Zoo je zatopená, protože ji Praha nezahrnula do protipovodňové ochrany

  20:05aktualizováno  20:05
Třetí den rozbouřená Vltava přestala stoupat, nicméně zaplavená je celá spodní část zoologické zahrady. I poslední noc byla dramatická. Stále hrozilo, že bude nutné evakuovat gorily z povodňové věže. S ránem bylo naštěstí jasné, že to nebude nutné.

Spodní část pražské zoo 4. června 2013 | foto: Martina Čermáková

Otázka je, zda by nebylo lepší takové situaci předejít. Pražskou zoo obdivují návštěvníci z celého světa, patří mezi deset nejkrásnějších vůbec. K hlavnímu městu neodmyslitelně patří, koneckonců je na ni Praha i patřičně pyšná. Přesto ji po ničivé povodni před jedenácti lety nezahrnula do protipovodňových opatření.

Nedostatku si ostatně všímají i fanoušci pražské zahrady. V pondělí večer se na Facebooku objevila občanská výzva k podpisu petice na podporu výstavby protipovodňové ochrany (více zde). Ani ne za den eviduje na dva tisíce podpisů.

Stará hráz, jediná ochrana obnovené zoo

Zoo Praha za povodně 2013

Jedinou současnou ochranou je pro spodní část Zoo Praha zhruba dvacet let stará hráz, přes kterou se voda Vltavy přelila v noci z neděle na pondělí (jak voda zaplavila spodní část Zoo Praha, čtěte zde). Přinejmenším od poslední povodně je jasné, že je schopná zadržet maximálně dvacetiletou vodu. Přesto je to to jediné, co chrání přes deset let pracně obnovovanou spodní část zahrady.

Nejen její zaměstnanci, ať už to byli chovatelé, zahradníci nebo údržbáři, ale například i studenti chovatelské školy, nezaváhali a pustili se do včasné evakuace už během nedělního odpoledne. Podařilo se tak zachránit nejen drtivou většinu zvířat, ale i velké množství hmotného majetku. Někteří z nich se už třetí den nevyspali.

Jak zoo pomoci?

Lidé, kteří chtějí Zoo Praha pomoci, mohou zaslat libovolný finanční příspěvek na speciální povodňové konto Zoo Praha 3070207/0100. Dobrovolníci, kteří nabízejí manuální pomoc, se mohou hlásit ve facebookové skupině Povodeň 2013 – pomáháme Zoo Praha, nebo na emailu dobrovolnici@zoopraha.cz.

"Posledními evakuovanými zvířaty, když nepočítáme některé ptáky, kteří se ještě sváží z voliér, nebo pelikány, kteří pravděpodobně plavou někde v Podhoří, byli lachtani," připomenul na úterním odpoledním setkání s novináři ředitel pražské zoo Miroslav Bobek (více o evakuaci tučňáků a lachtanů v pondělí večer čtěte zde).

Gorily zatím stále zůstávají v povodňové věži, jakmile to půjde, přesunou se do Zoo Dvůr Králové (více zde). "Velmi jsme se báli, že budeme během noci muset převážet i gorily z povodňové věže pavilonu goril, ale naštěstí už ta voda pak nestoupala. Zůstalo zhruba jeden a půl metru...," popsal ještě ředitel dramatické okamžiky z poslední noci. "Převážet je na člunech, pokud to není nezbytně nutné, je zbytečné riziko," vysvětlil, proč zůstávají v povodňové věži zatopeného pavilonu.

Ztráty jsou pro pražskou zoo obrovské: materiální i morální

"Podruhé během jedenácti let čelíme tragédii ohromného rozsahu. Ukázalo se, že je potřeba přehodnotit zhruba deset let staré rozhodnutí, které zoo nezahrnulo do protipovodňových opatření. Jsem přesvědčen, že Zoo Praha je součástí Prahy, a že si tu ochranu zaslouží," konstatoval věcně, ale naléhavě.

Vltava se po spodní části zoo rozlila jako obrovské jezero. (4. června 2013)

Vltava se po spodní části zoo rozlila jako obrovské jezero. (4. června 2013)

Předběžné odhady škod se podle něj vyšplhaly na sumu 160 milionů korun. "I když se podaří shromáždit potřebné prostředky, potrvá dlouhé měsíce, než bude spodní část zoologické zahrady obnovena. A nikdo z nás nechce znovu zažít, co se zde stalo již dvakrát. Je nutné vyřešit ochranu Zoo Praha před povodněmi," doufá, že příště už pražští radní nebudou zoo v pražské Troji z protipovodňových opatření vyčleňovat.

