Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gorily zatím zůstanou v Praze. Kvůli povodním se jedná o novém pavilonu

  21:49aktualizováno  7. června 14:23
Situace s pavilonem goril v nejnižším místě zoo je neudržitelná a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek proto jedná s pražským primátorem a magistrátem o vybudování nového pavilonu v horní části zoo. Celkové škody způsobené povodní budou nižší, než zoo původně odhadovala. Podle aktuální situace se podle Bobka snad vejdou do částky 100 milionů korun.

Ve čtvrtek se podařilo chovatelům gorily zavřít do jedné ložnice ze dvou spojených a tu druhou jim zgruntu vyčistit a podestlat novou dřevitkou, aby se vyspaly v suchu. Není divu, že se pak snáze smířily i se zvukem výkonného čerpadla, které u pavilonu začalo odčerpávat vodu. 

Chovatelé se ke gorilám do povodňové věže od středy dostávají po žebříku přes střechu. Z té vlezou na ochoz expozice a po schodech vystoupají ke gorilám (více předchozí článek zde). Proti středě byla gorilí skupina o něco klidnější, všechny bez problémů žerou i pijí.

Podívejte se na video ze středy 5. června, kdy se chovatelé do povodňové věže ke gorilám poprvé dostali přes střechu a ochoz v expozici:

6. června 2013

Ve čtvrtek už se je dokonce podařilo přesvědčit, aby všechny přešly do jedné ze spojených ložnic a nechaly se tam zavřít. Chovatelé jim tak mohli poprvé od neděle alespoň část dočasného bydlení kompletně vyčistit a vystlat novou dřevitkou (dřevitou vatou).

Gorily v povodňové věži

Po dlouhé době tak opět slyšeli spokojené a radostné mručení samic, které jsou jinak zvyklé vytvářet si hnízda na spaní každý den z nového, čistého a suchého materiálu. S radostí si pak do vyčištěné ložnice přešly, jen Richard se odmítl přesunout, takže jim do této části chovatelé zatím alespoň přidali dřevitku. 

U pavilonu goril během čtvrtka opět o něco výrazněji opadla voda, odpoledne se zapojilo i výkonné čerpadlo. "Když se čerpadlo převezlo z parkoviště ke gorilímu pavilonu a začalo se odčerpávat, Kijivu si opět zacpala uši, jak to dělá, když je z něčeho nervózní, ale za chvíli si na ten zvuk zvykly všechny," kvituje to s povděkem kurátor primátů Vít Lukáš. "Zrovna jsme u toho nebyl, ale Richard si prý dokonce i během čerpání vody přišel k mřížím pro krmení."   

V pátek by to v pavilonu konečně mohlo být "na holinky"

Pavilon goril v pátek 7. června 2013 ráno. "Na holinky" to ještě není, na řadu ještě musí přijít menší čerpadla.

"Hasiči odhadují, že v pátek ráno už by to v expozici pod povodňovou věží mohlo být na holinky. "Což je fajn, když si vezmete, že ještě ve středu navečer tam bylo tři a půl metru vody," konstatoval s povděkem kurátor ve čtvrtek večer. V pátek ráno bylo sice jasné, že je pavilon goril stále ještě ve vodě, nicméně už mohla přijít na řadu menší čerpadla.  

V pátek po poledni už pavilon obklopovalo jen bahno a intenzivně se pracovalo na jeho odklizení. Nakolik je gorilí pavilon zničený se teprve ukáže. "Spekulovat, jak dlouho potrvá jeho obnova, to by v tuhle chvíli byly jen teoretické úvahy. Už proto, že není dořešeno, zda by ho do budoucna bylo vůbec možné proti vodě ochránit," konstatuje věcně kurátor. (Více o prohlášení pražského primátora zde.)  

Hasičům pomáhá výkonné čerpadlo

"Vodu ze zoo odčerpává 'patnáctistovka', hasiči, kolegové a nyní již i dobrovolníci čistí místa, která byla zaplavena. K naší radosti se prozatím ukazuje, že škody by mohly být menší, než jsme se původně obávali. Vodní hladina nejenže tentokrát nedosáhla takové výšky jako v roce 2002, ale především byla zoo 'jen' zaplavena, aniž by jí voda proudila takovou silou a rychlostí jako tehdy," uvedl ve čtvrtek na svém facebookovém profilu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Ve středu zoo škody odhadovala na 160 milionů Kč (více zde).

Zoo udělá maximum, aby gorily zůstaly "doma"

Vít Lukáš byl ve čtvrtek krátce v zoo ve Dvoře Králové, aby s tamějšími chovateli prošel pavilon připravený na příjezd pražských goril. Pracovníci zoo s ním chtěli zkonzultovat, jestli je vše připravené tak, aby to celé skupině vyhovovalo.

