Sobota 18. ledna 2020, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. ledna 2020 Vladislav

Jak nakrmit gorilu. Richard obírá větve ostružin, Moja miluje oříšky

aktualizováno 
I když velkou část potravy goril nížinných v přírodě tvoří ovoce, neznamená to, že je hlavní součástí jejich stravy i v zoologických zahradách. Tam mají jídelníček trochu jiný. A samy gorily si ho navíc mnohdy ještě "zpestřují" pojídáním vlastního trusu a zvratků, což se chovatelům moc nedaří ovlivnit.

Znalosti o složení potravy goril v přírodě jsou důležitým základem při sestavování jídelníčku goril v zajetí , ale ne jediným. Napodobit přirozené složení stravy gorilám v lidské péči není vůbec snadné. Zjednodušující názor, že gorily by měly jíst převážně ovoce, zřejmě v minulosti vedl k řadě zdravotních potíží, kterými gorily v zajetí někdy trpěly.

Gorilí jídelníček v zoo

Kultivované ovoce se totiž svými vlastnostmi od divokého velmi liší. Obsahuje mnohem více jednoduchých cukrů, zato ale mnohem méně vlákniny (často pouze čtvrtinu) a je chudší jak na minerální látky, tak na vitaminy. Totéž, i když v menší míře, platí pro kultivovanou zeleninu.

I když tedy gorily v zoologických zahradách dostávaly z pohledu laika velmi zdravou stravu, ve skutečnosti mohly konzumovat příliš mnoho cukru a naopak trpět nedostatkem bílkovin, minerálních látek a vitaminů. Spolu s omezením pohybu to mohlo vést k obezitě, nemocem srdce či vysokému tlaku.

Gorily tráví jinak než člověk

Trávicí ústrojí goril je daleko lépe vybaveno pro trávení vlákniny, než je tomu u člověka. Poněkud kratší tenké střevo a především delší a objemnější tlusté střevo umožňují gorilám využít při trávení vlákniny fermentaci (za přispění bakterií) a získávat tak potřebné živiny i z potravy jako je listí, kůra nebo výhonky vodních rostlin.

Pro zvířata s tímto typem trávení ale může příliš mnoho sladkého ovoce v jídelníčku znamenat problémy. Nadměrné množství sacharidů se při trávení mění na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, a ty spolu s cukry mohou způsobit tzv. osmotický průjem. To je stav, kdy se tekutina spolu s živinami nevstřebává ze střeva do krevního řečiště, jak by měla, ale je naopak vylučována do střev. Na léčení obvykle stačí dieta a dostatek tekutin. Ani tak to ale pro gorily není nic příjemného, jsou-li takto oslabeny; mohou se pak snadněji nakazit i jinou nemocí.

Krmení goril v zoo v praxi: zelenina, ovoce, bílkoviny a okus

Najdete v něm mnohem méně ovoce, než by se dalo čekat, jeho podstatnou část tvoří hlavně zelenina. Salát, mrkev, červená řepa, okurky, celer, paprika, pórek a cibule, brokolice, ředkvičky, rajčata, fenykl, kapusta, cuketa a další druhy. Z ovoce dostávají gorily jablka, hrušky, případně další ovoce podle sezony.

Váhově ovoce tvoří pouhých 10 až 15 procent krmné dávky, zatímco v přírodě to může být až polovina. Například dospělé samice v pražské zoo snědí mezi 2,5 až 4 kg zeleniny denně, podle zdravotního stavu, momentálních podmínek i sezony, zatímco jablek, hrušek nebo jiného sezonního ovoce jen asi 550 g. Richardova porce je samozřejmě o něco větší, dostává přes 4,5 kg zeleniny denně.

Oblíbenou zeleninou pražských goril je řapíkatý celer.
Zeleninu zkoušejí gorilí mláďata okusovat už od prvních měsíců, přesto jsou až
Občas zpestří gorilí jídelníček i nějaké exotické ovoce, například avokádo.

Tuto dávku dostávají gorily dvakrát denně v zázemí pavilonu, ráno a odpoledne, aby chovatelé měli přehled o tom, jak která gorila jí. V tomto množství ale ještě není započítána zelenina, kterou chovatelé rozházejí dvakrát denně po pavilonu. Bývá to přes deset kilogramů různých druhů zeleniny, nakrájených na malé kousky (např. řapíkatého celeru, čínského zelí, kapusty, cukety, fenyklu atd.).

Potřebnou dávku bílkovin a minerálů gorily dostávají na "oběd", tedy v poledním krmení, kdy se střídají kelímky s tvarohem, jogurtem anebo vitaminové koule ze směsi vařených brambor a rýže s přidanými vitaminy a minerálními látkami.

Nesmí chybět ani tzv. okus, tedy větve řady druhů stromů nebo i rostliny, které gorily denně dostávají. Přestože se evropské druhy rostlin od afrických liší, i ony dodají gorilám mnohé důležité látky. Okusem se ale gorily dost často i zabaví: dokážou si například poradit s trny na ostružinách i s pálivými kopřivami. K jejich oblíbeným stromům patří topoly, vrby, ale i duby, ovocné stromy a keře.

