Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Nový pavilon za 300 milionů nabízí cestu africkým venkovem i deštným lesem

  10:00
Ještě pár dní a Zoo Praha otevře pro veřejnost nový pavilon goril, jehož výstavba sice začala v říjnu 2019, ovšem urbanistická studie vznikla už v roce 2013. Celých šest let totiž trval vleklý boj vedený proti jeho výstavbě. Nyní je jasné, že pavilon krajinný ráz v dolíku pod Sklenářkou neruší.

„Nový pavilon překreslil mapu zoo a se všemi návaznostmi přišel na 300 milionů korun – je k němu lávka od slonů, lávka od výběhů žiraf, je u něj nový vchod do zoo. Myšlenka a potřeba vybudovat ho, vznikla v roce 2013, po povodních,“ uvedl do souvislostí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, proč se pražská zoologická zahrada pustila do výstavby zatím největšího pavilonu.

Unikátní pavilon goril a dalších afrických zvířat

Stavěl se necelé tři roky a jeho vrchním architektem byl Petr Bouřil ze studia ABM architekti, spoluautor vítězného návrhu představeného v lednu 2015. Místo, kde by mohl nový pavilon stát – a opravdu zde i přes veškeré průtahy nakonec stojí – vytipoval Miroslav Bobek už v létě 2013. Poté, co povodeň zaplavila spodní část zoo.

Prošpikovaný moderními technologiemi...

Pavilon je to opravdu moderní a maximálně komfortní, a to jak pro chovaná zvířata a rostliny, které spoluvytvářejí atmosféru kamerunského pralesa, tak i pro návštěvníky. Ti tu mají řadu příležitostí se pohodlně usadit, v klidu pozorovat klidná rozvážná zvířata, jakými gorily jsou, nebo si i odpočinout.

A současně se nechat pocitově přenést do africké vesnice na okraji deštného pralesa. Dokonce se mohou ve školní třídě usadit do dřevěných školních lavic dovezených z Kamerunu – tamní školáci za ně dostali od Zoo Praha nové. Jen cihly ve stěně, skrz něž do třídy dopadá světlo imitující africké sluneční paprsky, vyrobily šikovné české ruce u nás.

Dřevěné školní lavice jsou z druhé ruky, opravdu byly používané ve školní třídě v africké vesnici. Návštěvníci je mohou vyzkoušet ve školní třídě v pavilonu podobně jako ředitel Zoo Praha.

Třída bude především sloužit vzdělávacím programům pro děti i učitele, protože ochranu přírody považuje Miroslav Bobek za jeden z hlavních úkolů zoologických zahrad. Ostatně Rezervace Dja v Kamerunu, podle níž je celý pavilon nazván, je místem, kde se Zoo Praha dlouhé roky podílí na ochraně goril nížinných a přírody vůbec. Proto také i pražskou Rezervaci Dja symbolicky jistí stan strážců skutečné kamerunské biosférické rezervace Dja s replikami zbraní i řadou zabavených autentických předmětů.

Pochází odtamtud i autentické zvuky pralesa, která návštěvníka pavilonem provázejí. Křik ptáků či opic, bzukot hmyzu, padající strom a řada dalších, stačí na chvíli zavřít oči a zaposlouchat se. Přímo v pralese je s místními průvodci desítky hodin natáčel hudební skladatel Michal Rataj (Miroslav Bobek to velice sugestivně popsal v Rozstřelu), a návštěvník je dostává v nahuštěné namixované podobě prostorového zvuku.

S Duni, dcerou slavné Moji, gorilí příběh pokračuje, řekl v Rozstřelu Bobek

A stejně jako v africkém deštném lese můžete potkat nejen gorily na mýtině, ale například i pavouky, zlatohlávky a další bezobratlé, hady, celou řadu opic, štětkouny či osináky, dostanete možnosti si je prohlédnout i v tomto pavilonu. Štětkouny tedy až poté, co jim Duni a Kisumu uvolní expozici.

Talapoin severní

Nefila zlatá

Afrička ozdobná

Štětkoun africký

Iluzi kamerunské vesnice Somalomo na okraji deštného lesa a mýtiny, kde žijí gorily, pak dotvářejí i autentické rostliny vyskytující se v této oblasti Kamerunu – nebo rostliny jim velmi podobné. A pěstovat je v poměrně tmavých návštěvnických prostorách není nic snadného. I to je důvod, proč tu Zoo Praha sáhla po moderních technologiích, které nikde jinde zatím nevyužila.

„Z principu musí být návštěvnická část tmavší než expoziční, aby bylo na zvířata dobře vidět. Proto rostlinám v této části v noci svítíme, aby vůbec přežily. Aby to nerušilo gorily, expoziční skla přes noc zastiňují opony,“ popsal Lukáš Divoký, investiční náměstek Zoo Praha. A vysvětlil, že je to vše napojeno na řídící systém pavilonu a řízeno automaticky, stejně jako intenzita osvětlení nebo trysky ve stropě, které mlží, imitují déšť i zavlažují rostliny.

