Jak nakrmit gorilu. Richard obírá větve ostružin, Moja miluje oříšky

I když velkou část potravy goril nížinných v přírodě tvoří ovoce, neznamená to, že je hlavní součástí jejich stravy i v zoologických zahradách. Tam mají jídelníček trochu jiný. A samy gorily si ho navíc mnohdy ještě "zpestřují" pojídáním vlastního trusu a zvratků, což se chovatelům moc nedaří ovlivnit.

Znalosti o složení potravy goril v přírodě jsou důležitým základem při sestavování jídelníčku goril v zajetí , ale ne jediným. Napodobit přirozené složení stravy gorilám v lidské péči není vůbec snadné. Zjednodušující názor, že gorily by měly jíst převážně ovoce, zřejmě v minulosti vedl k řadě zdravotních potíží, kterými gorily v zajetí někdy trpěly.

Gorilí jídelníček v zoo

Kultivované ovoce se totiž svými vlastnostmi od divokého velmi liší. Obsahuje mnohem více jednoduchých cukrů, zato ale mnohem méně vlákniny (často pouze čtvrtinu) a je chudší jak na minerální látky, tak na vitaminy. Totéž, i když v menší míře, platí pro kultivovanou zeleninu.

I když tedy gorily v zoologických zahradách dostávaly z pohledu laika velmi zdravou stravu, ve skutečnosti mohly konzumovat příliš mnoho cukru a naopak trpět nedostatkem bílkovin, minerálních látek a vitaminů. Spolu s omezením pohybu to mohlo vést k obezitě, nemocem srdce či vysokému tlaku.

Gorily tráví jinak než člověk

Trávicí ústrojí goril je daleko lépe vybaveno pro trávení vlákniny, než je tomu u člověka. Poněkud kratší tenké střevo a především delší a objemnější tlusté střevo umožňují gorilám využít při trávení vlákniny fermentaci (za přispění bakterií) a získávat tak potřebné živiny i z potravy jako je listí, kůra nebo výhonky vodních rostlin.

Pro zvířata s tímto typem trávení ale může příliš mnoho sladkého ovoce v jídelníčku znamenat problémy. Nadměrné množství sacharidů se při trávení mění na mastné kyseliny s krátkým řetězcem, a ty spolu s cukry mohou způsobit tzv. osmotický průjem. To je stav, kdy se tekutina spolu s živinami nevstřebává ze střeva do krevního řečiště, jak by měla, ale je naopak vylučována do střev. Na léčení obvykle stačí dieta a dostatek tekutin. Ani tak to ale pro gorily není nic příjemného, jsou-li takto oslabeny; mohou se pak snadněji nakazit i jinou nemocí.

Krmení goril v zoo v praxi: zelenina, ovoce, bílkoviny a okus

Najdete v něm mnohem méně ovoce, než by se dalo čekat, jeho podstatnou část tvoří hlavně zelenina. Salát, mrkev, červená řepa, okurky, celer, paprika, pórek a cibule, brokolice, ředkvičky, rajčata, fenykl, kapusta, cuketa a další druhy. Z ovoce dostávají gorily jablka, hrušky, případně další ovoce podle sezony.

Váhově ovoce tvoří pouhých 10 až 15 procent krmné dávky, zatímco v přírodě to může být až polovina. Například dospělé samice v pražské zoo snědí mezi 2,5 až 4 kg zeleniny denně, podle zdravotního stavu, momentálních podmínek i sezony, zatímco jablek, hrušek nebo jiného sezonního ovoce jen asi 550 g. Richardova porce je samozřejmě o něco větší, dostává přes 4,5 kg zeleniny denně.

Oblíbenou zeleninou pražských goril je řapíkatý celer.
Zeleninu zkoušejí gorilí mláďata okusovat už od prvních měsíců, přesto jsou až
Občas zpestří gorilí jídelníček i nějaké exotické ovoce, například avokádo.

Tuto dávku dostávají gorily dvakrát denně v zázemí pavilonu, ráno a odpoledne, aby chovatelé měli přehled o tom, jak která gorila jí. V tomto množství ale ještě není započítána zelenina, kterou chovatelé rozházejí dvakrát denně po pavilonu. Bývá to přes deset kilogramů různých druhů zeleniny, nakrájených na malé kousky (např. řapíkatého celeru, čínského zelí, kapusty, cukety, fenyklu atd.).

