Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gorily zatím zůstanou v Praze. Kvůli povodním se jedná o novém pavilonu

  21:49aktualizováno  7. června 14:23
Situace s pavilonem goril v nejnižším místě zoo je neudržitelná a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek proto jedná s pražským primátorem a magistrátem o vybudování nového pavilonu v horní části zoo. Celkové škody způsobené povodní budou nižší, než zoo původně odhadovala. Podle aktuální situace se podle Bobka snad vejdou do částky 100 milionů korun.

Ve čtvrtek se podařilo chovatelům gorily zavřít do jedné ložnice ze dvou spojených a tu druhou jim zgruntu vyčistit a podestlat novou dřevitkou, aby se vyspaly v suchu. Není divu, že se pak snáze smířily i se zvukem výkonného čerpadla, které u pavilonu začalo odčerpávat vodu. 

Chovatelé se ke gorilám do povodňové věže od středy dostávají po žebříku přes střechu. Z té vlezou na ochoz expozice a po schodech vystoupají ke gorilám (více předchozí článek zde). Proti středě byla gorilí skupina o něco klidnější, všechny bez problémů žerou i pijí.

Podívejte se na video ze středy 5. června, kdy se chovatelé do povodňové věže ke gorilám poprvé dostali přes střechu a ochoz v expozici:

6. června 2013

Ve čtvrtek už se je dokonce podařilo přesvědčit, aby všechny přešly do jedné ze spojených ložnic a nechaly se tam zavřít. Chovatelé jim tak mohli poprvé od neděle alespoň část dočasného bydlení kompletně vyčistit a vystlat novou dřevitkou (dřevitou vatou).

Gorily v povodňové věži

Po dlouhé době tak opět slyšeli spokojené a radostné mručení samic, které jsou jinak zvyklé vytvářet si hnízda na spaní každý den z nového, čistého a suchého materiálu. S radostí si pak do vyčištěné ložnice přešly, jen Richard se odmítl přesunout, takže jim do této části chovatelé zatím alespoň přidali dřevitku. 

U pavilonu goril během čtvrtka opět o něco výrazněji opadla voda, odpoledne se zapojilo i výkonné čerpadlo. "Když se čerpadlo převezlo z parkoviště ke gorilímu pavilonu a začalo se odčerpávat, Kijivu si opět zacpala uši, jak to dělá, když je z něčeho nervózní, ale za chvíli si na ten zvuk zvykly všechny," kvituje to s povděkem kurátor primátů Vít Lukáš. "Zrovna jsme u toho nebyl, ale Richard si prý dokonce i během čerpání vody přišel k mřížím pro krmení."   

V pátek by to v pavilonu konečně mohlo být "na holinky"

Pavilon goril v pátek 7. června 2013 ráno. "Na holinky" to ještě není, na řadu ještě musí přijít menší čerpadla.

"Hasiči odhadují, že v pátek ráno už by to v expozici pod povodňovou věží mohlo být na holinky. "Což je fajn, když si vezmete, že ještě ve středu navečer tam bylo tři a půl metru vody," konstatoval s povděkem kurátor ve čtvrtek večer. V pátek ráno bylo sice jasné, že je pavilon goril stále ještě ve vodě, nicméně už mohla přijít na řadu menší čerpadla.  

V pátek po poledni už pavilon obklopovalo jen bahno a intenzivně se pracovalo na jeho odklizení. Nakolik je gorilí pavilon zničený se teprve ukáže. "Spekulovat, jak dlouho potrvá jeho obnova, to by v tuhle chvíli byly jen teoretické úvahy. Už proto, že není dořešeno, zda by ho do budoucna bylo vůbec možné proti vodě ochránit," konstatuje věcně kurátor. (Více o prohlášení pražského primátora zde.)  

Hasičům pomáhá výkonné čerpadlo

"Vodu ze zoo odčerpává 'patnáctistovka', hasiči, kolegové a nyní již i dobrovolníci čistí místa, která byla zaplavena. K naší radosti se prozatím ukazuje, že škody by mohly být menší, než jsme se původně obávali. Vodní hladina nejenže tentokrát nedosáhla takové výšky jako v roce 2002, ale především byla zoo 'jen' zaplavena, aniž by jí voda proudila takovou silou a rychlostí jako tehdy," uvedl ve čtvrtek na svém facebookovém profilu ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Ve středu zoo škody odhadovala na 160 milionů Kč (více zde).

