Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

Gorily zatím zůstanou v Praze. Kvůli povodním se jedná o novém pavilonu

  21:49aktualizováno  7. června 14:23
Situace s pavilonem goril v nejnižším místě zoo je neudržitelná a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek proto jedná s pražským primátorem a magistrátem o vybudování nového pavilonu v horní části zoo. Celkové škody způsobené povodní budou nižší, než zoo původně odhadovala. Podle aktuální situace se podle Bobka snad vejdou do částky 100 milionů korun.

Ve čtvrtek se podařilo chovatelům gorily zavřít do jedné ložnice ze dvou spojených a tu druhou jim zgruntu vyčistit a podestlat novou dřevitkou, aby se vyspaly v suchu. Není divu, že se pak snáze smířily i se zvukem výkonného čerpadla, které u pavilonu začalo odčerpávat vodu. 

Chovatelé se ke gorilám do povodňové věže od středy dostávají po žebříku přes střechu. Z té vlezou na ochoz expozice a po schodech vystoupají ke gorilám (více předchozí článek zde). Proti středě byla gorilí skupina o něco klidnější, všechny bez problémů žerou i pijí.

Podívejte se na video ze středy 5. června, kdy se chovatelé do povodňové věže ke gorilám poprvé dostali přes střechu a ochoz v expozici:

6. června 2013

Ve čtvrtek už se je dokonce podařilo přesvědčit, aby všechny přešly do jedné ze spojených ložnic a nechaly se tam zavřít. Chovatelé jim tak mohli poprvé od neděle alespoň část dočasného bydlení kompletně vyčistit a vystlat novou dřevitkou (dřevitou vatou).

Gorily v povodňové věži

Po dlouhé době tak opět slyšeli spokojené a radostné mručení samic, které jsou jinak zvyklé vytvářet si hnízda na spaní každý den z nového, čistého a suchého materiálu. S radostí si pak do vyčištěné ložnice přešly, jen Richard se odmítl přesunout, takže jim do této části chovatelé zatím alespoň přidali dřevitku. 

U pavilonu goril během čtvrtka opět o něco výrazněji opadla voda, odpoledne se zapojilo i výkonné čerpadlo. "Když se čerpadlo převezlo z parkoviště ke gorilímu pavilonu a začalo se odčerpávat, Kijivu si opět zacpala uši, jak to dělá, když je z něčeho nervózní, ale za chvíli si na ten zvuk zvykly všechny," kvituje to s povděkem kurátor primátů Vít Lukáš. "Zrovna jsme u toho nebyl, ale Richard si prý dokonce i během čerpání vody přišel k mřížím pro krmení."   

V pátek by to v pavilonu konečně mohlo být "na holinky"

Pavilon goril v pátek 7. června 2013 ráno. "Na holinky" to ještě nebylo, na...

Pavilon goril v pátek 7. června 2013 ráno. "Na holinky" to ještě není, na řadu ještě musí přijít menší čerpadla.

"Hasiči odhadují, že v pátek ráno už by to v expozici pod povodňovou věží mohlo být na holinky. "Což je fajn, když si vezmete, že ještě ve středu navečer tam bylo tři a půl metru vody," konstatoval s povděkem kurátor ve čtvrtek večer. V pátek ráno bylo sice jasné, že je pavilon goril stále ještě ve vodě, nicméně už mohla přijít na řadu menší čerpadla.  

V pátek po poledni už pavilon obklopovalo jen bahno a intenzivně se pracovalo na jeho odklizení. Nakolik je gorilí pavilon zničený se teprve ukáže. "Spekulovat, jak dlouho potrvá jeho obnova, to by v tuhle chvíli byly jen teoretické úvahy. Už proto, že není dořešeno, zda by ho do budoucna bylo vůbec možné proti vodě ochránit," konstatuje věcně kurátor. (Více o prohlášení pražského primátora zde.)  

Hasičům pomáhá výkonné čerpadlo

"Vodu ze zoo odčerpává 'patnáctistovka', hasiči, kolegové a nyní již i dobrovolníci čistí místa, která byla zaplavena. K naší radosti se prozatím ukazuje, že škody by mohly být menší, než jsme se původně obávali. Vodní hladina nejenže tentokrát nedosáhla takové výšky jako v roce 2002, ale především byla zoo 'jen' zaplavena, aniž by jí voda proudila takovou silou a rychlostí jako tehdy," uvedl ve čtvrtek na svém facebookovém profilu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Ve středu zoo škody odhadovala na 160 milionů Kč (více zde).

Zoo udělá maximum, aby gorily zůstaly "doma"

Vít Lukáš byl ve čtvrtek krátce v zoo ve Dvoře Králové, aby s tamějšími chovateli prošel pavilon připravený na příjezd pražských goril. Pracovníci zoo s ním chtěli zkonzultovat, jestli je vše připravené tak, aby to celé skupině vyhovovalo.

"Jsou tam pro ně velice dobré podmínky. Jsou to profíci, kteří sami chovají šimpanze, orangutany, mají i jednoho gorilího samce, takže víme, že tam dostane naše gorilí skupina to nejlepší, co se jí v naší republice momentálně dá nabídnout," pochvaluje si Lukáš spolupráci a pomoc kolegů z dvorské zoo.