Potřebnou dávku bílkovin a minerálů gorily dostávají na "oběd", tedy v poledním krmení, kdy se střídají kelímky s tvarohem, jogurtem anebo vitaminové koule ze směsi vařených brambor a rýže s přidanými vitaminy a minerálními látkami.

Nesmí chybět ani tzv. okus, tedy větve řady druhů stromů nebo i rostliny, které gorily denně dostávají. Přestože se evropské druhy rostlin od afrických liší, i ony dodají gorilám mnohé důležité látky. Okusem se ale gorily dost často i zabaví: dokážou si například poradit s trny na ostružinách i s pálivými kopřivami. K jejich oblíbeným stromům patří topoly, vrby, ale i duby, ovocné stromy a keře.

Například ve španělském Cabárcenu dostávají gorily až 30 různých druhů dřevin. Z Cabárcena také pochází video u článku, na kterém je vidět jak gorilí samice Chelewa při okusování větví, tak Moja při vylupování oříšků.

Richard si umí poradit i s trnitými větvičkami ostružiníku.

Ani v zimě gorily o olistěné větve nepřijdou, chovatelé jim je skladují v chladicích boxech.

Takto pestrá strava často je pak ještě doplněna různými dobrotami, využívanými především při enrichmentu, tedy během programu, jehož cílem je gorily zabavit a zaměstnat. Používají se oříšky (viz zmíněné video s Mojou), buráky, rozinky, ale i ovesné vločky nebo burisony. V pražské zoo tak nedávno gorily dostávaly pomeranče, v záchranné stanici v Kamerunu v Limbe zase připravili gorilám listové zámotky namazané medem.

Nelekejte se, když gorily v zoo předvedou své "zlozvyky"

Se stravou goril v zajetí ale souvisejí i některé zlozvyky, které neznalého diváka můžou zaskočit. Jedním z nich je koprofágie, tedy pojídání vlastního trusu.

I když se vzácně podařilo tento jev pozorovat i u goril v přírodě (doložila to například i Dian Fosseyová u goril horských), je to spíše považováno za zlozvyk goril chovaných v zajetí. I když příčinou může být i to, že gorily nemají příliš výkonné trávení a jejich trus tak často obsahuje celou řadu nestrávených, ale výživných látek. Gorily si tak tedy můžou vylepšovat svou dietu. (Když tedy devítiletý školák dostal od gorilího samce Richarda hromádku jeho trusu, byl to tedy pravděpodobně velmi osobní dárek, více zde.)

Jiným nepříjemným zlozvykem je regurgitace, neboli vyvrhování stravy z žaludku a její opětovné pojídání. Z přírody toto chování doložené není, ale v zajetí je známe téměř ze všech zoologických zahrad. Chovatelům se podařilo vysledovat určitou souvislost mezi množstvím vlákniny ve stravě a regurgitací: například gorily z amerických zoo toto chování výrazně omezily, když z jejich jídelníčku zmizely průmyslově vyráběné suchary a byly nahrazeny čerstvou zeleninou a větvemi.

 Jiným důvodem ale může být i to, že se gorily snaží si svou oblíbenou pochoutku vychutnat ještě jednou, nebo i jen to, že se prostě nudí. Ukázalo se totiž, že u goril, které měly na jídlo dostatek času a které měly velkou nabídku různé zábavy, tzv. enrichmentu, se toto chování vyskytovalo méně často. Ani jeden z těchto způsobů chování neznamená, že by gorily byly nemocné nebo nějak strádaly. Současně je ale velmi obtížné je tyto zlozvyky odnaučit, pokud jim jednou propadnou.

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

Zasadila vše, co mají rádi. Zahradu v Polabí pojali jako cestu kolem světa

Soutěž

Psal se rok 2018, když se z Prahy přestěhovali na venkov do Polabí, kde pořídili novostavbu v satelitu s nevelkým pozemkem obklopeným vícero blízkými sousedy. Jejich záměrem bylo vybudovat si na...

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

Zbourali skleník ze zavařovaček a staré zahradě dali moderní užitnou podobu

Soutěž

Poprvé na tuto zahradu vstoupila čtenářka Pavlína téměř před třiceti lety. Byl to pozemek velký zhruba 2 500 metrů čtverečních s velkým políčkem brambor, ovocnými stromy, vysokou trávou, ohrádkou pro...

