Narození dvojčat znamená pro gorilí matku podobný frmol jako u lidí

aktualizováno 
Dvacetiletá gorilí samice N´Gayla z holandské Burgers´ Zoo v Arnhemu je zkušená matka, která odchovala už tři mláďata. Když začala letos 13. června ráno rodit počtvrté, chovatelé neočekávali žádné komplikace. Poté, co novorozeně začala čistit, znovu sáhla do dřevité vlny pod sebou a vytáhla ještě jedno mládě.

N´Gayla s oběma červnovými mláďaty. | foto: Kateřina Jíšová

Přes náročnost situace si N´Gayla od prvního okamžiku věděla se dvěma mláďaty rady, bez problémů je očistila a začala kojit. Teď jim jsou čtyři měsíce a obě výborně prospívají. Dvojčata se přitom u goril rodí opravdu vzácně, toto je teprve jedenáctý případ zaznamenaný u goril žijících v lidské péči.

Dvojčata z Arnhemu jsou kluk a holka

Arnhemským chovatelům se podařilo zjistit, že se jedná o párek a pojmenovali mláďata N´Hasa a N´Kato. Obě okouzlí na první pohled každého, navíc je už teď vidět, jak jsou každé úplně jiné. Kluk N´Kato je tak trochu hvězda, stále se kouká na svět svýma velkýma očima, pozoruje okolí a pózuje objektivům. Jeho sestra N´Hasa s tmavou čupřinou raději většinu dne prospí v mámině náručí.

Zato matka N´Gayla má ale od narození dvojčat doslova plné ruce práce. Prvních několik měsíců totiž gorilí mláďata náruč matky vůbec neopustí, takže N´Gayla  si musela vyřešit, jak se najíst, jak obě mláďata čistit nebo jak je nosit.

Gorilí dvojčata ve fotografii

Dnes už N´Gayla náročnou péči o dvojčata zvládá bravurně. Občas se k ní na mláďata přijdou podívat její starší dcery N´Washi a N´Aika, která už sama čeká vlastní mládě.

Narození dvojčat přitom neznamenalo nápor jen pro jejich matku, ale i pro chovatele. Burgers´zoo je v historii chovu goril teprve druhá zoologická zahrada, kde gorilí dvojčata zůstávají plně v péči jejich matky. 

Od porodu tak museli chovatelé pečlivě sledovat a zaznamenávat všechna kojení, vyprazdňování i další projevy mláďat, protože riziko neúspěšného odchovu bylo přirozeně větší než u jednoho mláděte. Také potřebovali mít jistotu, že matka má dost mléka pro oba potomky, že je stíhá čistit i bezpečně ohlídat před ostatními gorilami, které na ně byly velmi zvědavé.

O hlídání dvojčat zatím ve skupině projevuje největší zájem sedmiletá samička Shaila, která neustále číhá na svou příležitost. Předání malého N´Kata, kterého si bere častěji, probíhá bez problémů; s vracením mláděte matce někdy problémy jsou, ale v případě nouze zasáhne táta Bauwi.

Čtyřměsíční dvojčata už začínají opouštět matčinu náruč, zkoumají okolní svět a učí se první krůčky. Obě už ochutnala i první sousta pevné stravy, i když budou ještě dlouho plně závislá na matčině mléce. V prvních týdnech se obě nosila buď v náručí nebo přichycená na břiše matky, dnes už se učí i jezdit na zádech. Nejčastěji jim s tím pomáhá právě Shaila, která se tak sama učí péči o mláďata.

Gorilí rodina v Burger´s zoo je pestrá a zajímavá sama o sobě, ale dvojčata jí samozřejmě přidávají na jedinečnosti. Stříbrohřbetý samec Bauwi, který je polovičním bratrem pražských samic Shindy a Kijivu, zplodil už osm mláďat. Letos se mu necelé tři měsíce před dvojčaty narodil také sameček Nukta.

Dvojčata u goril v lidské péči

Narození gorilích dvojčat je vždy mimořádná událost, doposud se jich v zajetí narodilo jedenáct, ale ne všechna dvojčata přežila. V roce 1967 se narodila dvojčata ve Frankfurtu, z nichž jedno se dožilo jen dvou let, druhé - samice Ellen - žila do roku 2012.

Další dvojčata přišla na svět až o 14 let později, v roce 1981 Barceloně. Jejich otcem byl slavný bílý samec Snowflake. Kena a Ela se obě dožily dospělosti, Kena dokonce sama také porodila v roce 2004 dvojčata.

První gorilí dvojčata, která byla v zajetí plně odchována přirozeně, tedy matkou, se narodila až v roce 2005 v jedné z chovatelsky nejúspěšnějších amerických zoo v Atlantě, byli to bratři Kali a Kazi.

Z pěti dospělých samic ve skupině jsou dvě Bauwiho dcery, kromě nich jsou tam nyní tři mláďata ve věku do jednoho roku a dvě mláďata čtyřletá. Další dvě mláďata jsou na cestě: březí je Bauwiho dcera N´Aika, a co nevidět by měla porodit i samice Makoua, která byla vychována ve Stuttgartu. Bude to její první mládě, takže všichni s napětím čekají, zda mládě dokáže odchovat.

