Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Gorily zatím zůstanou v Praze. Kvůli povodním se jedná o novém pavilonu

  21:49aktualizováno  7. června 14:23
Situace s pavilonem goril v nejnižším místě zoo je neudržitelná a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek proto jedná s pražským primátorem a magistrátem o vybudování nového pavilonu v horní části zoo. Celkové škody způsobené povodní budou nižší, než zoo původně odhadovala. Podle aktuální situace se podle Bobka snad vejdou do částky 100 milionů korun.

Ve čtvrtek se podařilo chovatelům gorily zavřít do jedné ložnice ze dvou spojených a tu druhou jim zgruntu vyčistit a podestlat novou dřevitkou, aby se vyspaly v suchu. Není divu, že se pak snáze smířily i se zvukem výkonného čerpadla, které u pavilonu začalo odčerpávat vodu. 

Chovatelé se ke gorilám do povodňové věže od středy dostávají po žebříku přes střechu. Z té vlezou na ochoz expozice a po schodech vystoupají ke gorilám (více předchozí článek zde). Proti středě byla gorilí skupina o něco klidnější, všechny bez problémů žerou i pijí.

Podívejte se na video ze středy 5. června, kdy se chovatelé do povodňové věže ke gorilám poprvé dostali přes střechu a ochoz v expozici:

Ve čtvrtek už se je dokonce podařilo přesvědčit, aby všechny přešly do jedné ze spojených ložnic a nechaly se tam zavřít. Chovatelé jim tak mohli poprvé od neděle alespoň část dočasného bydlení kompletně vyčistit a vystlat novou dřevitkou (dřevitou vatou).

Gorily v povodňové věži

Po dlouhé době tak opět slyšeli spokojené a radostné mručení samic, které jsou jinak zvyklé vytvářet si hnízda na spaní každý den z nového, čistého a suchého materiálu. S radostí si pak do vyčištěné ložnice přešly, jen Richard se odmítl přesunout, takže jim do této části chovatelé zatím alespoň přidali dřevitku. 

U pavilonu goril během čtvrtka opět o něco výrazněji opadla voda, odpoledne se zapojilo i výkonné čerpadlo. "Když se čerpadlo převezlo z parkoviště ke gorilímu pavilonu a začalo se odčerpávat, Kijivu si opět zacpala uši, jak to dělá, když je z něčeho nervózní, ale za chvíli si na ten zvuk zvykly všechny," kvituje to s povděkem kurátor primátů Vít Lukáš. "Zrovna jsme u toho nebyl, ale Richard si prý dokonce i během čerpání vody přišel k mřížím pro krmení."   

V pátek by to v pavilonu konečně mohlo být "na holinky"

Pavilon goril v pátek 7. června 2013 ráno.

Pavilon goril v pátek 7. června 2013 ráno. "Na holinky" to ještě není, na řadu ještě musí přijít menší čerpadla.

"Hasiči odhadují, že v pátek ráno už by to v expozici pod povodňovou věží mohlo být na holinky. "Což je fajn, když si vezmete, že ještě ve středu navečer tam bylo tři a půl metru vody," konstatoval s povděkem kurátor ve čtvrtek večer. V pátek ráno bylo sice jasné, že je pavilon goril stále ještě ve vodě, nicméně už mohla přijít na řadu menší čerpadla.  

V pátek po poledni už pavilon obklopovalo jen bahno a intenzivně se pracovalo na jeho odklizení. Nakolik je gorilí pavilon zničený se teprve ukáže. "Spekulovat, jak dlouho potrvá jeho obnova, to by v tuhle chvíli byly jen teoretické úvahy. Už proto, že není dořešeno, zda by ho do budoucna bylo vůbec možné proti vodě ochránit," konstatuje věcně kurátor. (Více o prohlášení pražského primátora zde.)  

Hasičům pomáhá výkonné čerpadlo

"Vodu ze zoo odčerpává 'patnáctistovka', hasiči, kolegové a nyní již i dobrovolníci čistí místa, která byla zaplavena. K naší radosti se prozatím ukazuje, že škody by mohly být menší, než jsme se původně obávali. Vodní hladina nejenže tentokrát nedosáhla takové výšky jako v roce 2002, ale především byla zoo 'jen' zaplavena, aniž by jí voda proudila takovou silou a rychlostí jako tehdy," uvedl ve čtvrtek na svém facebookovém profilu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Ve středu zoo škody odhadovala na 160 milionů Kč (více zde).

Zoo udělá maximum, aby gorily zůstaly "doma"

Vít Lukáš byl ve čtvrtek krátce v zoo ve Dvoře Králové, aby s tamějšími chovateli prošel pavilon připravený na příjezd pražských goril. Pracovníci zoo s ním chtěli zkonzultovat, jestli je vše připravené tak, aby to celé skupině vyhovovalo.