Samosběry jahod jsou v plném proudu. Zjistěte, kam letos vyrazit na čerstvé ovoce

Slunce, seno, jahody… První letošní nadílka dozrála. Místo miniaturních předražených vaniček raději vyrazte na čerstvý vzduch!

Mšice ničí růže i rajčata. Zbavte se jich rychle a bez chemie

Mšice patří mezi nejčastější a nejúpornější škůdce na zahradě. Napadají růže, rybíz, rajčata i další rostliny, sají z nich šťávu, oslabují je a mohou přenášet i virové choroby, které dále snižují...

19. června 2025

Nechtěli soumařit na zahradě jako máma, díky covidu naštěstí změnili názor

Člověk míní, život mění. Před rokem 2020 a příchodem covidu měla paní Jana s manželem naprosté jasno v tom, že rozhodně netouží po zahradě své maminky. Rodině sice patřila po generace, nicméně jim...

19. června 2025

Hadí překvapení před dveřmi. Texaskou ženu vyděsil nečekaný host

Žena z Texasu zažila nečekaný šok, když zjistila, co se jí plížilo přímo přede dveřmi. Jednoduchá notifikace z bezpečnostní kamery odhalila nezvaného hosta, který Anně z Cypressu z Texasu způsobil...

19. června 2025

Jako když se podíváte mimozemšťanovi do očí. Umožní to makrosnímky hmyzu

Dvojčata Maceo a Andrea Grammaticovi z Paříže zachytila hmyz tak, jak ho ještě neznáte. Jejich nová galerie makrofotografií odhaluje každý detail těchto drobných tvorů – od třpytivých těl až po...

18. června 2025

Na pár metrech čtverečních živého plotu lze sklízet třešně, jahody či rybíz

Možná potřebujete chytře oddělit dva různé zahradní kouty nebo přemýšlíte, jak smysluplně využít předzahrádku. Či pás podél plotu se sousedy. Co jedlý živý plot poskládaný z ovocných stromků, keřů,...

18. června 2025

Německý rybář chytil „upíří rybu“ z doby dinosaurů. Šokovala ho na Rýně

Stefan Scheer se vydal na noční rybářskou výpravu, která se ovšem proměnila v nečekané setkání s tvorem připomínajícím monstrum z vědecko-fantastického filmu. To, co se objevilo na konci jeho vlasce,...

17. června 2025

Zahradu u řadovky plánovala procházkami se židlí. Prostor využila na maximum

Soutěž

Vysnili si zahradu, která se stane opravdovou součástí jejich života. Podařilo se. Ráno si na zahradě vypijí kávu, odpoledne tu děti píšou úkoly a hrají si, dospělí relaxují po práci. Rodina tu tráví...

17. června 2025

Vyberte ty nejroztomilejší mazlíčky. Hrají o kvalitní granule, vy o kuchařku

Červnová anketa o nejroztomilejší mazlíčky měsíce odstartovala a čtenářské hlasy rozhodnou o tom, kdo se bude radovat z hodnotných cen od společnosti Brit Care. I hlasující čtenáři mohou vyhrát,...

3. června 2025,  aktualizováno  16.6 10:41

Bršlice kozí noha není jen plevel. V lidovém léčitelství má pevné místo

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) je rostlina, se kterou zahradníci často bojují jako s urputným plevelem. Málokdo ale ví, že tento nechtěný zelený vetřelec je ve skutečnosti nabitý léčivými...

16. června 2025

Moli a mravenci v domácnosti. Definitivní průvodce, jak se jich zbavit

Jakmile k vám domů proniknou mravenci nebo moli, ať už potravinoví či šatní, dokážou pěkně znepříjemnit život. Jak se těchto nezvaných hostů zase rychle zbavit?

16. června 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pes je v otázce motivace nejsložitější ze všech tvorů, říká trenér zvířat

Premium

Pes chytá hračky za letu, koza tluče na buben, lachtan otevře tlamu a nechá si prohlédnout chrup, případně odebrat krev z ploutve. „Podobně bláznivé kousky i velmi potřebné dovednosti zvládne skoro...

16. června 2025

Mikrozávlaha šetří čas i vodu. Záhony zůstanou svěží celé léto

Horké letní měsíce dávají květinovým záhonům zabrat. Dopřejte jim dostatek vláhy prakticky bez námahy a ještě významně ušetřete. Jak na to? Pomůže vám mikrozávlaha. Tento moderní systém zavlažování...

15. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.