Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Gorily sbírají bylinky, milují houby a žvýkají semena pro povzbuzení

Podobně jako řidiči kamionů i gorily žvýkají semena rodu Cola obsahující kofein, aby zůstaly svěží. A nejen to. Konzumují i řadu prokazatelně léčivých rostlin a dokonce mají svoje zkušenosti i s rostlinami s halucinogenními účinky. Mají i svoje oblíbené lahůdky jako je aframon nebo houby podobné lanýžům.

Studiem stravy goril nížinných v přírodě se dlouhodobě zabývá řada vědců, přesto je gorily stále dokážou překvapovat. Gorily si totiž vybírají rostliny ke konzumaci nejen podle chuti, dostupnosti nebo výživné hodnoty. Často záměrně jedí rostliny, které mají léčivé nebo povzbuzující účinky.

Gorily si umí najít bylinky na léčení i na povzbuzení

Gorily nížinné v přírodě konzumují mezi 150 až 300 druhy rostlin. Mezi nimi bylo identifikováno 118 druhů, které se používají i v tradiční lidové medicíně. Řada z nich totiž působí proti parazitům, plísním, bakteriím či virům, jiné mají stimulační nebo halucinogenní účinky.

Jedním z oblíbených plodů jsou například semena rodu Cola, jimž afričtí domorodci, kteří je také často žvýkají, říkají "gorilí kola". Tato semena obsahují kofein a využívají je například i řidiči kamionů, aby vydrželi dlouho svěží.

Při jiném výzkumu v Gabunu bylo zjištěno, že gorily pojídají plody, stonky a kořeny rostliny Tabernanthe iboga, jejíž halucinogenní účinky jsou dobře zdokumentované.

Nejoblíbenější pochoutkou goril je aframon

Jednou z nejoblíbenějších pochoutek goril je aframon, jednoděložná rostlina z čeledi zázvorníkovitých, jejíž rod zahrnuje kolem 50 druhů. K nejznámějším patří Aframomum melegueta, kterému se někdy anglicky říká rajské zrno, guinejský pepř nebo malaguetský pepř.

Podle čeho Pygmejové gorily v pralese vystopují?

Přítomnost goril mohou naznačit okousané listy a plody, podobně jako polámané stonky rostlin, hlavně ale hnízda z listů aframonu, která si gorily staví na noc. A posledním vodítkem je samozřejmě přítomnost gorilího trusu, který napovídá, že jsou na blízku.

Už od středověku se dovážel i do Evropy, oblíbený byl především ve 14. a 15. století, kdy byl pravý pepř velmi drahý. Jeho obliba postupně upadala a téměř se přestal dovážet. V současnosti se mimo západoafrickou kuchyni používá minimálně, pouze na ochucení jednoho druhu norského piva a v exotické kuchyni.

V západní Africe se však aframon používá nejen jako koření, ale i jako léčivá bylina. A ne nedarmo. Vědci dokázali z jeho listů i plodů izolovat řadu látek, které působí proti virům, bakteriím a plísním, mají antimalarické účinky, snižují cholesterol, působí protizánětlivě a proti rakovině.

Vlevo rostlina aframonu z Kamerunu v detailu, uprostřed Daniel - jeden z bývalých lovců, který díky aframonu získal práci a dnes pravidelně zásobuje Limbe Wildlife Center čertsvými listy afroamonu. Vpravo sklizeň aframonu pro gorily v Limbe Wildlife Center

Dobře to vědí v záchranném centru v Limbe v Kamerunu, kde gorily mají aframon na jídelníčku denně. I když tato rostlina v přímém okolí centra neroste, není problém dovážet ji z ochranné zóny národního parku Mount Cameroon. Nejen že tak mají gorily čerstvý přísun své oblíbené pochoutky, ale díky jim získalo práci kolem 30 bývalých lovců.

Jedním z nejčastějších problémů goril v zoologických zahradách je kromě nadváhy vysoký krevní tlak a kardiovaskulární potíže. A právě to přivedlo chovatele v Denveru na myšlenku, že by aframon se svými širokými pozitivními účinky mohl přispět ke zlepšení zdraví jejich goril. Ovšem dovážet čerstvý aframon z Afriky do USA se ukázalo jako nemožné, tak si jej v Denveru zkusili vypěstovat sami.

Aframomum melegueta

Vytrvalá nedřevnatá rostlina, rostoucí v bažinatých lokalitách podél západního pobřeží Afriky. Má červené květy trumpetovitého tvaru, ze kterých se po odkvětu vytvoří 5 až 7 cm dlouhé lusky s velkým, množstvím malých, červenohnědých semen. Aframon má dlouhé úzké listy, které jsou součástí gorilího jídelníčku, navíc je gorily používají i ke stavbě hnízd. Při sklizni aframonu v druhotných pralesích v Kamerunu dbají na to, aby rostliny nepoškodili. Po třech měsících znovu obrostou a mohou se k nim tedy vrátit a opět posbírat listí.

Dovézt semena už nebyl takový problém, oříškem bylo, jak je přimět k životu. V přírodě musejí semena aframonu projít trávicím traktem zvířat, aby byla schopna vyklíčit. V zoologické zahradě tento proces nakonec nahradili tím, že semena 24 hodin máčeli ve vlažné vodě a pak je prostě obrousili skelným papírem. Při teplotě 22 oC pak semena klíčila asi dva měsíce.

Takto vypadá porost aframonu ve skleníku v Zoo Denver, když už je vhodný ke sklizni.

Po roce už aframon vytvořil dostatečné oddenky na to, aby bylo možné přikročit k první sklizni. Vzhledem k tomu, že aframon je trvalka, je možné jej v této fázi množit i oddenky, ve skleníku totiž zatím nevytváří plodná semena.

Denverští chovatelé ještě nemůžou říci, že by prokázali pozitivní vliv aframonu na zdraví svých goril. Množství, které zatím vypěstují totiž stačí jen na to, aby gorily dostaly svou dávku jednou za několik měsíců. Jednu věc však zjistili okamžitě: gorily aframon milují. Ani několik generací života v zajetí jim nedovolilo zapomenout na svou snad nejoblíbenější pochoutku.

Gorily patří mezi nadšené a trpělivé houbaře

Poměrně nedávným překvapením bylo pro primatology zjištění, že gorily rády sbírají i houby. Nyní už se potvrdilo v několika různých oblastech, že gorily rády sbírají malé, lanýžům podobné podzemní plodnice hub.

Při natáčení filmu Poslední velcí lidoopi (podrobnou prezentaci mapování míst, kde ještě žijí lidoopi, najdete v angličtině zde) se podařilo zdokumentovat i toto chování. Gorily pečlivě prohrabávají vrchní vrstvu půdy a přestože najdou jednu houbu za několik minut, neodradí je to od pečlivého pátrání. I z toho je jasné, že jim tyto houby dělají dobře.

Výzkumy gorilího jídelníčku můžou pokračovat ještě řadu let a stále budou přinášet nové a nové informace. Mohou nejen pomoci při sestavování krmných dávek pro gorily v lidské péči, ale například i vnést víc světla do otázky, jak se vlastně lidé naučili používat léčivé rostliny.

Autoři:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....