Gorily v úterý dvakrát nakrmili ze člunu, všechny jsou v pořádku

  9:29aktualizováno  17:29
Voda ve Vltavě a spodní části pražské zoo sice přes noc opět stoupla, ale gorily se zatím z povodňové věže evakuovat nemusely. O deváté hodině ráno k nim na lodi opět zamířil kurátor primátů Vít Lukáš spolu s dalšími chovateli, aby je zkontrolovali a zajistili jim vše potřebné.

Pavilon goril ve spodní části zoo, vlevo jsou vidět tři okna povodňové věže, gorily jsou za tím horním - voda je zatím dva a půl až tři metry pod nimi. (3. června 2013) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Krátce po půl jedenácté dopoledne se kurátor primátů Vít Lukáš vrátil z povodňové věže od goril a s dobrými zprávami. "Vypadá to dobře, všechny gorily jsou ve větší psychické pohodě než včera. Všechny jsou v pořádku, včetně mláďat, žerou i pijí," uvedl s úlevou.

Povodně 2013 ve fotografiích

Jen Richard je stále ještě na chovatele nazlobený a snažil se je při krmení zastrašovat. "Přesto si ale ode mě vzal z ruky pár kousků ovoce, takže je to na dobré cestě. Dokonce si pro ovoce přišel až k mříži i Kiburi, který se ještě včera držel zpátky. Jen byl trochu vystrašený, když se Richard vztekal," uvedl v kratičkém telefonátu Lukáš.

Zhruba kolem čtvrté hodiny odpoledne se kurátor ke gorilám do povodňové věže dostal na policejním člunu na druhé úterní krmení. "Stále je vše v pořádku. Gorily sice žraly o něco méně, ale nechávali jsme jim ve věži dopoledne větve na okus a pití a všechno měly sežrané a vypité," přivezl od goril opět dobré zprávy.

Zoo plánuje, že jakmile to bude možné, gorily převeze do zoologické zahrady ve Dvoře Králové. "Zůstanou tam tak dlouho, dokud nebude pavilon opraven," uvedl ředitel Bobek v pondělí na internetu.

Úterní ráno znovu ukázalo, že včasná evakuace se vyplatila

V úterý brzy ráno pak napsal, že evakuace goril před opadnutím vody nebude nutná. Současně na svém facebookovém profilu za sebe i za kolegy děkuje za obrovskou vlnu podpory.

"Pokud nám chcete pomáhat po opadnutí vody, registrujte se, prosím, ve skupině http://www.facebook.com/groups/588867347811786/. Píšete-li jiné nabídky, moc prosím, odešlete je na e-mail director@zoopraha.cz," uvedl ráno na internetu.

Jarní povodně

V pondělí večer už byly chovatelům jasné první ztráty na životech zvířat: utopily se dvě čejky a zřejmě několik králíků, kteří zůstali v norách u dětské tramvaje. 

Také se ale narodilo první povodňové mládě. "Včera krátce po evakuaci je porodila samička kotula. Chovatelé mu hned dali jméno Plaváček," uvedl v úterý Miroslav Bobek.

Více informací o kompletní evakuaci zvířat (kromě goril, které zůstaly v povodňové věži) ze spodní části pražské zoo najdete ve včerejším článku zde.

Ve středu 5. června bude zoo otevřena

V úterý dopoledne ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek oznámil, že pražská zoologická zahrada bude již středu opět otevřena, byť bude přístupná pouze její horní část. "Čas podpořit nás návštěvou však teprve přijde; nyní je třeba respektovat, že naše město prochází těžkou zkouškou, a situaci v Troji ani jinde ještě víc nezkomplikovat. V žádném případě k nám, prosím, zatím nejezděte autem," nabádá potencionální návštěvníky k odpovědnému chování.


Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Český kuchař si vyzkoušel, jak se vaří v nejlepší restauraci na světě

Stát se součástí týmu kuchaře a gastronomického vizionáře Reného Redzepiho (na...

Dva měsíce dřiny v kuchařském nebi. V restauraci, která byla čtyřikrát vyhlášena jako nejlepší na světě podle slavného...

Sázejte původní druhy dřevin, jinak ptáci nebudou mít co do zobáku

Kvetoucí dřišťál obecný - náš původní druh - je zdrojem potravy jak pro hmyz....

Ptáci ve městech strádají kvůli sázení exotických dřevin v parcích. Ty totiž vytlačují původní druhy, které jsou...

Drsný bengálský kocour Max potřebuje vybít baterky, radila trenérka

Před návštěvou Kláry byl Max postrachem domácnosti: napadal ostatní tři kočky...

Manželé Raškovi z Třince postupně poskytli domov čtyřem nechtěným šelmám. Ke třem klidným kočkám přibyl jako poslední...

Cihla budoucnosti ušetří přírodu i peníze. Vyrobí ji z hlíny a kalu

Cihly vyrobené z recyklovaného kalu z čistíren odpadních vod.

Se zajímavým nápadem přišli vědci z australské univerzity RMIT. Když se cihlářská hlína smíchá s deseti až pětadvaceti...

Další z rubriky

VIDEO: Gorilí babička Kamba má opět jiskru v oku a je v dobré kondici

Kamba si ve venkovním výběhu spokojeně poplácává břicho, které se jí zase pěkně...

Nejstarší gorilí samici v pražské zoo se opět vrátila její obdivuhodná živost, hravost, chuť na větve i hru s mláďaty,...

Gorily mají v sobotu svátek, oslavte ho s nimi v Zoo Praha

Kiburi a Nuru se kočkují ve venkovním výběhu Pavilonu goril Zoo Praha.

Vidět v akci celou gorilí skupinu, navíc se třemi akčními odrůstajícími mláďaty, to se vám jen tak někde nepoštěstí. V...

Jak se chladí gorily? Cachtáním v potůčku, vodou z hadice i zmrzlinou

Dvouletý Ajabu si užívá chladivou pochoutku v podobě zmražené vody s kousky...

Není divu, že gorilám s černou srstí je v horkých dnech opravdu horko a potí se podobně jako my. Proto jim chovatelé...

Najdete na iDNES.cz