Bobek neskrývá, že současnou tragédii považuje za důsledek nesprávného rozhodnutí pražského magistrátu po povodních v roce 2002. "Zítra otevřeme alespoň horní část zoo. Právě její návštěvou, a třeba tím, že přivedete své přátele a známé, nám můžete pomoci,“ říká k současné situaci. Ze strany zoo je to určitá forma demonstrace toho, že se její lidé nevzdávají a nenechají se nepříznivou situací zlomit. Návštěvníci ovšem musí počítat s tím, že z jejich strany půjde o více méně symbolickou návštěvu, i přes nepřístupnost spodní části se vstupné nesníží.

Zoo bude ochuzena o spoustu zvířat, přinejmenším dočasně

V pražské zoo však zdaleka nejde jen o vyčíslitelné škody. "Jsou tu i škody morální a první úhyny zvířat: dvou čejek, zraněného plameňáka a pravděpodobně králíků v dětské části zoo. Další úhyny zvířat v důsledku stresu bohužel ještě mohou přijít," uvedl ještě ředitel. Zoo se navíc s řadou zvířat musí rozloučit alespoň dočasně, protože pro ně nějaký čas nebude mít vhodné prostory a podmínky.

O která zvířata Zoo Praha dočasně přijde?

"Na dlouhou dobu budeme velmi ochuzeni o gorily, které odhadem minimálně na rok poputují do Dvora Králové, kde už víme, že se o ně velmi dobře postarají. Do jiných zoo dočasně odcestují i velké kočkovité šelmy, jejichž pavilon je celý pod vodou, nebo primáti ze zatopených Opičích ostrovů. Přijdeme také o tapíry jihoamerické, abychom jejich výběh mohli využít pro tapíry čabrakové, evakuované ze spodní části zoo," popsal zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek jen některé případy zvířat, které na nezbytně nutnou dobu pražskou zoo po letošní povodni opustí.

U goril bude nutné počkat na opadnutí vody, do té doby je chovatelé dvakrát denně krmí a napájejí z policejního člunu (více zde). "Až to bude možné, budou převezeny do Zoo Dvůr Králové, kde zůstanou tak dlouho, dokud nebude pavilon opraven. Ani tak se však do něj nemohou vrátit, pokud si nebudeme jisti, že byly učiněny kroky, které zabrání dalšímu opakování stejné katastrofy," dodal Bobek.

Autor:
  • Nejčtenější

Tragédie v přírodě. Žirafa usmrtila své mládě při obraně před lvicí

Scénu nafotil jihoafrický fotograf Mike Dexter, který zároveň působí jako průvodce v přírodních parcích. Žirafa se...

Premium

Kouzlil u Horníčka, Hlaváčové zničil kytku. Teď zametám, říká Větvička

Přestože Václav Větvička už překročil osmdesátku, denně dojíždí do zámeckého parku ve Štiříně, který deset let vedl....

Musíme se vrátit k přírodě a pěstovat potraviny pro obživu, říká Cílek

Výkyvy počasí jsou v posledních letech stále častější a rady si s tím nevědí ani přední odborníci celého světa. Podle...

Jak připravíte svatomartinskou husu s chlupatými knedlíky a zelím

Pečená husa, chlupatý knedlík a zelí je jako kombinace naprostá klasika. Když se k tomu přidá tradiční podzimní ovoce,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lapinkoira je věčně usměvavý přizpůsobivý pes, dodnes pase stáda sobů

Lapinkoira, netradiční finské plemeno s krkolomným názvem, se v Česku začíná těšit oblibě. Mezi chovateli a majiteli...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Tragédie v přírodě. Žirafa usmrtila své mládě při obraně před lvicí

Scénu nafotil jihoafrický fotograf Mike Dexter, který zároveň působí jako průvodce v přírodních parcích. Žirafa se...

Správnému načasování krytí feny pomůže měření hladiny progesteronu

Podle posledních poznatků je při načasován doby krytí fen nejefektivnější metodou otestovat množství hormonu...

Bubbles je nejstarší oslice na světě. Právě oslavila šedesátku

Udělala pěknou paseku tvůrcům knih rekordů, kteří dosud uváděli, že nejstarší osel se dožil věku 54 let. Bubbles už má...

Malí psi mají povoleno spát v posteli s páníčkem, ukázal průzkum

Kolik lidí v Česku chová psa? Jak velký pes je v Česku nejčastější? A spí čeští psi nejčastěji v boudě, v pelechu nebo...

PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?
PRÁZDNÁ NÁRUČ: Kde vzít sílu a nezbláznit se?

S někým se život nemazlí a naděluje mu ránu za ranou. Mezi ty „vyvolené“ se řadím i já. Nepíši to kvůli lítosti, ale spíš se potřebuji vypsat, dostat to ze sebe.

Najdete na iDNES.cz