Přesun do Dvora Králové tedy zůstává jako alternativa, ke které však snad nebude muset dojít. "Stále máme na mysli rizika, která by uspávání a přesun goril mohly přinést. Dobře si pamatujeme jak rizika spojená s porodem Kamby, tak obtížné uspávání Moji před jejím přesunem do španělského Cabárcena. Proto uděláme maximum, aby k jejich přesunu do jiné zoo nemuselo dojít," uvedl na páteční tiskové konferenci Miroslav Bobek. (O zdravotních problémech samice Kamby více zde, o komplikacích s uspáním Moji před odletem zde).

Hasiči zbavují bahna dřevěnou sochu gorily na dětském hřišti poblíž gorilího
I venkovní gorilí výběh pokrývala vrstva bahna (7. června 2013).
Po odčerpání vody je nutné zlikvidovat  nánosy bahna i naplavený odpad. (7....

Po odčerpání vody se musí zlikvidovat nánosy bahna i naplavený odpad. (7. června 2013)

Než se pavilon zprovozní natolik, aby se gorily mohly vrátit do své expozice a venkovního výběhu, zůstanou v povodňové věži. "Pokud nenastane nějaká dramatická změna, například v jejich psychice, přesouvat je nebudeme," potvrdil i kurátor primátů. Odhaduje, že úklid by měl být hotový do pondělí; v pátek odpoledne odčerpávali zbytky vody z pavilonu, vzápětí začnou za pomoci dobrovolníků s úklidem expozice. Jaké budou nutné opravy se ukáže vzápětí.

S tím, jak se postupně zlepšuje přístupnost věže pro chovatele, zlepší se i podmínky pro gorily. "Chovatelé u nich budou v období úklidu a oprav v pavilonu trávit podstatně víc času než dosud. Jejich přítomnost bude gorily uklidňovat a současně je budeme mít pod lepší kontrolou," uvedl Vít Lukáš.  

Současně pražská zoo hledá v horní části svého areálu vhodné místo, kde se pro tato vzácná zvířata vybuduje pavilon nový, který by do budoucna povodně nemohly ohrozit. Magistrát se jako zřizovatel Zoo Praha staví k této variantě vstřícně.   

Jde o podobnou situaci jako v případě Pavilonu velkých zvířat, který byl v roce 2002 zatopený a zoo kvůli tomu přišla o slona Kádira a hroší samici Lentilku (viz archivní článek zde). Proto se nový sloninec a hrošinec vybudoval v horní části zoo, slavnostně otevřen byl letos na konci března (podívejte se zde.) 

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. ZOO Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

VIDEO: Pohlreich zakouzlil s vepřovou kotletou. Prozradil praktické triky

Zdeněk Pohlreich v dalším díle Šéfem za pár minut, který můžete sledovat na Primě, ukázal, jak přípravu vepřové kotlety...

Bydlí na vaší půdě, leze do motoru auta, vyžírá vás, ale moc nezmůžete

Motoristé ji nesnášejí, myslivci střílejí, majitelé drůbeže na ni líčí pasti. Není lehké být v dnešní době kunou....

Jak často krmíte? Vědci zjistili, kolik porcí denně psovi prodlouží život

Premium Každý majitel chce pro svého mazlíčka jen to nejlepší. Méně ovšem někdy znamená více. Alespoň to tvrdí vědci z...

Češi letos více kupují krby a krbová kamna, Zvládnou vytopit celý dům

Češi znovu objevují kouzlo krbů a krbových kamen. Mezi hlavní příčiny patří zejména aktuálně výrazně vyšší náklady na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jablka mají méně kalorií než sladké hrušky, ty přesto napomáhají hubnutí

Staré přísloví říká, že nemáme míchat jablka a hrušky dohromady. My je ale přesto porovnáme, abychom zjistili, co v...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

VIDEO: Gorily si návrat návštěvníků k výběhu užívaly. Jako letní kino

Ne že by si skupina goril v pražské zoo neužívala krásného jarního počasí a čerstvé zelené travičky i bez návštěvníků....

VIDEO: Ve ztichlé Zoo Praha návštěvníky u goril nahradili králíci

Zaměstnat gorily, kterým už dlouho chybí návštěvníci, není pro chovatele jednoduché. Přesto neustále vymýšlejí, jak je...

Péče o gorily je bez návštěvníků náročnější, potřebují více zaměstnat

Sotva se třetího prosince gorily v Zoo Praha dočkaly návratu návštěvníků do svého pavilonu, od osmnáctého návštěvnický...

Gorilám v uzavřené zoo chovatelé zajišťují bezpečí, pohodu i zábavu

Zoo Praha už je měsíc uzavřena a chovatelé s rouškou na obličeji jsou tak jediní lidé, které teď gorilí skupina vídá....

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Jiří Krampol je hospitalizovaný se zápalem plic

Jiří Krampol leží v pražské nemocnici Na Františku. Třiaosmdesátiletý herec je během posledních tří měsíců už potřetí...