.

Je temperamentní, milý a oddaný, svého pána následuje na každém kroku, rád se mazlí a je velmi empatický, takže nesnese hrubé zacházení ani křik. Vůči cizím lidem se chová ostražitě, avšak nikoli agresivně.

Díky vysoké inteligenci se šeltie snadno cvičí, navíc miluje zábavu a jakýkoliv pohyb, takže má ideální dispozice pro výstavy a agility, dogdancing či jiné psí sporty. Dopřát jí můžete i pastevectví. Také dobře hlídá, což se projevuje hlasitým štěkotem. Nemá lovecký pud, takže vychovaný pes může obvykle bez problémů běhat volně. Základem výcviku by měl být každopádně citlivý a trpělivý přístup.

Šeltie má pěknou, bohatou a nepromokavou srst vyžadující pravidelnou péči: je potřeba ji důkladně vyčesávat, v období línání denně. Koupání se nedoporučuje.

9. JACK RUSSELL TERIÉR
Russell teriéra vyšlechtil v 19. století v Anglii reverend John Russell, protože nenašel existující plemeno, jež by plně vyhovovalo jeho potřebám. Jack Russell je velmi bystrý, odvážný a aktivní pes, který vyžaduje několik delších procházek denně a navíc hodně zábavy (o těchto psech pro radost ze života více zde). Většinou se jen majitel, který mu dopřeje dostatečné množství pohybu, vyhne nepříjemnostem v podobě zničených předmětů a hlasitého štěkání či kňourání.

Kvůli aportovanému klacíku vyleze jack russell i na strom (více zde):

14. října 2011

Kvůli typické teriéří svéhlavosti se russell obtížněji cvičí a potřebuje důslednou výchovu. Vzhledem k silnému loveckému pudu však může i přes sebelepší výcvik nekontrolovatelně pronásledovat zvěř. K jedincům stejného pohlaví se díky vysokému sebevědomí často chová dominantně, k ostatním psům bývá přátelský.

Štěně Parson Russell teriéra (chovná stanice Gold Florén).

Ke spokojenému životu potřebuje úzký kontakt s rodinou, jíž je oddaný, a láskyplný vztah mívá i k dětem, když s ním nezacházejí nešetrně. Russell může mít srst hladkou, hrubou, nebo tzv. broken, tedy delší, ale přiléhavou. Poslední dvě je třeba trimovat, ale při správném provedení by pes neměl línat.

10. BIŠONEK
Vyrovnaný, přátelský a přítulný pejsek bez jakýchkoli projevů agresivity nemá velké nároky na prostor, je proto vhodný i do toho nejmenšího bytu. Potřebuje ovšem žít v intenzivním kontaktu se svou rodinou, na níž bývá závislý.

Je velmi aktivním, veselým a hravým společníkem, který se nerad nudí, takže se ochotně učí různé triky, baví ho agility i dovádění s dětmi, tedy pokud se k němu nechovají hrubě. Pelíšek by měl mít na klidném místě, kde může nerušeně odpočívat a neustále sledovat dění v rodině. Je snadno vychovatelný, rychle pochopí, co po něm pán chce, a při důsledném a laskavém přístupu vyroste v poslušného psíka (foto a další popis zde).

Čistě bílý bišonek připomíná oživlého plyšáka, ale zdání klame: je to silné, zdravé a odolné plemeno bez známek přešlechtěnosti či choulostivosti i bez náchylnosti k nemocem. Navíc je vhodné pro alergiky, protože hedvábná srst vyžaduje téměř každodenní jemné pročesávání až na kůži a pravidelné umývání kvalitním psím šamponem. Stříhání nutné každé dva až tři měsíce se doporučuje ponechat odborníkům.

Autor:
  • Nejčtenější

Pohlreich se skoro neudržel na nohou, když si restauratér zavolal vědmu

V pořadu Jak to bylo, šéfe? šéfkuchař Zdeněk Pohlreich vzpomínal na největší „špeky“ ze 3. a 4. řady legendární show...

Brno Pohlreicha nepřestává překvapovat. Dostal ho pstruh s kysaným zelím

V další epizodě pořadu Jak to bylo, šéfe? se kuchař Zdeněk Pohlreich vypravil do Brna. Jelikož se vzpomínalo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistrovská práce s čokoládou vygenerovala finálovou pětku Masterchefa

Zreplikovat dezert v podobě plněné skořápky kokosového ořechu z dílny zakladatelky cukrářské akademie a cukrářky...

Křest ohněm profi kuchyně si finálová pětka Masterchefa užila v Entrée

„Zavařit si“ v kuchyni olomoucké restaurace Entrée šéfkuchaře Přemka Forejta, o tom možná sní leckterý nadšený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Perníčky milovala od dětství, dnes ji živí. Vyzkoušejte její recept i rady

Není perníček jako perníček. Když se pokocháte pohledem na ty od Alžběty Knappov, budete si možná spíš připadat jako ve...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Koně jsem prodal do cirkusu, je to pocta. Pak jsem se styděl, říká Marian Roden

Premium Divadlo a hraní ho chytly až s věkem, kdy opustil práci prodavače aut v mototechně. Vášní ke koním ochořel spolu s...

Jméno pro mládě hrabáče vybráno, rodinné vstupenky do Zoo Praha rozdány

Bude to Amari, Bahati, Farisa, Imani, nebo Middag? Jako čtenáři iDNES.cz jste měli možnost rozhodnout o tom, jakým...

Natáčení se zvířaty? Raději bez nich, mohou vám vše pokazit, popisují režiséři

Premium Němá tvář ve filmu je emoční oživení, zpravidla příjemné. Obzvláště natáčení dětských filmů a pohádek se bez zvířat...

Tropická kráska v květináči z Ikea. Nemáte ji také doma? ptají se vědci

Okrajenka žlutoskvrnná je nepřehlédnutelné, několikacentimetrové stvoření s několika desítkami nohou. Tato exotická...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...