Zoo udělá maximum, aby gorily zůstaly "doma"

Vít Lukáš byl ve čtvrtek krátce v zoo ve Dvoře Králové, aby s tamějšími chovateli prošel pavilon připravený na příjezd pražských goril. Pracovníci zoo s ním chtěli zkonzultovat, jestli je vše připravené tak, aby to celé skupině vyhovovalo.

"Jsou tam pro ně velice dobré podmínky. Jsou to profíci, kteří sami chovají šimpanze, orangutany, mají i jednoho gorilího samce, takže víme, že tam dostane naše gorilí skupina to nejlepší, co se jí v naší republice momentálně dá nabídnout," pochvaluje si Lukáš spolupráci a pomoc kolegů z dvorské zoo.

Přesun do Dvora Králové tedy zůstává jako alternativa, ke které však snad nebude muset dojít. "Stále máme na mysli rizika, která by uspávání a přesun goril mohly přinést. Dobře si pamatujeme jak rizika spojená s porodem Kamby, tak obtížné uspávání Moji před jejím přesunem do španělského Cabárcena. Proto uděláme maximum, aby k jejich přesunu do jiné zoo nemuselo dojít," uvedl na páteční tiskové konferenci Miroslav Bobek. (O zdravotních problémech samice Kamby více zde, o komplikacích s uspáním Moji před odletem zde).

Hasiči zbavují bahna dřevěnou sochu gorily na dětském hřišti poblíž gorilího
I venkovní gorilí výběh pokrývala vrstva bahna (7. června 2013).
Po odčerpání vody je nutné zlikvidovat nánosy bahna i naplavený odpad. (7....

Po odčerpání vody se musí zlikvidovat nánosy bahna i naplavený odpad. (7. června 2013)

Než se pavilon zprovozní natolik, aby se gorily mohly vrátit do své expozice a venkovního výběhu, zůstanou v povodňové věži. "Pokud nenastane nějaká dramatická změna, například v jejich psychice, přesouvat je nebudeme," potvrdil i kurátor primátů. Odhaduje, že úklid by měl být hotový do pondělí; v pátek odpoledne odčerpávali zbytky vody z pavilonu, vzápětí začnou za pomoci dobrovolníků s úklidem expozice. Jaké budou nutné opravy se ukáže vzápětí.

S tím, jak se postupně zlepšuje přístupnost věže pro chovatele, zlepší se i podmínky pro gorily. "Chovatelé u nich budou v období úklidu a oprav v pavilonu trávit podstatně víc času než dosud. Jejich přítomnost bude gorily uklidňovat a současně je budeme mít pod lepší kontrolou," uvedl Vít Lukáš.  

Současně pražská zoo hledá v horní části svého areálu vhodné místo, kde se pro tato vzácná zvířata vybuduje pavilon nový, který by do budoucna povodně nemohly ohrozit. Magistrát se jako zřizovatel Zoo Praha staví k této variantě vstřícně.   

Jde o podobnou situaci jako v případě Pavilonu velkých zvířat, který byl v roce 2002 zatopený a zoo kvůli tomu přišla o slona Kádira a hroší samici Lentilku (viz archivní článek zde). Proto se nový sloninec a hrošinec vybudoval v horní části zoo, slavnostně otevřen byl letos na konci března (podívejte se zde.) 

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství psího čichu. Není o tolik lepší než lidský, jak si myslíme, říká kynolog

13. dubna 2024

Premium „I služební psi se jednou stanou pouhými společníky, protože jejich čich nahradí v dohledné...

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Jako dítě miloval Bajaju. Dnes vyrábí zbraně a díky šermu žije v minulosti

19. dubna 2024

Na hradech a zámcích či ve filmech, jako je třeba pohádkový Bajaja, ho fascinovali šermíři, a tak...

Senoseče letos budou zřejmě dřív. Ochránci srnčat se bojí zmařených životů

18. dubna 2024

Vzhledem k tomu, že letošní zemědělský rok začal dříve, předpokládá se, že i senoseč přijde v...

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...