Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nový pavilon za 300 milionů nabízí cestu africkým venkovem i deštným lesem

  10:00
Ještě pár dní a Zoo Praha otevře pro veřejnost nový pavilon goril, jehož výstavba sice začala v říjnu 2019, ovšem urbanistická studie vznikla už v roce 2013. Celých šest let totiž trval vleklý boj vedený proti jeho výstavbě. Nyní je jasné, že pavilon krajinný ráz v dolíku pod Sklenářkou neruší.

„Nový pavilon překreslil mapu zoo a se všemi návaznostmi přišel na 300 milionů korun – je k němu lávka od slonů, lávka od výběhů žiraf, je u něj nový vchod do zoo. Myšlenka a potřeba vybudovat ho, vznikla v roce 2013, po povodních,“ uvedl do souvislostí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, proč se pražská zoologická zahrada pustila do výstavby zatím největšího pavilonu.

Unikátní pavilon goril a dalších afrických zvířat

Stavěl se necelé tři roky a jeho vrchním architektem byl Petr Bouřil ze studia ABM architekti, spoluautor vítězného návrhu představeného v lednu 2015. Místo, kde by mohl nový pavilon stát – a opravdu zde i přes veškeré průtahy nakonec stojí – vytipoval Miroslav Bobek už v létě 2013. Poté, co povodeň zaplavila spodní část zoo.

Prošpikovaný moderními technologiemi...

Pavilon je to opravdu moderní a maximálně komfortní, a to jak pro chovaná zvířata a rostliny, které spoluvytvářejí atmosféru kamerunského pralesa, tak i pro návštěvníky. Ti tu mají řadu příležitostí se pohodlně usadit, v klidu pozorovat klidná rozvážná zvířata, jakými gorily jsou, nebo si i odpočinout.

A současně se nechat pocitově přenést do africké vesnice na okraji deštného pralesa. Dokonce se mohou ve školní třídě usadit do dřevěných školních lavic dovezených z Kamerunu – tamní školáci za ně dostali od Zoo Praha nové. Jen cihly ve stěně, skrz něž do třídy dopadá světlo imitující africké sluneční paprsky, vyrobily šikovné české ruce u nás.

Dřevěné školní lavice jsou z druhé ruky, opravdu byly používané ve školní třídě v africké vesnici. Návštěvníci je mohou vyzkoušet ve školní třídě v pavilonu podobně jako ředitel Zoo Praha.

Třída bude především sloužit vzdělávacím programům pro děti i učitele, protože ochranu přírody považuje Miroslav Bobek za jeden z hlavních úkolů zoologických zahrad. Ostatně Rezervace Dja v Kamerunu, podle níž je celý pavilon nazván, je místem, kde se Zoo Praha dlouhé roky podílí na ochraně goril nížinných a přírody vůbec. Proto také i pražskou Rezervaci Dja symbolicky jistí stan strážců skutečné kamerunské biosférické rezervace Dja s replikami zbraní i řadou zabavených autentických předmětů.

Pochází odtamtud i autentické zvuky pralesa, která návštěvníka pavilonem provázejí. Křik ptáků či opic, bzukot hmyzu, padající strom a řada dalších, stačí na chvíli zavřít oči a zaposlouchat se. Přímo v pralese je s místními průvodci desítky hodin natáčel hudební skladatel Michal Rataj (Miroslav Bobek to velice sugestivně popsal v Rozstřelu), a návštěvník je dostává v nahuštěné namixované podobě prostorového zvuku.

S Duni, dcerou slavné Moji, gorilí příběh pokračuje, řekl v Rozstřelu Bobek

A stejně jako v africkém deštném lese můžete potkat nejen gorily na mýtině, ale například i pavouky, zlatohlávky a další bezobratlé, hady, celou řadu opic, štětkouny či osináky, dostanete možnosti si je prohlédnout i v tomto pavilonu. Štětkouny tedy až poté, co jim Duni a Kisumu uvolní expozici.

Talapoin severní

Nefila zlatá

Afrička ozdobná

Štětkoun africký

Iluzi kamerunské vesnice Somalomo na okraji deštného lesa a mýtiny, kde žijí gorily, pak dotvářejí i autentické rostliny vyskytující se v této oblasti Kamerunu – nebo rostliny jim velmi podobné. A pěstovat je v poměrně tmavých návštěvnických prostorách není nic snadného. I to je důvod, proč tu Zoo Praha sáhla po moderních technologiích, které nikde jinde zatím nevyužila.

„Z principu musí být návštěvnická část tmavší než expoziční, aby bylo na zvířata dobře vidět. Proto rostlinám v této části v noci svítíme, aby vůbec přežily. Aby to nerušilo gorily, expoziční skla přes noc zastiňují opony,“ popsal Lukáš Divoký, investiční náměstek Zoo Praha. A vysvětlil, že je to vše napojeno na řídící systém pavilonu a řízeno automaticky, stejně jako intenzita osvětlení nebo trysky ve stropě, které mlží, imitují déšť i zavlažují rostliny.

