Voda zaplavila spodní část zoo. Gorily jsou v povodňové věži v pořádku

  21:20aktualizováno  3. června 17:02
"U goril je všechno v pořádku, jen chceme fanoušky uklidnit, že vypínáme kamery přenášející dění z pavilonu goril," oznámil v neděli před devátou hodinou večer mluvčí Zoo Praha. Momentálně nemají kamery co snímat, protože samice s mláďaty a později i Richarda "uklidili" do bezpečí povodňové věže. V noci se ale voda převalila přes hráz, ve hře je i varianta, že bude nutné gorily přemístit.

Kiburi i malý Nuru v bezpečí u tety Shindy, Ilustrační foto - momentálně je celá gorilí skupina v bezpečí povodňové věže. | foto: Michal Krajíček

Pavilon goril ve spodní části areálu pražské zoo byl slavnostně otevřený v září 2001, bohužel byl hned v srpnu 2002 poškozen povodní. Tehdy se podařilo evakuovat jen čtyři z pěti goril. Ty následně více než rok strávily v zoo ve Dvoře Králové nad Labem, teprve pak se mohly do opraveného pavilonu vrátit.

Tato situace už by se neměla opakovat. "V zoo všechno jede podle plánu, všechny gorilí samice s oběma mláďaty jsou v bezpečí povodňové věže, Richarda máme pod kontrolou v ložnici," uklidňuje všechny gorilí fanoušky mluvčí pražské zoo Michal Šťastný.

Gorilí samec Richard odmítl opustit vnitřní expozici. Musel být uspán a...

Gorilí samec Richard odmítl opustit vnitřní expozici. Musel být uspán a přenesen do bezpečí povodňové věže.

Později večer zoo oznámila, že Richarda bylo nutné uspat, protože nechtěl pavilon opustit. Poté jej přesunuli k ostatním gorilám do povodňové věže. Neočekávalo se, že by hladina vody dosáhla až její úrovně.

Necelou hodinu po nedělní půlnoci se ředitel pražské zoo na svém facebookovém profilu podělil o aktuální SMS od Víta Lukáše, kurátora primátů: "Richard je uplne v pohode, jen velmi nastvany na nas. Ted jsme je spojili, zerou, napili se a jsou ok a mnohem klidnejsi."

Před třetí hodinou ranní se ale voda převalila pod Trojským zámkem přes povodňovou hráz a zaplavila spodní část Zoo Praha až ke starému sloninci. "V té době již byli v bezpečí všichni savci i plazi a probíhala evakuace ptáků, která ještě pokračuje. Podařilo se přemístit stovky zvířat, aniž by jediné z nich zahynulo. Pokud však bude voda stoupat i nadále, bude nutné evakuovat lachtany a v krajním případě rovněž gorily z povodňové věže. Dnes zůstane zoo zavřena," uvedl Miroslav Bobek v pondělních ranních hodinách.

Během pondělního dopoledne se hladina vody držela stále ještě bezpečně dva a půl až tři metry pod povodňovou věží. "Je dimenzovaná na stoletou vodu, takže pokud už hladina Vltavy výrazně nestoupne, měly by to gorily v povodňové věži ustát," popsal před polednem kurátor primátů Vít Lukáš. Chovatelé i ošetřovalé jsou ale samozřejmě připraveni na variantu, že by bylo nutné gorily evakuovat.  

V každém případě už je jasné, že gorily pražskou zoo načas opustí. V pondělí odpoledne ředitel pražské zoo Miroslav Bobek oznámil, že jakmile to bude možné, budou převezeny do Zoo Dvůr Králové. Tam zůstanou tak dlouho, dokud nebude pavilon opraven. "Ani tak se však do něj nemohou vrátit, pokud si nebudeme jisti, že byly učiněny kroky, které zabrání dalšímu opakování stejné katastrofy," ubezpečil na svém fb profilu. (Více o situaci v zoo zde.)

 

Autor:

Nejčtenější

Co s uštěkaným psem? Ať se s ním mazlí ti, na které štěká, radí odborník

Rudolf Desenský se seznamuje s brabantíkem Edou rodiny Lucie Benešové.

Ukočírovat domácnost se čtyřmi dětmi, čtyřmi psy a dvěma kočkami není pro vytíženou herečku Lucii Benešovou jen tak....

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

Česká akumulátorová sekačka dobývá svět a teď přivezla i cenu za design

Hlavním kladem akumulátorové vřetenové sekačky je její hodně tichý chod.

Výrobu modelu vřetenové sekačky Electra ohlásila společnost Swardman zhruba před rokem a tomuto modelu se podařilo...

Opravdu slovo robot vymyslel Čapek? Co o robotech vůbec víte? Otestujte se

Sophia je inteligentní humanoidní robot vyvinutý v roce 2016 společností...

Nejmodernější technologie jsou nedílnou součástí 21.století, roboti postupně pronikají do našich každodenních životů,...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Další z rubriky

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. A do toho Vánoce

Nuru je šestiletý divoch, samice už ho nechtějí kojit. (prosinec 2018)

Fanoušci pražských goril si ještě pamatují, jak se šli před šesti lety na Štědrý den poprvé podívat do Zoo Praha na...

Výlet za gorilami do Ugandy zvládl s Markem Žďánským i desetiletý kluk

Malý hrdina výletu za horskými gorilami - desetiletý Pepa - pozoruje skupinu...

Vstát v pět ráno a několik hodin šlapat v tropech do horských kopců zvládl i nejmladší člen výpravy za gorilami....

Najdete na iDNES.cz