Například ve španělském Cabárcenu dostávají gorily až 30 různých druhů dřevin. Z Cabárcena také pochází video u článku, na kterém je vidět jak gorilí samice Chelewa při okusování větví, tak Moja při vylupování oříšků.

Richard si umí poradit i s trnitými větvičkami ostružiníku.

Richard si umí poradit i s trnitými větvičkami ostružiníku.

Ani v zimě gorily o olistěné větve nepřijdou, chovatelé jim je skladují...

Ani v zimě gorily o olistěné větve nepřijdou, chovatelé jim je skladují v chladicích boxech.

Takto pestrá strava často je pak ještě doplněna různými dobrotami, využívanými především při enrichmentu, tedy během programu, jehož cílem je gorily zabavit a zaměstnat. Používají se oříšky (viz zmíněné video s Mojou), buráky, rozinky, ale i ovesné vločky nebo burisony. V pražské zoo tak nedávno gorily dostávaly pomeranče, v záchranné stanici v Kamerunu v Limbe zase připravili gorilám listové zámotky namazané medem.

Nelekejte se, když gorily v zoo předvedou své "zlozvyky"

Se stravou goril v zajetí ale souvisejí i některé zlozvyky, které neznalého diváka můžou zaskočit. Jedním z nich je koprofágie, tedy pojídání vlastního trusu.

I když se vzácně podařilo tento jev pozorovat i u goril v přírodě (doložila to například i Dian Fosseyová u goril horských), je to spíše považováno za zlozvyk goril chovaných v zajetí. I když příčinou může být i to, že gorily nemají příliš výkonné trávení a jejich trus tak často obsahuje celou řadu nestrávených, ale výživných látek. Gorily si tak tedy můžou vylepšovat svou dietu. (Když tedy devítiletý školák dostal od gorilího samce Richarda hromádku jeho trusu, byl to tedy pravděpodobně velmi osobní dárek, více zde.)

Jiným nepříjemným zlozvykem je regurgitace, neboli vyvrhování stravy z žaludku a její opětovné pojídání. Z přírody toto chování doložené není, ale v zajetí je známe téměř ze všech zoologických zahrad. Chovatelům se podařilo vysledovat určitou souvislost mezi množstvím vlákniny ve stravě a regurgitací: například gorily z amerických zoo toto chování výrazně omezily, když z jejich jídelníčku zmizely průmyslově vyráběné suchary a byly nahrazeny čerstvou zeleninou a větvemi.

 Jiným důvodem ale může být i to, že se gorily snaží si svou oblíbenou pochoutku vychutnat ještě jednou, nebo i jen to, že se prostě nudí. Ukázalo se totiž, že u goril, které měly na jídlo dostatek času a které měly velkou nabídku různé zábavy, tzv. enrichmentu, se toto chování vyskytovalo méně často. Ani jeden z těchto způsobů chování neznamená, že by gorily byly nemocné nebo nějak strádaly. Současně je ale velmi obtížné je tyto zlozvyky odnaučit, pokud jim jednou propadnou.

Autoři:
  • Nejčtenější

Návrat na obrazovky v roli superšéfa, to se blbě odmítá, říká Pohlreich

Předloni v létě Zdeněk Pohlreich oznámil, že s pořadem Ano, šéfe! po deseti letech končí, je unavený a ztratil chuť...

Zmijovka patří k českému řezníkovi. Dnes se polovina vyváží do Afriky

Kostkovaná košile, zástěra a zmijovka – takhle vypadá typický český řezník. Je otázkou, kde se charakteristická...

Zvládnete upéct věnečky podle receptu špičkového cukráře? Není to legrace

Patří k tomu nejlepšímu, co si můžete dát jen tak pro radost ke kávě, přesto jsou žloutkové věnečky jedním z...

Nejstarší hospody Česka přečkaly staletí a dodnes to v nich žije

Někde se z nich muselo utíkat před lapky tajnými chodbami, jinde štamgastům probourali průchod i hradbami. Nejstarší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tajemství dokonalé makronky. Česká cukrářka má zákazníky i v Ománu

Během tříměsíčního kurzu v Paříži se Tereza Gondková zamilovala do francouzské cukrařiny a na český trh vtrhla s...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

VIDEO: Získat dobroty, to je i pro gorilu motivace k překonání hlavolamu

Musí pro získání něčeho na zub zaměstnat hlavu i ruce, to je jeden z důvodů, proč gorily v Zoo Praha získávají...

Gorilám stále vymýšlejí nové hračky s pamlsky. Nutí je přemýšlet

Fanoušci pražských goril dobře vědí, jak se je chovatelé neustále snaží zabavit něčím novým. Bez pravidelně...

VIDEO: Vášní gorilího mláděte jsou ve vedru pítko, mlžení i zmrzlina

Horké dny gorilám v pražské zoo zpříjemňují chovatelé jak vodou z hadice, tak mlžením v pavilonu či zamraženým ovocem a...

VIDEO: Aprílové počasí si utahuje i z goril, svátky jim to vynahradí

Chladný minulý týden opět střídá nádherné počasí lákající k výletům, nejen v Praze třeba právě do zoo. V Troji se...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.

Najdete na iDNES.cz