Nový domov goril je po svém dokončení největší expozicí Zoo Praha. (21. září...
Nový domov goril je po svém dokončení největší expozicí Zoo Praha. (21. září...

Nový pavilon goril nazvaný Rezervace Dja je největší expozicí Zoo Praha. (21. září 2022)

Na gorily samozřejmě mysleli tvůrci pavilonu úplně maximálně, takže i ony mají ve společné expozici s guerézami řadu rostlin, které vylepšují mikroklima jejich prostoru. A jsou vybrány tak, aby nevadila jejich případná konzumace.

Od návštěvníků gorily dělí speciální vícevrstvá skleněná okna, které k nim nepropouštějí zvuky z návštěvnického prostoru, aby je nic nerušilo. Ovšem návštěvníci gorily slyší, protože jimi vydávané zvuky jsou naopak k návštěvníkům přenášeny. Pokud je potřeba, aby gorily nebyly rušeny, mají chovatelé možnost zatáhnout přes prosklenou stěnu již zmíněnou tmavou oponu, která se jim zatahuje i na noc.

Samička Duni, dcera slavné Moji, už ze Španělska dorazila do Zoo Praha

Právě při středeční návštěvě novinářů byli zatažením skutečně funkční opony chránění samička Duni, dcera legendární Moji (která do Zoo Praha přicestovala minulý pátek), se samcem Kisumem (který je v Praze zhruba deset dní), aby je nic nerušilo. „Od pondělí už jsou společně v jednom prostoru, zvykají si na sebe i na nové prostředí. Věřím, že při otevření pavilonu 28. září už budou vidět,“ prozradil Bobek.

S tím, že teprve poté se budou spojovat se skupinou tří samic – Shindou, Kijivu a Kambou – a samečkem Ajabuem, kteří se do pavilonu nastěhovali už začátkem letošního června. Společně pak začnou psát novou kapitolu chovu goril nížinných v Zoo Praha s nadějí na nová mláďata. Podmínky mít budou.

A přínos pro návštěvníky? Nový pavilon je zážitkem už zvenku – jeho zahloubení do terénu, exotické stromy dotvářející atmosféru či optické propojení s výběhem žiraf, antilop a zeber – to vše je velmi sugestivní. A iluze návštěvy afrického prostředí popsaná výše je opravdu působivá. Podle britského znalce a hodnotitele zoologických zahrad Anthonyho Sheridana, který nový pavilon už dvakrát navštívil, je to prý nejlepší pavilon goril, jaký kdy viděl, co se zážitku pro návštěvníky týká. Což je asi to nejlepší doporučení.

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Vypadá jako liška na chůdách, je to však pes. Páchne navíc po marihuaně

20. května 2024

Žere ovoce a kořínky, chodí jako žirafa a je cítit po marihuaně. Co je tohle za zvíře? Přece...

Na začátku bych na vás nevsadil ani zlámaný pětník, hodnotil Pohlreich

21. května 2024

Semifinále soutěže Česko na grilu, která už se na Primě blíží k závěru, postavilo soutěžící před...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

VIDEO: Na odpady jen jedlá soda a ocet. A můžete zapomenout na krtka

22. května 2024

Čištění zaneseného kuchyňského odpadu je jedním z nejčastějších problémů v domácnosti. Vůbec...

Nutrie jako plyšáci? Útočí i na psy. Možná to lidi přesvědčí, říká biolog

19. května 2024

Premium Kdo u nás chrání jeleny sika, čím hrozí kněžice a proč ekologové na rozdíl od včelařů někdy...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Chausie rozhodně nebude sedět v koutě, tato kočka nezapře divokou krev

22. května 2024

Kočičí plemeno chausie vzniklo křížením kočky bažinné (Felis chaus) s kočkou domácí. Chovatelé se...

VIDEO: Rychle, či pomalu? Dva způsoby, jak si na grilu užít květovou špičku

26. května 2024

Hovězí květová špička a farmářská zelenina budou vedle našich mistrů grilu hrát hlavní roli v...

Seznamte se s vaší narozeninovou květinou. Může vás dokonale popsat

25. května 2024

Co může být smyslnějšího než květiny? Vnášejí do života radost a ovlivňují prý dokonce i vaši...

Nedrobit, neříhat, jíst, i když nemáte hlad. Tak vypadá jídlo ve vesmíru

24. května 2024

Vesmírné stolování je trudná věc. Astronauti třeba nesmějí drobit a krkat – nikoli kvůli slušnosti,...

Existuje asi šest set plemen ovcí, někteří berani mohou mít i tři páry rohů

24. května 2024

Ovce se zapsaly už do starověkých mýtů, provázejí člověka celé věky. Jsou užitečné hned třikrát –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...