Ve skupině má Makoua kolem sebe naštěstí dost zkušených matek, od nichž se může učit. Její začleňování sice trvalo téměř pět let, ale zdá se, že už se jí daří život ve skupině zvládat, i když se nejraději drží někde stranou, případně u samce Bauwiho. V Burgers´zoo tak zřejmě brzy bude vyrůstat pět gorilích mláďat, což bude pro návštěvníky nesmírně atraktivní.

Dynamiku do rodiny vnáší již dvanáctiletý Likalay Lulu, který pomalu dospívá ve stříbrohřbetého samce a jeho pobyt už do rodiny vnáší napětí. Během letošního podzimu musel být oddělen, protože se zmocnil jednoho z dvojčat; choval se k němu poměrně agresivně, ale naštěstí ho nezranil. Dnes je opět s rodinou, a přestože se drží stranou, samice na něj útočí. Také stříbrohřbetý Bauwi mláďata chrání a bez rozpaků dá dvanáctiletému samci najevo, kdo je hlava rodiny.

Dvojčata jsou vzácná jako u lidí

Ještě zajímavější jsou údaje o gorilích dvojčatech z volné přírody. Pozorování je sice tak málo, že se nedá mluvit o statistice, nicméně se uvádí, že dvojčata se u goril rodí přibližně stejně často jako u lidí.

U goril horských ve Rwandě a Ugandě bylo zaznamenáno pět případů, ale stejně jako v zajetí ne všechna dvojčata přežila. U goril nížinných nabízí nejúplnější souhrn pozorování gorilích dvojčat záznamy z mýtiny Mbeli Bai v Kongu, kde probíhá rozsáhlý výzkum už od roku 1995. (Jak se vyznat v gorilách čtěte zde.) 

Nagaira s mláďaty, fotografie ze září 2012.

Nagaira s oběma mláďaty, fotografie ze září 2012.

Dvojčata Niobe (vlevo) a Neo ve věku šesti let.

Dvojčata Niobe (vlevo) a Neo ve věku šesti let.

Ginger a Treacle na zádech své matky Winony ve věku 20 měsíců.

Ginger a Treacle u své matky Winony ve věku 20 měsíců.

Narození dvojčat tu bylo také pozorováno zatím pětkrát. Poprvé v roce 2002, první mládě se ale dožilo jen deseti dnů, druhé zemřelo ve věku deseti měsíců. Druhá dvojčata, která jsou stále naživu, jsou sedmiletí Neo a Niobe. Třetí párek se narodil samici Winoně v roce 2007, jejich otcem je stříbrohřbetý samec Koriandr; zatímco Treackle zahynula ve třech letech, Ginger je stále naživu. Čtvrtá dvojčata se tu narodila v září 2012 samici Nagarie.

O zatím poslední dvojitou radost na mýtině Mbeli Bai se postarala opět Winona, která mezitím změnila skupinu. Loni v listopadu odešla od Koriandra, přidala se ke skupině samce Vidala a dvojčata se jí narodila v červenci letošního roku.

Autoři:

Nejčtenější

Jídlo se má zapíjet, klidně i ryba mlékem. Panák na vytrávení je však zlo

Pivo je oblíbené zejména v kombinaci s obtížněji stravitelnými pokrmy. Ty jsou...

Zatímco Francouzi a Italové při jídle obvykle sáhnou po sklence vína, drsní seveřané dávají přednost...

Vrcholným projevem kočičí lásky je olizování, prozradila expertka

Kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Kamkoliv přijde, usadí se na zem, aby měla co nejblíž ke kočkám, kterým rozumí jako málokdo. Většinou si ji zvou k těm,...

Nejjednodušší zabezpečení domu a bytu. Funguje pravidlo pěti minut

Podle průzkumu zloději většinou volí okna nebo terasy ze zahrady, kde mají čas...

Cena vybavení v domácnosti je mnohdy vyšší, než se předpokládá. Když se sečte hodnota elektroniky, nábytku, vybavení...

V Ugandě staví odolná kola z bambusu. Vydrží víc než z oceli nebo hliníku

Noordin Kasoma z Ugandy se rozhodl vyrábět kola z bambusu.

V Kampale, která leží v africké Ugandě, žije Noordin Kasoma, který se rozhodl pro neobvyklou výrobu kol. Místo dnes...

Kysané zelí je vitaminová bomba, kterou si snadno vyrobíte doma

Kysané zelí je vitaminová bomba, která od pradávna sloužila přes celou zimu...

Udělejte si zásoby vitaminů na zimu a rozjeďte pořádný zelný proces. Návod je zároveň fermentačním autopilotem, který...

Další z rubriky

Postarší gorilí teta Kamba je opět se skupinou. Přijali ji bez problémů

Kamba po dvou týdnech zpět v expozici s ostatními (v pozadí samice Bikira)....

Šestačtyřicetiletá Kamba, která začátkem června podstoupila operaci a téměř dva týdny byla pod neustálým dohledem...

Gorila Koko, která ovládala znakovou řeč, zemřela ve 46 letech

Ohlédnutí za životem Koko. Gorily, která uměla znakovou řeč

Ve věku 46 let uhynula slavná gorila Koko, která ovládala znakovou řeč. Podle neziskové organizace The Gorilla...

VIDEO: Zmrzliny zavěšené na laně vydržely pražským gorilám pár hodin

Richard olizuje zavěšenou zmrzlinu. I pro něj je to v tropických dnech příjemné...

Výjimečné horko vyžaduje výjimečné nápady. Své o tom vědí chovatelé goril v Zoo Praha, kteří se snaží svým svěřencům...

Najdete na iDNES.cz