"Jsou tam pro ně velice dobré podmínky. Jsou to profíci, kteří sami chovají šimpanze, orangutany, mají i jednoho gorilího samce, takže víme, že tam dostane naše gorilí skupina to nejlepší, co se jí v naší republice momentálně dá nabídnout," pochvaluje si Lukáš spolupráci a pomoc kolegů z dvorské zoo.

Přesun do Dvora Králové tedy zůstává jako alternativa, ke které však snad nebude muset dojít. "Stále máme na mysli rizika, která by uspávání a přesun goril mohly přinést. Dobře si pamatujeme jak rizika spojená s porodem Kamby, tak obtížné uspávání Moji před jejím přesunem do španělského Cabárcena. Proto uděláme maximum, aby k jejich přesunu do jiné zoo nemuselo dojít," uvedl na páteční tiskové konferenci Miroslav Bobek. (O zdravotních problémech samice Kamby více zde, o komplikacích s uspáním Moji před odletem zde).

Hasiči zbavují bahna dřevěnou sochu gorily na dětském hřišti poblíž gorilího
I venkovní gorilí výběh pokrývala vrstva bahna (7. června 2013).
Po odčerpání vody je nutné zlikvidovat nánosy bahna i naplavený odpad. (7....

Po odčerpání vody se musí zlikvidovat nánosy bahna i naplavený odpad. (7. června 2013)

Než se pavilon zprovozní natolik, aby se gorily mohly vrátit do své expozice a venkovního výběhu, zůstanou v povodňové věži. "Pokud nenastane nějaká dramatická změna, například v jejich psychice, přesouvat je nebudeme," potvrdil i kurátor primátů. Odhaduje, že úklid by měl být hotový do pondělí; v pátek odpoledne odčerpávali zbytky vody z pavilonu, vzápětí začnou za pomoci dobrovolníků s úklidem expozice. Jaké budou nutné opravy se ukáže vzápětí.

S tím, jak se postupně zlepšuje přístupnost věže pro chovatele, zlepší se i podmínky pro gorily. "Chovatelé u nich budou v období úklidu a oprav v pavilonu trávit podstatně víc času než dosud. Jejich přítomnost bude gorily uklidňovat a současně je budeme mít pod lepší kontrolou," uvedl Vít Lukáš.  

Současně pražská zoo hledá v horní části svého areálu vhodné místo, kde se pro tato vzácná zvířata vybuduje pavilon nový, který by do budoucna povodně nemohly ohrozit. Magistrát se jako zřizovatel Zoo Praha staví k této variantě vstřícně.   

Jde o podobnou situaci jako v případě Pavilonu velkých zvířat, který byl v roce 2002 zatopený a zoo kvůli tomu přišla o slona Kádira a hroší samici Lentilku (viz archivní článek zde). Proto se nový sloninec a hrošinec vybudoval v horní části zoo, slavnostně otevřen byl letos na konci března (podívejte se zde.) 

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Nadřeli se, ale konečně na své zahradě žijí. Na terase, u ohně i u bazénu

13. června 2024

Soutěž Když se Lucie s manželem rozhodli postavit si dům v kopcovitém terénu na okraji Brd, od začátku...

KVÍZ: Poznáte naše ryby podle fotografie?

10. června 2024

Co Čech, to rybář, houbař nebo kutil, říká se. Jak jste na tom s rybařením právě vy? Poznáte, co...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když budu muset poslat starý kotel do šrotu, jaké mám vlastně možnosti?

11. června 2024

Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. třídy, případně...

Na zahradě po babi a dědovi si postavila dům a s rodinou buduje novou zahradu

11. června 2024

Soutěž Miluje zahradničení a má to štěstí, že u domu mají i poměrně velkou zahradu. „Nikdy bych nevěřila,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Posekám, ostříhám „bobany“ a kochám se, říká zahradní experimentátorka

10. června 2024

Soutěž Příběh této pečlivě zastřihované zahrady na Českolipsku začal před čtrnácti lety. Tehdy čtenářka...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Ráj s altánkem a jezírkem pro tátu na vozíku pomohli vybudovat kamarádi

16. června 2024

Soutěž Dvougenerační soužití v rodinném domě je poměrně běžné, obzvlášť v menších obcích. Aby se impulsem...

Celé kuře na grilu za dvacet minut? Mistři vědí, jak na to

15. června 2024

Dnes Jan Horký s Davidem Valíčkem připraví celé kuře v oblíbeném cajun rubu za neuvěřitelných 20...

Mládě pražských vombatů už vykukuje mámě z vaku, v sobotu jej čekají křtiny

14. června 2024

Je to tvor tak zvláštní, že přitahuje pozornost, ač vypadá jako velká tlustá šedivá myš. Ovšem...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...