"Jsou tam pro ně velice dobré podmínky. Jsou to profíci, kteří sami chovají šimpanze, orangutany, mají i jednoho gorilího samce, takže víme, že tam dostane naše gorilí skupina to nejlepší, co se jí v naší republice momentálně dá nabídnout," pochvaluje si Lukáš spolupráci a pomoc kolegů z dvorské zoo.

Přesun do Dvora Králové tedy zůstává jako alternativa, ke které však snad nebude muset dojít. "Stále máme na mysli rizika, která by uspávání a přesun goril mohly přinést. Dobře si pamatujeme jak rizika spojená s porodem Kamby, tak obtížné uspávání Moji před jejím přesunem do španělského Cabárcena. Proto uděláme maximum, aby k jejich přesunu do jiné zoo nemuselo dojít," uvedl na páteční tiskové konferenci Miroslav Bobek. (O zdravotních problémech samice Kamby více zde, o komplikacích s uspáním Moji před odletem zde).

Hasiči zbavují bahna dřevěnou sochu gorily na dětském hřišti poblíž gorilího
I venkovní gorilí výběh pokrývala vrstva bahna (7. června 2013).
Po odčerpání vody je nutné zlikvidovat  nánosy bahna i naplavený odpad. (7....

Po odčerpání vody se musí zlikvidovat nánosy bahna i naplavený odpad. (7. června 2013)

Než se pavilon zprovozní natolik, aby se gorily mohly vrátit do své expozice a venkovního výběhu, zůstanou v povodňové věži. "Pokud nenastane nějaká dramatická změna, například v jejich psychice, přesouvat je nebudeme," potvrdil i kurátor primátů. Odhaduje, že úklid by měl být hotový do pondělí; v pátek odpoledne odčerpávali zbytky vody z pavilonu, vzápětí začnou za pomoci dobrovolníků s úklidem expozice. Jaké budou nutné opravy se ukáže vzápětí.

S tím, jak se postupně zlepšuje přístupnost věže pro chovatele, zlepší se i podmínky pro gorily. "Chovatelé u nich budou v období úklidu a oprav v pavilonu trávit podstatně víc času než dosud. Jejich přítomnost bude gorily uklidňovat a současně je budeme mít pod lepší kontrolou," uvedl Vít Lukáš.  

Současně pražská zoo hledá v horní části svého areálu vhodné místo, kde se pro tato vzácná zvířata vybuduje pavilon nový, který by do budoucna povodně nemohly ohrozit. Magistrát se jako zřizovatel Zoo Praha staví k této variantě vstřícně.   

Jde o podobnou situaci jako v případě Pavilonu velkých zvířat, který byl v roce 2002 zatopený a zoo kvůli tomu přišla o slona Kádira a hroší samici Lentilku (viz archivní článek zde). Proto se nový sloninec a hrošinec vybudoval v horní části zoo, slavnostně otevřen byl letos na konci března (podívejte se zde.) 

Autor:
  • Nejčtenější

Upečte rohlíky nebo chleba a pochlubte se jimi, nejlepší recepty ukážeme

Proč chodit do obchodu pro základní pečivo a vystavovat se možné nákaze, když si ho lehce můžete upéct i doma. Je to...

V pražské zoo se nad ránem narodilo slůně, další přírůstek je na cestě

V pražské zoo se nad ránem narodilo slůně. Matkou nového přírůstku do Údolí slonů je slonice Tamara. Odpoledne...

Když se vám mlží brýle při nošení roušky, pomůže jar i pěna na holení

Že se mají nosit roušky, všichni vědí. Ale že to přinese problémy lidem s brýlemi, se zjistilo až při běžném nošení....

Otázky a odpovědi: V době koronaviru si dávejte pozor na domácí mazlíčky

Opatření proti šíření nového typu koronaviru dopadají i na majitele zvířat, prokázáno už totiž bylo několik přenosů z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Bez lidí se zvířata nudí, říká Bobek. Na začátku pandemie byli podle něj lovci

Zdálo by se, že si teď ředitel pražské zoo Miroslav Bobek může vychutnávat procházky zahradou, aniž by ho při nich...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

VIDEO: Sobota patří v Zoo Praha gorilám. Ohrožený druh oslaví svůj den

Mezinárodní den goril je od roku 2017 vyhlášen na 24. září, letos se tedy slaví teprve potřetí. Vzhledem k ohrožení,...

Chceme mít naše gorily v bezpečí, proto nový pavilon, říká ředitel Bobek

Zoo Praha slavnostně poklepala na základní kámen toužebně očekávaného nového pavilonu goril. Jeho příprava se táhne už...

VIDEO: Získat dobroty, to je i pro gorilu motivace k překonání hlavolamu

Musí pro získání něčeho na zub zaměstnat hlavu i ruce, to je jeden z důvodů, proč gorily v Zoo Praha získávají...

VIDEO: Puberta s ním cvičí, ale na své gorilí matce ještě loudí mléko

Gorilímu samečkovi Nuruovi bylo loni o Vánocích šest. Už tehdy ho samice nechtěly kojit. Na své mámě ovšem loudí mléko...

Advantage Consulting, s.r.o.
TESTER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....