Nový domov goril je po svém dokončení největší expozicí Zoo Praha. (21. září...
Nový domov goril je po svém dokončení největší expozicí Zoo Praha. (21. září...

Nový pavilon goril nazvaný Rezervace Dja je největší expozicí Zoo Praha. (21. září 2022)

Na gorily samozřejmě mysleli tvůrci pavilonu úplně maximálně, takže i ony mají ve společné expozici s guerézami řadu rostlin, které vylepšují mikroklima jejich prostoru. A jsou vybrány tak, aby nevadila jejich případná konzumace.

Od návštěvníků gorily dělí speciální vícevrstvá skleněná okna, které k nim nepropouštějí zvuky z návštěvnického prostoru, aby je nic nerušilo. Ovšem návštěvníci gorily slyší, protože jimi vydávané zvuky jsou naopak k návštěvníkům přenášeny. Pokud je potřeba, aby gorily nebyly rušeny, mají chovatelé možnost zatáhnout přes prosklenou stěnu již zmíněnou tmavou oponu, která se jim zatahuje i na noc.

Samička Duni, dcera slavné Moji, už ze Španělska dorazila do Zoo Praha

Právě při středeční návštěvě novinářů byli zatažením skutečně funkční opony chránění samička Duni, dcera legendární Moji (která do Zoo Praha přicestovala minulý pátek), se samcem Kisumem (který je v Praze zhruba deset dní), aby je nic nerušilo. „Od pondělí už jsou společně v jednom prostoru, zvykají si na sebe i na nové prostředí. Věřím, že při otevření pavilonu 28. září už budou vidět,“ prozradil Bobek.

S tím, že teprve poté se budou spojovat se skupinou tří samic – Shindou, Kijivu a Kambou – a samečkem Ajabuem, kteří se do pavilonu nastěhovali už začátkem letošního června. Společně pak začnou psát novou kapitolu chovu goril nížinných v Zoo Praha s nadějí na nová mláďata. Podmínky mít budou.

A přínos pro návštěvníky? Nový pavilon je zážitkem už zvenku – jeho zahloubení do terénu, exotické stromy dotvářející atmosféru či optické propojení s výběhem žiraf, antilop a zeber – to vše je velmi sugestivní. A iluze návštěvy afrického prostředí popsaná výše je opravdu působivá. Podle britského znalce a hodnotitele zoologických zahrad Anthonyho Sheridana, který nový pavilon už dvakrát navštívil, je to prý nejlepší pavilon goril, jaký kdy viděl, co se zážitku pro návštěvníky týká. Což je asi to nejlepší doporučení.

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. ZOO Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Restaurace teď budou padat. Ukáže leden, únor, říká Punčochář v Rozstřelu

Rozstřel Ne každý den chcete humra, někdy dáte třeba vepřový uši, říká šéfkuchař Jan Punčochář. Konstatuje tak, že ani kaviár se...

Brno Pohlreicha nepřestává překvapovat. Dostal ho pstruh s kysaným zelím

V další epizodě pořadu Jak to bylo, šéfe? se kuchař Zdeněk Pohlreich vypravil do Brna. Jelikož se vzpomínalo na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Perníčky milovala od dětství, dnes ji živí. Vyzkoušejte její recept i rady

Není perníček jako perníček. Když se pokocháte pohledem na ty od Alžběty Knappov, budete si možná spíš připadat jako ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo v kuchyni neudrží krok s Kašpárkem, nepatří do finále Masterchefa

Televizní soutěž Masterchef Česko 2022 se blíží do finále a přitvrzuje. Boj o finálovou trojku rozhodovaly víceméně...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

S kokosovým ořechem si gorila hravě poradí, umí ho rozbít i o sklo

Kokosové ořechy mají pražské gorily na svém jídelníčku pravidelně, zhruba dvakrát do měsíce. Nicméně chovatelé jim je...

Duni se chystá do Prahy. Mámě Moje je neuvěřitelně podobná, říká Bobek

Návštěvníci Zoo Praha se v září dočkají nejen slavnostního otevření nového pavilonu goril, rovnou se jim představí i...

Do Zoo Praha brzy dorazí dcera Moji a nový samec. Bobek doufá v mláďata

Nezasvěceným se mohlo zdát, jako by rozhodnutí o ponechání Richarda v původním pavilonu goril padlo na poslední chvíli....

V obou pavilonech goril vládne spokojenost, ten nový se otevře ve středu

Pod viničním domkem Sklenářka tři roky vyrůstal největší pavilon v historii Zoo Praha určený nejen pro chovnou skupinu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...